Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – ČNB dál zvyšuje sazby, američtí insideři se zbavují akcií, komplikovaný rok 2022 před námi

Publikováno
Burza s odstupem – ČNB dál zvyšuje sazby, američtí insideři se zbavují akcií, komplikovaný rok 2022 před námi
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední předvánoční týden přinesl na světové trhy pokoj a mír. Návrat ke klidu potvrdil i pokles o 16 % na indexu VIX, který je přezdíván indexem strachu. I přes rostoucí počty pozitivně testovaných na variantu omikron v západní Evropě, se investoři rozhodli obchodovat v klidu. Závěr roku přináší menší objemy, kdy se většina šéfů investičních fondů se snaží vylepšit výroční zprávy svých klientů. Obchodování na trhu je řízeno především těmito zájmy, které jsou hůře čitelné, než ekonomickou situaci. Stejně nízkou intenzitu obchodování očekáváme i v příštím týdnu.

Nenechme se však klidnou atmosférou, která panuje na burze v závěru roku, uspat. Ceny elektřiny dosáhly dalšího vrcholu. To bude problematické pro českou i světovou ekonomiku v příštím roce. Nový rok je ve velkých firmách příležitostí upravit ceníky výrobků a služeb. Vzhledem k rostoucím nákladům na energie, můžeme očekávat zdražení prakticky všeho. Toto zdražování ještě zrychlí už tak vysokou inflaci. Už teď můžeme skoro s jistotou říct, že vysoká inflace nás bude trápit minimálně celé první čtvrtletí v roce 2022. Boj s inflací znamená zvedání úrokových sazeb. Takže i na začátku roku 2022 budou v centru pozornosti centrální banky.

Centrální banky: ČNB znovu šlape na brzdu

Česká národní banka znovu všechny překvapila. Na začátku prosince se pod vlivem přibývajícího počtu pozitivně testovaných zdálo, že bankovní rada může ubrat plyn a pro tentokrát sazby nezvedat. Jakmile se však situace okolo pandemie začala zlepšovat, guvernér Rusnok hned naznačil, že se sazby zvedat budou. Avšak zvýšení o rovných 100 bazických bodů čekal jen málokdo. Hlavní úroková sazba se tak dostala na 3,75 %. Bezprostředním dopadem bylo posílení koruny vůči euru. Koruna se dokonce na chvíli dostala pod 25 korun za euro. Pokud ECB nezmění svou rétoriku a monetární politiku, můžeme očekávat další posilování koruny. Na její posilování tak bude mít dopad i to, že bankovní rada ihned po zasedání naznačila, že zvedání sazeb není u konce. Optimální cíl je mít v budoucnu sazby přes 4 %.

Hlavním důvodem zvedání sazeb byla inflace. V lednu se pravděpodobně inflace v České republice vyšplhá na 8 %. Černé scénáře mluví dokonce o 10 %. První zvýšení sazeb ČNB provedla v červnu 2021. Sice to bylo jen o 250 bazických bodů, ale utahování měnové politiky již bylo na pořadu dne. V lednu to bude přesně půl roku, což je doba, za kterou by se podle ČNB zvedání sazeb mělo odrazit v reálné ekonomice. Banky už zvedly úroky na hypotékách. Ti, kterým končí fixace hypotéky v roce 2022, budou muset počítat, že měsíční splátky vzrostou řádově o tisíce korun. Do toho se musí přičíst růst cen energií, který se omezuje jen velmi těžko. Občany Česka tak čeká velmi těžký rok. Pokud přičteme snahu nové české vlády škrtat v rozpočtu a snižovat schodek, můžeme se velmi rychle ocitnout v silné recesi.

To je největší risk pro naší centrální banku. Abychom mohli mluvit o boji s inflací, musíme držet sazby co nejdéle a co nejvíc nahoře dokud inflace nezačne klesat. To má však hned několik úskalí. Kromě možného risku recese je tu monetární politika ECB. Koruna může značně posilovat, pokud ECB bude držet nulové úrokové sazby. Avšak nejhorší risk je napůl rozdělaná práce. Už teď se množí kritické hlasy vůči ČNB. Ta se může leknout a začít sazby opět snižovat, i když inflace bude stále vysoká. ČNB by tak ztratila svojí důvěryhodnost a kredibilitu. Nestabilita okolo vývoje úrokových sazeb je horší než jejich nepřiměřené zvýšení o 1000 nebo 2000 bazických bodů. Rozhodující tedy bude, zda ČNB udrží svůj směr i v roce 2022. Přejme jí v tom hodně úspěchů.

Firemní zpravodajství: Insideři prodávají svoje akcie

Televizní společnost CNBC přinesla informaci, že CEO a insideři prodali v roce 2021 akcie za 69 miliard dolarů. A to ještě nejsou údaje za celý rok 2021, protože chybí kompletní informace za prosinec. Částka 69 miliard dolarů představuje navýšení o 30 % oproti roku 2020 a o 79 % více než je desetiletý průměr. Prodej akcií miliardářů je dobré sledovat, protože jsou to oni, kdo mají nejlepší informace o trzích. Zvláště pak, pokud se jedná o obecný jev, kdy se miliardáři z různých odvětví zbavují svých akcií nezávisle na sobě.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mezi prodávajícími najdeme špičky současného světa. Elon Musk prodal část svých akcií Tesla. Dokonce se o svém prodeji poradil s komunitou sledujících ze sociální sítě Twitter. Dále prodávali Satyi Nadelly ze společnosti Microsoft, Jeff Bezos z Amazonu, rodina Walton, které patří americký řetězec Walmart a nebo Marck Zuckerberg z Facebooku. Jak to vysvětlit?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

První vysvětlení je daňová optimalizace. Joe Biden se dostal do Bílého domu díky programu, který chce bojovat proti majetkovým nerovnostem v USA. Zdanění nejbohatších lidí bude prioritou amerických demokratů. Mělo by se jednat především o ty nejvíc bohaté Američany, kteří vydělávají více než 10 milionů ročně. Ti by měli zaplatit na daních o 5 % více než nyní. Ti, co mají příjem větší než 25 milionů dolarů ročně, by měli být zdaněni ještě 3 % navíc.

Není ještě jasné, jakou podobu by mělo být zdanění těch nejbohatších, ale prodeje akcií jsou z jednou ze zvažovaných možností. Je tedy logické, že ti nejbohatší se připravují již dnes.

Druhé vysvětlení se nachází v rekordním ohodnocení současných světových trhů. Fed již současně dal jasně najevo, že se v příštím roce dočkáme trojího zvýšení sazeb na americkém dolaru. To by v lepším případě způsobilo korekci, v horším případě krach, anebo dlouhodobou změnu trendu na světových trzích. V každém případě v roce 2022 bude dobré mít při ruce větší hotovost, aby se dalo rychle reagovat na prudké změny nálad na trhu.

Indexy: Zelená barva převážila všude po světě

Z klidu na trhu nejméně profitovaly asijské trhy. Japonský Nikkei posílil o 0,83 %. Avšak zisk burzy v Hongkongu byl již kosmetický, protože připsala 0,13 %. Nedařilo se burze v Šanghaji, která ztratila 0,46 %.

Situace v Evropě byla však o poznání veselejší. Německý Dax posílil o 1,45 %. Britský FTSE 100 taktéž vzrostl o 1,41 %. Nejlépe se dařilo francouzskému CAC 40. Ten chytl druhý dech na konci roku a posílil o úctyhodných 2,3 %.

Trhy v zámoří se vezly na pozitivní vlně. Průmyslový Dow Jones přidal 1,65 %. Index S&P 500 posílil o 2,28 %. Vítězem se stal technologický Nasdaq100, který vzrostl o 3,19 %.

Komodity: Solidní růst na ropě

Lehká americká ropa se prodávala v závěru týdne za 73,72 dolarů za barel. Ropa Brent pak stála 76,56 dolarů za barel. I přes obavy z omikronu a stovky zrušených letů, cena ropy posílila o 4 %. Avšak ropa bude na tento růst těžko navazovat v příštích týdnech, kdy se očekává zpřísnění epidemických opatření.

Dnes však víme, že i když se nacházíme na začátku nové vlny nákazy, tak tato vlna bude trvat maximálně jeden měsíc. Pokles ceny ropy tak bude dočasný. Strukturální podfinancovanost ropného sektoru, a to především obnova těžebních polích, vrtů a investice do objeveních nových nalezišť, poženou ceny ropy v roce 2022 vzhůru.

Komodity: Zlato uhájilo hranici 1800 dolarů za unci

Zlato posílilo na hranici 1810 dolarů za unci. To představuje týdenní růst o 0,2 %. Zlato brzdí v rozletu velmi silný dolar. Stříbro mělo za sebou lepší týden. Rostlo o 2,45 %. Tento drahý kov se prodával za 22,9 dolarů za unci.

Avšak vítězem mezi drahými kovy byla platina, která posílila o 5,53 %. Paladium rostlo o neuvěřitelných 10,69 %. Tyto růsty nám napovídají, že na trhu s komoditami jsme od stability cen ještě daleko. Paladium se používá jak pro výrobků šperku, tak v automobilovém průmyslu. Cenové výkyvy neprospívají inflaci, protože výrobci se budou chtít proti ním pojistit zvýšením cenou finálního produktu.

Slovo závěrem: Těžký rok 2022 a to zejména pro české investory

Díky zvýšeným prodejům insiderů a blízkému zvedání úrokových sazeb na dolaru se dá očekávat, že vstup do roku 2022 bude komplikovaný. Čeští investoři budou mít situaci ještě složitější, protože ČNB už tyto sazby zvedla. Na pražské burze, kde dominují bankovní tituly, to bude hlavolam. Obecně se dá říct, že by banky a pojišťovny měly díky tomu mít větší zisky. Vyšší sazby jim umožní půjčovat peníze dráž. Jenomže jsme ve složitém ekonomickém kontextu, kdy hrozí, že kvůli zvýšení sazeb a růstu cen lidé nebudou schopni splácet úvěry. Banky by je pak musely odepisovat. Druhým nebezpečím je posílení české koruny, protože to pro nás automaticky zdraží evropské a americké akcie. Dosahovat zisku na těchto trzích tak bude o něco složitější.

Za všechny z magazínu Finex.cz vám přejeme krásný zbytek roku a úspěšný a ziskový nový rok!

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎