Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Klidný týden pokazila čísla z amerického trhu práce, ale špatná čísla jsou dobrou zpráva pro trhy

Publikováno
Burza s odstupem – Klidný týden pokazila čísla z amerického trhu práce, ale špatná čísla jsou dobrou zpráva pro trhy
Zdroj: Depositphotos.com

I když se to může zdát absurdní, je to tak. Na špatné zprávy trhy reagují pozitivně. Jakmile odezní prvotní negativní reakce, trhy si uvědomí, že špatné zprávy podporují analýzu amerického Fedu. Ten nechce zvedat úrokové sazby, i přesto, že se prozatím zdá, že jsme z nejhoršího venku. Americký trh práce vytvořil v srpnu 374 000 nových pracovních míst. Analytici očekávali přes 750 000 nových míst. Jak je možné, že se tak moc spletli ve svých odhadech?

Důvodem je jistě všeobecný optimismus společnosti ohledně konce pandemie. Lidé si představují, že ekonomiku lze vypnout a zapnout jako by to byl nějaký druh mixéru. Ve skutečnosti je dnes globální svět složitě provázaný. To pozorujeme na nedostatku čipů a integrovaných obvodů.

Díky zastavení ekonomiky se snížily výrobní kapacity a nyní, kdy se naopak dohání ztráty ve výrobě, tyto součástky nejsou. Typickým příkladem může být automobilový průmysl, kde velká část výroby stojí. Moderní firmy často mají velmi optimalizované procesy. Strategie „zero stock“ je velmi oblíbená, ale pro naši dobu naprosto nevhodná. Ekonomika se bude ještě dlouho vzpamatovávat, než se vrátí úroveň před pandemií.

V USA se vytvořilo málo míst v sektorech, které byly značně ovlivněny koronavirem jako restaurace, hotely a turistický sektor. Lidé si za rok a půl našli jiný způsob jak tyto potřeby uspokojit anebo je omezit na velmi malou míru. To ještě komplikuje fakt, že v lidech je zakořeněný dlouhodobý strach, že se v turistických lokacích mohou nakazit. Strach z nákazy s námi bude ještě dlouho. Dalším důvodem může být nechuť mnoha Američanů vrátit se do zaměstnání s nízkými příjmy. Trumpův a Bidenův šek jim chuť do práce jistě nedodal.

V každém případě platí, co jsme říkali. I přes špatnou situaci je Fed spokojený, protože existuje dobrý důvod nezvedat sazby a nesnižovat nákup aktiv.

Jsme v bludném kruhu. Čím horší bude situace, tím víc porostou akciové trhy. Pokud by Fed chtěl něco změnit, trhy by začaly panicky klesat. Problém je, že pokud Fed nezasáhne, hrozí, že inflace nebude přechodná, ale trvalá.

Trvalejší inflace bude mít za následek, že marže podniků bude klesat, a to se projeví na výsledcích firem na konci roku. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by to další krizi. Avšak Fed už nemá v zásobníku další náboje. Situace na finančních trzích je opravdu komplikovaná a hraje se o hodně.

Firemní zprávy: Bude akcie Čezu za 700 korun?

Srpen byl velmi příznivý pro pražskou burzu. Od začátku roku vzrostla o 25 % a pokud započteme dividendy, je výsledek ještě lepší: 29 %. Nejvíc nakupovanou akcí je polostátní energetická firma ČEZ. Ta i přes nepříliš dobré výsledky za první pololetí, raketově roste. Na začátku srpna se jedna akcie Čezu dala koupit za 600 korun. O měsíc později si zájemce o koupi jedné akcie Čezu musel připravit přes 680 korun.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Za růstem cen Čezu je více faktorů. Prvním je strmý růst cen elektrické energie. Na energetické burze se nyní prodává 1MWh za 93 eur. Před rokem byla cena více než poloviční. Ceny elektrické energie zaznamenaly za rok více než 106 % růst. Jelikož se jedná o kontrakty na elektřinu, Čez neprodává za tuto cenu veškerou svojí produkci, ale jen tu přebytečnou, kterou nemá smluvně vázanou. Vysoká cena energie se vztahuje pouze na nově uzavřené smlouvy. Vysoké ceny elektřiny se projeví pozitivně v hospodaření Čezu, až za nějakou dobu. Tuto dobrou budoucnost kupují nyní investoři do akcií Čezu.

Druhým faktorem je inflace. Inflace se dotýká především energií. Jelikož spotřeba elektrické energie bude i nadále růst, výrobci elektrické energie budou neustále v kurzu. Tento růst bude navíc možná skokový s rozšířením elektromobility. Elektrickou energií potřebuje každý, a bude ochoten za ní i nadále platit. Investice do Čezu a podobných firem může být velmi dobrá ochrana před inflací.

Posledním důvodem je energetická situace v Německu. Německo se chystá uzavřít poslední jaderné elektrárny. Náš západní soused chce vyrábět elektrickou energie „ekologicky“. Energie z obnovitelných zdrojů však německou spotřebu nepokryje. Německo tedy bude spoléhat především na plynové elektrárny, které jsou nejšetrnější k životnímu prostředí. K tomu potřebují, aby byl co nejdřív spuštěn plynovod NordStream 2. Ceny zemního plynu rostou i v očekávání německé spotřeby.

Na konci září proběhnou v Německu velmi důležité volby, ze kterých vzejde nový kancléř, který nahradí Angelu Merkelovou. Podle odhadů strany, které zasednou ve vládě, jsou všechny pro obnovitelnou elektrickou energii.

Z toho vyplývá, že tlak na ceny energií bude trvat, a výroba z českých jaderných elektráren bude stále výhodnější.

Růst cen energií je dlouhodobý trend. Určitě nejsme na konci inflačního cyklu.

Většina energetických firem mluví o nutnosti investovat do obnovy výrobního parku. Bez těchto nezbytných investic, by se cena energií vyšplhala ještě více. To je špatná zpráva pro spotřebitele, protože pro pokles cen prostě není prostor.

Indexy: Silná Asie, USA přešlapuje na rekordních hodnotách

Asijské indexy dohání ztrátu z posledních dvou měsíců. Velmi dobrý výkon předvedl japonský index Nikkei, který vzrostl o 5,4 %. Japonské akcie rostou a to i přes rostoucí počet pozitivně detekovaných lidí na Covid-19. Burza v Hongkongu taktéž solidně posílila o 2 %. Burze v Šanghaji se dařilo nejméně a přidala pouze 1,7 %.

V Evropě burzy stagnovaly či klesaly. Německý Dax odepsal 0,67 %. Britský FTSE ztratil 0,14 %. Francouzský CAC40 zachránil pozitivní bilanci evropských burz se skromným přírůstkem 0,04 %.

Průmyslový Dow Jones oslabil o 0,09 %. Indexu S&P 500 se podařilo dostat do kladných hodnot a přidal skromných 0,14 %. Technologický Nasdaq 100 se veze na pozitivní vlně a i přes špatná čísla z amerického trhu práce přidal 0,64 %. Z pohledu technické analýzy je Nasdaq100, pokud se bude držet nad hodnotou 15 000, v růstovém kanálu. Měnová politika se jen tak rychle nebude měnit, a cesta k novým rekordům je otevřena. Pokud by náhodou došlo k výprodejům, pokles o 1 anebo o 3 % nic nezmění na růstové tendenci.

Kdyby k němu došlo, měli bychom se vyvarovat poplašných výkřiku o krachu a rozprodávání akcií. Co se jednotlivých akcií týče na konec srpna nebudou dobře vzpomínat majitelé: Zoomu – 12,4 %, Seagen – 9,2 % Autodesk – 7 %. Naopak se dařilo akciím Trip.com, které posílily o 10,5%, Moderna 9 %. Nový rostoucí zájem o čínské akcie potvrdily svým růstem Pinduoduo 7,63 %a Baidu 6,4 %

Komodity: Pozitivní konstrukce na Brentu

Po poklesech na ropě na začátku měsíce srpna, nám graf ropy ukazuje, že se cena konsolidovala. Z pohledu technické analýzy je to pozitivní konstrukce. Pokles ceny ropy nepřerušil silnou růstovou tendenci černého zlata. Nyní se čeká na proražení vrchní hranice kanálu, který se nachází pro ropu Brent na hranici 75 dolarů za barel. Pokud k ní dojde, můžeme se dočkat strmého růstu na této komoditě.

Cenu ropy neovlivnily zásadně jednání Opecu, který se dohodl, že v říjnu zvýší denní produkci ropy o 400 000 barelů denně. Cenu ropy podporoval hurikán řádící v Mexickém zálivu, který omezil 80 % produkce.

Zlato se pokouší o překonání technické úrovně 1830 dolarů. Ze současné politiky Fedu jasně vyplývá, že sazby se zvedat nebudou a inflace bude vyšší. Avšak zlato jako tradiční investice na ochranu před inflací, na tento trend nereaguje. Pokud tato tendence bude trvat do konce roku, a americká inflace bude i nadále 5 %, znamená to, že zlato ztrácí svojí pozici uchovatele hodnoty před inflací.

Stříbru se dařilo o něco lépe a zakončilo týden na hranici 24,2 dolarů za unci. I zde platí, že pokud se nedostane brzo přes hladinu 30 dolarů za unci, bude zájem investorů pomalu upadat.

Slovo závěrem: Pokles o pár procent není burzovní krach

Na finančních trzích je obrovské množství hotovosti. Riziko dostatku hotovosti spočívá v tom, že se aktéři finančních trhů nebojí používat velké páky. Je to i logické, neboť s Fedem v zádech, se nedá předpokládat zásadní zhroucení trhů. Avšak chuť riskovat je dnes velká a poměry pák taky. Tuto skutečnost můžeme pozorovat ve chvíli, kdy trhy začnou klesat o 1 %. Už se mluví o krachu, ale díky pákám se můžeme ocitnout v propadu 2 % i více v podstatě za několik hodin. Tyto propady však nezmění nic na růstové tendenci. První vážnější korekce bude investory koupena.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎