Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Investiční legendy radí, jak přestát krizi – Buffett, Cuban, Graham a další

Investiční legendy radí, jak přestát krizi - Buffett, Cuban, Graham a další

Investiční legendy radí, jak přestát krizi - Buffett, Cuban, Graham a další
Zdroj: depositphotos.com

V nezapomenutelném roce, který se vyznačuje historickým růstem cen energií, opakovaně nezvládanou pandemií a rozvrácenou ekonomikou, by se nám všem hodilo pár povzbudivých slov. A na koho jiného se obrátit, než na největší investorská esa? Tito lidé, kteří se zabývají penězi už desítky let, jsou schopni vidět stav ekonomiky způsobem, který průměrný investor nemá vždy možnost vidět. Do situace vnášejí odstup a nadhled a chápou situace nejen podle toho, jak nás ovlivňují v krátkodobém horizontu, ale i podle toho, co znamenají v dlouhodobém horizontu.

Pojďme si projít 5 citátů vyřčených investičními legendami. Jak mohou tato moudrá slova pomoci průměrnému investorovi právě teď, bez ohledu na jeho finanční situaci?

Warren Buffett

„Z dlouhodobého hlediska budou zprávy z akciového trhu zanedbatelné. Ve 20. století Spojené státy prožily dvě světové války a další traumatické a nákladné vojenské konflikty. Zasáhla je krize, asi tucet recesí a finančních panik, ropné šoky, chřipková epidemie a odstoupení zneuznaného prezidenta. Přesto index Dow Jones vzrostl z 66 na 11 497 bodů.“

Tato prozíravá slova napsal Warren Buffett v roce 2008 během Velké recese v článku pro The New York Times. Nyní, v pandemické době však mohou tato slova opět rezonovat nejednomu investorovi.

Pandemie je určitě největší ekonomickou událostí, která se za několik posledních let vyskytla a v březnu 2020 došlo k prudké reakci trhu, ale mnoho analytiků předpovídá, že příští rok touto dobou už nebude mít na akciový trh vliv.

Toto je esence Buffettovy moudrosti: Investujte s velmi dlouhým investičním horizontem.

Warren-Buffet-9-devet-knih-pro-investory-ktere-doporucuje-reading
Zdroj: depositphotos.com

Mark Cuban – „Vytvářet příležitosti znamená hledat tam, kde ostatní nehledají.“

Schopnost zaujmout jako investor opačný názor a využít stádní mentalitu ostatních může často vést ke skvělým výsledkům pro vaše portfolio. Musí se tak však dít s využitím systematického a strategického přístupu. Jít proti proudu není snadné, ale často se to vyplácí, pokud víte, co děláte.

Investování do neoblíbených sektorů a tříd aktiv, když se jim ostatní vyhýbají, může poskytnout příležitosti k vytvoření dlouhodobé hodnoty. To umožňuje strategickému investorovi využít krátkodobé, emocemi podnícené výkyvy na trhu. Klíčové je zejména stanovení alokačního cíle a jeho dodržení v čase. Výsledkem je rebalancování investic v průběhu času, když se portfolio odchyluje od původní cílové alokace.

Jinými slovy byste měli nakupovat více akcií, když ceny klesají, a prodávat je, když ceny rostou.

Vzhledem k tomu, že akciový trh se během této pandemie pohybuje jako na horské dráze, vyplatí se dbát na tuto radu a využít poklesů cen akcií.

Charlie Munger – „Pokud chcete být výjimečně úspěšní, seďte na zadku a většinu života si čtěte.“

Tento břitký citát pravé ruky Warrena Buffetta, Charlieho Mungera, vyzdvihuje důležitost finanční gramotnosti a zdůrazňuje, že zvědavost a vzdělání jsou klíčem k chytrým finančním rozhodnutím.

Rok 2020 nám přinesl spoustu událostí, které jsme nechtěli nikdy zažít. Jedním z pozitiv ale je, že mnoho lidí dostalo možnost si přečíst více o oblastech, které by měli znát, například jak zlepšit své osobní finance nebo jak začít investovat na akciovém trhu.

Benjamin Graham – „Nakonec je mnohem méně důležité, jak se chovají vaše investice, než jak se chováte vy.“

benjamin-graham-otec-hodnotoveho-investovani
Zdroj: infomoney.com.br

Tento vtipný postřeh Benjamina Grahama, známého jako „otce hodnotového investování“, zdůrazňuje, že je důležité nenechat se ovládat emocemi. Graham a mnozí další legendární investoři věří, že investování bez pevného investičního plánu nebo trpělivosti a disciplíny, aby se ho člověk držel, může člověka učinit zranitelným vůči jeho emocím.

To vždy vede ke katastrofálním výsledkům. Právě emoce nutí investory dělat věci, kterých později litují, jako je útěk z trhu po prudkém poklesu nebo nákup na vrcholu tržní euforie – obojí může mít zničující dopad na jejich dlouhodobou investiční výkonnost.

V dnešní pandemické době je vzduch nabitý strachem a úzkostí. Vnímejte své pocity, ale nenechte je proniknout do svého finančního rozhodování.

Peter Lynch – „Investujte do toho, co znáte.“

Tohoto citátu Petera Lynche byste se měli držet nejenom v krizových dobách. Jednoduše to znamená využít své specializované znalosti oblasti, produktu, služby nebo společnosti k identifikaci příležitostí dříve, než se stanou obecně známými. Jakmile tyto příležitosti identifikujete, prozkoumejte je a pak do nich investujte, pokud je považujete za dobře vedený a životaschopný podnik.

Jasně, Lynch to řekl v době, kdy ještě nebyl masově rozšířený internet ani vyhledávání na Googlu a kdy vládlo trhům aktivní řízení investic, ale platí to i dnes. Většina úspěšných produktů a služeb získává svůj počáteční impuls prostřednictvím ústního sdílení zkušeností. Když zpozorujete produkt nebo službu, které poskytují silnou hodnotu, stojí za to se o ně dále zajímat a zjistit, zda by byly dobrou investiční příležitostí.

Opět platí, že investování v době ekonomických potíží může působit podivně, nebo dokonce děsivě – ale nenechte se odradit obavami.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo