Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zase zvedla sazby, tentokrát o celý procentní bod – boj s inflací pokračuje

Publikováno
ČNB zase zvedla sazby, tentokrát o celý procentní bod – boj s inflací pokračuje
Zdroj: Depositphotos.com

Česká národní banka měla dnes další měnově-politické jednání, kde se opětovně rozhodovalo o sazbách. Jak se dalo očekávat po posledním listopadovém „hiku“ o 1,25 procentního bodu bylo zřejmé, že ČNB i v prosinci přijde s vyšším navýšením. Dnešní rozhodnutí tedy dává logiku s aktuální měnovou politikou tuzemské centrální banky.

Dvoutýdenní repo sazba jde na 3,75 %

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o celý procentní bod na 3,75 %. Pro uvedené rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazby na 2,75 %. Můžeme na základě toho konstatovat, že větší část radních hlasuje pro pokračování v měnové restrikci.

Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,75 % a lombardní sazby na 4,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 23. prosince 2021. Bankovní rada tudíž nijak svým rozhodnutím nevybočila.

Bylo zřejmé, že se nebude i tentokrát jednat o standardní navýšení, které bývá o 0,25 procentního bodu. Osobně jsem odhadoval navýšení o 0,75 procentního bodu, ale ten 1 procentní bod nijak nepřekvapil. Naopak by bylo špatným signálem, když by tuzemská centrální banka byla ještě agresivnější a zvedla sazby více jak posledně – čili o více jak 1,25 procentního bodu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Dvoutýdenní repo sazba
Dvoutýdenní repo sazba

Pokud by k něčemu podobnému došlo, znamenalo by to, že jejich inflační prognóza se významně změnila. Vzhledem k tomu, že absolutně nijak nevybočují od toho, co dříve avizovali, můžeme proto stále kalkulovat s jejich prognózou, že meziroční inflace dosáhne vrcholu kolem 7 %.

Zdroj: cnb.cz
Prognóza inflace ČNB
Prognóza inflace ČNB

A zmíněného vrcholu máme dle prognózy dosáhnout v prvním čtvrtletí roku 2022. To je zároveň období, kdy mají být úrokové sazby nejvyšší.

Závěrem

Poslední zvýšení sazeb znamená, že jsme se vrátili do roku 2008. Tehdy byly úrokové sazby na nynějších 3,75 %. Vyšší byly už jenom na počátku milénia, cca 5 %. A právě k těm 5 % jednoznačně směřujeme. Ono se i víceméně očekávalo, že minimálně kolem 4 % se budeme pohybovat. S tím počítá i prognóza ČNB, dle které by měl být dosažen vrchol v průběhu prvního čtvrtletí roku 2022.

Když budeme vycházet z popsaného, dojde minimálně ještě ke dvěma navýšením. Nebudou už asi ale tak velká jako ta předešlá. To se může ovšem změnit ve chvíli, kdy se inflační prognóza ČNB zhorší. Proto bych osobně vůbec nevylučoval, že základní sazba půjde nad 5 %.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎