Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Groupon akcie se propadly o 35 %! Česká investiční skupina Pale Fire Capital prodala část společnosti

Publikováno
Groupon akcie se propadly o 35 %! Česká investiční skupina Pale Fire Capital prodala část společnosti
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie americké společnosti Groupon, jejíž největším akcionářem je česká investiční skupina Pale Fire Capital, prudce klesly po prodeji části podílu v evropském startupu SumUp. Proč investoři reagovali tak negativně?

V posledních měsících se akcie amerického Grouponu těšily stabilnímu růstu s několika menšími výkyvy. Na renomované burze Nasdaq dokonce za uplynulých šest měsíců zaznamenaly impozantní nárůst o více než 150 %, přičemž jejich cena přesáhla hranici 15 dolarů.

Avšak v úterý přišel neočekávaný obrat, když akcie prudce klesly až o 35 %.

Během nedávného investičního kola byla hodnota tohoto podílu více než dvojnásobná

V pondělí činila hodnota akcií Groupon více než 15 dolarů, ale v úterý došlo k prudkému poklesu a jejich cena spadla pod 10 dolarů. Tento vývoj byl vyvolán informací, kterou Groupon sdělil americkému regulačnímu orgánu.

Poznámka

Společnost oznámila, že se rozhodla prodat část svého dlouhodobého podílu v evropském fintech startupu SumUp, který se zabývá zpracováním plateb, s nímž je spojena od roku 2013.

Tato transakce však byla realizována za cenu, která byla výrazně nižší, než jakou trh s ohledem na dřívější valuace britského SumUpu předpokládal. Ačkoli samotný obchod nebyl v absolutních číslech nijak výrazný – Groupon prodal pouze 9,4 % ze svého 2,3% vlastnického podílu v SumUpu za celkovou částku 8,9 milionu dolarů. Tato zpráva výrazně negativně ovlivnila náladu investorů a následně cenu akcií Groupon.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Groupon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V červnu minulého roku, když SumUp získával od svých investorů prostředky v rámci nového investičního kola soukromého financování, konkrétně 624 milionů dolarů, společnost oznámila, že její hodnota dosahuje 8,5 miliardy dolarů. Avšak prodej části podílu Grouponu v SumUpu naznačuje, že aktuální hodnota SumUpu je výrazně nižší, konkrétně méně než polovina původní částky.

Z prodeje, který tvořil pouhých 0,2 procenta z celkového počtu akcií SumUpu, lze vyvodit, že současné ohodnocení SumUpu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Pokud bychom tuto logiku aplikovali na zbývající podíl, který Groupon v SumUpu stále vlastní, měla by jeho hodnota dosahovat zhruba 94 milionů dolarů.

Info

Kolem společnosti Groupon byla zaznamenána také neobvyklá opční aktivita, která naznačuje nejistotu na trhu ohledně budoucího směřování akcií. Tato neobvyklá aktivita může odrážet obavy nebo očekávání investorů.

Groupon je důkazem, že klasickým slevovým portálům odzvonilo

V současné době se snaží tento dlouhodobě skomírající americký podnik oživit česká investiční společnost Pale Fire Capital, která je dominantním akcionářem Grouponu. Tržní kapitalizace této společnosti přitom aktuálně činí něco málo přes 300 milionů dolarů – úterní propad tak znamenal pro firmu ztrátu téměř 100 milionů dolarů.

Groupon, původně známý jako slevový portál, zažil v minulosti obrovský růst, ale postupem času se dostal do finančních problémů. Krátce po vstupu na burzu v listopadu 2011 činila cena akcií Groupon více než 500 dolarů. Od té doby však až na výjimky setrvale klesá.

Vstup české investiční skupiny Pale Fire Capital do hry však přinesl pro Groupon novou naději. Pale Fire Capital věří v jeho potenciál a snaží se otočit jeho osud.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Groupon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V čele transformace Grouponu stojí Dušan Šenkypl, spoluzakladatel Pale Fire Capital. Spolu s ním je v týmu také Lucie Brešová, která má bohaté zkušenosti z Kiwi.com, a Jiří Ponrt, finanční ředitel s praxí z Alzy. Tým věří v sílu inovací a plánuje využít umělou inteligenci k zlepšení služeb Grouponu.

V budoucnu se očekává, že se Groupon přemění z čistě slevového portálu na firmu nabízející zážitky a různé lokální služby. Nové vedení je optimistické a věří ve zvýšení objemu prodaných služeb na platformě v následujícím roce.

Pale Fire Capital je v investičním světě zavedenou společností

Pale Fire Capital je známá svými investicemi do různých firem, včetně aukčního webu Aukro a pracovního portálu Jenprace.cz, má za sebou úspěšný rok. V roce 2022 dosáhla obratu 3,6 miliardy korun (meziroční růst o 125 %) a zisku téměř 378 milionů korun v předchozím roce přitom zaznamenala ztrátu 2 miliony korun.

Skupina je známá svým schopnostem transformovat a zlepšovat podniky, což je důvod, proč věří v úspěch Grouponu pod jejich vedením.

Nyní se zdá, že se Groupon skutečně potácí nad propastí, díky kombinaci zkušeností, inovací a strategického přístupu Pale Fire Capital má však šanci na nový začátek a úspěšnou budoucnost.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

ATom Zajot

Dobrý den,
nemáte prosím informace, proč bylo 25.10.2023 pozastaveno obchodování s akciemi Groupon Inc na burze Xetra?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎