Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla a Mercedes loni vydělaly téměř stejně. Akcie Mercedes jsou však 7x levnější

I když Tesla a Mercedes vykazují za poslední rok téměř identické zisky, jejich tržní hodnoty a investiční perspektivy se značně liší. Která akcie nabízí zajímavější příležitost?

Publikováno
Tesla a Mercedes loni vydělaly téměř stejně. Akcie Mercedes jsou však 7x levnější
Zdroj: depositphotos.com

Tvrdá čísla nelžou a vyplývá z nich, že zisky společností Tesla a Mercedes-Benz byly v loňském roce téměř totožné.

Legendární německá automobilka uvedla, že v roce 2023 vydělala 14,26 miliardy eur (15,47 miliardy dolarů), což je o 1,7 % méně než v roce 2022. Tesla mezitím vydělala 15 miliard dolarů, což představuje zlepšení o 19 %.

Co se ovšem liší, je ocenění. Před začátkem pondělního obchodování byl Mercedes oceněn na 76 miliard eur, tedy asi 82 miliard dolarů – po 13% růstu v letošním roce. Tržní kapitalizace Tesly přitom činila na 601 miliard dolarů, a to po 23% poklesu ceny akcií v tomto roce – tedy 7,3x více.

Porovnání vývoje ceny akcií Tesla a Mercedes v letošním roce

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Mercedes Benz Group / MBG
Načítání
Načítání
Načítání

Která akcie se jeví jako lepší investice?

Akcie Mercedes od začátku roku a zejména v minulém týdnu stoupaly díky novému plánu zpětného odkupu akcií v hodnotě až 3 miliard eur, jedná se přitom o dlouhodobě stabilní společnost.

Od Tesly však analytici očekávají mnohem větší růst tržeb. Podle společnosti FactSet vzrostou prodeje Tesly do roku 2027 o 81 %, zatímco u Mercedesu o 11 %.

Tesla také nemá problém Mercedesu s tím, co dělat s továrnami na vozy se spalovacími motory, i když přechod na elektromobily trvá mnohem déle, než si mnozí představovali.

Generální ředitel Mercedes-Benz, Ola Kaellenius, však minulý čtvrtek uvedl, že německá společnost bude schopna vyrábět spalovací motory ještě dlouho v příštím desetiletí.

Zda investovat do akcií Mercedes nebo do akcií Tesla tedy do značné míry závisí na vašem investiční stylu a toleranci k riziku.

Růstoví investoři, kteří jsou ochotni snášet větší volatilitu ceny akcií, pravděpodobně dají přednost akciím Tesla. Hodnotoví investoři naopak akciím německé automobilky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎