Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » 5 spořicích účtů s aktuálně nejvyšší úrokovou sazbou - Září 2022

5 spořicích účtů s aktuálně nejvyšší úrokovou sazbou - Září 2022

5 spořicích účtů s aktuálně nejvyšší úrokovou sazbou - Září 2022
Zdroj: Depositphotos.com

Jak se zdá, zvyšování sazeb na spořicích účtech nemá konce. Hlavním důvodem je navyšování základní úrokové sazby Českou národní bankou, která se tak snaží alespoň částečně zkrotit inflaci. Poslední zvyšování úrokové sazby proběhlo v červnu 2022. Na srpnovém jednání tohoto roku se bankovní rada ČNB rozhodla úrokovou sazbu ponechat na stávající úrovni.

Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba činí 8 %.

I nadále bude ČNB stabilizovat nadměrné výkyvy kurzu koruny. Banky však v reakci na zvyšování základní sazby, ale také vzhledem k zájmu o spořicí účty, úroky na spoření i nadále vylepšují.

Podívejte se, proč dochází ke zvyšování úrokových sazeb a na náš aktuální přehled, ve kterém naleznete pět spořicích účtů s nejlepší úrokovou sazbou!

Z jakého důvodu se zvyšují úrokové sazby?

Ke zvyšování úrokových sazeb dochází v závislosti na navýšení základní sazby Českou národní bankou. Tímto způsobem se banka snaží alespoň částečně zkrotit navyšující se inflaci. Základní úroková sazba dosáhla této výše (7 %) naposledy v roce 1999, kdy byla sedmkrát nadstandardně zvýšena o více než 0,25 % procentního bodu v řadě za sebou.

Jaký bude vývoj v dalších měsících?

Dle prognózy České národní banky ze 4. 8. 2022 by se nyní inflace měla nacházet v nejvyšším bodě, a to okolo 20 %. Poté by měla opět klesat a na horizontu měnové politiky se přibližně v první polovině roku 2024 přiblížit ke 2 %. Čím je takový pozitivní pokles způsoben? Vzhledem k aktuálně vysoké míře inflace dochází k poklesu kupní síly lidí, což tlumí poptávku, a v konečném důsledku je postupně tlumená také inflace.

Vysoké úrokové sazby u úvěrů též zamezují růstu množství peněz v ekonomice, což má konečný dopad i na snížení míry inflace. Vzhledem k tomu, že inflace je výsledkem poptávkových tlaků, právě snížená poptávka po úvěrech nebo zboží zamezí zvyšování cen obchodníků a dojde k požadovanému snížení inflační křivky.

Jak se ale budou měnit úroky na spořicích účtech nebo vkladových účtech, to zatím lze předvídat pouze krátkodobě. Aktuálně jejich výše dosahuje na zajímavé hodnoty v porovnání s posledními roky, inflaci však překonat nedokážou. Zda-li se budou úrokové sazby nadále zvyšovat, to se necháme překvapit. Brzké snížení sazeb však zatím nehrozí.

Aktuálně TOP 5 nejlepších spořicích účtů

V reakci na zvyšování základních sazeb ČNB banky zvyšují úroky na spořicích účtech. Jakých 5 spořicích účtů lze nyní zařadit mezi ty nejlepší?

Spořicí účty srovnání
Produkt Jméno produktu Běžný úrok Bonusový úrok (max. sazba) Běžný účet podmínkou Sjednání online   
Spořicí účet NEY logo Recenze Spořicí účet NEY 5,75 % p.a. 5,75 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Výhoda+ Dobrý klient logo Recenze Spořicí účet Výhoda+ Dobrý klient 4,08 % p.a. 5,68 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Fio konto logo Recenze Spořicí účet Fio konto 5,50 % p.a. 5,50 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet mSpoření logo Recenze Spořicí účet mSpoření 5,50 % p.a. 5,50 % p.a. Otevřít účet
Spořicí účet Moneta logo Recenze Spořicí účet Moneta 2,55 % p.a. 5,3 % p.a. Otevřít účet

Spořicí účet NEY spořitelní družstvo

Aktuálně nejvyšší úrokovou sazbu nabízí Spořicí účet NEY spořitelní družstvo. Úrok zde dosahuje 5,75 % p.a. Tato spořitelna má však zbytečně náročné podmínky. Výpovědní lhůta je 1 měsíc, a až poté si můžete peníze vybrat. Předčasný výběr vkladu před uplynutím výpovědní doby není možný. U spořitelního družstva si můžete spořit pouze v českých korunách.

Dále je nutné splnit podmínku minimálního vkladu, který musí činit 20 000 Kč. K založení spořícího účtu NEY se musíte stát členem družstva a být plnoletý. Členství v družstvu pak přináší další podmínky, mezi které patří složení základního členského vkladu 1 000 Kč a po dobu spoření si musíte zvýšit členský vklad na 1/10 z výše peněžních prostředků na spořicím účtu.

Pro příklad, pokud si na spořicí účet převedete vklad ve výši 100 000 Kč, musíte současně vložit 1/10 kapitálu družstva, to je 10 000 Kč. Tyto členské vklady nepodléhají úročení a po zrušení spořicího účtu jsou na základě podmínek družstva vyplacené.

Výhodou spořicího účtu od NEY spořitelního družstva je zajímavá úroková sazba, aktuálně nejvyšší na českém trhu.

Úroky jsou vám připisovány na běžný účet každý měsíc, můžete je tedy využívat hned. Sjednání a vedení spořicího účtu je zdarma a vklady i úroky jsou na účtu ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR. Pokud jste členem družstva, spoření lze sjednat online. Pokud ne, budete muset na pobočku nebo se poraďte s bankéřem po telefonu.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet Výhoda+ Dobrý klient od Trinity Bank

Trinity Bank má v nabídce spořicí účet Výhoda+ s marketingovou akcí Dobrý klient a s fixací na 12 měsíců i bez fixace s maximální úrokovou sazbou 5,58 % p.a. Založení i vedení spoření je zdarma, navíc zde není podmínka vedení běžného účtu u Trinity nebo využívání jiných bankovních produktů.

Příchozí platby a převody mezi účty u banky Trinity jsou zdarma. V rámci marketingové akce Dobrý klient tento účet nabízí běžnou úrokovou sazbu 4,58 % p.a. u vkladů nad 400 000 Kč.

Maximální úrokovou sazbu 5,58 % p.a. poté získáte u vkladů do 400 000 Kč, pokud si sjednáte fixaci na 12 měsíců a nově také bez fixace. Vklady nad 400 000 Kč se úročí klasickou sazbou 4,58 % p.a.

Všechny vklady jsou ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 000 EUR. S penězi můžete nakládat dle svých potřeb a máte je kdykoliv k dispozici. Úroky se na váš spořicí účet připisují vždy poslední den v měsíci, připsané úroky za předešlý měsíc se nadále zhodnocují.

Spořicí účet si lze sjednat online, proces založení je jednoduchý a rychlý. V online formuláři vyplníte své osobní a kontaktní údaje, adresu a nahrajete fotku svého občanského průkazu. Veškeré podklady vám budou zaslány elektronicky. Založení je také možné na pobočce, kam si s sebou vezměte občanský průkaz.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Fio konto od Fio banky

Zajímavou úrokovou sazbu 5,5 % p.a. nabízí Fio konto od Fio banky. Toto úročení se vztahuje na zůstatky do 200 000 Kč. Částky nad 200 000 Kč se úročí sazbou pouhých 0,1 % p.a. Fio konto nabízí zajímavější zhodnocení než Fio spořicí účet, který se aktuálně úročí 4 % p.a.

Zřízení, vedení a zrušení Fio konta je zdarma. Oproti klasickému běžnému Fio účtu nelze u Fio konta využít SIPO platby nebo inkaso a finanční prostředky lze převádět pouze na jeden externí účet, který lze elektronicky zdarma měnit. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Zajímavostí je, že u většiny bank není možné nastavovat na spořicích účtech trvalé příkazy a součástí účtu nebývá platební karta. V tomto je Fio banka výjimkou. Klient získá bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, může zadávat trvalé příkazy a má k dispozici neomezené výběry z bankomatů Fio banky.

Pro sjednání je podmínkou mít běžný účet u této banky, který si snadno sjednáte online nebo na pobočce. Pokud jste se rozhodli založit spořící účet online, musíte začít se založením Fio běžného účtu. Vyplníte online žádost a projdete celým sjednávacím procesem. Poté provedete aktivační platbu a účet je váš. Po založení Fio účtu si můžete v internetovém bankovnictví snadno založit Fio konto.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet Moneta od Monety Money Bank

Moneta Money Bank aktuálně nabízí spořicí účet se základním úrokem 2,55 % p.a. u vkladů do 1 mil. Kč. K této základní úrokové sazbě náleží ještě bonusový úrok 2,75 % p.a., který klient získá bez podmínek též u vkladů do 1 mil. Kč.

Celkem lze na spořicím účtu Moneta spořit s úrokovou sazbou 5,3 % p.a. do zůstatku 1 mil. Kč včetně. Úroky nad 1 mil. Kč se úročí sazbou pouze 0,5 % p.a.

Sjednání a vedení spořicího účtu Moneta je bez poplatků, úroky se připisují jednou měsíčně. Výše částky, kterou budete na účet zasílat, je pouze na vás. Stejně tak není podmínkou pravidelné spoření, je jen na vás, jak často si na spořicí účet peníze pošlete. Peníze máte ihned k dispozici a vklady jsou pojištěné do 100 000 EUR.

Spořicí účet u Monety Money Bank si můžete sjednat online nebo na pobočce. Pro sjednání spořicího účtu nepotřebujete mít běžný účet u Monety, ale musíte disponovat běžným účtem u české banky. Pokud jste již klientem banky Moneta, můžete si účet jednoduše otevřít přes Smart Banku. Nejste-li klientem banky, účet si lze sjednat i na webových stránkách prostřednictvím online formuláře.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

mSpoření od mBank

Zajímavou úrokovou sazbu 5 % p.a. u vkladů do výše 100 000 Kč nabízí mSpoření od mBank, což je chytrá funkce běžného účtu mKonto a mKonto #navlastnitriko. Tato funkce vám umožní šetřit jednoduše s každou vaší platbou se vám automaticky odkládají drobné z vašeho běžného účtu právě na mSpoření.

Nemusíte se tak o nic starat, stačí spoření založit, nastavit a pak už jen automaticky šetříte s každou platbou. Nastavit si můžete až 8 cílů spoření a pojmenovat si je podle svého. Například cestování, nové auto, studium, elektronika a podobně. Také si můžete vybrat ze tří způsobů spoření, můžete si odkládat pevnou částku, procento z platby nebo částku nechávat zaokrouhlit.

Spořicí účet od mBank nabízí sjednání i vedení zdarma, bez poplatků jsou i všechny příchozí a odchozí platby.

Podmínkou pro sjednání spoření je vedení běžného účtu mKonto nebo mKonto #navlastnitriko. Sjednání i vedení běžného účtu je zdarma, výběry z bankomatů od 1 500 Kč jsou bez poplatků doma i v zahraničí. K účtu získáte platební kartu se zajímavým kurzem pro platby v cizině nebo v zahraničních e-shopech. Běžný účet lze sjednat online, telefonicky, na pobočce nebo s kurýrem. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Zajímá vás kompletní nabídka spořicích účtů na českém trhu, jak spořicí účty fungují a jaký je nejlepší? Podívejte se na naše velké srovnání spořicích účtů pro rok 2023.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo