Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

JPMorgan bije na poplach před recesí! Zhroutí se akcie?

JPMorgan bije na poplach před recesí! Zhroutí se akcie?
Zdroj: nypost.com

Podle JPMorgan ještě ekonomika naplno nepocítila dopad vysokých sazeb a recese klepe na dveře – Mají se investoři bát? Ve světě financí a investování existuje nepřeberné množství názorů na budoucí ekonomický vývoj. Názory jednotlivců a institucí se liší podle osobitého vnímání ekonomické situace a také podle použitých predikčních metod a přístupu k riziku.

V tomto článku se podíváme na varování banky JPMorgan, která varuje své investory před možnou recesí i přes to, že ekonomika v posledním kvartálu roste. Také si připomeneme možnost, jak bránit své investiční portfolio vůči případnému nástupu recese. Pojďme na to.

JPMorgan Chase si udržuje defenzivní pozice

“Udržujeme defenzivní alokaci aktiv a věříme, že riziko-odměna (tzv. risk-reward ratio) pro akcie zůstává nízká. Na trhu vnímáme vysokou pravděpodobnost recese v nadcházejících čtvrtletích, kvůli přetrvávajícím vysokým úrokovým sazbám, stahování likvidity a nadhodnocenému ocenění některých aktiv,” vyděsil investory banky JPMorgan stratég Marko Kolanovič.

Tyto predikce přetrvávají i přestože akciový index S&P500 v letošním roce posílil o 15 % a americká ekonomika roste v posledním kvartálu o 1,3 %. Kolanovič ve své zprávě akcionářům možná narážel na fakt, že 57 % Američanů není schopno ze svých úspor pokrýt měsíční výpadek příjmu v hodnotě 1 000 USD.

Onen odkaz na přecenění některých aktiv může směřovat k akciím NVIDIA, jejichž cena raketově vzrostla po zveřejnění pozitivních kvartálních výsledkům. Odkaz na stahování likvidity se týká miliard dolarů, které jsou poslední dva roky velkými společnostmi vynaloženy na odkup vlastních akcií od minoritních investorů.

Zdroj: tradingeconomics.com
Graf vývoje úrokové sazby v USA 2000 - 2023
Graf vývoje úrokové sazby v USA 2000 – 2023

Do výše zmíněného mixu fundamentálních informací, vstupuje také ten nejdůležitější ukazatel a to je hlavní úroková sazba. Ta je v USA na hodnotě 5,25 %, což je dorovnání hodnot z roku 2008, kdy, jak všichni víme, nastala poslední velká ekonomická krize.

Akcie odolné vůči recesi

Nyní se již pojďme podívat na to, co mohou dělat investoři v případě, že skutečně nastane scénář, který stratég JPMorgan predikuje.

Nejvíce náchylné akcie na recesi jsou obvykle ty ze segmentu rostoucích akcií. Jedná se obvykle o technologické společnosti, které nevyplácí svým akcionářům dividendy, proto jsou v případě možné recese jako první investory prodávány.

Naopak dividendové akcie jsou investory vyhledávány právě jako “pojistka” v případě globálních ekonomických problémů. Dividendy totiž zajišťují akcionářům stabilní příjem i v případě, že akcie vlivem negativního makroekonomického prostředí ztrácejí svoji hodnotu.

Mezi nejvyhledávanější dividendové akcie patří například akcie Walmart, který zvyšuje hodnotu svých dividend pravidelně od svého IPO v roce 1974. Dále například akcie Coca-Cola, která v únoru oznámila již 61 zvýšení ročních dividend, což z této společnosti dělá dividendového krále. Další výhodou těchto dividendových akcií je, že jsou v čase rostoucí, jak lze pozorovat na grafu níže.

Aktuální cena
Změna
Walmart / WMT
Načítání
Načítání
Načítání
Coca-Cola Co. / KO
Načítání
Načítání
Načítání

Závěr

V rámci současného tržního sentimentu existují obavy ohledně důvěryhodnosti růstu akciového indexu S&P 500, který táhnou vzhůru především big tech. společnosti, okolo kterých panují spekulace ohledně vysokého nacenění. Tato situace v kombinaci se stahováním likvidity z trhu a vysokými úrokovými sazbami může podle stratéga JPMorgan vyvrcholit recesí a to již ve druhé polovině letošního roku. Investoři pro ochranu svého cash flow mohou využít dividendové krále a aristokraty, kteří již mnoho let vyplácí dividendy, díky čemuž jsou označováni jako akcie odolné vůči recesi.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.