FinexObchodováníShortování: Co to je? Jak funguje? Jaká jsou s ním spojená rizika?
Shortování: Co to je? Jak funguje? Jaká jsou s ním spojená rizika?
Shortování – metoda, jak vydělat na klesajících cenách. Pokud ale nevíte, co děláte, může vám tato strategie přinést neomezené ztráty. Zjistěte, jak shortování skutečně funguje a na co si dát pozor.
Shortování, známé také jako short selling nebo prodej na krátko, představuje prodej cenného papíru nebo finančního nástroje, který si prodávající vypůjčí od svého brokera za účelem prodeje.
Short seller – spekulant – věří, že cena vypůjčeného cenného papíru bude klesat, což mu umožní jeho zpětný odkup za nižší cenu.
Rozdíl mezi cenou, za kterou byl cenný papír prodán na krátko, a cenou, za kterou byl koupen zpět, představuje zisk (případně ztrátu, pokud bude cena finančního instrumentu růst) short sellera.
V současné době se těší zejména shortování akcií velké popularitě, ale řada investorů, či spíše spekulantů, nevidí rizika, která jsou s touto spekulativní strategií spojena.
V dnešním článku si vysvětlíme, co je to shortování, co znamená short pozice, jak funguje shortování a jaká rizika jsou s tímto přístupem spojená.
Rovněž si nastíníme, zda je pro vás shortování vhodné a pokud dospějete k názoru, že ano, dozvíte se také, jak začít.
Shortování v kostce
Shortování, známé také jako short selling nebo prodej na krátko, je strategie, při které investor prodává cenný papír, který si vypůjčil, s předpokladem poklesu jeho ceny.
Jedná se o vysoce rizikovou aktivitu, která vyžaduje pečlivé načasování a disciplínu. Je vhodné spíše pro zkušené investory nebo obchodníky, kteří jsou obeznámeni s riziky této strategie.
Při shortování je důležité mít na paměti, že ztráta může být neomezená, zatímco potenciální zisk je omezený.
Shortování je také poměrně drahé, s vysokými náklady spojenými s půjčenými penězi a poplatky za vypůjčení cenných papírů.
Obsah článku o shortování akcií a dalších cenných papírů
Obchodníci – tradeři – se snaží dosáhnout krátkodobých zisků na volatilních trzích. Za tímto účelem mohou provádět mnoho obchodů na hodinové, denní nebo třeba týdenní bázi. Obecně se k shortování dost používá intradenní styl obchodování.
Obchodníci využívají volatility a nejistoty na finančních trzích, kdy se snaží profitovat z rychlých nárůstů a poklesů ceny, ke kterým dochází v důsledku krátkodobých denních aktivit.
Tradeři používají různé nástroje pro tvorbu grafů a analýzy (technická analýza), aby předpověděli, kam se trh bude ubírat a kdy se trend změní.
V rámci tradingu přitom zcela běžně shortují nejrůznější investiční aktiva – to znamená, že na základě analýzy dospěli k názoru, že cena aktiva bude v nejbližší době klesat.
Info
Vzhledem ke krátkodobé povaze tradingu neváhají obchodníci využívat v rámci svých obchodů i finanční páky. To znamená, že investují s vypůjčenými penězi od brokera.
S pákou 5:1 tak je 5% tržní pohyb násoben 5x – když odhadne trader směr obchodu, při investici 1 000 dolarů nečiní jeho zisk pouze 50 dolarů ale 250 dolarů (50 dolarů x 5).
S využitím páky roste potenciální ziskovost obchodů, ale i potenciální ztráta.
Trading je tak považován za vysoce spekulativní aktivitu. Zkušení obchodníci řídí své obchody tak, aby profitabilní obchody převažovaly nad ztrátovými a akceptují ztráty jako součást povahy tradingu.
Přesto, a možná právě proto, však není trading vůbec snadný a 70-85 % obchodníků nakonec končí ve ztrátě.
Jaké jsou výhody tradingu potažmo shortování?
Vhodně otevřené obchody založené na fundamentální a technické analýze, nikoliv na emocích, přináší stabilní výnosy. Těch u jiných druhů investic pravděpodobně nedosáhnete.
Jaká skýtá trading a shortování rizika?
Nejenom při shortování akcií musíte být schopni akceptovat ztráty na svém obchodním účtu a mít sebekontrolu, abyste při obchodování udrželi své emoce na uzdě.
Veškeré obchodování zahrnuje riziko, v rámci shortování akcií a dalších cenných papírů byste však měli riskovat pouze kapitál, který jste připraveni ztratit.
Ptáte se, co to je a jak funguje shortování? Prodej na krátko je dohoda mezi traderem a brokerem, která může být realizována v různých formách.
K shortování se většinou rozhodují investoři, kteří dospějí k názoru, že je dané aktivum, například akcie, nadhodnocená. Případně spekulanti, kteří se tak rozhodnou na základě technické analýzy.
Investoři mohou, ale nemusí využívat při shortování finanční páky, spekulanti ji využívají velmi hojně, protože je povaha jejich obchodů většinou velmi krátkodobá.
Jak funguje shortování - stručně
Shortování funguje tak, že si investor půjčí akcie od makléře a okamžitě je prodá za aktuální tržní cenu, s cílem je později koupit zpět za nižší cenu.
Pokud cena akcií klesne, investor je zpět koupí za nižší cenu, vrátí půjčené akcie a vydělá na rozdílu cen. Pokud však cena stoupne, investor musí nakoupit zpět dráž a utrpí ztrátu.
A) Shortování s využitím CFD kontraktů
Nyní se podíváme, jak funguje shortování, pokud jste retailovým investorem – jak se otevírá short pozice?
Řekněme, že se rozhodnete shortovat akcie. Jedná se o nejjednodušší scénář, kdy broker obchodníkovi půjčí určité aktivum, například 10 akcií Apple po $217,9.
Otevře se short pozice, trader akcie okamžitě prodá a když jejich cena klesne třeba o 10 dolarů, nakoupí je zpět. Poté aktiva vrátí makléři a rozdíl – 100 dolarů si ponechá jako svůj zisk.
Pokud probíhá krátký prodej prostřednictvím rozdílové smlouvy (CFD), celý popisovaný proces (otevření short pozice -> nákup akcií -> prodej akcií) je obvykle realizovaný automaticky.
Při použití CFD se makléř a obchodník předem “dohodnou na podmínkách obchodu” a rozdíl mezi sebou vypořádají na konci transakce (nákup akcií -> prodej akcií -> uzavření short pozice), aniž by podkladové aktivum změnilo majitele.
Pokles ceny shortované akcie je pro tradera optimální scénář. Často se však může ukázat realizovaná transakce jako nevýhodná.
Stačí, když cena akcií Apple naopak oproti odhadu tradera stoupne. V takovém případě může být ztráta tradera až nekonečně vysoká (na rozdíl od klasického investování, kdy je maximální ztráta omezená velikostí investice).
Varování
Cena akcií může stoupat doslova donekonečna a trader bude muset short akcie dříve, nebo později vrátit.
Ke ztrátě navíc mohou přispět i nemalé poplatky, které si brokeři i na denní bázi za obchodování CFD obvykle účtují.
Chcete shortovat akcie?
Probíhá-li shortování prostřednictvím CFD kontraktu, lze otevření krátké pozice provést na obchodní platformě zcela jednoduše. Stačí otevřít obchod a zmáčknou tlačítko “sell” a short akcie se otevře.
Uzavření obchodu je rovněž snadné. Potenciální výnos (a také ztrátu) je samozřejmě možné násobit s využitím finanční páky.
V případě obchodování CFD, které bylo popsané výše, není třeba protistrany, která by očekávala růst ceny akcií Apple, neobchodujete s fyzickými akciemi.
B) Jak shortují akcie hedgeové fondy a profesionální obchodníci
Už víte, jak funguje shortování a jak pravděpodobně budete shortovat akcie vy, ale jak krátké pozice otevírají profesionálové?
Jak už bylo řečeno, při shortování obchodujete s akciemi, které nevlastníte.
Pokud si myslíte, že je akcie nadhodnocená, můžete se rozhodnout půjčit si od svého makléře 10 akcií společnosti Apple, ty prodáte a následně očekáváte, že jejich cena poklesne.
Stejný princip využívají i hedgeové fondy a profesionální obchodníci s tím rozdílem, že k tomu nevyužívají CFD kontraktů.
Naopak využívají k obchodování maržových účtů, kde shortují fyzické akcie. Standardně činí marže 50 %.
Řekněme, že se tento obchodník rozhodne shortovat opět akcie Apple, protože však obchoduje s vyšším rozpočtem, rozhodne se při ceně $217,9 za akcii shortovat 100 akcií. Jak funguje shortování v takovém případě?
Profesionální trader podá příkaz k otevření short pozice prostřednictvím svého online brokerského účtu.
Makléř se pokusí vypůjčit si akcie z několika zdrojů – z maržových účtů některého ze svých klientů nebo od jiného brokera-dealera.
Jakmile makléř získá tyto akcie, prodá je na trhu a výtěžek uloží na maržový účet profesionálního obchodníka. Na maržovém účtu tak je po prodeji 100 x $217,9 plus dalších 50 % z této částky, které slouží jako maržový vklad do obchodu.
Řekněme, že po měsíci se akcie Apple obchodují o 20 dolarů níže. Obchodník tedy koupí zpět 100 akcií, které byly prodány nakrátko, a jeho hrubý zisk (pro zjednodušení ignorujeme náklady a provize) je tedy 2 000 dolarů.
Prodej nakrátko lze považovat v tomto případě za zrcadlový obraz nákupu akcie. Ve výše uvedeném příkladu by druhou stranu transakce krátkého prodeje zaujal kupující společnosti Apple.
Krátká pozice 100 akcií společnosti je kompenzována dlouhou pozicí kupujícího ve výši 100 akcií. Kupující akcií dosahují zisku či ztráty, který je protipólem výnosu shortujícího tradera.
Co je short squeeze?
Short squeeze je neobvyklý stav, který vyvolává rychlý růst cen akcií nebo jiných obchodovatelných cenných papírů.
Aby došlo k tzv. short squeeze situaci, musí shortovat cenný papír neobvykle vysoký počet obchodníků.
Short squeeze nastává, když cena neočekávaně vyskočí výše, protože se značná část shortujících traderů rozhodne snížit ztráty a opustit své pozice.
Kolik shortování stojí?
Shortování akcií a dalších instrumentů (ETF, kryptoměny, komodity) se vám může výrazně prodražit.
Budete-li shortovat akcie prostřednictvím CFD kontraktů, budete muset počítat s poměrně vysokými náklady, které jsou obvykle účtovány za každý den, kdy je vaše pozice otevřená.
Na většině brokerských platforem zaplatíte za každou noc, kdy je vaše pozice otevřená, poplatky řádově v setinách z velikosti otevřené pozice. To se nemusí zdát jako mnoho, pokud short pozice rychle zavřete.
Držíte-li však short pozice dlouhodobě, značně se vám shortování prostřednictvím CFD prodraží. Při využití finanční páky pak poplatky násobně rostou.
Pokud budete shortovat fyzické akcie, musíte počítat i s celou řadou dalších nákladů, jako jsou:
Úroky z vypůjčených peněz:
Protože shortování fyzických akcií lze uskutečnit pouze prostřednictvím maržových účtů, kde obvykle zaplatíte pouze část obchodu a zbytek je financován “úvěrem”, mohou se úroky z těchto obchodů časem načíst.
Náklady na vypůjčení akcií:
Akcie, které je obtížné si vypůjčit – z důvodu vysokého zájmu o shortování, omezeného pohybu nebo z jiného důvodu – mají poplatky za “náročné vypůjčení”, které mohou být poměrně značné.
Poplatek za short akcie je založen na roční sazbě, která se může pohybovat od malého zlomku procenta až po více než 100 % hodnoty short pozice, a je poměrná za počet dní, kdy je krátký obchod otevřen.
Dividendy a jiné platby:
Shortující obchodník je odpovědný za výplatu dividend z těchto akcií subjektu, od kterého si akcie vypůjčil.
Tento obchodník je také odpovědný za platby plynoucí z dalších událostí spojených se shortovanými akciemi, jako je split akcií nebo emitace bonusových akcií, což jsou všechno nepředvídatelné události, které mohou obchod poměrně výrazně prodražit.
Jaký kapitál je na shortování potřeba?
Záleží na přístupu, který si zvolíte.
Shortovat akcie prostřednictvím CFD kontraktů můžete už s pár stovkami dolarů/tisíci korun. Pokud budete chtít shortovat fyzické akcie, budete si muset připravit řádově vyšší částku.
Jaká jsou rizika shortování?
Prodej na krátko s sebou nese řadu rizik, včetně následujících:
Asymetrie podstupovaného rizika a zisku
:
Na rozdíl od dlouhé pozice, kde je ztráta omezena částkou investovanou do cenného papíru a potenciální zisk je neomezený (alespoň teoreticky), nese otevření short pozice teoretické riziko nekonečné ztráty.
Maximální zisk, kterého dosáhnete, pokud cena akcie klesne na nulu, je na druhé straně omezený.
Shortování je drahé
:
Prodej nakrátko s sebou nese řadu nákladů nad rámec obchodních provizí (viz výše).
Jdete proti proudu
:
Protože už víte, jak funguje shortování, asi tušíte, že short seller jde proti přirozenému vzestupnému trendu trhů.
Většina investorů a dalších účastníků trhu preferuje dlouhé pozice, což vytváří přirozenou hybnost jedním směrem – vzhůru.
Načasování je důležité
:
Načasování otevření short pozice je rozhodující, protože zahájení krátkého prodeje v nesprávnou dobu může být receptem na katastrofu.
Krátké prodeje jsou prováděny na marži, pokud tedy cena místo poklesu stoupá, můžete se rychle dočkat ztrát, protože makléři požadují zpětný odkup za stále vyšší ceny. To vytváří také výše zmíněný short squeeze.
Regulační a další rizika
:
Regulační orgány občas uvalí zákaz krátkých prodejů kvůli podmínkám na trhu – to může vyvolat prudký nárůst cen aktuálně shortovaných akcií.
To následně nutí obchodníky zavřít tyto short pozice s velkou ztrátou. U akcií, které jsou silně shortovány, existuje také riziko, že budou zavřené brokerem, pokud je věřitelé požadují zpět.
Proč byste (ne)měli shortovat a je to vhodná strategie právě pro vás?
Obvykle se rozhodnete shortovat akcie, protože se domníváte, že cena akcie bude klesat. Myšlenka je taková, že pokud dnes akcie prodáte, budete je moci v blízké budoucnosti koupit zpět za nižší cenu. To už víme.
Nadměrný optimismus však často vyžene akcie na vysoké úrovně, zejména v době vrcholů trhu – příkladem jsou internetové a technologické akcie na konci 90. let a v menším měřítku akcie komoditních a energetických firem v letech 2003 až 2007.
I když je shortování v zásadě riziková činnost, protože jde proti dlouhodobému vzestupnému trendu trhů, je obzvláště nebezpečné, když trhy prudce rostou.
Short selleři, kteří jsou konfrontováni s narůstajícími ztrátami na neutuchajícím býčím trhu, si bolestně připomínají slavné přísloví Johna Maynarda Keynese:
Trh může zůstat iracionální déle, než vy můžete zůstat solventní.
Někteří obchodníci tak využívají shortování čistě za účelem spekulace. Jiní se chtějí zajistit nebo chránit proti riziku poklesu, pokud mají otevřenou dlouhou pozici. Každopádně je však vyžadovaná přísná disciplína.
Množství rizik spojených se shortováním obecně znamená, že je vhodné pouze pro obchodníky a investory, kteří jsou schopní dodržovat přísnou disciplínu potřebnou k tomu, aby v případě potřeby zavřeli ztrátové obchody.
Držet nevýnosnou krátkou pozici v naději, že se nakonec potvrdí původní předpoklad, není dlouhodobě úspěšná strategie. Shortování vyžaduje neustálé sledování svých pozic a dodržování přísných stop lossů.
Zaujalo vás téma shortování akcií a dalších cenných papírů a říkáte si, že byste ho mohli využít v rámci své investiční strategie? Netušíte, jak začít?
Stačí si otevřít účet u libovolného brokera, neboť většina z nich shortování akcií nějakou formou nabízí.
Shortování fyzických akcií vám zprostředkují brokeři, kteří se specializují na investory s vyšším rozpočtem, jako je například Interactive Brokers nebo Fio eBroker.
Kdy je nejlepší shortovat – ideální podmínky pro shortování
Při prodeji nakrátko je rozhodující načasování. Akcie obvykle klesají mnohem rychleji, než rostou.
Značný zisk z růstu ceny akcie tak může být vymazán během několika dnů nebo týdnů v důsledku špatných hospodářských výsledků nebo jiného medvědího vývoje.
Shortování tak je třeba téměř dokonale načasovat – příliš pozdní vstup do obchodu může mít za následek obrovské náklady nebo ušlé příležitosti v podobě ztracených zisků, protože velká část poklesu akcie již mohla nastat.
Příliš brzký vstup do obchodu na druhé straně může znemožnit udržení krátké pozice s ohledem na související náklady a potenciální ztráty, které by v případě rychlého růstu akcie prudce vzrostly.
Existují okamžiky, kdy se šance na úspěšné shortování zvyšuje, jako např:
Během medvědího trhu
:
Během medvědího trhu je dominantní trend akciového trhu nebo sektoru klesající. Obchodníci, kteří věří, že je trend jejich přítel, mají větší šanci na ziskové short obchody.
Když se zhoršují fundamenty akcií nebo trhu
:
Fundamenty akcie se mohou zhoršit z mnoha důvodů – zpomalení růstu tržeb nebo zisku, rostoucí problémy v podnikání, rostoucí vstupní náklady, které snižují marže atd.
Zhoršující se fundamenty trhu jako celku mohou být zpomalení ekonomiky, nepříznivý geopolitický vývoj, jako je hrozba války, nebo medvědí technické signály, jako je dosažení nových maxim při klesajícím objemu obchodování.
Technické indikátory potvrzující medvědí trend
:
Shortování může mít také vyšší pravděpodobnost úspěchu, pokud medvědí trend potvrzuje více technických ukazatelů.
Mezi tyto ukazatele může patřit prolomení pod klíčovou dlouhodobou hladinu supportu.
Případně může jít o překřížení medvědího klouzavého průměru typu kříže smrti – kdy krátkodobější (50denní) klouzavý průměr klesne pod dlouhodobý (200denní) klouzavý průměr.
Ocenění dosahuje zvýšené úrovně uprostřed přetrvávajícího optimismu
:
Občas se může stát, že ocenění určitých sektorů nebo trhu jako celku dosáhne velmi vysokých úrovní uprostřed bezbřehého optimismu.
Zkušení obchodníci vyčkají až se trh nebo sektor převrátí a zahájí svou klesající fázi a v tu chvíli otevírají své short pozice.
Optimální okamžik pro otevření short pozice však nastává, když dojde k souběhu několika z výše uvedených faktorů.
Shortování – slovo závěrem
Proč se vzhledem k výrazným rizikům věnovat shortování? Protože akcie a trhy často z nenadání klesnou mnohem rychleji, než rostou, a některé nadhodnocené cenné papíry tak mohou nabízet příležitost k dosažení zisku.
Například index S&P 500 během pětiletého období od roku 2002 do roku 2007 zdvojnásobil svou hodnotu, ale poté se během necelých 18 měsíců od října 2007 do března 2009 propadl o 56 %.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od října 2007 do března 2009
Prozíraví investoři, kteří během tohoto propadu drželi krátké pozice na trhu, dosáhli výrazných zisků.
Prodej nakrátko je nicméně poměrně pokročilá investiční strategie, která je vhodná především pro zkušené investory nebo obchodníky, kteří jsou obeznámeni s riziky shortování.
Začínající investor by se spekulacím na pokles měl raději vyhnout. Ti, kteří však vědí, jak prodeje na krátko efektivně využít, mohou získat silnou zbraň do jejich investičního arzenálu.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte:
Co je to shortování?
Shortování je obchodní strategie, při které investor prodává vypůjčené akcie nebo jiné cenné papíry v očekávání, že jejich cena klesne, aby je později koupil zpět levněji a vydělal na rozdílu.
Jak funguje shortování akcií?
Při shortování si investor půjčí akcie od brokera, prodá je za aktuální cenu a doufá, že je zpět nakoupí levněji, aby dosáhl zisku.
Co znamená shortovat akcie?
Shortovat akcie znamená sázet na pokles jejich ceny, což zahrnuje prodej vypůjčených akcií a jejich pozdější zpětný nákup.
Jaká jsou rizika shortování?
Největším rizikem shortování je teoreticky neomezená ztráta, protože cena akcií může růst neomezeně vysoko. Navíc jsou zde vysoké poplatky a riziko short squeeze.
Co je to short pozice?
Short pozice je situace, kdy investor drží krátkou pozici – tedy prodal vypůjčené akcie s úmyslem je zpětně nakoupit levněji.
Kdy je nejlepší čas shortovat akcie?
Nejlepší doba na shortování akcií je během medvědího trhu, když ceny klesají, nebo když fundamenty akcií naznačují budoucí pokles.
Další zdroje informací:
Investopedia (Short Selling: Definition, Pros, Cons, and Examples)
Investor.gov (Stock Purchases and Sales: Long and Short)
Investopedia (Short Position: Meaning, Overview and FAQs)
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.