Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je lepší investice: Ethereum nebo Bitcoin? Jaké jsou jejich hlavní rysy a pro co se rozhodnout?

Aktualizováno
Co je lepší investice: Ethereum nebo Bitcoin? Jaké jsou jejich hlavní rysy a pro co se rozhodnout?
Zdroj: EuropeanBusinessReview.com

Bitcoin vznikl před 12 lety. Byl první svého druhu a stále si udržuje výsadní postavení na pomyslném trůnu. Dnes už však ani zdaleka není jedinou kryptoměnou. Momentálně jich je na trhu několik tisíc, avšak existuje zatím pouze jedna, která mu pomalu šlape na paty. Samozřejmě se zde bavíme o Ethereu – kryptoměně číslo dvě dle aktuální tržní kapitalizace.

Pojďme se společně podívat na to, který z projektů je lepší investice. Budeme se snažit o co nejobjektivnější porovnání, nicméně v konečném důsledku se stejně jedná o subjektivní pocity.

Obsah tohoto článku – porovnání BTC a ETH

Podstata kryptoměny

Bitcoin

bitcoinBitcoin byl první kryptoměnou na světě. Cílem jeho tvůrce bylo vytvořit peer-to-peer platební síť, do které může vstoupit každý a nikdo jí neovládá. Fakticky se tak jedná o nový monetární systém – o nové peníze. Tím to ale nekončí.

Když se podíváme po světě, můžeme v zásadě říct, že co stát, to jiná měna. Skoro každý stát má tu svou. Takové měny jsou ale závislé na politice, na náladách centrálních bankéřů, jsou neustále znehodnocovány a ve výsledku je v chodu udržuje vynucení státní mocí.

Graf BTC
Změna za 24h
+1,4 %
Aktuální cena
$64 310

Bitcoin se snaží o naprostý opak – o peníze lidu (je nešťastnou náhodou historie, že tato věta zní poněkud narudle). Je jich pouze pevně omezené množství 21 milionů a nikdo je tak nemůže znehodnotit pomocí tvorby nových jednotek. Jejich řízení je na principu shody většiny, takže nikdo v systému nemá absolutní moc. Zatímco např. koruny jsou “funkční” pouze v České republice, Bitcoin funguje na každém místě s připojením k internetu – a provozovat jej může kdokoliv.

Bitcoin se v podstatě ve všech věcech podobá zlatým mincím v dřívějších dobách. Je těžké a nákladné je vytvořit (velká ochrana proti inflaci). Zlato lidé mohou přijímat všude (provoz kdekoliv na planetě). Když držíme mince osobně, dostáváme nad nimi absolutní kontrolu (nezávislost). Zlato je chemicky v zásadě nezničitelné (Bitcoin má ohromnou míru zabezpečení díky PoW, decentralizaci a velkou technologickou stabilitu).

Má ale jednu zásadní výhodu, o které si může zlato nechat jen zdát. Na jedno kliknutí ho zvládneme odeslat tisíce kilometrů daleko – bezpečně, skoro okamžitě a za zlomek ceny.

Ethereum

logo ethereumDvojka z pohledu tržní kapitalizace, ale i přesto pro spoustu lidí miláček. Ethereum je také kryptoměna, i když je to v tomto případě poněkud zavádějící název.

Mnohem lepší popis Etherea by zněl: technologická platforma. Díky smart kontraktům je na Ethereu možné provozovat decentralizované směnárny, projekty z odvětví decentralizovaných financí (DeFi), celý trh NFT byl umožněn jenom díky technologickým principům Etherea, a tak dále.

Graf ETH
Změna za 24h
+1,05 %
Aktuální cena
$3 095

Z pohledu peněz ale může ve spoustě faktorech zaostávat. Reálně nevíme, kolik etherů vlastně bude. Zatímco bitcoinů bude na 99 % pouze 21 milionů, Ethereum tuto záklopku nemá.

Pokud se podíváme na stabilitu monetárního systému, Ethereum už ho změnilo několikrát. Bitcoin ani jednou.

Když se budeme bavit o nezávislosti, i zde narazíme. V čele Bitcoinu není nikdo. Tedy vlastně je – komunita. Hlavní kaprál Etherea je ale stále jeho zakladatel Vitalik Buterin.

Rychlost vývoje a změn

Bitcoin

Jelikož je v Bitcoinu nutný konsenzus, vše trvá extrémně dlouho. Upgrady prochází procesem schvalování, který může být prostě pozastaven z důvodu nedostatečného počtu souhlasů atd.

Na jednu stranu výhoda z pohledu peněz. Pokud chci uchovatel hodnoty, potřebuji naprostý spoleh na jeho technickou stabilitu a bezchybnost. Protože Bitcoin pracuje s heslem “10x měř, jednou řež… pro jistotu to ale změř ještě jednou“, je vcelku velká šance, že se nic nepokazí.

Na stranu druhou je vývoj v porovnání s ostatními měnami pomalý, zdlouhavý a schválení důležitých upgradů, jako např. Taproot, může trvat pěkně dlouho.

Ethereum

Díky určité centralizaci vývoje je Ethereum spíše jako technologická firma. Zvládne extrémně rychle inovovat a stále přichází s novými nápady a implementacemi. Ethereum je schopné udělat ohromný skok za velmi krátký čas. Samozřejmě každá mince má dvě strany.

Při rychlém pokroku může dojít k problémům a chybám, které protokol položí. Neustále větší složitost zvyšuje na něco takového šanci – jinak řečeno “topinku zvládne udělat každý, zatímco u svíčkové toho můžete pokazit mraky.

Centralizace je také dvousečná zbraň. Přináší rychlejší pokrok. Platba je ale ve formě předané kontroly nějaké skupině lidí, která může mít či postupně promovat různé úmysly, které nemusí být vždy v zájmu komunity.

Jak jsou jednotlivé blockchainy vyvíjeny?

Zdroj: CryptoDiffer Twitter
Porovnání Ethereum Bitcoin aktivita
Porovnání různých blockchainů na základě aktivity jejich vývojářů (z 12. února 2021). Vede Cardano, Polkadot a Kusama.

Historické výnosy

Je to velmi těžké na posouzení. Bitcoin je nejstarší ze všech. Čím je jeho tržní kapitalizace větší, tím složitější je její násobení.

Ethereum má v podstatě poloviční tržní kapitalizaci. Její zdvojnásobení je tak “o polovinu” lehčí úkol.

Zdroj: Woobull.com
Výnosy bitcoinu proti prvním 2412 altcoinům (včetně Etherea)
Výnosy bitcoinu v porovnání s prvními 2412 altcoiny – z počátku roku 2020. V zásadě všechny mají tendenci ubírat se k nule – pouze bitcoin stále roste.

Aktivita uživatelů

Znovu se jedná o velmi zavádějící metriku.

Bitcoin dnes ve většině případů slouží jako investice. Koupím ho, odešlu na peněženku a sednu si na ruce. Nic s ním většinu času nedělám. Úschova hodnoty, kterou toto chování přináší, je ale také funkce – a ne zrovna malá. Pokud se Bitcoin stane obecně přijímaným platidlem, pak bude jeho “aktivita” mnohonásobně větší.

Ethereum se na druhé straně využívá v DeFi projektech, v decentralizovaných směnárnách, na NFT trhu a má i další využití, které si zatím ani reálně nedokážeme představit. Pokud si chcete s těmito technologiemi hrát, musíme ethery reálně používat, odesílat, platit poplatky síti, atd.

To může dokazovat i fakt, že na ethereovém blockchainu proběhne za den zhruba 5x více transakcí než u Bitcoinu. Je to ale nátura rozdílných účelů. Nelze jednoznačně říci, co je dobře a co je špatně. Je ale dobré o tomto rozdílu vědět.

Rizikovost investice

Zde se můžeme na problém dívat ze dvou směrů.

Tím prvním je tržní riziko. Bitcoin je v porovnání s etherem podstatně méně volatilní. To je čistý fakt. Už se můžeme bavit jen o tom, jestli je to způsobené vyšší tržní kapitalizací nebo např. větší dospělostí. Index volatility si můžete prohlédnout na stránce t3index.com.

Z druhého úhlu je to riziko samotné technologie. Jak už bylo zmíněno výše, Bitcoin se soustředí především na stabilitu a na jistotu. Je velmi jednoduchý a pravděpodobnost nalezení nějaké “díry” v systému je mizivá.

Ethereum velmi rychle inovuje, stále probíhají upgrady a jeho technologická složitost je mnohem vyšší. S tím přichází ruku v ruce i riziko nalezení kritické chyby. Mnoho lidí předpokládalo, že Ethereum po přechodu na Proof of Stake, jenž úspěšně proběhl v září roku 2022, bude čekat řada technických problémů. Nezbývá tedy než říci, že přechod proběhl bez sebemenších problémů, je však pravdou, že zde cesta Etherea nekončí. Vývojáři Etherea mají v plánu řadu dalších zásadních aktualizací a i když se Merge povedl ukázkově, existuje zde riziko, že nějaká z aktualizací nových může síť solidně poškodit.

Zabezpečení – Jaký mechanismus konsenzu obě kryptoměny používají?

Obě kryptoměny potřebují ke svému provozu nějaký mechanismus pro uzamykání a udržování bezpečnosti blockchainu, což slouží jako obrana proti přepisování historie.

Bitcoin a jeho Proof of Work

bitcoin logoBitcoin používá ve svém systému Proof of Work. To je ta známá a často probíraná těžba.

Zjednodušeně: těžař musí spotřebovat a zaplatit elektřinu. Tu využije pro napájení svých těžařský strojů, které nedělají nic jiného, než že hledají řešení promyšlené matematické hádanky. Když řešení najdou, blok s aktuálními transakcemi se uzamkne a napojí na blockchain.

Aby mohl někdo přepsat historii blockchainu, musí poskytnout větší výpočetní sílu než celá síť dohromady (musí znovu vyřešit bloky s jinou historií – s jinou transakcí). Při podvádění je potřeba vynaložit vysoké množství zdrojů a úsilí – což se nevyplácí.

Zdroj: Glassnode
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová) a ceny bitcoinu (černá) 2015–2020

Náklady v reálném světě tak slouží jako perfektní způsob zabezpečení před přepisováním historie.

Ethereum se svým Proof of Stake

logo ethereumTento validační mechanismus jde jinou cestou. Místo těžařů jsou tu tzv. validátoři. Ti vezmou své jednotky a položí je na stůl jako záruku. Pokud se budou chovat správně, mohou je kdykoliv vybrat. Pokud se však pokusí podvádět, o kryptoměny přijdou. Od září 2022 je největším reprezentantem mechanismu Proof of Stake právě samotné Ethereum, které se rozhodlo jej upřednostnit před dosavadním mechanismem Proof of Work.

Obecně se tato cesta považuje za nebezpečnější, neboť zde neexistují žádné náklady a vynaložené zdroje v reálném světě. Útok na síť už může být pouze otázka znalostí a zkušeností. Existuje zde také hrozba snížené decentralizace a vzniku validátorských “monopolů”, neboť se na ověřování transakcí pomou podílet i samotné burzy využívající prostředky jejich zákazníků.

Vývojáři Etherea argumenty o snížené bezpečnosti a decentralizaci sítě odmítají. Zároveň také prohlašují, že byl přechod na Proof of Stake potřebný vzhledem k budoucím připravovaným aktualizacím dodatečně zvyšujícím škálovatelnost celého Etherea.

Poznámka

Poznámka: O tom, jak moc je koncept Proof of Stake pro budoucí sharding a další formy škálovatelnosti nutný, by se dalo polemizovat. Existují jiné projekty implementující jejich varianty shardingu, např. Kadena a její Chainweb, která ve svém jádru využívá stále starou dobrou a časem prověřenou těžbu s mechanismem Proof of Work.

Který je lepší?

Stále se vedou neuhasínající spory o tom, který z nich je ten pravý. Z pohledu bezpečnosti je to však jasné a Bitcoin s mechanismem Proof of Work zde prostě vyhrává.

U Etherea se jeho přechodu na Proof of Stake spoustu lidí obávalo, prozatím však můžeme s klidem říci, že přechod proběhl úspěšně a vše funguje tak, jak má. Pokud se vývojářům takto bezproblémově podaří implementovat i další aktualizace, bude Ethereum jasným vítězem z hlediska škálovatelnosti a všeobecné využitelnosti. Je možné, že prosté veřejnosti mírně snížená bezpečnost sítě vzhledem k novým možnostem zase tolik vadit nebude, samozřejmě až do doby, než se její nižší úroveň ukáže v praxi.

Adopce obou kryptoměn

Jelikož jsou obě kryptoměny velmi rozdílné, musíme tak nahlížet i na tento bod.

Bitcoin má cíl být penězi. Jeho účel je být uchovatelem hodnoty, prostředkem směny a účetní jednotkou. Adopce spočívá především v investicích a možnosti plateb v reálném světě. Automaty rostou jako houby po dešti, každým dnem se zvyšuje počet obchodníků, kteří kryptoměnu přijímají a dokonce už se někde dá mluvit i o uzákoněném platidle.

Ethereum je na druhou stranu jako platidlo využívané velmi málo. Jeho přednost je vidět především v digitálním světě. Budeme se teď opakovat, nicméně díky Ethereu jsou možné decentralizované burzy, NFT, DeFi, ale i druhotně vzniklé trendy a kategorie, jako je např. GameFi či metaverse.

Konečný verdikt

Asi vás zklameme, ale investice do vznikajících projektů (mezi které se kryptoměny ještě stále řadí) jsou velmi subjektivní záležitostí. U akcií a dluhopisů se možná ještě můžeme bavit o něčem jako “vnitřní hodnota”. U komodit nic takového neumíme a protože jsou kryptoměny (technicky) komoditám velmi podobné, nezvládáme to ani u nich.

Zároveň se zde bavíme o jednom z nejmladších odvětví dnešní doby. Nikdo nedokáže odhadnout, kam se za pár let posuneme.

Můžeme si tedy maximálně shrnout plusy a mínusy jednotlivých kryptoměn.

Bitcoin – monetární systém

  • Vysoká bezpečnost: Stará dobrá těžba a extrémní hashrate je něco jako objem u aut – nic jej nenahradí. Jiné mechanismy konsenzu představují inovativní a zajímavé způsoby pro jeho dosažení při co nejvyšším možném zachování decentralizace a bezpečnosti, nic však nepřebije fakt, že za Proof of Work stojí reálná práce a využité zdroje.
  • Relativně nižší volatilita: Bitcoin má nejvyšší tržní kapitalizaci ze všech kryptoměn, proto je z nich také nejméně volatilní.
  • Nejvyšší adopce z pohledu platidla: Žádná jiná kryptoměna ještě nebyla uzákoněna jako zákonné platidlo.
  • Vysoká technologická stabilita: Inovace protokolu Bitcoinu probíhají jen zřídka a velmi podrobně jsou přezkoumávány.
  • Větší decentralizace: Bitcoin a množství jeho těžařů je v kryptoměnách bezkonkurenční, navazujeme zde tak na první bod.
  • Relativně pomalý: Blockchainové trilema říká, že je nutné dosáhnout kompromisu mezi bezpečností, decentralizací a propustností. Je možné maximalizovat dva z těchto tří aspektů, ne všechny 3 najednou. To přesně dělá Bitcoin s bezpečností a decentralizací a proto pokulhává z hlediska propustnosti.
  • Snižující se výnosy (vykoupené větší stabilitou): Čím více těžařů bitcoiny těží, tím těžší je samotná těžba kvůli variabilní obtížnosti. Zároveň to ale znamená vyšší decentralizaci kvůli celkově větší kumulativní práci.
  • Možné státní útoky na Proof of Work z důvodu ekologie: Více info zde

Ethereum – technologická platforma

  • Široké využití a vysoká adopce v digitálním prostředí: Ethereum funguje jako platforma pro smart kontrakty, je na něm tedy možné spouštět širokou škálu decentralizovaných aplikací v DeFi, GameFi a metaverse zároveň podporuje i NFT.
  • Spousta plánovaných aktualizací: Budoucí aktualizace mají zvýšit škálovatelnost Etherea, což má za následek zvýšení propustnosti a snížení poplatků. Zajímavý je také plánovaný koncept tzv. “stateless” Etherea, jenž má dodatečně navýšit nezávislost celé sítě na centralizovaných poskytovatelích přístupové infrastruktury pro data z blockchainu.
  • Staking je skrze delegaci dostupný pro širokou veřejnost: Delegátorská forma stakingu sice ve velké míře nepomáhá decentralizaci, poskytuje vše možnost podílet se na validaci transakcí i prostým uživatelům od minimálních částek a bez nutnosti koupě jakéhokoliv hardwaru. Staking je možné provádět dokonce i přes centralizované burzy, např. přes Binance nebo Kraken.
  • Ethereum je potřebné: I kdyby se v budoucnu Ethereu nikdy nepovedlo sesadit Bitcoin z trůnu krále kryptoměn, stále bude mít co, co Bitcoin nemá – širší smysl než prosté platidlo. Rozsah nynějšího DeFi ekosystému na bázi Etherea je opravdu značný a nabízí spoustu možností. Dokonce pod sebe převádí i samotný Bitcoin skrze wrappování na wBTC. Tento wrapped Bitcoin je pak možné využívat v různých zápůjčných protokolech a yeild farmingových strategiích jako ERC-20 token, to by bez Etherea nebylo možné.
  • Mírně vyšší volatilita: Nižší tržní kapitalizace je z části zodpovědná za možné prudší cenové výkyvy, jelikož ale poslední trendy naznačují silnou korelaci cen obou kryptoměn, nebude tento rozdíl tak výrazný.
  • Po přechodu na Proof of Stake je rezilience celého blockchainu mírně nižší: Proof of Stake dle různých expertů-kritiků snižuje oproti mechanismu Proof of Work decentralizaci a bezpečnost. Koncept stakingu je problematický zejména v tom, že je snazší dosáhnout většinového podílu než v případě těžby. Hrozbou jsou nyní i centralizované společnosti shromažďující prostředky klientů a následně nabízející staking, těmi jsou např. centralizovaní správci financí jako Nexo nebo kryptoměnové burzy. Tyto společnosti mají přístup k ohromnému množství etherů a proto tvoří ve stakingu vysoké podíly.
  • Neomezená horní zásoba mincí: Omezíme-li se pouze na cenový aspekt, je Bitcoin zajímavý tím, že je jeho zásoba shora ohraničená na 21 milionů. Ethereum tuto vlastnost nemá; etherů může být teoreticky nekonečno. Když ještě Ethereum používalo Proof of Work, bylo také znatelně inflační -roční odměny dosahovaly zhruba 4,5 %. Po přechodu na Proof of Stake se však inflace radikálně snížila a pokud bude Ethereum intenzivně využíváno, díky pálení poplatků od London Hard Forku má dokonce Ethereum velkou šanci na to stát se dočasně deflační.

Věříme, že po přečtení tohoto článku si o rozdílu mezi Bitcoinem a Ethereem dokážete udělat vlastní názor, což je mimo jiné základem pro vykonání investice. Před tím, než se rozhodnete do jakékoliv kryptoměny (či jiného investičního nástroje) investovat, byste si měli udělat důkladný průzkum a zvážit všechen potenciál i rizika.

Pár slov k diverzifikaci

Jedna z prvních pouček investora je o diverzifikaci – nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku. U kryptoměn je diverzifikace také důležitá – význam je ale menší. Bitcoin je král. Koruna ukáže a vše ostatní se pohne. Když Bitcoin padá, jde s ním dolů i zbytek trhu (podstatě razantněji). 

Vzhledem k vysoké korelaci ceny všech kryptoměn se tak může zdát, že zde diverzifikace pozbývá smyslu. Nenechte se však zmást, jedná se stále o úplně odlišné projekty, na jejichž oddělený cenový vývoj má vliv zejména jejich vývoj technologický. Pokud tedy chcete být vystaveni více sférám trhu, není diverzifikace ve formě nákupu obou kryptoměn vůbec špatný přístuma

Líbil se vám tento článek?
31
5

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Mám obavy o BTC i o ETC. BTC nám poškodil svými neuváženými kroky p. Musk a vůbec nevidím konce tohoto tahu a ETC sám poškodil jeden z jeho tvůrců rusokanaďan, Vitalik Buterin /vskutku klasické kanadské jméno/, který 90% svych vlastěných “mincí Shiba Inu” poslal do tzv. spalovací kryptopeněženky a 10% údajně pošle na char. účely. Tímto krokem odrovnal ETC na dlouho, i když ho také vlasní. Podívejte se, jak nám úctyhodně spadlo /viz grafy vývoje/!!!
Myslím si, že bude třeba obrátit pozornost na jiné měny, které nejsou zatíženy těmito excesy. Třeba na Cardano, Monero, Stellar a pod..

mike

Ja bych to zkratil. Jestli chcete centralizovany shitcoin bez omezeneho poctu jednotek, kupte si Ethereum. Jestli chcete decentralizovanou vzácnou menu, kupte si Bitcoin.

Peppa

Nezapomínejte na potenciál Cardana!