Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Evropská “velkolepá 7” má vysoké dividendy a dobrou hodnotu: Měli byste tyto akcie koupit?

GRANOLAS, skupina nejhodnotnějších evropských akcií, láká investory svým nízkým oceněním a výraznými dividendami. Evropský trh má co investorům nabídnout!

Publikováno
Evropská “velkolepá 7” má vysoké dividendy a dobrou hodnotu: Měli byste tyto akcie koupit?
Zdroj: depositphotos.com

Amerika má své akcie FAANG a velkolepou 7 (Meta, Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Nvidia, Tesla), ale Evropa možná nabízí něco zajímavějšího. Skupinu akcií, kterým už stihli dát investoři “lahodný” akronym – GRANOLAS (z prvních písmen názvů těchto společností).

A nemluvíme o svačině bohaté na vlákninu – mluvíme o 11 akciích, které jsou nezbytnou součástí evropského investičního jídelníčku.

Co v nich najdete? GRANOLAS je koš nejhodnotnějších evropských akcií převážně z farmaceutického sektoru a sektoru spotřebního zboží.

V loňském roce tvořila tato jména s velkou tržní kapitalizací více než 60 % evropského indexu STOXX 600 – a letos pomáhají evropským trhům zakládat nová historická maxima.

  • Za posledních pět let zaznamenalo několik GRANOLAS, jako například ASML, Novo Nordisk, LVMH a L’Oréal, trojciferné výnosy – těžily z trendů, jako je růst polovodičů, léků na hubnutí a poptávky po luxusním zboží.
  • Ačkoli farmaceutičtí giganti, jako GSK, Roche, Novartis, AstraZeneca a Sanofi, zaostávali kvůli potížím po pandemii covidu, jsou nyní ve skupině nejlevnější.
Společnost Roční návratnost 5letá návratnost Forward P/E
GSK 24 % 31 % 10,6
Roche -11 % 9 % 13,3
ASML 51 % 444 % 45,5
Novo Nordisk 79 % 487 % 36,9
Novartis 24 % 53 % 14,5
Nestlé -11 % 18 % 18,5
L‘Oréal 21 % 106 % 34,7
LVMH 7 % 193 % 26,2
AstraZeneca -3 % 82 % 16
Sanofi 3 % 40 % 11,6
Euro STOXX 600 7,05 % 33,37 % 12,9
S&P 500 26,79 % 82,16 % 21

Nabízí GRANOLAS větší hodnotu za vaše peníze?

Někteří analytici přirovnávají GRANOLAS k americké velkolepé 7, ale možná by to mělo být naopak. Guillaume Jaisson z Goldman Sachs tvrdí, že GRANOLAS překonají velkolepou 7 s poloviční volatilitou. A investoři mají stále mnoho důvodů, proč si na nich smlsnout.

  • Levnější ocenění: GRANOLAS se obchodují s průměrným poměrem ceny k zisku (P/E) 20 bodů, což je pod historickými průměry – a s 30% slevou oproti velkolepé 7.
  • Silné dividendy: Průměrný dividendový výnos akcií GRANOLAS činí 2,5 %, což je výrazně více než 1,6 % u indexu S&P 500 a 0,3 % u velkolepé 7.

Co mají akcie ze skupiny GRANOLAS společného?

Tyto společnosti si udržují vysoké marže, silnou finanční pozici a silný růst zisků – což je působivé vzhledem k tomu, že evropská ekonomika v posledních letech dostala pořádně zabrat.

Při bližším pohledu však zjistíte, že 80 % příjmů společností GRANOLAS pochází ze zemí mimo Evropu. Pokud vás tedy unavují řeči o FAANG a velkolepé 7, obraťte svou pozornost jiným směrem a zkuste GRANOLAS.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎