Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed katapultoval americké akcie do rekordních výšin! Výplach na trhu s kryptoměnami | Burza s odstupem

Poslední zasedání Fedu katapultovalo americké akcie na nová maxima. Byla akvizice Credit Suisse ze strany UBS bankovním obchodem desetiletí? Došlo k výraznému propadu Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Fed katapultoval americké akcie do rekordních výšin! Výplach na trhu s kryptoměnami | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že poslední zasedání Fedu katapultovalo americké akcie na nová maxima, že se akvizice Credit Suisse ze strany UBS tváří s ročním odstupem jako bankovní akvizice desetiletí, a také o výrazném propadu Bitcoinu a dalších kryptoměn.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie rostly díky holubičím signálům z Federálního rezervního systému

Americké akcie v tomto týdnu rostly a posunuly indexy S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones na nové rekordy – investoři uvítali zprávu, že tvůrci politiky Federálního rezervního systému stále předpokládají v průběhu letošního roku tři snížení úrokových sazeb.

V čele růstu stály komunikační služby spolu s technologickými akciemi. Růst v druhé půli týdne pomohl Nvidii dosáhnout v pátek rekordního maxima a zvýšit tržní kapitalizaci společnosti do blízkosti 2,4 bilionu dolarů.

Náladu podpořila také zpráva, že by Apple mohl spolupracovat s mateřskou společností Googlu, Alphabetem, v oblasti umělé inteligence.

Zaostávaly naopak akcie v oblasti zdravotní péče a nemovitostí.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Apple bude spolupracovat se společností Google v oblasti umělé inteligence

Technologický gigant Apple nebyl tak nepopulární od roku 2013. Jeho nedávné kontroverze (soudní spory), pokles prodejů iPhonů v Číně a nevýrazné snažení v oblasti umělé inteligence způsobily, že s ním někteří investoři začali ztrácet trpělivost.

Za pozitivní jistě nelze brát ani fakt, že část akcií Apple odprodal i Warren Buffett. Výrobce iPhonů však nyní vkládá velké naděje do společnosti Alphabet a jejího modelu umělé inteligence Gemini a doufá, že získá čas na dohnání ztráty.

  • Apple jedná o integraci nástroje Gemini společnosti Google do svého operačního systému pro iPhone (iOS), který by měl pohánět několik nových funkcí uváděných na trh později v tomto roce.
  • Tato zpráva vyšla najevo po údajných neúspěšných jednáních Applu se společností OpenAI, která mezi své největší akcionáře počítá konkurenční Microsoft.

Výhled do budoucna:

V případě dohody by Apple získal čas na to, aby si sám vytyčil cestu k úspěchu v přeplněném prostoru generativní umělé inteligence.

Společnost již začala najímat zaměstnance, získávat a přerozdělovat zdroje na své nové podniky v oblasti umělé inteligence, které, jak slibuje generální ředitel Tim Cook, budou v letošním roce představeny veřejnosti na “velmi promyšlené bázi a prolomí nové hranice”.

Vývoj ceny akcií Apple a Alphabet od začátku letošního roku

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

Američtí portfolio manažeři přesouvají své peníze do zahraničí

Od října vzrostl index S&P 500 o více než 20 % – a nyní se k němu začínají přidávat i další světové akciové trhy.

Podle březnového průzkumu Bank of America mezi manažery fondů američtí institucionální investoři investují do akcií v eurozóně a na rozvíjejících se trzích (EM) a hledají levnější alternativy k americkým akciím.

  • Instituce meziměsíčně zvýšili svou expozici vůči eurozóně a EM o více než 20 % – zatímco expozice vůči Japonsku vzrostla o 10 %.
  • S 23násobným poměrem ceny k zisku (P/E) se totiž index S&P 500 obchoduje výrazně výše než populární burzovně obchodované fondy rozvíjejících se trhů (13,5x) a rozvinutých evropských trhů (14,6x).

Výzva k probuzení:

Od pandemie jsou akcie eurozóny a rozvíjejících se trhů, které mají ve srovnání s americkými akciemi nižší výkonnost, méně populární.

V současné době investoři drží obecně méně mimo-amerických akcií než v minulosti a tento nedostatek by mohl být časem vyrovnán.

V průzkumu Bank of America také portfolio manažeři uváděli, že jsou ochotni riskovat – což by mohlo prospět čínským akciím, evropské velkolepé sedmičce a dokonce i Japonsku, které se právě nově probudilo do období po záporných úrokových sazbách.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku října 2023

Evropské akcie většinově rostly

Celoevropský index STOXX Europe 600 se přiblížil rekordnímu maximu, když vzrostl o necelé procento.

Holubičí signály z centrálních bank většinově podpořily náladu akciových investorů. Německý DAX si tak připsal 1,50 %, italský FTSE MIB si polepšil o 1,19 % a britský FTSE 100 si připsal výrazný zisk 2,71 %.

V mírně záporných číslech skončily pouze francouzské akcie.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Rok po švýcarském bankovním dramatu je pád Credit Suisse obrovským ziskem UBS

Kdo měl loni šťastnější ruku? JPMorgan při koupi First Republic Bank, nebo UBS při akvizici Credit Suisse? Obě společnosti zaznamenaly za poslední rok takřka shodné – téměř 60% – zisky, takže je to těsné. My se ale více zaměříme na evropskou UBS.

Loni v březnu se 167 let staré Credit Suisse nedařilo, protože fámy a drama na sociálních sítích vyvolaly run na druhou největší švýcarskou banku.

Utekly z ní miliardy a švýcarská vláda byla nucena ji zachránit a prodat nejvyšší nabídce.

Vývoj ceny akcií UBS a JPMorgan za poslední rok

Aktuální cena
Změna
UBS Group / UBSG
Načítání
Načítání
Načítání
JPMorgan Chase / JPM
Načítání
Načítání
Načítání

Dnešním pohledem UBS realizovala neskutečný obchod:

Jeden rok po skoupení Credit Suisse za pouhých 3,2 miliardy dolarů (což je o 97 % méně, než činilo její nejvyšší ocenění) v transakci, kterou nyní bankéři nazývají “obchodem desetiletí”, UBS sklízí plody své nesmírně lukrativní akvizice.

S bilanční sumou 1,6 bilionu dolarů (dvojnásobek švýcarské ekonomiky) a více než 5,5 bilionu dolarů ve spravovaných aktivech (AUM) se UBS stala jednou z největších systémově významných bank na světě.

  • Nyní je nejhodnotnější bankou světa s tržní kapitalizací 100 miliard dolarů, přičemž za posledním rok její akcie téměř dvojnásobně překonaly 32% výnos bankovního fondu iShares Global Financials ETF.
  • A za posledních pět let růst akcií UBS ve výši 162 % rovněž téměř dvojnásobně překonal 88% výnos indexu S&P 500.

Vývoj ceny akcií UBS a hodnoty indexu S&P 500 za posledních 5 let

Aktuální cena
Změna
UBS Group / UBSG
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Další velký plán UBS

Vzhledem k tomu, že UBS momentálně ve Švýcarsku nenajde žádné další švýcarské banky, které by se potýkaly s problémy a které by mohla pohltit, bude se muset poohlédnout po něčem jiném.

V roce 2023 získala UBS většinu svých příjmů (52 %) ze správy majetku – díky zástupu bonitních klientů Credit Suisse, kteří společnosti přidali více než 60 miliard dolarů ve spravovaných aktivech.

Nyní UBS doufá, že poroste ještě rychleji díky tomu, že se stane oblíbenou bankou pro bohaté klienty v USA.

  • V rámci expanze do USA chce UBS v příštích pěti letech přilákat 100-200 miliard dolarů nových aktiv ročně a překročit tak objem investovaných aktiv ve výši 5 bilionů dolarů.
  • Tím by se UBS stala silným konkurentem banky Morgan Stanley, která je momentálně hodnocena jako nejlepší velká banka na světě díky svému podnikání v oblasti správy majetku.

Švýcarská banka se tak chce stát předním světovým správcem majetku, ale aby mohla konkurovat v USA, bude muset rozšířit své investiční bankovnictví.

Jiné evropské banky se již pokoušely (a neuspěly) konkurovat Morgan Stanley, JPMorgan a Goldman Sachs, což by mohlo její sny o velké expanzi zkomplikovat.

Index PX v týdnu mírně oslabil zejména díky akciím ČEZ

Po dvou týdnech, kdy se dařilo akciím ČEZ, tentokrát přišel jejich výrazný propad o více než 4 % – akcionáři negativně reagovaly na 63% meziroční pokles ziskovosti, přestože se jednalo o 2. nejziskovější rok ČEZu za poslední dekádu. Největší emise pražské burzy s sebou do záporných čísel stáhla i celý index PX.

Ten se sice stále obchoduje v blízkosti svého 5letého maxima 1 495 bodů, nicméně v týdnu ztratil 0,21 % a zakončil obchodování na hodnotě 1 490 bodů. Teprve potřetí z letošních 12 týdnů, tak index PX ztratil.

Ostatním z námi sledovaných titulů se naopak dařilo. Vůbec nejlépe akciím Erste Group, které si přes 4 % připsaly a obchodují se nyní nad cenou 1 000 Kč za akcii.

O téměř dvě procenta vzrostly akcie Philip Morris, přes procento akcie Komerční banky, které jsou letos v téměř 14% zisku, a o necelé procento stouply i akcie Moneta.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Zasáhl nás výplach kryptoměnového trhu

Poté, co Bitcoin v předcházejícím týdnu stanovil své nové historické maximum, jsme v posledních 7 dnech byli svědky pesimističtějšího obrázku.

Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace do zasedání Fedu setrvale klesala a její pokles se zastavil lehce nad úrovní 60 tisíc dolarů. Po zasedání během čtvrtka opět vystoupala až nad hodnotu 68 tisíc dolarů, ale následoval opět pokles.

V sobotu kolem 11. hodiny se tak Bitcoin obchoduje okolo ceny 64 400 dolarů a za posledních 7 dní ztratil více než 6 %.

Ještě hůře se však dařilo nejvýznamnější altcoinům. Ethereum, podobně jako Solana a BNB odepsaly za posledních 7 dní přibližně 10 % a Cardano dokonce téměř 14.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

* Na místě je poznámka k tabulce výše. Pokud jste si všimli výrazných procentních změn ve sloupci roční změna, je to proto, že jsme změnili metodiku. Do minulého týdne jsme uváděli změnu ceny od začátku roku. Nově budeme v tomto sloupci uvádět změnu za klouzavých 12 měsíců, neboť tato změna má za nás lepší vypovídající hodnotu.

Zlato pokořilo další historický rekord

Po výrazném zisku v předcházejícím týdnu se tentokrát ropa obchodovala téměř beze změny. Americká ropa WTI si nepatrně polepšila a zakončila týdenní obchodování lehce pod cenou 81 dolarů za barel.

Naopak si mírně pohoršil globální ropný benchmark – ropa Brent, který zakončil týdenní obchodování 5 centů pod úrovní 85 dolarů za barel. Oba ropné benchmarky se však stále nacházejí v blízkosti nejvyšších cen za posledních 5 měsíců.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Rozporuplně si pak opět vedly zlato a stříbro. Spotové zlato poměrně výrazně posílilo po zasedání amerického Fedu a během čtvrtečního obchodování se dokonce poprvé podívalo nad cenu 2 200 dolarů za unci a stanovilo nové maximum na hodnotě 2 211 dolarů.

V pátek však došlo ke korekci jeho ceny a týdenní obchodování nakonec zakončilo na ceně 2 165 dolarů za unci – za týden si tak připsalo 10 dolarů. Nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt zlata – dubnový – se pak obchoduje pouze o dolar výše.

Stříbro si naopak v týdnu připsalo ztrátu. Přestože ve čtvrtek po vzoru zlata výrazně vzrostlo až na cenu 25,70 dolaru za unci, během pátečního výprodeje oslabilo o více než dolar a za celý týden si připsalo téměř 2% ztrátu.

Ztrátu přes 2 % zaznamenal i nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra, který se tak nyní obchoduje pouze o 19 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Na akciovém trhu není S&P 500 jen nejoblíbenějším indexempro mnohé je to jediná investiční cesta.

Počátkem letošního roku objem aktiv sledující vývoj benchmarku amerického akciového trhu přesáhl 7 bilionů (tisíc miliard) dolarů. S&P 500 tak za sebou daleko nechal konkurenty jako US Total Market Index a Bloomberg US Aggregate Bond. Proto jako číslo týdne volíme 7.

Číslo týdne

Proč je index S&P 500 mezi pasivními investory nejoblíbenější?

  • Od roku 2015 se objem pasivních investic sledujících tento index zdvojnásobilo díky vzestupu indexových fondů zpopularizovaných společnostmi Vanguard, iShares (BlackRock) a State Street (SPDR).
  • Další složkou je jeho úspěšnost – za posledních 20 let index S&P 500 překonal 97 % amerických akciových fondů, což z něj činí jednu z nejvýkonnějších investic v historii.

Ačkoli je považován za pasivní, je S&P 500 překvapivě aktivní. Členové indexového výboru se scházejí každé čtvrtletí, aby odstranili subjekty s horší výkonností a přidali kvalitní náhrady.

Aby mohly být společnosti do indexu zařazeny, musí být čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí ziskové, mít sídlo v USA a tržní kapitalizaci alespoň 15,8 miliardy dolarů – protože je však v indexu pouze 500 míst, je konkurence o vstup a udržení se v něm tvrdá.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.