Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Grouponu, amerického Slevomatu v českých rukou, vyletěly během jediného dne o desítky procent!

Akcie Grouponu po výsledcích poskočily výš. Společnost dělá nemalé pokroky v oblasti cash flow, tržbách i řízení nákladů. Je už rozumné její akcie koupit?

Publikováno
Akcie Grouponu, amerického Slevomatu v českých rukou, vyletěly během jediného dne o desítky procent!
Zdroj: depositphotos.com

Groupon, kdysi prosperující internetový slevová portál, prochází výraznou transformací, kterou vede jeho nový generální ředitel Dušan Šenkypl, rovněž partner české investiční skupiny Pale Fire Capital (PFC).

Společnost, která dosáhla nejvyšší tržní kapitalizace 13 miliard USD a byla nejrychleji rostoucí internetovou společností na světě, zaznamenala během jednoho roku propad ceny akcií o 80 %.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Groupon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Groupon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

PFC, nyní největší akcionář společnosti, získala v roce 2021 šestiprocentní podíl Grouponu a v současnosti drží přes 20 % akcií společnosti v hodnotě přibližně 1,5 miliardy USD.

Transformace Grouponu

Zpráva o finančních výsledcích Grouponu za 3. čtvrtletí loňského roku vyvolala obavy o schopnost společnosti pokračovat v činnosti kvůli rizikům spojeným s cash flow.

V reakci na tyto obavy Groupon prodal podíly v platebním startupu SumUp, přičemž v říjnu 2023 získala 8,8 milionu USD a oznámil dohodu o prodeji další části za 10 milionů USD.

Poznámka

Šenkyplova vize Grouponu je inspirována transformací Slevomatu ze slevového serveru na zážitkový portál. Vidí v ní příležitost vytvořit online tržiště pro nejrůznější zážitky a odlišit se tak od konkurentů, jako jsou TripAdvisor, Viator nebo Booking.

Strategie restartu společnosti zahrnuje i radikální změny v organizační struktuře, včetně dosazení nových vedoucích pracovníků se zkušenostmi ze společností, jako je Avast anebo Enern.

Snahy o reorganizaci se zaměřily na odstranění zbytečných vrstev ve společnosti, snížení nadměrného počtu schůzí a zefektivnění nabídky produktů.

Marie Havlíčková, která má nyní na starosti strategii Grouponu, například usiluje o snížení počtu zaměstnanců oddělení péče o zákazníky z 1 500 na maximálně jednu až dvě stovky.

Také rozvoj ChatGPT a generativní umělé inteligence byl pro Groupon přínosný, protože umožnil společnosti přepracovat a zautomatizovat mnoho procesů.

Přestože se podařilo výrazně snížit náklady, čeká ji ještě spousta práce – další úspory se očekávají díky restrukturalizaci předplatného různých softwarových řešení, snížení nájmů kanceláří a automatizaci dalších firemních činností.

Nejnovější výsledky

Společnosti se podařilo překonat vlastní výhled tržeb za první čtvrtletí. Pozoruhodné je, že po osmi letech poklesu tržeb společnost konečně zaznamenala 1% meziroční nárůst, což signalizuje potenciální oživení. Šenkpyl optimisticky poznamenal, že se “dynamika ubírá správným směrem”.

Akcie Grouponu v reakci na zveřejněné výsledky

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Groupon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kromě toho Groupon učinil významné pokroky v uchovávání hotovosti. Společnost drasticky snížila odliv volných peněžních prostředků z 85,8 milionu USD v předchozím čtvrtletí na pouhých 13,8 milionu USD v posledním kvartálu.

Zlepšení cash flow má zásadní význam pro udržitelnost jakéhokoli podniku, zejména podniku, který se nachází uprostřed obratu.

K dosažení přírůstku tržeb Groupon zvýšil své marketingové výdaje o 16%. Snížením počtu zaměstnanců se však společnosti podařilo prodejní, všeobecné a administrativní (SG&A) náklady snížit o působivých 27 %.

I přes tento pozitivní vývoj však Groupon stále hospodaří se ztrátou, a to jak z hlediska zisku, tak volného peněžního toku. Tato skutečnost mírní nadšení z akcií, protože investoři a analytici obvykle vyhledávají ziskovost a kladné peněžní toky jako ukazatele zdravé společnosti.

Zatímco analytici očekávali zisk na akcii ve výši 0,05 USD, Groupon místo toho vykázal ztrátu ve výši 0,33 USD na akcii. Tato ztráta nicméně představuje podstatné zlepšení oproti ztrátě 0,95 USD vykázané ve stejném čtvrtletí předchozího roku, což svědčí o úspěchu transformační strategie.

Přestože Groupon nedosáhl očekávaných výsledků, překonal odhady tržeb, když vykázal tržby ve výši 123,1 milionu USD oproti očekávaným 121,6 milionu USD.

Je správný čas akcii koupit?

Vyvstává otázka, zda je v této chvíli vhodné akcie Grouponu kupovat. Ačkoli společnost vykazuje známky potenciálního obratu, je důležité si uvědomit, že ji čeká ještě značná práce.

Cesta společnosti k ziskovosti bude vyžadovat pečlivé řízení zvýšených marketingových výdajů a pokračující ostražitost při kontrole nákladů.

Skutečným testem úspěšnosti obratu bude schopnost společnosti vrátit se k ziskovosti a generovat kladné volné cash flow.

Analytici jsou optimističtí a věří, že by pod vedením generálního ředitele Šenkpyla Groupon mohl těchto cílů dosáhnout během letošního roku.

Pokud se tak stane, akcie by se skutečně mohla stát atraktivní volbou pro investory, kteří se chtějí zúčastnit příběhu o znovuzrození.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎