Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Strach a následně nové rekordní hodnoty v USA, dění se stále opakuje. Proč čínské akcie ztratily od začátku roku?

Burza s odstupem – Strach a následně nové rekordní hodnoty v USA, dění se stále opakuje. Proč čínské akcie ztratily od začátku roku?

Burza s odstupem – Strach a následně nové rekordní hodnoty v USA, dění se stále opakuje. Proč čínské akcie ztratily od začátku roku?
Zdroj: Depositphotos.com

Dění na burze posledních týdnů se stále opakuje. Týden obav, během kterého se diskutují stejná témata: inflace, ceny energií a komodit, možnost zvednutí úrokových sazeb Fedem a blížící se burzovní krach. Po velmi mírné korekci následuje nová cesta na vrchol a k novým burzovním rekordům. Jak je to možné?

Odpověď je jednoduchá. Za vším je vliv centrálních bank. Fed každý měsíc dodá světovým trhům nových 120 miliard dolarů. To drží dole výnosy z amerických státních dluhopisů a žene ceny akcií neustále nahoru. A investoři to vědí. Z toho logicky vyplývá, že na trhu jen velmi málo lidí chce prodávat svoje akcie. Jakmile je na trhu víc nakupujících než prodávajících, cena akcií zákonitě roste. Problém současného investování je ve vysoké inflaci.

Ta v USA už několik měsíců přesahuje 5 % a dá se očekávat, že celoroční americká inflace bude na této úrovni. Možná o trochu méně, protože inflace roste až od druhého čtvrtletí. Nestačí kupovat dividendové akcie. Ty nejlepší dnes nabízí zhodnocení jen tak pokrývající inflaci.

Investor, který chce uchránit své peníze před inflací musí kupovat růstové akcie, nebo pokud má opravdu hodně peněz a vyzná se v nemovitostech, jsou i ty zatím dobrou volbou. Stejně však platí to samé jako u akcií: za šest měsíců může být všechno jinak.

Jak se vyplatila investice do indexů v Evropě a v USA?

Nákup ETF kopírujících světové indexy byl velmi dobrý nápad na začátku roku. Nejlépe si vede rakouský index, který od začátku roku přidal 29,8 %. Velmi dobrou volbou byl i nákup švédského indexu OMXS, který přidal 26,5 %. Z velkých evropských burz si velmi dobře vede francouzská, která posílila o 20 %. Burza v Paříži vděčí růstu hlavně sektoru luxusního zboží, ten se však v poslední týdny nachází v problémech díky tlaku čínské komunistické strany, která vyhlásila boj proti miliardářům. Technologický Nasdaq100 přinesl zhodnocení přes 17 %? Dow Jones obohatil své držitele o 15%. Z toho jasně vyplývá, že koupit akcie evropské nebo americké na začátku roku 2021 byla dobrá pojistka proti inflaci.

Rozpačité asijské indexy

Investor se měl vyhnout asijským akciím, a to především těm čínským. Ty se jako jediné od začátku roku ocitly v červených číslech. Burza v Šanghaji nabídla od začátku roku svým investorům ztrátu 0,87 %. Burza v Hongkongu dokonce odepsala 6 % a nejhůře si vedl index China A50, který ztratil přes 15 %. Jak to vysvětlit, když čínské firmy naopak profitují z toho, že se čínská ekonomika otevřela mnohem rychleji než zbytek světa?

Vývoj indexu Hang Seng
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

O jedné možnosti jsme dlouho mluvili v minulé burze s odstupem, kde jsme ukázali obavy investorů před zásahy čínské vlády, které mohou být nekompromisní a investory významně poškodit. Druhý důvod je však pro nás zajímavý. Čínská vláda zvolila opačný přístup k monetární politice.

Nepumpuje každý měsíc nové yuany na své finanční trhy. Výsledek oproti Evropě a USA je značný rozdíl okolo 25 %. Zde investor může odhadnout, co se bude dít, když Fed zastaví nákup aktiv. Znamená to automaticky, že se čínské akcie nevyplatí?

To nemusí být pravda, pokud je kupujete za dolary. Čínský yuan posílil za poslední rok oproti dolaru. Před rokem jste obdrželi 6,75 yuanu za jeden dolar, dnes je to 6,45 yuanů za dolar. Čínská měna má posilující charakter, který bude trvat i nadále. Z toho důvodu se investice do čínských akcií může vyplatit, pokud dividendy budou vypláceny v této měně. V případě monetární krize, tak jak jí můžeme pozorovat v Libanonu, kde se měna naprosto zhroutila, plyne jedno ponaučení. Velmi záleží na tom v jaké měně máte příjem. Prozíravé je vsadit i na tuto měnovou diversifikaci, a Asie zůstává velmi dynamický region.

Indexy: Pozitivní týden

Po předchozích propadech se dařilo asijským indexům. Japonská burza získala znovu 2,3 % nazpět. Burza v Hongkongu posílila o 2,2 %, když předtím ztratila 5,9 %. Hlavní Šanghajská burza získala 2,8 %.

Vývoj indexu Nikkei 225
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

CAC 40 posílil lehce o 0,7 %, kdy se dařilo defenzivnímu sektoru. Německá burza vzrostla o slabé 0,20 %, zatímco FTSE posílil o 0,8 %.

Vývoj indexu FTSE 100
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V zámoří trhy pokračovaly ve spanilé jízdě a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,9 %, přidal 1,4 %. Nejlépe se dařilo technologickému Nasdaq100, který vzrostl o 2 %.

Vývoj indexu S&P500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nejlépe z celého indexu vzrostla čínská společnost, které po řadě týdnu patřila k těm nejvíc ztrátovým. Pinduoduo vyskočilo o nevěřitelných 22 %. Společnost JD.com vrostla o 20 % a třetí místo získala Crowdstrike Holdings, která se zabývá cloudovýmí službami. Společnost rostla o úctyhodných 18% za pouhý měsíc. Na opačném konci se umístila společnost Dollar Tree ztratila přes 11 %. Nedařilo se společnostem Autodesk – 5 % a Illumina – 4,5 %.

Meme akcie v kurzu

Už se zdálo, že efekt meme akcií vyprchal. Závěr srpna nás však překvapil. V úterý 24. srpna bylo opět živo na akcií GameStop a AMC. Akcie GameStop vystřelila o 36 % za jednu obchodní seanci a zakončila obchodování na úrovní 225 dolarů za kus. Tento pohyb kopírovala druhá nejslavnější meme akcie AMC, která vzrostla o „20,3 %“. Ve skutečnosti to mělo být naopak, proč?

Vývoj akcií GameStop
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie GameStopu prakticky už nejsou zashortované. Prodeje nakrátko tvoří pouze 10 % dostupných akcí, zatímco u AMC je to ještě 28 %. To znamená, že je daleko větší pravděpodobnost, že šortaři budou muset zavírat svoje pozice na AMC než u GameStop. Z GameStopu se stala firma, kde většina investorů koupila akcií s tím, že bude růst. Tyto pohyby jsou překvapivé, protože se jednalo o velké objemy. U AMC se protočilo 200 miliónů akcí a u GameStopu 14 miliónů akcií změnilo své majitele. To je v průměru desetkrát více než obvykle. Ten, kdo nakupoval tyto akcie, určitě věří, že dění okolo meme akcií není u konce. Celé dění budeme nadále pečlivě sledovat.

Centrální banky: velmi pomalé utahování měnové politiky

Velmi očekáváný byl projev šéfa amerického FEDu Jeroma Powella při příležitosti sympozia v Jackson Hole, které se však již podruhé konalo virtuálně. I když nad trhy plane strašák delta varianty, šéf Fedu v ní však vidí pouze krátkodobé riziko. Americká ekonomika se rozbíhá dobře a podle odhadů se bude blížit stavu plné zaměstnanosti.

Právě plná zaměstnanost by mohla být kritériem pro zvedání úrokových sazeb na americkém dolaru, avšak nepředbíhejme událostem. Fed bude pomalu utahovat nákupy aktiv. K tomu by mělo dojít do konce roku 2021, pokud ekonomické ukazatele budou i nadále dobré.

Fed nechce udělat stejnou chybu jako v roce 2008, a bude velmi opatrný při těchto změnách. Úrokové sazby se budou zvedat, ale je možné, že to bude až příští rok nebo až na začátku 2023. Powell znovu opakoval nejednoznačný výrok o inflaci, že pokud bude mírně větší, než inflační cíl 2 % „po nějakou dobu“, není důvod zvedat sazby. Avšak tento výrok zní dnes jinak než před 6 měsíci. Americká inflace je větší než 5 % po několik měsíců.

Přechodná doba je taktéž mnohem delší než se čekalo. Rostoucí cena energií nenapovídá tomu, že by se tento trend změnil v posledních týdnech. Je tedy docela možné, že za pár měsíců se z inflace stane politický problém. Čas utíká rychle a další důležité americké volby budou v listopadu 2022, pokud se inflace nezastaví, američtí demokraté mohou očekávat silný debakl. Problém je však v tom, že kromě zvýšení sazeb není moc jiných prostředků jak inflaci zastavit.

Komodity: Ropa znovu nad 70 dolary

Ropě se dařilo a cena ropy Brent se vrátila nad 70 dolarů za barel. I přesto panuje nejistota, způsobená mutací delta, jak velká poptávka bude v příštích měsících. Ceně pomáhá i tropická bouře v Mexickém zálivu, která ohrožuje americké ropné těžební věže, které budou muset přerušit svoji činnost.

Vývoj ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V nedávném rozhovoru pro web Boursorama CEO TotalEnergies Patrick Pouyanné uvedl, že pokud se zastaví investice do obnovy ropného těžebního průmyslu, můžeme se velmi brzo dostat na tříciferné ceny ropy za barel. Samozřejmě se jedná o výrok šéfa velké ropné společnosti, který si přeje ceny ropy co nejvyšší. Pro investora z toho plynou dvě věcí: je dobré investovat do tzv. parapetrolejářského odvětví, které poskytuje vybavení na těžbu a na obnovu a konstrukci ropovodů. Následně pak, že cena ropy neklesne v dohledné době pod 50 dolarů za barel. To by automaticky znamenalo zastavení investic a následně by pak cena ropy vystřelila podle predikce CEO Totalenergies.

Vývoj akcií Totalenergies
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Zlato nad 1800 dolarů za unci

Překvapivě se dařilo i zlatu, které se znovu podívalo nad 1800 dolarů za trojskou unci. Zlato může v současné době fungovat jako indikátor toho jak moc trhy věří scénáři představenému šéfem Fedu. Pokud zlato bude v následujících týdnech klesat, trhy věří, že se bude monetární politika opravdu upravovat. Jestli však bude růst, bude to znamenat, že změny se odsouvají. Úrokové sazby na dolaru by se nezvýšily ani v roce 2023.

Vývoj ceny zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nedařilo se ani stříbru, platině a paladiu, které se nyní obchodují na nejnižších úrovních za celý rok 2021.

Slovo závěrem: Centrální banky určují trh

Současná situace nám ukazuje, jaký velký vliv mají centrální banky na finanční trhy. V podstatě jediní aktéři, určující směr trhů a cen nemovitostí jsou centrální bankéři. Investor by tedy víc než jindy měl velmi pozorně číst zprávy a prohlášení největších centrálních bank, protože případě i malá změna kurzu v současné politice, bude znamenat velký šok pro finanční trhy. Víme, že přijde, ale nevíme, kdy. Proto je prozíravé počítat i se scénářem rychlého růstu sazeb.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo