Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » FOMC minutes ukazuje na vyšší růst sazeb, než trhy možná očekávaly – Fed je ještě více jestřábí

FOMC minutes ukazuje na vyšší růst sazeb, než trhy možná očekávaly – Fed je ještě více jestřábí

FOMC minutes ukazuje na vyšší růst sazeb, než trhy možná očekávaly – Fed je ještě více jestřábí
Zdroj: limitmarkets.com

Federální rezervní banka (Fed) včera zveřejnila velmi důležitou zprávu, tzv. FOMC minutes. Jedná se v podstatě o podrobný přepis posledního zasedání Fed, které se zveřejňuje tři týdny po uskutečněném zasedání. FOMC minutes je možná i důležitější, než zveřejňované FOMC statement. Je totiž mnohem podrobnější a mělo by se v dokumentu objevit vše, co výbor během zasedání řešil. A čerstvé FOMC minutes ukazuje na větší růst sazeb, než trhy možná očekávaly.

Sazby porostou ve výši 0,5 procentního bodu opakovaně

Z FOMC minutes vyplývá, že pro Federální výbor pro volný trh (FOMC) je inflace skutečně prioritou. Minutes zároveň indikují, že základní úrokové sazby porostou o mnohem větší hodnoty, než jsme třeba dříve mohli očekávat. Původně se zdálo, že sazby neporostou rychleji jak o 0,25 procentního bodu. Leč na zasedání ze začátku května FOMC schválil růst sazeb o 0,5 procentního bodu.

Už jenom z toho se dalo usuzovat, že i nadcházející zasedání tento krok zopakují. Doteď to byla ale jenom domněnka. Otázkou proto je, jestli je nové tempo růstu sazeb v trzích započítáno. Pokud ne, akciový trh a bitcoin může jít ještě více dolů. Respektive samotné minutes nám říká, že Fed je postupně více a více jestřábí. Trhy si to uvědomují a proto se nikomu moc nechce nakupovat. Přestože jsou prodejci vyčerpaní – technicky to je na těch trzích znát.

V dokumentu se objevuje pojem inflace 60krát. FOMC minutes je ze strany americké centrální banky pečlivě koncipováno s jasným účelem. Fed nám tím chce bez debat sdělit, že inflaci skutečně vyhlašuje válku. Drastická otočka oproti minulému roku.

Co se týče kvantitativního utahování, víceméně jenom potvrzení toho, že redukce rozvahy brzy začne a v srpnu se má vyšplhat na 95 miliard USD – 60 miliard USD ve státních dluhopisech a 35 miliard v MBS (hypoteční zástavní listy). Trochu mne ale překvapilo, že Fed zvažuje i možnost přímého prodeje MBS, místo tzv. rolloff. Jak jsem říkal v článku "Obchodní příprava na plánované kvantitativní utahování", doposud o přímém prodeji aktiv ze strany Fed nebyla vůbec řeč.

Závěrem

Abychom si to nějak shrnuli, Federální rezervní banka nám vyslala další signál. Inflaci v aktuálním roce bere zcela vážně a zasadí se o její snížení. Původní odhady počítaly s tím, že vrchol růstu úrokových sazeb v letošním roce skončí kolem 2,75 %. Vzhledem k novým informacím, Fed může sazby vyšponovat znatelně nad 3 %. Času na to mají dost. Což by trhy logicky dost bolelo.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo