Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Co je lepší investice: Ethereum nebo Bitcoin? Jaké jsou jejich hlavní rysy a pro co se rozhodnout?

Co je lepší investice: Ethereum nebo Bitcoin? Jaké jsou jejich hlavní rysy a pro co se rozhodnout?

Co je lepší investice: Ethereum nebo Bitcoin? Jaké jsou jejich hlavní rysy a pro co se rozhodnout?
Zdroj: EuropeanBusinessReview.com

Bitcoin vznikl před 12 lety. Byl první svého druhu a stále si udržuje výsadní postavení na pomyslném trůnu. Dnes už však ani zdaleka není jedinou kryptoměnou. Momentálně jich je na trhu několik tisíc, avšak existuje zatím pouze jedna, která mu pomalu šlape na paty. Samozřejmě se zde bavíme o Ethereu – kryptoměně číslo dvě dle aktuální tržní kapitalizace.

Pojďme se společně podívat na to, který z projektů je lepší investice. Budeme se snažit o co nejobjektivnější porovnání, nicméně v konečném důsledku se stejně jedná o subjektivní pocity.

Obsah tohoto článku – porovnání BTC a ETH

1.Diskuze na téma Ethereum nebo Bitcoin (komentáře)

Podstata kryptoměny

Bitcoin

bitcoinBitcoin byl první kryptoměnou na světě. Cílem jeho tvůrce bylo vytvořit peer-to-peer platební síť, do které může vstoupit každý a nikdo jí neovládá. Fakticky se tak jedná o nový monetární systém – o nové peníze. Tím to ale nekončí.

Když se podíváme po světě, můžeme v zásadě říct, že co stát, to jiná měna. Skoro každý stát má tu svou. Takové měny jsou ale závislé na politice, na náladách centrálních bankéřů, jsou neustále znehodnocovány a ve výsledku je v chodu udržuje vynucení státní mocí.

Bitcoin se snaží o naprostý opak – o peníze lidu (je nešťastnou náhodou historie, že tato věta zní poněkud narudle). Je jich pouze pevně omezené množství 21 milionů a nikdo je tak nemůže znehodnotit pomocí tvorby nových jednotek. Jejich řízení je na principu shody většiny, takže nikdo v systému nemá absolutní moc. Zatímco např. koruny jsou "funkční" pouze v České republice, Bitcoin funguje na každém místě s připojením k internetu – a provozovat jej může kdokoliv.

Bitcoin se v podstatě ve všech věcech podobá zlatým mincím v dřívějších dobách. Je těžké a nákladné je vytvořit (velká ochrana proti inflaci). Zlato lidé mohou přijímat všude (provoz kdekoliv na planetě). Když držíme mince osobně, dostáváme nad nimi absolutní kontrolu (nezávislost). Zlato je chemicky v zásadě nezničitelné (Bitcoin má ohromnou míru zabezpečení díky PoW, decentralizaci a velkou technologickou stabilitu).

Má ale jednu zásadní výhodu, o které si může zlato nechat jen zdát. Na jedno kliknutí ho zvládneme odeslat tisíce kilometrů daleko – bezpečně, skoro okamžitě a za zlomek ceny.

Ethereum

logo ethereumDvojka z pohledu tržní kapitalizace, ale i přesto pro spoustu lidí miláček. Ethereum je také kryptoměna, i když je to v tomto případě poněkud zavádějící název.

Mnohem lepší popis Etherea by zněl: technologická platforma. Díky smart kontraktům je na Ethereu možné provozovat decentralizované směnárny, projekty z odvětví decentralizovaných financí (DeFi), celý trh NFT byl umožněn jenom díky technologickým principům Etherea, a tak dále.

Z pohledu peněz ale může ve spoustě faktorech zaostávat. Reálně nevíme, kolik etherů vlastně bude. Zatímco bitcoinů bude na 99 % pouze 21 milionů, Ethereum tuto záklopku nemá.

Pokud se podíváme na stabilitu monetárního systému, Ethereum už ho změnilo několikrát. Bitcoin ani jednou.

Když se budeme bavit o nezávislosti, i zde narazíme. V čele Bitcoinu není nikdo. Tedy vlastně je – komunita. Hlavní kaprál Etherea je ale stále jeho zakladatel Vitalik Buterin.

Rychlost vývoje a změn

Bitcoin

Jelikož je v Bitcoinu nutný konsenzus, vše trvá extrémně dlouho. Upgrady prochází procesem schvalování, který může být prostě pozastaven z důvodu nedostatečného počtu souhlasů atd.

Na jednu stranu výhoda z pohledu peněz. Pokud chci uchovatel hodnoty, potřebuji naprostý spoleh na jeho technickou stabilitu a bezchybnost. Protože Bitcoin pracuje s heslem "10x měř, jednou řež… pro jistotu to ale změř ještě jednou", je vcelku velká šance, že se nic nepokazí.

Na stranu druhou je vývoj v porovnání s ostatními měnami pomalý, zdlouhavý a schválení důležitých upgradů, jako např. Taproot, může trvat pěkně dlouho.

Ethereum

Díky určité centralizaci vývoje je Ethereum spíše jako technologická firma. Zvládne extrémně rychle inovovat a stále přichází s novými nápady a implementacemi. Ethereum je schopné udělat ohromný skok za velmi krátký čas. Samozřejmě každá mince má dvě strany.

Při rychlém pokroku může dojít k problémům a chybám, které protokol položí. Neustále větší složitost zvyšuje na něco takového šanci – jinak řečeno "topinku zvládne udělat každý, zatímco u svíčkové toho můžete pokazit mraky."

Centralizace je také dvousečná zbraň. Přináší rychlejší pokrok. Platba je ale ve formě předané kontroly nějaké skupině lidí, která může mít či postupně promovat různé úmysly, které nemusí být vždy v zájmu komunity.

Jak jsou jednotlivé blockchainy vyvíjeny?

Porovnání Ethereum Bitcoin aktivita
Porovnání různých blockchainů na základě aktivity jejich vývojářů (z 12. února 2021). Vede Cardano, Polkadot a Kusama.
Zdroj: CryptoDiffer Twitter

Historické výnosy

Je to velmi těžké na posouzení. Bitcoin je nejstarší ze všech. Čím je jeho tržní kapitalizace větší, tím složitější je její násobení.

Ethereum má v podstatě poloviční tržní kapitalizaci. Její zdvojnásobení je tak "o polovinu" lehčí úkol.

Výnosy bitcoinu proti prvním 2412 altcoinům (včetně Etherea)
Výnosy bitcoinu v porovnání s prvními 2412 altcoinům – z počátku roku 2020. V zásadě všechny mají tendenci ubírat se k nule – pouze bitcoin stále roste.
Zdroj: Woobull.com

Aktivita uživatelů

Znovu se jedná o velmi zavádějící metriku.

Bitcoin dnes ve většině případů slouží jako investice. Koupím ho, odešlu na peněženku a sednu si na ruce. Nic s ním většinu času nedělám. Úschova hodnoty, kterou toto chování přináší, je ale také funkce – a ne zrovna malá. Pokud se Bitcoin stane obecně přijímaným platidlem, pak bude jeho "aktivita" mnohonásobně větší.

Ether se na druhé straně využívá v DeFi projektech, v decentralizovaných směnárnách, na NFT trhu a má i další využití, které si zatím ani reálně nedokážeme představit. Pokud si chcete s těmito technologiemi hrát, musíme ethery reálně používat, odesílat, platit poplatky síti, atd.

To může dokazovat i fakt, že na ethereovém blockchainu proběhne za den zhruba 5x více transakcí než u Bitcoinu. Je to ale nátura rozdílných účelů. Nelze jednoznačně říci, co je dobře a co je špatně. Je ale dobré o tomto rozdílu vědět.

Rizikovost

Zde se můžeme na problém dívat ze dvou směrů.

Tím prvním je tržní riziko. Bitcoin je v porovnání s etherem podstatně méně volatilní. To je čistý fakt. Už se můžeme bavit jen o tom, jestli je to způsobené vyšší tržní kapitalizací nebo např. větší dospělostí. Index volatility si můžete prohlédnout na stránce t3index.com.

Z druhého úhlu je to riziko samotné technologie. Jak už bylo zmíněno výše, Bitcoin se soustředí především na stabilitu a na jistotu. Je velmi jednoduchý a pravděpodobnost nalezení nějaké "díry" v systému je mizivá.

Ethereum velmi rychle inovuje, stále probíhají upgrady a jeho technologická složitost je mnohem vyšší. S tím přichází ruku v ruce i riziko nalezení kritické chyby. Co víc – Ethereum má s nástupem upgradu "Ethereum 2.0" kompletně přejít na Proof-of-Stake. Tento přechod je o naprostém překopání vnitřností protokolu a je tak relativně velká šance, že se začnou objevovat problémy.

Zabezpečení

Obě kryptoměny potřebují ke svému provozu nějaký mechanismus pro uzamykání a udržování bezpečnosti blockchainu, což slouží jako obrana proti přepisování historie.

A) Možnost Proof-of-Work

Bitcoin i Ethereum používají ve svém systému Proof-of-Work. To je ta známá a často probíraná těžba.

Zjednodušeně: Těžař musí spotřebovat a zaplatit elektřinu. Tu využije pro napájení svých těžařský strojů, které nedělají nic jiného, než že hledají řešení promyšlené matematické hádanky. Když řešení najdou, blok s aktuálními transakcemi se uzamkne a napojí na blockchain.

Aby mohl někdo přepsat historii blockchainu, musí poskytnout větší výpočetní sílu než celá síť dohromady (musí znovu vyřešit bloky s jinou historií – s jinou transakcí). Při podvádění je potřeba vynaložit vysoké množství zdrojů a úsilí – což se nevyplácí.

Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová), cena bitcoinu (černá) 2015–2020
Vývoj výpočetního výkonu Bitcoinové sítě (oranžová) a ceny bitcoinu (černá) 2015–2020
Zdroj: Glassnode

Náklady v reálném světě tak slouží jako perfektní způsob zabezpečení před přepisováním historie.

B) Možnost Proof-of-Stake

Tento validační mechanismus jde jinou cestou. Místo těžařů jsou tu tzv. validátoři. Ti vezmou své jednotky a položí je na stůl jako záruku. Pokud se budou chovat správně, mohou je kdykoliv vybrat. Pokud se však pokusí podvádět, o kryptoměny přijdou.

Obecně se tato cesta považuje za nebezpečnější, neboť zde neexistují žádné náklady a vynaložené zdroje v reálném světě. Útok na síť už může být pouze otázka znalostí a zkušeností.

Který je lepší?

Stále se vedou neuhasínající spory o tom, který z nich je ten pravý. Z pohledu bezpečnosti je to však jasné a Proof-of-Work zde prostě vyhrává.

Bitcoin je z tohoto pohledu na pevných základech. Ethereum se však snaží přejít na PoS a nikdo neví, jak tato změna dopadne.

Adopce

Jelikož jsou obě kryptoměny velmi rozdílné, musíme tak nahlížet i na tento bod.

Bitcoin má cíl být penězi. Jeho účel je být uchovatelem hodnoty, prostředkem směny a účetní jednotkou. Adopce spočívá především v investicích a možnosti plateb v reálném světě. Automaty rostou jako houby po dešti, každým dnem se zvyšuje počet obchodníků, kteří kryptoměnu přijímají a dokonce už se někde dá mluvit i o uzákoněném platidle.

Ether je na druhou stranu jako platidlo využívané velmi málo. Jeho přednost je vidět především v digitálním světě. Budeme se teď opakovat, nicméně díky Ethereu jsou možné decentralizované směnárny, NFT, celkově DeFi atd.

Konečný verdikt?

Asi vás zklameme, ale investice do vznikajících projektů (mezi které se kryptoměny ještě stále řadí) jsou velmi subjektivní záležitostí. U akcií a dluhopisů se možná ještě můžeme bavit o něčem jako "vnitřní hodnota". U komodit nic takového neumíme a protože jsou kryptoměny (technicky) komoditám velmi podobné, nezvládáme to ani u nich.

Zároveň se zde bavíme o jednom z nejmladších odvětví dnešní doby. Nikdo nedokáže odhadnout, kam se za pár let posuneme.

Můžeme si tedy maximálně shrnout plusy a mínusy jednotlivých kryptoměn.

Bitcoin – monetární systém

 • Vysoká bezpečnost
 • Relativně nižší volatilita
 • Nejvyšší adopce z pohledu platidla
 • Vysoká technologická stabilita
 • Větší decentralizace
 • Nutnost konsenzu prodlužuje čas vývoje
 • Relativně pomalá
 • Snižující se výnosy (vykoupené větší stabilitou)
 • Možné státní útoky na Proof-of-Work z důvody ekologie – více info zde

Ethereum – technologická platforma

 • Široké využití
 • Vysoká adopce v digitálním prostředí
 • Základní vrstva pro spoustu projektů
 • Možné vyšší výnosy (avšak vyšší volatilita)
 • Centralizace vývoje umožňuje rychlé kroky kupředu
 • Relativně vyšší volatilita
 • Přechod na PoS může být problematický
 • Centralizace vývoje
 • Při PoS nižší zabezpečení

Výběr už je jen na vás. Udělejte rozhodnutí sami za sebe. Nenechte si od nikoho radit, jelikož to vy budete muset usínat při pomyšlení na grafy

Není nic horšího, než když někdo někoho přesvědčí ke koupi, přijde bear market, vše se za pár dní propadne o 70 % a je zničen nejen investorský entusiasmus, ale i přátelství.

Pár slov k diverzifikaci

Jedna z prvních pouček investora je o diverzifikaci – nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku.

U kryptoměn to může platit také – význam je ale menší. Bitcoin je král. Koruna ukáže a vše ostatní se pohne. Když bitcoin padá, jde s ním dolů i zbytek trhu (podstatě razantněji).

Diverzifikace tak z velké části pozbývá smyslu z pohledu trhu. Pokud si ale nechcete vsázet na jednu kartu ve věci technologie, pak by mohlo mít význam vlastnit obě kryptoměny.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$43 253
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 361
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$499,5
Aktualizováno 17.1.2022 01:25

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 3 komentáře
vonkamiloslav@seznam.cz

Mám obavy o BTC i o ETC. BTC nám poškodil svými neuváženými kroky p. Musk a vůbec nevidím konce tohoto tahu a ETC sám poškodil jeden z jeho tvůrců rusokanaďan, Vitalik Buterin /vskutku klasické kanadské jméno/, který 90% svych vlastěných „mincí Shiba Inu“ poslal do tzv. spalovací kryptopeněženky a 10% údajně pošle na char. účely. Tímto krokem odrovnal ETC na dlouho, i když ho také vlasní. Podívejte se, jak nám úctyhodně spadlo /viz grafy vývoje/!!!
Myslím si, že bude třeba obrátit pozornost na jiné měny, které nejsou zatíženy těmito excesy. Třeba na Cardano, Monero, Stellar a pod..

mike

Ja bych to zkratil. Jestli chcete centralizovany shitcoin bez omezeneho poctu jednotek, kupte si Ethereum. Jestli chcete decentralizovanou vzácnou menu, kupte si Bitcoin.

Peppa

Nezapomínejte na potenciál Cardana!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo