Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analytici varují: brzy může přijít značný výprodej na akciovém trhu!

Analytici se shodují, že současná situace akciového trhu nemá obdoby. A pokud najdeme v historii podobnou, nastala vždy před jeho propadem.

Analytici varují: brzy může přijít značný výprodej na akciovém trhu!
Zdroj: depositphotos.com

Indexy S&P 500 a Nasdaq-100 se vyšplhaly na nová historická maxima. Paradoxně to ale pro akciový trh není moc dobrá zpráva.

Pod povrchem se totiž skrývají známky slabosti. Většinu růstu indexů poháněl v posledních dnech obrovský nárůst hodnoty Applu. Kromě několika gigantů, jako jsou Microsoft, Alphabet a Meta Platforms, většina akcií v indexu S&P 500 klesla.

Apple připsal za posledních 7 dní skoro 10 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nedostatečná šíře trhu

Fakt, že rekordní maxima trhu jsou stále více závislá na výkonu elitní skupiny akcií, přiměl některé analytiky k otázce, zda není čas na korekci. Na druhou stranu šíře trhu je slabá již delší dobu a zatím to nemělo velký vliv na indexy akcií s velkou tržní kapitalizací.

V úterý se objevila neobvyklá situace, která historicky předchází tržním vrcholům.

Na grafu sdíleném na X, Grant Hawkridge z AllStarCharts upozornil, že se často nestává, aby indexy dosahovaly rekordních maxim a současně bylo velké množství akcií v poklesu.

Během dvou předchozích případů, kdy k tomu došlo, na konci roku 2021 a konci roku 2018, následoval brzy poté výprodej.

Neudržitelná koncentrace

Dalším varováním je, že počet rostoucích akcií na NYSE byl překonán počtem klesajících akcií, zatímco objem obchodů s klesajícími akciemi překonal objem obchodů s rostoucími akciemi.

Kombinace všech tří těchto ukazatelů je vzácná. Naposledy se to stalo na vrcholu trhu na konci roku 2021. Předtím k tomu došlo několikrát před vrcholem dotcom éry v březnu 2000.

Dalším znakem rostoucí koncentrace trhu je podle Todda Sohna ze Strategas, že jsou nyní v indexu S&P 500 hned tři akcie, které tvoří více než 6 % váhy indexu, což se nikdy předtím nestalo, minimálně od roku 1990.

Tyto tři akcie jsou Microsoft, Apple a Nvidia, které dohromady tvoří více než 20 % tržní kapitalizace indexu.

Minulé vzory naštěstí nejsou zárukou budoucího vývoje a býčí investoři poukazují na to, že stále koncentrovanější tržní výnosy jsou ospravedlněny silným růstem zisků a tržeb u velkých společností.

Rovněž poukazují na to, že rekordy na trhu často vedou k dalším rekordům.

Opatrnost je ale namístě vždy, nejenom nyní.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.