Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato trhá rekordy! Je nyní vhodná chvíle pro investici?

Zlato dosáhlo historicky nejvyšších cen, což potvrzuje potenciální býčí trh. Je to však tak jednoduché, nebo to má ještě háček?

Zlato trhá rekordy! Je nyní vhodná chvíle pro investici?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato čerstvě dosáhlo historicky nejvyšších cen a to není vše, protože trh tentokrát generuje potvrzení pro býčí trend, která dlouho chyběla. Aby každý čtenář chápal, o čem mluvím, dostatečně vysvětlím v rámci technické analýzy cenového grafu.

Asi se nyní každý ptá, zda má smysl nyní investovat do žlutého kovu, když jsme právě dosáhli cenových maxim. Na to vám nedám přímou odpověď, protože inteligentní investor se maximálně inspiruje, ale nikoho nikdy nekopíruje.

Pro mne osobně není zlato až tolik zajímavé. Více se investičně zaobírám akciemi těžařů zlata, kteří dlouhodobě za spotovým trhem zlata zaostávají. Hlavně je zde nějaký mikroekonomický fundament, na který se můžete zaměřit. Ačkoliv tak na investici do zlata nevidím nic špatného, střednědobě mi dávají větší smysl těžaři.

Poznámka

Kurzy akcií těžařů zlata kopírují samozřejmě vývoj spotového trhu se zlatem. Je však nutné chápat, že když zlato rychle roste, kurzy těchto akcií rostou ještě rychleji. Platí to i vice versa.

Cena zlata je na nejvyšších historických cenách

Trvalo to hrozně dlouho, ale cena zlata konečně posílila na cenová historická maxima. Jak vyplývá z přiloženého grafu, trh od poloviny roku 2020 čelil mnoha nepříjemným zamítnutím okolo ceny 2 080 dolarů za unci.

Nejvýš se cena zlata dostala v prosinci, což vypadalo velmi nadějně, ale nakonec došlo k dalšímu agresivnímu sražení ceny.

Zdroj: tradingview.com
Cena zlata na futures trhu
Cena zlata na futures trhu

Aktuální pokus o průlom vypadá však mnohem více nadějně a vysvětlíme si proč. Za prvé po posledním sražení ceny nedošlo k tak hlubokému poklesu ceny. Když se pozorně podíváte na týdenní graf, zjistíte, že první tři zamítnutí skončily relativně velkými poklesy, než se zlato zase odrazilo nahoru.

Tentokrát se cena zlata pořád držela v blízkosti historických maxim. Přestože sražení ceny bylo vskutku agresivní.

Další potvrzení pro průlom máme na denním grafu. Zlato má za sebou rovnou dvě denní zavírací ceny nad rezistencí, která se nachází kolem 2 080 dolarů za unci.

Předtím se nepovedlo nad rezistencí cenu zavřít. Podotýkám však, že není možné vyloučit korektivní pohyb k zmíněné hladině. Naopak pullback z technického hlediska dává smysl, protože pak se z bývalé rezistence stane support. Což chceme.

Zdroj: tradingview.com
Cena zlata na futures trhu
Cena zlata na futures trhu

Inflace a cena zlata, jak to funguje?

Existuje mylná představa, že tržní cenu zlata pohání inflace. To znamená, že když roste inflace, musí růst i zlato. Problém je v tom, že růst inflace implikuje růst úrokových sazeb. Z podstaty tohoto mechanismu nám vyplývá, že zlato je v inflačním prostředí naopak dušeno v dalším posílení.

Ve skutečnosti proto zlato nepohání vzhůru inflace, ale neschopnost měnových autorit dosáhnout cenové stability. Případovým příkladem jsou 70. léta minulého století, kdy americký Federální rezervní systém úplně selhal ve svém boji s inflací. Výsledkem byl jeden z nejagresivnějších býčích trhů na zlatě.

Nesmíme zapomínat na to, že je klíčová i reálná úroková sazba. I když mohou být nominální sazby vysoké, neznamená to, že jsou peníze drahé. V současnosti je však reálná sazba na nejvyšších úrovních za poslední dvě dekády.

Zdroj: tradingview.com
Úroková sazba a inflace
Úroková sazba a inflace

Ačkoliv je nominální a reálná sazba opravdu vysoko, zlato se stejně dokázalo udržet u historických cenových maxim.

Osobně jsem uvedené vnímal jako velmi býčí. Co pak může zlato předvést, jakmile začnou sazby klesat? A tím myslím všechny úrokové míry po celé délce výnosové křivky.

Závěrem: Zlato inflaci dlouhodobě vždy pokryje

Obecně vzato se říká, že zlato inflaci vždy pokryje. To je pravda, ale platí to pouze v dlouhém období. Představa, že koupíte zlato a během následujících pár let vás to ochrání před znehodnocením vašich úspor, je dost naivní. Dlouhodobě však se zlatem nezchudnete.

Info

Zlato je skvělé v tom, že ve velmi malém předmětu lze uchovat relativně velké bohatství. Když je válka, sociální nestabilita, nebo stát své občany okrádá, je možné se schovat právě do zlata.

Na přiloženém grafu vidíme, že zlato v reálném vyjádření, respektive cena zlata očištěná o inflaci, má stejnou hodnotu jako před 45 lety. Tudíž investicí do zlata zrovna nezbohatnete. Nicméně jako zajištění je to skvělý prostředek.

Zdroj: incrementum.li
Cena zlata a inflace
Cena zlata očištěná o inflaci

Proto osobně preferuji akcie těžařů zlata, protože u skutečných podniků je možnost využití finanční a provozní páky. To znamená, že když cena zlata vzroste o 1 dolar, jejich výnosy vzrostou několikanásobně více. To je věc, kterou si spousta investorů neuvědomuje.

Varování

Segment těžařů není nic jednoduchého, a proto absolutně nedoporučuji stock picking. Jelikož je to nesmírně rizikové odvětví. Když se rozhodnete pro tento segment, je lepší se spíše zaměřit na ETF pro seniorní těžaře. Tím se vyhnete tomu, že vyberete zrovna tituly, které zbankrotují.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.