Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři jásají! Akciový index S&P 500 bude příští rok na historických maximech.

Publikováno
Investoři jásají! Akciový index S&P 500 bude příští rok na historických maximech.
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2023 je pro mnoho investorů rokem zvratů. Nejsledovanější akciový index na světě S&P 500 po konsolidační fázi mezi lety 2022-2023 zahájil nejprve agresivní růst, který byl následně v polovině roku vystřídán technickou korekcí.

Podzimní růst indexu ovšem investorům a analytikům dodává kuráž k odvážným predikcím, mezi které se řadí i ta od Bank of America. Jakou hodnotu indexu S&P500 predikují pro příští rok a na základě čeho staví své predikce, se dočtete v tomto článku.

Analytický tým Bank of America, vedený Savitou Subramanian tvrdí, že by do konce roku 2024 měl akciový index S&P 500 posílit na hodnotu 5 000 bodů. Tato predikce je založena na faktu, že v letošním roce se musely americké společnosti vypořádat s mnoha negativními makroekonomickými vlivy, vyšší inflací a vyššími úrokovými sazbami, a to pouze s drobnými šrámy.

Americké společnosti se přizpůsobily podmínkám vyšších úrokových sazeb a ukázaly i odolnost vůči makroekonomickým nejistotám.

K pozitivním očekáváním akciového růstu se začínají klanět i další banky a analytici. Například David Kostina z Goldman Sachs a Manish Kabry ze Societe Generale rovněž očekávají v příštím roce pokoření současných cenových maxim. Stratégové Barclays navíc očekávají, že akcie překonají výkon dluhopisů.

Tato pozitivní očekávání jdou ruku v ruce s nadějí, že americký FED v příštím roce minimálně zafixuje hodnotu hlavní úrokové míry s tím, že americká ekonomika bude i nadále pozvolna růst. Technický stratég BoA Stephen Suttmeier dále uvedl, že institucionální správci portfolií mají stále dostatek kapitálu, díky kterému by akciový růst mohl pokračovat i v rámci tzv. Santa rally.

Co říká technická analýza?

Tříměsíční technická korekce, kterou akciový index S&P 500 realizoval, byla během jednoho měsíce téměř celá negována. Díky současné nákupní euforii má trh velmi dobře našlápnuto na průraz nejbližších cenových maxim na hodnotě 4 600 bodů. Pokud by k průrazu došlo, stane se z této rezistence support a trh může zahájit cestu k plnění očekávání analytiků.

Investoři se v cenových predikcích nemusí spoléhat pouze na fundamentální ukazatele a očekávání analytiků, ale sami si mohou provést velmi jednoduchou predikční analýzu. K predikci budoucích S/R úrovní slouží nástroj Fibonacciho extension, který se aplikuje na hodnotu posledního swingového pohybu.

Princip aplikace je zobrazen na obrázku níže. Podle tohoto ukazatele má index S&P 500 první rezistenci nad současným high na hodnotě 4 873. Další projektovaná rezistence se nachází na hodnotě 5 036 bodů, což odpovídá také očekávání analytiků z Bank of America.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf akciového indexu S&P500
Měsíční cenový graf akciového indexu S&P500

Závěr

Analytici z Bank of America predikují růst akciového indexu v roce 2024 na hodnotu 5 000 bodů. Důvodem tohoto nacenění je prokázaná odolnost amerických společností v letošním roce, proti makroekonomickým nejistotám, vyšším úrokovým sazbám a inflaci.

Pozitivní očekávání ohledně akciového růstu podporují také analytici z Goldman Sachs, Societe Generale a Barclays. V článku je také popsán postup predikční analýzy cenového grafu pomocí Fibonacciho extension, jehož cenové predikce se shodují s očekávám analytiků.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎