Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bank of Japan končí éru negativních úrokových sazeb. Co to znamená pro vaše peníze?

Konec negativních sazeb japonské centrální banky. Tamní ekonomika je patrně dost silná, aby Bank of Japan mohla začít postupně normalizovat měnovou politiku.

Bank of Japan končí éru negativních úrokových sazeb. Co to znamená pro vaše peníze?
Zdroj: businesstimesng.com

Bank of Japan (BOJ) kvůli trvající inflaci přitvrdila ve své měnové politice. V úterý poprvé po 17 letech zvýšila úrokové sazby.

Stejně jako její protějšek ve Spojených státech má BOJ cílovou inflaci stanovenou na 2 % a ta byla v posledních měsících vyšší, než se očekávalo.

Tržní reakce byly velmi mírné vzhledem k tomu, že šlo o očekávaný krok.

Změny v politice Bank of Japan

Japonská centrální banka změnila výši své základní úrokové sazby z -0,1 % na rozmezí mezi 0 % a 0,1 % a také oznámila, že zruší svou kontrolu výnosové křivky.

Bank of Japan byla jedinou významnou centrální bankou, která v průběhu tohoto cyklu nezvýšila úrokové sazby a ponechala svou hlavní sazbu na minus 0,1 % už od roku 2016.

Kromě cen rostou v Japonsku i mzdy a ekonomika je silná. Mohamed El-Erian ekonom a prezident Queens’ College v Cambridge na svém Twitteru uvedl, že vzhledem k této situaci je změna politiky BOJ logickým prvním krokem na cestě k normalizaci měnové politiky.

Tento krok byl tedy prvním zvýšením sazeb BOJ od února 2007. Po mnoho let ale také spoléhala na řízení výnosové křivky, aby zajistila uvolněnou měnovou politiku, udržením krátkodobých i dlouhodobých úrokových sazeb na nízké úrovni.

V úterním prohlášení centrální banka dále uvedla, že bude pokračovat ve svých nákupech japonských vládních dluhopisů v přibližně stejném objemu, ale přestane nakupovat burzovně obchodované fondy (ETF) a japonské realitní investiční fondy.

Postupně také sníží počet nákupů komerčních cenných papírů a firemních dluhopisů a tyto nákupy do roka zcela ukončí.

Reakce trhů

Japonský jen oslabil proti dolaru o 0,8 % na 150,36, což však není nijak závratná reakce, vezmeme-li v úvahu, že jen oproti dolaru za posledních 12 měsíců oslabil o více než 13 %.

Vývoj měnového páru USD/JPY za poslední rok

Japonský Nikkei 225 nejprve klesl, ale nakonec vzrostl o 0,4 %, poté co nedávno dosáhl rekordních maxim.

Vývoj hodnoty indexu Nikkei 225 za posledních 7 dní

Futures kontrakty indexů Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq 100 po oznámení mírně klesly.

Očekávalo se, že změna poskytne mírný impulz akciovým, dluhopisovým a měnovým trhům po celém světě. Byla ale dopředu dobře komunikovaná a v důsledku toho byly úpravy v měnové politice z velké části očekávány a trhy je téměř dokonale zahrnuly do ceny.

Kroky Fedu mají větší váhu

Při pozorování omezených pohybů na japonských finančních trzích se zdá, že obchodníci přikládají mnohem větší váhu Federálnímu výboru pro otevřený trh (FOMC) než dnešním událostem,” uvedl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management, v komentáři pro klienty.

Úředníci Federálního rezervního systému se sejdou tento týden. Pravděpodobně nás nečeká konkrétní informace o tom, kdy mohou začít sazby klesat, ale očekává se, že centrální banka ve středu poskytne aktualizaci ohledně toho, kolik snížení by letos mohlo přijít.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.