Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je hodnotové investování to pravé ořechové právě pro Vás?

Publikováno
Je hodnotové investování to pravé ořechové právě pro Vás?
Zdroj: Depositphotos.com

Co to vlastně je hodnotové investování? Hodnotové investování je investiční strategie zahrnující nákup akcií, které se obchodují za méně, než je jejich vnitřní hodnota. Tedy můžeme říci, že se jedná o nákup akcií v “akci”.

Vždyť to znáte sami, moc toužíte po nové pračce, uděláte si průzkum, jaká pračka by byla právě pro Vás ta pravá. Už ji máte! Je dokonalá, super výkonná, dokonalá barva, velikost a kvalitou překoná kde jakou jinou, ale její cena je vysoká. Znáte její hodnotu a kvality, znáte je moc dobře. Víte, že můžete ušetřit mnoho peněz, pokud se Vám ji podaří koupit ve výprodeji. Tím, že se změní její cena, se nesníží její kvalita, ale vy budete mít možnost ušetřit. To zní skvěle, že? A přesně o tom hodnotové investování je.

Ale pozor! Rozhodně se nejedná se o metodu investování v raných začátcích Warrena Buffetta, tedy “Cigar Butt” investování. Tato metoda má od hodnotového investování daleko, s ní jen nakupujete “levné společnosti”, které jsou na pokraji sil (představte si, že jdete po ulici a hledáte nedopalky od cigaret – odtud název “Cigar Butt”) a doufáte, že se společnost ještě trošku vzpamatuje a něco Vám nabídne (alespoň jeden potah, který se v nedopalku skrývá). Jak můžete sami vidět, zde není žádná hodnota.

Trh je naivní alá iracionalita trhu

Hodnotoví investoři spoléhají na iracionalitu trhu, což je v opozici teorie efektivního trhu. Věří, že trh přehnaně reaguje na určité informace a události jak z makroekonomického, tak i z pohledu událostí týkajících se dané společnosti.

To vše má vliv na změnu ceny akcií – a hodnotoví investoři čekají právě na tyto příležitosti.

Benjamin Graham to velice dobře shrnul do imaginárního strýčka, kterého nazývá Mr. Market. Jednou je velmi pesimistický, přijde za Vámi a nabídne Vám koupi akcie za babku. Druhý den se ale vyspal dobře, má skvělou náladu, všechno v jeho očích kvete, přijde za Vámi a nabídne Vám tu samou akcii jako včera, nicméně dnes již za 100 dolarů. A vy máte oba tyto dny možnost…nakoupit či nechat být.

Jaké jsou ale tyto příležitosti, na co mám čekat? Aneb, proč se společnosti stávají podceněné

Trh nabízí denně několik příležitostí na změnu cenu akcie. Mezi ty nejběžnější patří.

 • Medvědí trh

K tomu snad není co dodat. Zkrátka, když trh padá, padají ceny, a to podporuje další prodeje akcií.

 • Špatné zprávy

Společnost vypustila na trh produkt, o který není zájem? Má na krku soud? Finanční výsledky byly pod očekávají analytiků? To vše může způsobit pád ceny akcie. Na kolik jsou tyto situace ohrožující pro další vývoj společnosti je na každém, aby sis sám zhodnotil.

 • Cykličnost

Tak jako trh, i společnosti prochází různými cykly. Jsou období, kdy poptávka po jejich produktech je velká a v jiných obdobích se o její produkty nikdo nezajímá nebo jen minimálně. Jako příklad poslouží letecké společnosti (nejvýdělečnější měsíce jsou květen – říjen)

 • Mentalita stáda

Mentalita stáda popisuje chování, kdy investoři nakupují, když trh roste. Převládá tzv. FOMO efekt (Fear Of Missing Out), kdy investoři nezvládají stav, kdy vidí, jak trh roste, ostatní na něm vydělávají a oni ne, a tedy začínají nakupovat, když se trh ocitá na svých vrcholcích. A naopak, když jde trh dolů, investory popadne strach a s prohlubujícími se obavami začnou prodávat.

 • Společnosti, které nejsou “in”

Když Vám tady napíši META, APPL, AMZN asi si každý představíte pod těmito tickery ty správné společnosti. Nicméně, kolik z Vás zná společnost s tickerem jako WM? Nikdo? A přitom se jedná o největší společnost pro nakládání s odpady v USA. A myslíte, že se odpadů jen tak zbavíme a společnosti jako tato nebudou potřeba?

Hodnotoví investoři jsou považováni za tzv. kontrariány, kteří prostě nejdou s davem, ale spíše proti němu. Když ostatní nakupují, oni prodávají. Když ostatní prodávají, kontrariáni nakupují.

Populární finanční ukazatele mezi hodnotovými investory

1. Price-to-Earnings (P/E): P/E ratio porovnává cenu akcie se ziskem na akcii. P/E ve většině případů sami tuto hodnotu počítat nemusíte a velice jednoduše tento poměr najdete.

Zdroj: Google.com

2. Price – to-book (P/B): P/B porovnává tržní hodnotu společnosti proti hodnotě udávané ve finančních výkazech společnosti. Vypočítá se vydělením ceny za akcii vlastním kapitálem na akcii.

3. Earning Per Share (EPS): Zisk na akcii nám řekne, kolik zisku je společnost schopna vygenerovat na jednu akcii. Upravený zisk společnosti vydělíme počtem akcií v oběhu. EPS hraje klíčovou roli ve výpočtu P/E.

Všechny tyto metriky by měly být použity v porovnání s ostatními společnostmi v daném sektoru, nebo s průměrnými hodnotami těchto metrik daného odvětví.

Kdo jsou nejznámější hodnotoví investoři? A jaké jsou jejich taktiky?

Kromě již zmíněného Warrena, máme celou řadu velice úspěšných hodnotových investorů, inspirujte se strategiemi od těch nejlepších.

 • Monnish Pabrai: V jeho knize, The Dhandho Investor, Pabrai zmiňuje svou strategii jako “heads, I win; tails, I don’t lose much”, což v podstatě znamená, že přijímá sázky, které mají malý risk, ale velký potenciál.
 • Joel Greenblatt: Joel zastává názor, že ta dobrá společnost k investici je taková, která dokáže efektivně investovat sama do sebe a získat při tom vysokou návratnost na této investici.
 • Seth Klarman: jeho strategii můžeme shrnout do tří klíčových bodů:
 1. Dívat se po trhlinách – příležitostech, které ostatním unikají
 2. Soustředit se na absolutní výkon společnosti
 3. Investování “bottom up” (tedy na základě fundamentální analýzy společnosti)

Top down investování bere v úvahu jako první pohled na makroekonomické události a následný výběr společnosti. Bottom up investování se zaměřuje v první řadě na fundamentální analýzu dané společnosti. Na finexu máme i článek, zaměřený jen na investiční legendy, pokud by Vás toto téma zajímalo hlouběji.

Porovnání: Hodnotové investování vs jiné strategie

 • Growth investing (růstové investice): Jak už název vypovídá, investoři do růstových akcií, vyhledávají akcie, které mají prostor k růstu. Většinou se jedná o malé, ne tolik známé společnosti, ve kterých je viděn budoucí potenciál. Na rozdíl od hodnotových investorů, těm růstovým nevadí si za akcii připlatit výměnou za možný obrovský růst v budoucnu.
 • Dolar cost averaging investing (průměrování dolarových nákladů): Oproti hodnotovému investování, kdy musíte být vytrvalí a trpěliví, si u DCA každé určité časové období investujete do společností předem danou částku. Jednou koupíte, když je trh nahoře, jednou když je dole, nákupní cena se Vám pak hezky zprůměruje. Výhodné pro netrpělivé investory!
 • Index investing (indexové investování): S indexovým investováním investujete do tzv. indexů. Tato strategie je založená na investicích do celého “koše” různých akcií, což poskytuje výhodu širší diverzifikace. Výhodné pro ty, co se nechtějí jednotlivým výběrem akcií zabývat.

Investičních strategií je samozřejmě o dost více. Zde jsem porovnala jen ty nejběžnější. Pokud Vás zajímá více, máme skvělý článek, který se zabývá např. metodou Dogs of the Dow.

Pro pravé hodnotové investování je potřeba, abyste si dobře určili správnou vnitřní hodnotu společnosti. Je nutné mít alespoň základy fundamentální analýzy. Co když se Vám ale nechce? Pak existuje něco jako “Couch Potato Value Investing” (od “couch potato”, což je termín pro našeho gaučového povalače).

Typické portfolio takového povaleče se skládá z 50% z ETF pro akcie a 50% je ukotveno v ETFku pro dluhopisy. K tomuto portfoliu se stačí vracet jednou ročně a případně ho rebalancovat.

Pokud se nakonec rozhodnete pro hodnotové investování, musíte být trpěliví. Někdy je to prostě o tom, jen sedět na místě, být vytrvalí a trpěliví, BÝT VYTRVALÍ a TRPĚLIVÍ a čekat, až se Vaše akcie bude obchodovat pod svou vnitřní hodnotou. Snad jsem dostatečně zdůraznila slova vytrvalost a trpělivost, protože ono je někdy tak lehké nechat se strhnout davem.

Poznámka

TIP: Tento článek byl jen stručné představení hodnotového investování, pokud Vás tato strategie zaujala, máme daleko rozsáhlejší článek na toto téma: Kompletní průvodce hodnotovým investováním.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a fnanční trhy se inzenzivně zajímám, i proto jsem si vybrala obor finance na VŠE v Praze. Přispívám články zejména ohledně investování a analýz jednotlivých společností. Zastávám názor, že finanční gramotnost by měla být vyučována již na základní škole. A co o mně více? Miluji pohyb, přírodu a sebevzdělávání.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎