Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Fed splnil očekávání - Zvyšuje sazby nejvíce od roku 1994. Zůstanou sazby do konce roku na 3,5 %?

Fed splnil očekávání - Zvyšuje sazby nejvíce od roku 1994. Zůstanou sazby do konce roku na 3,5 %?

Fed splnil očekávání - Zvyšuje sazby nejvíce od roku 1994. Zůstanou sazby do konce roku na 3,5 %?
Zdroj: kurzy.cz

Federální rezervní banka (Fed) má čerstvě po dvoutýdenním zasedání, kde se rozhodovalo o dalším zvýšení základní úrokové sazby. Fed tentokrát zvýšil sazby o 0,75 procentního bodu na rozmezí 1,5 – 1,75 %, čímž se naplnilo očekávání trhu, které bylo výrazně ovlivněno květnovou inflací naměřenou v USA. Ta totiž postoupila na vyšší úroveň. Fed taktéž aktualizoval svůj výhled ohledně vrcholu růstu sazeb, který se výrazně posunul nahoru.

Naplnilo se očekávání, růst sazeb je v trhu započítáno

Jakmile byla zveřejněna květnová inflace, výrazně to zatočilo s tržním očekáváním ohledně dalšího "hiku". Původně se počítalo pouze s růstem o 0,5 procentního bodu. Jakmile bylo ale zřejmé, že inflace zase akceleruje, změnilo se to na 0,75 procentního bodu.

Což se začalo hned započítávat do finančního trhu v podobě poklesu aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a bitcoin, zatímco tržní úrokové míry stoupaly a dolarový index posiloval. Proto mají taky trhy nyní příležitost využít situace a začít bearmarket rally, o kterém jsem mluvil v nedávném příspěvku.

Tržní konsensus
Tržní konsensus
Zdroj: cmegroup.com

Projekce Fed

Federální rezervní banka po zasedání zveřejnila i ekonomickou projekci. Co se týká projekce růstu sazeb v podobě tzv. dot plot, zde se mnohé změnilo. Z dot plot je totiž zřejmé, že jednotliví členové FOMC jsou pro drastický růst základní úrokové sazby. Respektive se za letošní rok nejspíš dostaneme až na 3,5 %. Což je dvojnásobek současné základní úrokové sazby. Čili i následující zasedání nás čekají podobné "hiky" jako tentokrát.

Projekce růstu sazeb (dot plot) Fed
Projekce růstu sazeb (dot plot)
Zdroj: federalreserve.gov

Pro rok 2023 jsou členové FOMC již o dost střídmější. Jejich odhad většinově činí, že strop bude na 3,5 – 3,75 %. Podstatná část z nich je ale pro úrovně kolem 4 %. V každém případě bych bral výhled na následující rok hodně s rezervou. Je třeba chápat, že Fed soustavně pracuje s očekáváním. Respektive nepřiznají, že sazby mohou jít mnohem výš, protože by tím všechny jednoduše řečeno vyděsili.

Projekce inflace
Projekce inflace (PCE)
Zdroj: federalreserve.gov

Když se podíváme ještě na projekci inflace (PCE), zjistíme, že americká centrální banka jednoznačně počítá se scénářem, kdy růst cenové hladiny dosáhne letos vrcholu. A na přelomu 2023/2024 má být zase dosaženo cílování, které je stanoveno na 2 %.

Závěrem

Nyní je tedy otázka, co se bude dít na trzích. Jak jsem řekl, čerstvé zvýšení sazeb by mělo již být v trhu započítáno. Čili nyní teoreticky panuji ideální podmínky pro to, aby přišlo tolik očekávané bearmarket rally. Otázkou ovšem je, zda trhy mají na něco takového vůbec sílu.

Je třeba si uvědomit, že na jednu stranu je drtí růst základní úrokové sazby a jednak kvantitativní utahování. Respektive reálně mají uvedené nástroje na trhy vliv nejdříve půl roku po tom, co je měnová autorita začne používat. Leč to očekávání může být natolik negativní, že oživení není možné.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo