Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Které kryptoměny táhnou naše portfolio vzhůru a které dolů? | Milióny v kryptoměnách (64)

Začátkem srpna nastala na světových trzích včetně toho kryptoměnového přímo apokalypsa. Pojďme se v 64. dílu našeho pravidelného seriálu podívat, co jí minulý měsíc předcházelo.

Které kryptoměny táhnou naše portfolio vzhůru a které dolů? | Milióny v kryptoměnách (64)
Zdroj: DepositPhotos.com

Červenec byl pro kryptoměny poměrně klidný. Bitcoin (BTC) uzavřel první měsíc druhé poloviny roku v zelených číslech, na 64 630 USD. Otevíral na 62 770 USD, zhodnocení tedy činilo 3 %.

Jako obvykle na tom bylo hůře v poslední době nevýkonné Ethereum (ETH). To otevíralo na 3 440 USD a zavíralo na 3 230 USD, ztratilo tak 6 %. Naopak Solana (SOL), jak se dočtete níže, se stále těšila růstu a připsala si 17 %. Překonala tak všechny ostatní high-cap kryptoměny.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

A jak si vede naše portfolio?

Naše portfolio pak pokleslo o 1,8 %. Dolů jej opět táhly zejména menší a starší altcoiny, které se již netěší takovému zájmu investorů jako před lety.

Ne nadarmo se o světě kryptoaktiv říká, že co se v něm stane za týden, se ve skutečném světě stane za rok. Ve světě plném inovací, sentimentu měnícího se ze dne na den a bleskurychlým pohybem kapitálu začíná být jasné, že mid a low-cap altcoiny nedokáží přežít více než 1 cyklus (kryptoměnové cykly označují 4letá období stanovená halvingy BTC, v nichž se střídá bull market a bear market— pozn. red.).

Naopak jak je z našeho portfolia vidět, sázkou na největší kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum, BNB a Solanu nemůže pasivní investor dlouhodobě příliš zkazit.

Z čeho se naše diverzifikované portfolio od jeho poslední úpravy v květnu 2022 skládá, se můžete podívat níže. Seřazeno od nejlépe po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 796 400 Kč, což znamená:

  • 1,8% propad od minulého měsíce,
  • 68,2% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 696% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Sledujte naše portfolio živě

Hodnotu a vývoj našeho portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho jej ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a CoinGecko.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

I přes cenovou výkonnost, resp. spíše nevýkonnost Etherea v minulém měsíci byl bezpochyby hlavní událostí července ostrý start celkem 8 již dříve schválených etherových ETFs na amerických burzách.

A tento start by se dal označit za poměrně úspěšný. Objem obchodů první den překonal 1 miliardu USD a druhý den rovněž tak (pro porovnání bitcoinové ETFs s cca 3,5x větší tržní kapitalizací podkladové kryptoměny dosáhly první obchodní den volume 4,5 miliardy USD).

Bitwise vypustil na trh reklamu, kde si utahoval z tradičních trhů a vyzdvihoval schopnosti a funkce Etherea a analytici připomínali zajímavá data tohoto nejstaršího a největšího smartchainu. Např.:

  • 28 % mincí uzamčených ve stakingu,
  • 13 % mincí uzamčených ve smart kontraktech
  • nebo rekordní množství 270 milionů vytvořených adres.
Zdroj: beaconcha.in
Počet stakovaných ETH se neustále zvyšuje
Počet stakovaných ETH se neustále zvyšuje

I přesto všechno se ceně etherů vůbec nedařilo. Možné důvody jsme rozebírali v jednom z našich starších článků:

Vrásky na čele měli ale i někteří bitcoineři. Ty v minulém měsíci potrápil začátek distribuce BTC a BCH ze zkrachovalé burzy Mt. Gox. V rámci vyrovnání má být bývalým klientům burzy vráceno cca 9 miliard USD v BTC a 70+ milionů USD v BCH a komunita se bojí, že tyto nové mince v cirkulaci způsobí zvýšený prodejní tlak.

Bitcoinery nepotěšily ani zprávy z Německa. Tamní vláda totiž v uplynulém měsíci prodala 50 000 BTC, které jí propadly z nelegálních aktivit.

Naopak republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump dokázal všechny kryptoměnové nadšence pohladit po duši. Vystoupil na bitcoinové konferenci v Nashvillu a pro své příznivce měl jen skvělé zprávy. Pokud bude zvolen, slíbil, že:

  • USA nikdy neprodají ani jeden bitcoin ze svých rezerv, které byly vytvořeny zejména z mincí zabavených z nelegální činnosti,
  • první den ve funkci propustí současného předsedu Komise pro cenné papíry, Garyho Genslera známého pro jeho antikryptoměnový postoj
  • a také omilostní Rosse Ulbrichta odsouzeného na doživotí za stvoření darkwebového bitcoinového tržiště Silk Road.

Celý záznam Trumpova projevu si můžete pustit na videu níže:

Nedílnou součástí obchodování kryptoměn byly opět memetokeny. Například token WATER. Na něm nám Lionel Messi, který token propagoval na svém Instagramu, ukázal, že co se jejich nákupů týče, je třeba být obzvláště obezřetný, a to i když za nimi stojí taková celebrita a legenda, jakou Messi je.

Token WATER totiž od svého spuštění jen klesá a jen od doby, kdy jej Messi propagoval (na grafu níže označeno šipkou), se propadl o cca 90 %. Na vině je dle komunity pravděpodobně neférové chování vývojářů, kteří své tokeny prodávají.

Zdroj: coinmarketcap.com
Graf tokenu WATER
Graf tokenu WATER

Že obchodování memetokenů a on-chain aktivita ani v červenci nepřestala, ukazuje i Google. Na něm už lidé dávno nehledají “Co je to Bitcoin?”, ale zajímá je novější výraz “onchain”, který oproti jaru zpětinásobil svůj výskyt a dosáhl historického maxima (na Google Trends značeného hodnotou 100 bodů).

Zdroj: google.com
Vyhledávání dotazu "bitcoin" v posledních 10 letech
Vyhledávání dotazu “onchain” v posledních 10 letech

Náhodou proto není ani to, že poměr objemu obchodů (volume) centralizovaných burz vůči decentralizovaným dosáhl na hodnotě 85:15 také all-time high.

Zdroj: theblock.co
Poměr volume CEXs vůči DEXs
Poměr volume CEXs vůči DEXs

Možná jste si všimli, že součástí našeho přehledu událostí bývá vždy i přehled nově vzniklých kryptoměn. Ten v současném vydání chybí z prostého důvodu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ žádná nová zajímavá kryptoměn nevznikla a největší burza světa, Binance, žádný altcoin v červenci nezalistovala, což se nestalo už opravdu dlouho.

Doufejme tak, že útlum mezi novými projekty neznačí konec býčího trhu. Z minulosti lze totiž pozorovat chování, kdy se vývojáři snaží své mince spouštět do začátků býčích trhů, tedy do co nejlepších obchodních podmínek. V dobách, kdy se o kryptoměny nikdo nezajímá, vývojáři své mince pochopitelně spouštět nechtějí.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.