Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto se indexu S&P 500 povedlo pouze 9x v historii. Další velký pohyb trhu za rohem?

Index S&P 500 zakončil rok 2023 s devíti po sobě jdoucími týdenními zisky, což se mu předtím podařilo pouze devětkrát. Co to signalizuje do budoucna?

Publikováno
Toto se indexu S&P 500 povedlo pouze 9x v historii. Další velký pohyb trhu za rohem?
Zdroj: depositphotos.com

Index S&P 500 navzdory obavám z recese v roce 2023 vzrostl o 24 %, ale zisky se načítaly po částech. Během prvních sedmi měsíců se index posunul o 20 % a jeho dynamika byla podpořena silným hospodářským růstem, ochlazující se inflací a nadšením z umělé inteligence.

Ve druhé polovině roku se pak index dostal do turbulencí. V srpnu, září a říjnu tři měsíce po sobě klesal, protože výnosy dluhopisů prudce vzrostly, inflace se opět zrychlila a Federální rezervní systém signalizoval prodloužení období zvýšených úrokových sazeb. Posléze však tyto protivětry odezněly a index zakončil rok závěrečným bull runem.

Na konci roku 2023 si index S&P 500 připsal devět po sobě jdoucích týdenních nárůstů, což je jeho nejdelší vítězná série od roku 2004. V devíti jiných případech v historii se index posunul výše také devět týdnů po sobě a tyto události obvykle předcházely dalším ziskům v průběhu následujícího roku.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední 3 měsíce

Historie říká, že americký akciový trh v roce 2024 zamíří výše

Index S&P 500, jak ho známe dnes, byl představen v březnu 1957. Od té doby nasbíral celkem deset devítitýdenních vítězných sérií, přičemž ta poslední skončila v prosinci 2023. Níže uvedená tabulka uvádí data ukončení předchozích devítitýdenních vítězných sérií a ukazuje výnos indexu S&P 500 o 12 měsíců později.

Zdroj: ycharts.com
Jak se index S&P 500 vyvíjel v 12 měsících následujících po devítitýdenním nepřetržitém růstu
Jak se index S&P 500 vyvíjel v 12 měsících následujících po devítitýdenním nepřetržitém růstu

Jak je uvedeno výše, index S&P 500 dosáhl během 12měsíčního období následujícího po minulých devítitýdenních vítězných sériích průměrného 8% růstu. Jinými slovy, historie říká, že by index S&P 500 mohl do konce roku 2024 vzrůst přibližně o tuto hodnotu. To neznamená příliš velký růst amerického akciového trhu.

Panika však není na místě. Investoři by se nikdy neměli příliš spoléhat na historické údaje. Minulá výkonnost nikdy není zárukou budoucích výsledků, protože každá situace je jedinečná. Například poslední devítitýdenní vítězná série byla způsobena tím, že investoři odhadovali budoucí měnovou politiku amerického Fedu. Trh se domnívá, že se Federální rezervní systém v roce 2024 přikloní ke snižování sazeb, ale to může, ale nemusí být pravda.

Výjimečné ekonomické okolnosti, které provázely poslední devítitýdenní vítěznou sérii, znamenají, že index S&P 500 může překonat očekávaný výsledek, ale takého ho nemusí ani dosáhnout.

Přesto mají investoři další důvod věřit, že by se akciový trh mohl v roce 2024 posunout výše.

Wall Street tvrdí, že silné zisky pošlou akciový trh v roce 2024 výše

Společnosti z indexu S&P 500 vykázaly od čtvrtého čtvrtletí roku 2022 tři po sobě jdoucí poklesy čtvrtletních zisků. Tato tzv. zisková recese (definovaná jako dva a více po sobě jdoucích poklesů) skončila ve třetím čtvrtletí roku 2023 a Wall Street očekává v letošním roce silnější finanční výsledky.

Společnosti z indexu S&P 500 by měly za rok 2023 vykázat růst tržeb o 2,3 % a růst zisků o 0,8 %. Konsenzus Wall Street však předpokládá, že se v roce 2024 růst tržeb zrychlí na 5,5 % a růst zisků na 11,8 %. Tato dynamika by jistě mohla v letošním roce vést k růstu indexu.

Podle společnosti FactSet Research činí 12měsíční cílová hodnota benchmarku amerického trhu 5 208 bodů. To znamená 9% nárůst oproti současné úrovni.

Pro kontext uveďme, že tento odhad v sobě mísí medián cílových cen všech akcií v indexu, což představuje souhrn více než 11 300 individuálních hodnocení. I tak by investoři měli mít na paměti, že prognózy podléhají nejistotě.

Neexistuje žádná záruka, že index S&P 500 přinese v příštích 12 měsících kladný výnos. S prodlužující se dobou držení se však pravděpodobnost kladného výnosu zvyšuje.

Trpělivost je tajemstvím vydělávání peněz na akciovém trhu

Níže uvedená tabulka znázorňuje vztah mezi dobou držení investice do indexu S&P 500 a pravděpodobností kladného výnosu.

Zdroj: crestmontresearch.com
S rostoucí délkou investice pravděpodobnost zisku roste
S rostoucí délkou investice pravděpodobnost zisku roste

Jak je znázorněno výše, index S&P 500 dosáhl kladného výnosu během každého klouzavého 20letého období v historii. To znamená, že každý investor, který si koupil indexový fond S&P 500, rozhodně vydělal, pokud držel indexový fond alespoň 20 let.

Navíc index S&P 500 za poslední tři desetiletí vzrostl o 1 700 %, což představuje roční výnos 10,11 %. Investoři nemají důvod očekávat, že v příštích třech desetiletích bude výsledek jiný. Tajemstvím vydělávání peněz na akciovém trhu je trpělivost.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎