Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin se propadl pod vrchol předchozího cyklu, mnoho projektů čelí likvidacím!

Finex Coin Week – Bitcoin se propadl pod vrchol předchozího cyklu, mnoho projektů čelí likvidacím!
Zdroj: Depositphotos.com

Je tady nový týden a nový souhrn nejzajímavějších zpráv ze světa digitálních aktiv za posledních sedm dnů. Uplynulý týden byl opravdu nabitý důležitými událostmi a my jsme pro vás vybrali tyto zprávy:

Obsah článku

Platforma Celsius je v problémech, musela pozastavit výběry

Probuzení do nového týdne bylo pro investory mající své kryptoměny uložené na platformě Celsius mírně řečeno nepříjemné. V pondělí brzy ráno obdrželi e-mail, ve kterém přišlo upozornění, že platforma pozastavuje všechny výběry, swapy a převody mezi účty.

“Toto opatření dnes přijímáme proto, abychom Celsius dostali do lepší pozice a mohli časem dostát svým závazkům v oblasti výběrů.” napsala společnost v příspěvku na svém blogu na serveru Medium. “Toto nezbytné opatření přijímáme ve prospěch celé naší komunity, abychom stabilizovali likviditu a provoz, zatímco podnikáme kroky k zachování a ochraně aktiv. Kromě toho budou zákazníci nadále získávat své odměny v souladu s našimi pravidly.” 

CEL, token platformy, okamžitě zareagoval masivním poklesem. Krátce po vyjádření se propadl ze zhruba 0,5 USD na ceny kolem 0,15 USD, tedy o více než 70%.

Společnost Celsius, která nabízí svým zákazníkům vysoké úroky za uložení jejich kryptoměn, zahájila svoji činnost v roce 2017. Vklady od zákazníků poté dále půjčuje jiným kryptoměnovým společnostem. Podobný obchodní model mají i jiné platformy, například BlockFi či Nexo.

Tento způsob podnikání se však nelíbí americkým zákonodárcům, kteří považují půjčování kryptoměn s vysokým úrokem za neregistrované nabídky cenných papírů.

Co Celsius k těmto razantním krokům vedlo?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Svoji zásluhu na tom má ovšem aktuální situace na trzích, kde probíhají masivní výprodeje, světovou ekonomiku sužuje vysoká inflace a negativní vliv má i současná geopolitická situace.

Spekuluje se, že jednou z možných příčin může být ztráta pegu tokenu stETH, do kterého Celsius údajně uzamkl prostředky svých zákazníků. Takzvaný depegging by mohl vyvolat vlnu výprodejů a ztrátu likvidity.

stETH je syntetický token představující nastakované Ethereum do Beacon Chainu. Tento blockchain běží paralelně s hlavním blockchainem Etherea. Zmíněné dva řetězce se mají v budoucnu spojit v jeden a umožnit tak přechod celé sítě z konsensuálního mechanismu Proof of Work na Proof of Stake.

Během dalších výprodejů srážejících cenu Bitcoinu pod 20 000 dolarů hrozilo společnosti Celsius, že budou její pozice v půjčkách zlikvidovány. Společnost tak musela zvýšit svůj kolaterál, aby hrozbu likvidace odvrátila.

https://twitter.com/thefinancer/status/1538250478198444036?s=21&t=JNkCNAr26JWS4a92McaUVw

Stablecoin USDD se odpoutal od amerického dolaru

Není to tak dlouho, co selhal UST, algoritmický stablecoin ekosystému Terra, a nyní se v podobných problémech ocitá další stablecoin, tentokrát USDD sítě TRON. Začátkem týdne se krátce odpoutal od amerického dolaru a obchodoval se za pouhých 0,97 USD.

Začátek minulého týdne byl celkově pro kryptoměnový trh velmi těžký. Zpráva o tom, že úvěrová platforma Celsius oznámila pozastavení výběrů přispěla k dalším výprodejům na trhu po květnovém kolapsu ekosystému Terra.

Jedná se o velmi mladý stablecoin spuštěný teprve v dubnu 2022. Při jeho launchi Justin Sun avizoval staking s velmi zajímavým 30% zhodnocením. Snažil se tak silně konkurovat tehdy ještě dominantnímu fungujícímu UST.

V době psaní článku se USDD stále více vychyluje. Podle agregovaných dat z portálu CoinGecko včera večer klesl dokonce na 0,93 USD. Na některých burzách se ovšem propadá mnohem více. Např. na Huobi včera v 6 hodin večer dosáhl už velmi nebezpečných 0,84 USD.

Reakce Justina Suna a jeho týmu

Odpoutání stablecoinu USDD od amerického dolaru samozřejmě mezi investory nezůstalo bez povšimnutí, na ekosystém nevrhá dobré světlo zvláště po nedávné kauze UST. V reakci na to se generální ředitel Tronu Justin Sun vyjádřil:

“TRON DAO aktivně nakupuje kryptoměny. Jakmile bude trh stabilní, přidáme na veřejnou adresu rezervu. Předpokládáme, že se stabilita USDD bude obnovovat každým dnem.”

Poznámka

Poznámka: TRON DAO je decentralizovanou autonomní organizací stojící za stablecoinem USDD, podobným způsobem v ekosystému Terra reprezentovala Luna Foundation Guard stablecoin UST a kryptoměnu LUNA.

Následně Justin Sun společně s TRON DAO oznámil další nákup USDC v hodnotě 650 milionů dolarů, držené rezervy se tímto zvýšily na 2,5 miliardy USD.

USDD je algoritmický stablecoin, který je krytý rezervami Tronu (TRX), Tetheru (USDT), USD Coinu (USDC) a Bitcoinu (BTC). I v tomto směru se jedná o podobný model jako u stablecoinu UST, který nedávno zkolaboval společně s kryptoměnou Terra (LUNA). Podle informací domovské stránky projektu zůstává USDD překolateralizován o 277,54 % i navzdory krátkému odpoutání od amerického dolaru.

Justin Sun při spuštění sliboval, že USDD překolateralizuje do výše 10 miliard dolarů. Celkové rezervy TRON DAO ve všech měnách zatím tohoto cíle nedosahují.

Zajištění není jedinou vrstvou ochrany, kterou si Justin Sun pochvaloval. Zmínil se také o, dle jeho slov, správně zvolených algoritmech používaných TRONem. Jejich účelem je zajistit stabilitu fixace stablecoinu bez ohledu na volatilitu trhu. Tyto strategie byly podrobeny zatěžovací zkouškou v reálném světě a zdá se, že jsou přinejmenším nedostatečné.

Americká centrální banka oznámila zvýšení sazeb o 75 bazických bodů

Další zásadní událostí minulého týdne bylo zasedání Fedu a oznámení o zvýšení základních úrokových sazeb. Po dvoudenním zasedání měnového výboru Fed oznámil jejich zvýšení o 75 bazických bodů. Jedná se o největší navýšení od roku 1994. Důvodem je zejména rychlý růst cen a také situace na finančních trzích.

Během oznámení výsledku jednání zažil Bitcoin, tak jak to většinou v tomto období bývá pravidlem, vysokou volatilitu. Během dne se největší kryptoměna podle tržní kapitalizace obchodovala okolo 20 079 dolarů a po oznámení vystřelila až na 21 222 dolarů.

Bitcoin má tendenci zažívat vysokou volatilitu právě v okamžiku, kdy Federální rezervní systém oznamuje rozhodnutí o úrokových sazbách. Skutečné účinky tohoto oznámení se však často projeví až o několik dní později.

Například minulý měsíc Fed oznámil zvýšení úrokových sazeb o 0,5 %, což bylo v té době nejvyšší zvýšení za posledních 22 let. Bitcoin po tomto oznámení krátce vystřelil vzhůru, ale v následujících dnech se opět propadl spolu s celým akciovým trhem.

V případě zvýšení základních úrokových sazeb však může být situace opačná. Někteří analytici se domnívají, že trhy již mohly zvýšení sazeb ocenit poté, co byla minulý pátek oznámena data o americkém indexu spotřebitelských cen, která vykázala aktuální inflaci v USA na úrovni 8,6 %. To už samo o sobě naznačilo, že centrální banka může zvýšit sazby rychleji, než se původně plánovalo, přestože na předchozím zasedání zvýšení o 75 bodů vyloučila.

“Zvýšení o 0,75 procentního bodu se na tomto zasedání zdálo jako správná věc, a tak jsme to udělali,” uvedl Powell, předseda Fedu.

Na příštím zasedání v červenci bude podle něj základní sazba “s největší pravděpodobností” zvýšena o půl nebo 0,75 procentního bodu. Dodal, že neočekává, že se zvýšení o 0,75 procentního bodu stane něčím běžným.

“Nesnažíme se vyvolat recesi,” konstatoval dále Powell, “snažíme se snížit inflaci na dvě procenta a udržet silný trh práce,” dodal.

V problémech se ocitla i investiční společnost Three Arrows Capital

Minulý týden se díky velkým propadům na kryptoměnovém trhu dostalo do problémů mnoho velkých společností. Další z nich je investiční venture kapitálová společnost Three Arrows Capital (zkráceně 3AC) ze Singapuru, za kterou stojí podnikatel Zhu Su.

Zvěsti o tom, že se 3AC dostává do platební neschopnosti, potvrdil po třech dnech na Twitteru sám zakladatel společnosti Zhu Su. Reagoval tak na zprávy, které se šířily už několik dní.

Společnost 3AC totiž začala během minulého týdne přesouvat svá aktiva, aby doplnila prostředky na decentralizovaných platformách (DeFi), jako je Aave, aby se vyhnula potenciální likvidaci v souvislosti s klesající cenou Etherea. Existují nepotvrzené zprávy, že 3AC dokonce čelila likvidacím v řádu stovek milionů dolarů z několika pozic. Zhu Su tweetoval, že komunikují s příslušnými stranami a že jsou plně odhodlaní tento problém vyřešit.

K této kauze se následně vyjádřil i čínský novinář známý jako Wu Blockchain. Ten uvedl, že společnost 3AC už během května ztratila přibližně 31,37 milionu dolarů během obchodování na Bitfinexu.

Spekulace se vystupňovaly poté, co Zhu odstranil ze svého Twitteru všechny zmínky o investicích do Etherea (ETH), Avalanche (AVAX), Terra (LUNA), Solana (SOL), Near Protocol (NEAR), Mina (MINA) a jiných projektů v DeFi a NFT. Ponechal si pouze zmínku o Bitcoinu (BTC). Podezřelé také bylo, že si Zhu smazal svůj Instagram a nebyli společně se spoluzakladatelem 3AC Kylem Daviesem na Twitteru tři dny aktivní.

Problémy společnosti Three Arrows Capital patrně souvisí s jejich expozicí v ekosystému Terra, který se koncem května zhroutil. 3AC měla jen několik týdnů před kolapsem vyměnit BTC v hodnotě 500 milionů dolarů za mince LUNA. Tato investice se momentálně rovná zhruba pouhým 600 dolarům.

Na to, že 3AC čeká patrně podobný osud jako Terru a Celsius, poukázaly i další významné osobnosti z kryptoměnového světa, například Cathie Wood z Ark Invest či Chris Burniske z Alameda Research.

Je aktuální bearmarket jiný než ty předchozí?

Obchodování kryptoměn o víkendech se posledních několik týdnů nese ve znamení krvavých lázní. I tentokrát jsme byli svědky masivních výprodejů. Cena Bitcoinu se dostala dokonce na 17 600 USD a poprvé v historii se tato kryptoměna obchodovala pod vrcholem předchozího cyklu. Podobný osud postihl i druhou největší kryptoměnu Ethereum, která se propadla pod magickou hranici 1000 dolarů za minci.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Tyto cenové akce rozpoutaly boj mezi podporovateli BTC, kteří mají v rukávu mnoho on-chain metrik určujících vhodné příležitosti k nákupu, a mezi jeho odpůrci všemožně hlásajícími jeho blížící se zánik.

Tento bearmarket je však podle některých odborníků odlišný. Poprvé se stalo, že se BTC obchodoval pod vrcholem předchozího cyklu, který byl stanoven v prosinci 2017, což bylo 20 000 dolarů. Počet BTC na burzách v posledních dnech výrazně klesá a to je přesný opak, než se dělo při bearmarketu v roce 2018. Dále roste hashrate BTC, který se nachází stále blízko historických maxim.

Zdroj: bitinfocharts.com
Hashrate BTC od roku 2016
Hashrate BTC od roku 2016

Nutno také podotknout, že bearmarket v roce 2018 byl důsledkem klasického splasknutí bubliny, přitom aktuální bearmarket ovlivňuje aktuální situace ve světě, vysoká inflace, propady na akciových trzích a velkou mírou také válka na Ukrajině.

Jedním z hlavních kritiků Bitcoinu je Peter Schiff, kterému aktuální propad hraje do karet a který na Twitteru prohlásil:

“Když může Bitcoin propadnout z 69 000 na méně než 21 000, proč by nemohl propadnout o dalších 70 % na 6 000 dolarů, nebo dokonce na 3 000 díky aktuálně přepákovanému trhu.”

Situaci pro změnu uklidňoval spoluzakladatel burzy Kraken Dan Held, který připomněl, že BTC už zažil tvrdší propady než je ten aktuální. Konstatoval, že jsme na cestě k maximální bolesti a ti, kdo přežijí, si zaslouží titul HODLera.

On-chain analytik z Rekt Capital uvedl, že jedním z osvědčených ukazatelů potenciálního dna je 200 týdenní klouzavý průměr. Jak vidíte na grafu výše, zeleně označené zóny ukazují, kdy došlo v oblastech poblíž 200-MA k odrazu v předchozích bearmarketech. Ve většině případů měla cena BTC tendenci se krátce propadnout pod tuto hranici a poté se pomalu propracovat zpět nad 200-MA a zahájit nový rostoucí trend.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden byl velkou zkouškou pro všechny milovníky kryptoměn. Bitcoin se propadl pod vrchol předchozího cyklu a většina altcoinů z první desítky podle tržní kapitalizace utrpěla ztráty více než 90 %.

Celková situace je pro mnoho investorů náročná, což naznačuje i index strachu a chamtivosti Fear and greed, který se dostal koncem minulého týdne na své historické minimum 6 bodů ze 100.

Analytická platforma Glassnode uvedla, že v předchozích dnech změnilo majitele přibližně 555 tisíc BTC. Prodávali dokonce i dlouhodobí držitelé, kteří nakoupili na vrcholu za 69 000 dolarů a prodali za 18 000 dolarů a realizovali tak ztrátu 75 %. Pokud se chcete vyhnout takovým obchodů, ideální strategií je zvolit DCA, tedy průměrování ceny, kdy neřešíte aktuální cenu, váš trvalý příkaz dělá svoji práci a dokupuje propady.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.