Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(2) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Začíná bull-run?

Publikováno
(2) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Začíná bull-run?
Zdroj: Depositphotos.com

V minulém díle našeho seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme představili portfolio 16 kryptoměn, které jsme koupili a držíme.

Dnes, měsíc poté, je čas na zhodnocení: Jak si naše portfolio vede?

Po více než rok trvajícím pádu se v dubnu 2019 ceny kryptoměn znovu začaly zvedat. Náš nástup na trh na začátku května 2019 byl tedy načasován pomerně dobře.

Kurz bitcoinu, jakožto nejznámější kryptoměny, se z původních 5 319 dolarů během jediného měsíce vyšplhal až na 9 000 dolarů, což znamenalo celkový nárůst o 69 %.

Musíme přiznat, že jsme to nečekali.

vyvoj investice do kryptomenoveho portfolia
Vývoj celkové hodnoty naší investice po prvním měsíci.

Celá naše investice do kryptoměn se pak za první měsíc ze 100 000 Kč zhodnotila na 151 164 Kč, což je celkový nárůst o 51 %! Nejvýkonnějšími coiny v portfoliu byly EOS, Ethereum a IOTA.

Další kryptoměny, které za první měsíc dosáhly obrovského zhodnocení, byl například Bitcoin SV (+400 %) či Bittorent (+180 %), které ale nechceme z dlouhodobého hlediska držet. Jejich krátkodobé zisky jsou tedy sice zajímavé, ale to je tak vše.

Graf BTC
Změna za 24h
-2,3 %
Aktuální cena
$62 951

Celkem zajímavé zhodnocení za pouhý jeden měsíc, nemyslíte?

Co se na kryptoměnovém trhu v květnu odehrálo?

Vypadá to, že se nám na trh znovu vrátila volatilita, což je dobré znamení. Na konci minulého roku cena téměř 4 měsíce rotovala okolo hodnoty 6 000 dolarů a po menším pádu se ještě dalších 5 měsíců otáčela okolo hodnoty 3 600 dolarů. To moc optimismu investorům a uživatelům nepřinášelo.

Byla to vhodná doba pro akumulaci? Zatím to vypadá, že ano.

Největší nárůsty našeho portfolia se většinou odehrály během pár hodin. Například 11. 5. hodnota vzrostla o více než 10 % a další 20% nárůst proběhl během následujících pár dní. Dále pak ještě ke konci měsíce přišel takřka přes noc nárůst o dalších 15 %.

Co mělo ale na nárůsty vliv?

To není nikdy 100% jasné. Ceny jsou určovány poptávkou a nabídkou obchodníků na burzách a protože se jedná o stále poměrně mladý trh, i pár milionů dolarů dokáže s cenou pěkně hnout.

V odstavcích níže naleznete shrnutí toho nejdůležitějšího, co se na trhu v květnu událo.

Turbulence u Binance

Binance CoinBinance Coin BNB logo, jakožto token největší kryptoměnové burzy světa, jako by si během května zažil jízdu na horské dráze. Nejdříve jako první ze všech kryptoměn pokořil své dosavadní ATH.

Pár dní poté se ale jeho cena propadla o 25 % kvůli oznámení hacku burzy, při kterém přišla o 40 milionů dolarů. To zapříčinilo dočasné pozastaveníc všech vkladů a výběrů a nejstotu investorů.

Changpeng Zhao, CEO burzy Binance, se ale nechal slyšet, že všechny prostředky vynahradí “ze svého”, a peníze všech uživatelů jsou tedy #SAFU a není třeba se ničeho bát. Od té doby token BNB vyrostl o dalších 84 % z ceny 19 dolarů na cenu 35 dolarů a to možná i proto, že Binance se “omylem” prořekla, že již brzy spustí možnost obchodovat na páku. To bylo spuštěno 30. 5. 2019 v nové (zatím beta) verzi platformy.

Pákové obchodování je u obchodníků oblíbené a pravděpodobně naláká další obchodníky, kteří by mohli k Binance přejít např. z Bitfinexu či BitMEXu), což burze Binance zajistí další příjmy.

Konference Consensus

logo konference consensusDalším důležitým faktorem pro růst cen byl bezesporu Consensus. Všemi hodně očekávaná konference v New Yorku, kterou každý rok navštěvují tisíce vývojářů a ředitelů velkých korporací (zdroj: Oficiální prospekt).

Každoročně se jedná o jeden z největších eventů ve sféře kryptoměn, kde jsou představovány překvapující projekty. Ačkoli minulý rok neměl Consensus na cenu téměř žádný vliv, letos byl markantní. Na konferenci bylo představeno mnoho novinek, ze kterých je dobré vypíchnout následující:

  • Největší internetová aukční síň eBay by mohla začít přijímat kryptoměny jako jednu z možností pro platby. (Zdroj)
  • AT&T začíná přijímat Bitcoin jako možnost platby. (Zdroj)
  • Jeden z nejpoužívanějších internetových prohlížečů na světě, Opera, začíná podporovat platby kryptoměnou Tron. (Zdroj)
  • Největší Americká kryptoměnová směnárna Coinbase začala obsluhovat i XRP obchodníky z nejbohatšího Amerického státu New Yorku. (Zdroj)
  • Bakkt, dlouho očekávaná platforma pro prodej a uchovávání kryptoměn, vytvořená inženýry z New Yorkské burzy oznámila přesné datum začátku testovacího provozu. (Zdroj)
  • Další obrovská společnost z technologického světa, Microsoft, oznámila využívání Bitcoinového blockchainu pro ověřování totožnosti uživatelů. (Zdroj)

Vyžírání stoplossů

Všechny výše zmíněné důvody jistě napomohly k zvýšené poptávce po kryptoměnách a tím pádem k růstu cen. Jednalo se však pouze o katalyzátor, který pomohl nastartovat další faktor, kvůli kterému ceny rostly. Tím důvodem bylo řetězové spouštění stoplossů obchodníků, kteří spekulovali na pokles ceny.

V případě obchodování s využitím pákového efektu a při spekulaci na pokles ceny si obchodníci nastavují tzv. stoploss. To zjednodušeně znamená uzavření obchodu v případě špatného vývoje ceny pro snížení potenciálních ztrát.

A co to znamená prakticky?

Pokud spekulujete na pokles ceny nějaké kryptoměny (obchod short), její nárůst je pro vás tedy ztráta s tím, že čím výše cena roste, tím vyšší ztrátu máte. Obchodníci si proto nastavují tzv. stoplossy nad určité linie, což zaručí, že po pokoření některých levelů z obchodu vystoupí, aby předešli dalším ztrátám. Spuštění stoplossu v tomto případě automaticky provede nákupní příkaz, což cenu vyžene ještě výše!

pokles shortů na bitcoinu
Červeně zvýrazněné prudké propady otevřených obchodů SHORT (modrá linie) s rostoucí cenou (zelené svíčky) jsou jasným ukazatelem výše popsaného fenoménu

Retail nebo smart money?

porovnání google trends a ceny bitcoinu
Porovnání zájmu veřejnosti a růstu ceny.

Podle dostupných informací to vypadá, že nárůst ceny nespustila široká veřejnost (retail). Naopak – spíše lidé, kteří vědí, co se svými penězi dělají. Důvodem růstu tedy nebylo FOMO z řad retailových investorů.

Důkazem může být například obrázek napravo. Graf nahoře je cena bitcoinu, dole je pak vidět vyhledávanost slova “Bitcoin” po celém světě (Zdroj: Google Trends).

Na obrázku je vidět, že zájem veřejnosti o Bitcoin vždy přišel až po vzrůstu ceny – pravděpodobně po tom, co o růstu informovala média.

To pravé retailové FOMO teprve přijde.

S další informací na Twitteru přišel HASHCIB, který zjistil, že v první polovině května žádný z obchodníků BTC Futures na Chicagské burze nespekuloval na pokles jeho ceny. Také Grayscale Bitcoin Trust se za poslední 2 měsíce radikálně navýšil počet držených bitcoinů o více než 10 % a mají nyní ve správě více než 230 000 BTC (2 miliardy dolarů).

Že by “smart money” věděli něco, co my ne? Navíc s blížícím se halvingem bitcoinu (za rok) a blížícím se halvingem litecoinu (za 2 měsíce) se očekává další nárůst ceny.

Predikce vývoje cen v červnu

Podíváte-li se na týdenním grafu na indikátor RSI (obrázek níže) zjistíte, že za celou historii Bitcoinu se opakuje jedno pravidlo a zatím nikdy se nestalo, že by se nezopakovalo. O jaké pravidlo jde?

Jakmile se na týdenním grafu indikátor RSI s periodou 14 dostal nad hodnotu 70 a ukončil svůj růst (potvrzeno alespoň 2 červenými svícemi), přišel propad ceny o 30 – 60 %.

A hádejte, kde je indikátor nyní? Správně. RSI je momentálně na nejvyšší hodnotě od konce roku 2017 a jeho propad už je potvrzen jednou svící.

V tomto ohledu bude důležité, co se stane příští týden. Červená svíčka by měla cenu stáhnout ještě níže, zatímco pokud by přišel růst, můžeme se krátkodobě podívat až nad cenu 10 000 dolarů, kde bych už korekci viděl rád. Kdyby nepřišla, tak si nehodlám předvídat, co by se mohlo stát. :-)

Kromě důvodů výše je třeba zmínit, že Fear and Greed indikátor už od začátku roku roste a nachází se momentálně na nejvyšší hodnotě, co kdy byl. To zatím vždy také znamenalo přicházející korekci o desítky procent.

Na druhou stranu je pravda, že jeho hodnoty jsou počítány teprve rok a půl, od února 2018, takže se na to nelze spoléhat.

Na druhém obrázku níže můžete vidět něco, čeho si všiml obchodník Blockspace, a sice fakt, že na “tisk” nových USDT (žlutý indikátor) reaguje cena Bitcoinu a stejně tak reaguje i na jeho pálení. O pár dní později se hne ve stejném směru.

Pokud bych si tedy měl tipnout, někdy v následujících týdnech bychom mohli vidět korekci ceny Bitcoinu na hodnotu okolo 6 000 USD s tím, že níže už se pravděpodobně nikdy nepodíváme.

Změny v portfoliu

Žádné změny v portfoliu momentálně nechystáme. Pokud nenastane velký problém s nějakými kryptoměnami v našem portfoliu, budeme se držet strategie buy and hodl. Ačkoli bychom nyní mohli prodat s více než 50% ziskem a počkat na mírnou korekci ceny o 10-20 %, abychom mohli znovu dokoupit levněji, nebudeme to dělat.

Chceme vám, čtenářům, transparentně ukázat, jak by mohla dopadnout investice kohokoli z vás, kdo trhu nerozumí a na své kryptoměny nechce zbytečně “sahat”.

Závěrem

Ať už přijde ještě korekce směrem dolů, nebo ne, dalo by se předpokládat, že typický bear market už je u konce. Momentálně se nejspíše nacházíme ve fázi akumulace, kde můžeme ještě očekávat klidně rok pohyby nahoru a dolů v rámci nějakého pásma.

Nechceme být příliš optimističtí, ale vše tomu nasvědčuje.

Růst kurzů kryptoměn je poslední dobou šílený a i když vezmeme vpotaz všechny důvody uvedené výše, krátkodobě nám to nedává smysl. Vždyť celý rok 2018 vycházely pozitivní zprávy a cena se stále propadala. Dejte si na to pozor a nenakupujte ve FOMO. Nejlepší je nákupy vždy rozložit na několik nákupů dny či týdny od sebe.

Pro nákup kryptoměn doporučujeme směnárnu SimpleCoin

Favorit redakce

Výhody
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
Nevýhody
  • Pouze 9 kryptoměn na výběr
  • Nenabízí platbu platební kartou

Pro obchodování kryptoměn doporučujeme burzu Binance

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn investovat, investujte vždy pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit, aniž by vám to způsobilo problémy. Předtím, než se rozhodnete investici uskutečnit, dobře se seznamte se všemi možnými riziky. 

PS: Něco mi říká, že by přští cyklus nemusel probíhat tak, jako vždy. Již několikrát jsme byli svědky prakticky totožného chování ceny. Už by mi to bylo divné. Kdyby tak probíhal, jedině dobře, připraveným štěstí přeje. Všichni obchodníci ale čekají hrozný hype a “bull run”, který nemá obdoby, ale nedivil bych se, kdyby vůbec nepřišel tak, jak si ho všichni vysnívají. Trh se nemusí pohybovat pouze v bull a bear. Může být taky X roční konsolidace. Whales a smart money určitě nenechají velkou část retailu si nahrabat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Kateřina

Hezky výkon, snad to tak půjde i dal :-)