Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tři geopolitická rizika pro rok 2025! Co hrozí vašim investicím?

Geopolitické napětí v roce 2025 může dosáhnout vrcholu: USA se připravují na obchodní válku, Čína upevňuje pozici jüanu a Evropa čelí krizi. Co to znamená pro investory?

Tři geopolitická rizika pro rok 2025! Co hrozí vašim investicím?
Zdroj: depositphotos.com

Blíží se konec roku a s ním se vždy objevují předpovědi na příští rok. Jen málokdy se tyto předpovědi splní do puntíku. Pravdou je, že většinou se nenaplní, protože do ekonomického dění promlouvají daleko silněji události, které nikdo nepředpovídal ani nečekal.

U těchto předpovědí není až tak zajímavé, jestli se vyplní, ale spíše nám dávají příležitost prohlédnout očekávání trhů. To je velmi důležité, protože je to právě síla očekávání, která určuje reakce trhů na nepředvídatelnou událost.

Čím větší jsou očekávání, tím víc hrozí, že alternativní scénář ohromí trh. Jinak řečeno, studiem očekávání můžu předejít rizikům na trhu.

 

Společnost BCA Research se sídlem v Kanadě se specializuje na ekonomické analýzy a prognózy. Mezi její klienty patří velcí správci aktiv, penzijní fondy, banky a investiční fondy.

BCA Research nám nabízí tři hlavní geopolitické tendence pro rok 2025. Které to jsou?

Trumpova politika

Postoj BCA Research k Trumpově politice se dá shrnout do slov “nula od nuly pojde“. Trump sice sníží daně a odstraní některé regulace.

Tato snaha bude odměněna přírůstkem HDP v roce 2026 o 0,9 %. Ale Trumpova snaha snížit daně a tím zvýšit kupní sílu domácností bude vyrušena zavedením cel.

Podle BCA zavedení cel způsobí pokles kupní síly Američanům o 2,9 % až 6,3 %. Díky tomu se prakticky vynuluje pozitivní efekt snížení daní. Studie má pravdu, že oba Trumpovy záměry jsou protichůdné a mohou se vyrušit vzájemně.

Co když výsledek zavedení cel bude pozitivní?

Co však studie nebere v potaz, je dlouhodobý efekt, který může Trumpova politika zavedení cel přinést. Trump chce donutit firmy, aby co nejvíc vyráběly v USA. Pokud se mu to povede, Amerika na tom dlouhodobě vydělá.

Druhou možností je, že zavedení cel bude typickou Trumpovou vyjednávací hrou.

Tím, že zavede cla, získává výhodu, že může donutit Čínu, Mexiko a ostatní země vyjednávat o nových podmínkách, za kterých by cla byla zrušena. Je jasné, že Trump za to získá pro USA lepší podmínky.

Jestli je tato hypotéza pravdivá, tak především americké firmy, které prodávají a vyrábějí přímo v USA, čekají zlaté časy.

Samozřejmě existuje i velmi katastrofický scénář, který by znamenal velký Trumpův neúspěch, a to, že by se státy postižené clem rozhodly vést obchodní válku.

Těžko říct, jak by se v tomto případě celá situace odvíjela. Trhy by dozajista krvácely. Tuto možnost zatím moc nikdo neuvažuje. Obchodní válka mezi USA a Čínou by trhy zamávala daleko víc než neúspěch Trumpovy politiky.

Co chystá Čína?

Druhá předpověď BCA Research se zaměřuje na Čínu. Čínské komunistické vedení strany se bude snažit nadále oživit svou ekonomiku vládními stimuly. Ale BCA Research chytře poznamenává, že se nebudou příliš rozvolňovat měnové podmínky.

Finanční bazuku si Čína nechá pro daleko závažnější případy, jako například světové ekonomické recese.

Čína má dlouhodobou strategii budovat svou měnu po vzoru německé marky. Čínský jüan má pomalu, ale jistě vytlačovat americký dolar z mezinárodního obchodu v Asii.

Aby byl tento plán úspěšný, Čína potřebuje stabilní měnu.

Velké kvantitativní uvolňování by nahlodalo důvěru v tuto měnu, takže v dlouhodobém časovém horizontu by si Čína uškodila.

Zásadní rozdíl mezi Čínou a západním světem je právě vnímání časového horizontu. Čína vždy upřednostňuje dlouhodobou vizi před krátkodobými plány.

Přesun geopolitického rizika z Ruska do Íránu

Podle analytiků v roce 2025 dojde k mírové dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou. Tím pádem se ohnisko konfliktu přenese na Írán.

Report BCA vidí 75 % šanci na eskalaci vojenského konfliktu mezi Izraelem a Íránem. Izrael vidí velkou příležitost uštědřit Íránu zásadní ztráty, které oslabí jak jejich vojenské kapacity, tak možný nukleární program.

K tomuto bodu dodejme, že můžeme doufat, že se analytici nemýlí. Protože kdyby se oba konflikty prohloubily ve stejnou dobu, znamenalo by to strmý nárůst cen ropy.

Ropa by se hned mohla vyšplhat až k 100 dolarům za barel. To by byl problém pro všechny, jak pro politiky, tak pro centrální bankéře. Druhá inflační vlna by byla na spadnutí.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent

Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Závěr: Co změní úpadek Evropy?

Analýza BCA se zaměřuje na tři hlavní rizika, která jsou všeobecně známá. Jak jsem psal v úvodu, tyto tři oblasti trh bude velmi sledovat.

Pozorné sledování a vyhodnocování situace způsobí, že trhy budou situaci promítat hned do cen. Takže cena akcií bude záviset na geopolitickém riziku ve světě.

Vývoj měnového páru euro dolar za poslední rok

Mnohem větší problém jsou však nečekané nebo velmi pomalé změny. V roce 2025 může mít velký geopolitický dopad radikální oslabení Evropy.

Politická krize ve Francii a složitá hospodářská situace v Německu povede oslabení eura. Slabé euro pak bude působit vnitřní pnutí v eurozóně.

Investor, který sleduje politiku, si může tedy na svůj seznam geopolitických rizik pro rok 2025 přidat Evropu.

Chcete začít investovat? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.