Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kolik vám loni prodělal váš podílový fond? Rekordní zisky i ztráty za rok 2022 – Stáli jste na vítězné straně?

Publikováno
Kolik vám loni prodělal váš podílový fond? Rekordní zisky i ztráty za rok 2022 – Stáli jste na vítězné straně?
Zdroj: depositphotos.com

Loňský rok nebyl investicím příliš nakloněn. Mnoho akcií světového formátu, jako je například Meta Platforms, odepsaly více než 70 % své hodnoty a v záporných číslech skončil i celý akciový index S&P 500.

Dobře se nevedlo ani státním dluhopisům, takže podílové fondy, které obvykle do těchto finančních aktiv investují, zažily velmi krušný rok. Jaké podílové fondy rostly, jaké klesaly a co ovlivňuje jejich cenotvorbu, na to se podíváme v tomto článku.

TIP: Podílové fondy – Co jsou to investiční podílové fondy a pro koho jsou vhodné?
TIP: Podílové fondy – Co jsou to investiční podílové fondy a pro koho jsou vhodné?

Dlouhodobý cenový vývoj podílových fondů v ČR

V loňském roce se na cenotvorbě mnoha finančních aktiv, především pak akcií a dluhopisů, podepsala vysoká inflace, která v ČR dosáhla 18 %, energetická krize, která zdražila provoz mnoha podniků a také rusko-ukrajinský konflikt, kterým celý loňský rok eskaloval. Na grafu níže si můžete prohlédnout cenový vývoj podílových fondů z jednotlivých tržních segmentů.

I přestože křivky na grafu hovoří jasným hlasem všeobecného poklesu, v tomto článku si také ukážeme, že existovaly tržní segmenty, které naopak vykázaly růst, z čeho čerpaly i podílové fondy a některé rostly i přes 100 %.

Zdroj: penize.cz
Partners Index sledující 150 podílových fondů
Partners Index sledující 150 podílových fondů

Akciové fondy

Loňský rok akciím skutečně nepatřil, což se podepsalo i na výkonosti mnohých podílových fondů, investujících do akcií. Fondy, které jsou nabízené v České republice a investují do rozvinutých světových ekonomik, vykázaly ztrátu v loňském roce 12,8 %.

K tomuto číslu přispěl také akciový pokles největších technologických společností, přičemž akciový index Nasdaq, klesl v loňském roce o 33 %. V tabulce níže jsou uvedeny nejztrátovější podílové fondy, nabízené v ČR.

Zdroj: penize.cz
Patnáct nejztrátovějších fondů v ČR v roce 2022
Patnáct nejztrátovějších fondů v ČR v roce 2022

Ovšem situace byla pro některé tržní segmenty katastrofická, proto je potřeba se na celou problematiku výkonnosti podílových fondů podívat i z druhé strany mince. Dobré výsledky totiž zaznamenaly regionální fondy a také fondy investující do energetiky. Z regionálních fondů se nejlépe dařilo investicím v Turecku, Mexiku a Brazílii.

Segmentování investic do podílových fondů bylo v loňské roce otázkou zisku, nebo ztráty.

Kromě energetického segmentu, který byl králem celého investičního počínání v loňském roce, rostly také podílové fondy investující do komodit a nemovitostí. I přestože ceny nemovitostí na tuzemském trhu začaly v polovině loňského roku klesat, očekává se, že mnoho nemovitostních fondů vykáže roční zhodnocení více jak 10 %. V tabulce níže jsou uvedeny ty nejvýkonnější podílové fondy, obchodované v česku.

Zdroj: penize.cz
Patnáct nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2022
Patnáct nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2022

Dluhopisové fondy

Vlajku dluhopisových podílových fondů držely především investice do státních, případně kvalitních korporátních dluhopisů. Tento segment vykázal roční ztrátu pouze 1,7 %. Za tímto poklesem stojí především zvyšování úrokových sazeb, které je centrálními bankami prováděno s cílem snížit inflaci.

Zatímco americké dluhopisy zaznamenaly nejvyšší ztrátu za posledních 40 let, přičemž Bloomberg US Treasury Index klesl o 12 %, index českých státních dluhopisů klesl o 8 %.

Závěr

Investování do dluhopisů je jednou z metod kolektivního investování, které má svá rizika i benefity. Hlavním benefitem této metody zhodnocování financí je diverzifikace. Mnohdy podílový fond obsahuje desítky nebo stovky finančních aktiv, čímž se snižuje celkové riziko. S riziky podílového investování se setkali investoři v loňském roce.

Mnoho fondů totiž investuje do těch největších ekonomik a akcií, které si v loňském roce prošly propadem. Naopak se dařilo specifickým trhům, jako jsou nemovitosti, energetika. Podílové fondy obecně nedopadly v loňském roce dobře, ale i tak lze nalézt několik výjimek, které potvrzují pravidlo.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎