Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Kolik vám loni prodělal váš podílový fond? Rekordní zisky i ztráty za rok 2022 - Stáli jste na vítězné straně?

Kolik vám loni prodělal váš podílový fond? Rekordní zisky i ztráty za rok 2022 - Stáli jste na vítězné straně?

Kolik vám loni prodělal váš podílový fond? Rekordní zisky i ztráty za rok 2022 - Stáli jste na vítězné straně?
Zdroj: depositphotos.com

Loňský rok nebyl investicím příliš nakloněn. Mnoho akcií světového formátu, jako je například Meta Platforms, odepsaly více než 70 % své hodnoty a v záporných číslech skončil i celý akciový index S&P 500.

Dobře se nevedlo ani státním dluhopisům, takže podílové fondy, které obvykle do těchto finančních aktiv investují, zažily velmi krušný rok. Jaké podílové fondy rostly, jaké klesaly a co ovlivňuje jejich cenotvorbu, na to se podíváme v tomto článku.

Dlouhodobý cenový vývoj podílových fondů v ČR

V loňském roce se na cenotvorbě mnoha finančních aktiv, především pak akcií a dluhopisů, podepsala vysoká inflace, která v ČR dosáhla 18 %, energetická krize, která zdražila provoz mnoha podniků a také rusko-ukrajinský konflikt, kterým celý loňský rok eskaloval. Na grafu níže si můžete prohlédnout cenový vývoj podílových fondů z jednotlivých tržních segmentů.

I přestože křivky na grafu hovoří jasným hlasem všeobecného poklesu, v tomto článku si také ukážeme, že existovaly tržní segmenty, které naopak vykázaly růst, z čeho čerpaly i podílové fondy a některé rostly i přes 100 %.

Partners Index sledující 150 podílových fondů
Partners Index sledující 150 podílových fondů
Zdroj: penize.cz

Akciové fondy

Loňský rok akciím skutečně nepatřil, což se podepsalo i na výkonosti mnohých podílových fondů, investujících do akcií. Fondy, které jsou nabízené v České republice a investují do rozvinutých světových ekonomik, vykázaly ztrátu v loňském roce 12,8 %.

K tomuto číslu přispěl také akciový pokles největších technologických společností, přičemž akciový index Nasdaq, klesl v loňském roce o 33 %. V tabulce níže jsou uvedeny nejztrátovější podílové fondy, nabízené v ČR.

Patnáct nejztrátovějších fondů v ČR v roce 2022
Patnáct nejztrátovějších fondů v ČR v roce 2022
Zdroj: penize.cz

Ovšem situace byla pro některé tržní segmenty katastrofická, proto je potřeba se na celou problematiku výkonnosti podílových fondů podívat i z druhé strany mince. Dobré výsledky totiž zaznamenaly regionální fondy a také fondy investující do energetiky. Z regionálních fondů se nejlépe dařilo investicím v Turecku, Mexiku a Brazílii.

Segmentování investic do podílových fondů bylo v loňské roce otázkou zisku, nebo ztráty.

Kromě energetického segmentu, který byl králem celého investičního počínání v loňském roce, rostly také podílové fondy investující do komodit a nemovitostí. I přestože ceny nemovitostí na tuzemském trhu začaly v polovině loňského roku klesat, očekává se, že mnoho nemovitostních fondů vykáže roční zhodnocení více jak 10 %. V tabulce níže jsou uvedeny ty nejvýkonnější podílové fondy, obchodované v česku.

Patnáct nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2022
Patnáct nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2022
Zdroj: penize.cz

Dluhopisové fondy

Vlajku dluhopisových podílových fondů držely především investice do státních, případně kvalitních korporátních dluhopisů. Tento segment vykázal roční ztrátu pouze 1,7 %. Za tímto poklesem stojí především zvyšování úrokových sazeb, které je centrálními bankami prováděno s cílem snížit inflaci.

Zatímco americké dluhopisy zaznamenaly nejvyšší ztrátu za posledních 40 let, přičemž Bloomberg US Treasury Index klesl o 12 %, index českých státních dluhopisů klesl o 8 %.

Závěr

Investování do dluhopisů je jednou z metod kolektivního investování, které má svá rizika i benefity. Hlavním benefitem této metody zhodnocování financí je diverzifikace. Mnohdy podílový fond obsahuje desítky nebo stovky finančních aktiv, čímž se snižuje celkové riziko. S riziky podílového investování se setkali investoři v loňském roce.

Mnoho fondů totiž investuje do těch největších ekonomik a akcií, které si v loňském roce prošly propadem. Naopak se dařilo specifickým trhům, jako jsou nemovitosti, energetika. Podílové fondy obecně nedopadly v loňském roce dobře, ale i tak lze nalézt několik výjimek, které potvrzují pravidlo.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo