Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokud chcete být opravdu bohatí, aplikujte tyto 3 investiční techniky Warrena Buffetta, o kterých nikdo nemluví

Pokud chcete být opravdu bohatí, aplikujte tyto 3 investiční techniky Warrena Buffetta, o kterých nikdo nemluví
Zdroj: Qz.com

Warren Buffett je všeobecně považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů všech dob. investováním do akcií začal v 10 letech a dolarovým milionářem se stal ve svých 30 letech, kdy začal nakupovat akcie Berkshire Hathaway po 7,60 dolaru za akcii. Dnes se akcie Berkshire obchodují za více jak 400 000 dolarů a Buffettovo čisté jmění se pohybuje okolo 100 miliard dolarů, přičemž jeho značnou část již věnoval na charitu.

Buffett je známý svým přístupem, kdy nakupuje velké podíly v podhodnocených blue chip společnostech se silným managementem. Tyto akcie pak drží roky, ne-li desetiletí.

Tajemstvím jeho úspěchu je podle něj dodržování dvou pravidel: Pravidlo číslo 1: Nikdy neprodělej. Pravidlo číslo 2: Nikdy nezapomeň na pravidlo číslo 1.

Existují však tři méně známé investiční strategie, které Buffett použil k vybudování svého jmění a které by si aktivní investoři mohli vypůjčit – i když jsou někdy v rozporu s jeho známějšími investičními strategiemi.

1. Prodej put opcí

Člověk by si myslel, že někdo jako Buffett, který se téměř výhradně věnuje blue chip akciím, se bude vyhýbat složitým derivátům, ale mýlil by se. Warren Buffett po celou dobu své investiční kariéry využíval pokročilou techniku obchodování s opcemi, kterou je prodej nekrytých put (prodejních) opcí jako zajišťovací strategie. Ve výroční zprávě společnosti Berkshire Hathaway za rok 2007 společnost přiznala, že drží 94 derivátových kontraktů, které za rok vygenerovaly prémie ve výši 7,7 miliardy dolarů.

Tato strategie spočívá v prodeji opce, v níž se zavazujete, že někdy v budoucnu nakoupíte akcie za určitou realizační cenu, která je nižší než jejich současná cena. Tím okamžitě získáte peníze z prodeje opce. Pokud cena akcie neklesne, peníze si ponecháte.

Pokud cena klesne pod realizační cenu, koupíte akcie za cenu, která je nižší, než byste zaplatili v okamžiku prodeje opce, přičemž peníze z prodeje opce dále sníží vaši nákladovou základnu. Tato strategie je vhodná u akcií, u kterých by vám nevadilo, kdybyste je skutečně posléze za realizační cenu vlastnili. V roce 1993 Buffett použil put opce, aby si přišel na téměř 7,5 milionu dolarů, zatímco čekal na pokles ceny akcií Coca-Coly.

Opce je považována za nekrytou, protože jste si nezajistili jinou možnost nákupu akcie, například shortováním akcií téže společnosti, abyste kompenzovali své nákupní náklady. Mějte však na paměti, že vzhledem k riziku, jež je s obchodování opcí spojeno, by neměl tuto strategii zkoušet začínající investor.

2. Investování do akcií s malou tržní kapitalizací

Když rozhazujete hotovost, která se měří v miliardách, nakupování akcií nadějných rozvíjejících se společností se vám nevyplatí. Akcie růstových akcií společností s malou tržní kapitalizací – tzv. small caps, které mají obvykle hodnotu 300 milionů až 2 miliardy dolarů, by se prostě příliš pohnuly, kdyby Věštec z Omahy provedl dostatečně velký nákup, který by se mu vyplatil.

“Musím hledat slony. Může se stát, že sloni nebudou tak atraktivní jako komáři. Ale v takovém vesmíru musím žít,” řekl kdysi Buffett při diskusi o svých investičních možnostech.

Samozřejmě to tak nebylo vždycky. Buffett začínal svou kariéru především investováním do společností s malou tržní kapitalizací. V roce 1951, když mu bylo 20 let, investoval více než polovinu svého čistého jmění do společnosti GEICO – v době, kdy byla ještě relativně malá.

Jedním z důvodů, proč jsou tito takzvaní “komáři” atraktivní, je, že akcie vykazují největší růst v počátcích fungování společnosti. Ale to, že jsou dnes tyto malé podniky pro Buffetta nedostupné, neznamená, že po nich nemůžete jít vy.

3. Zastavení ztrát, pokud je to nutné

Buffettův přístup “kup a drž” neznamená, že si nikdy nepřipustí, že i on se někdy mýlí. Jakmile se v dobře řízené společnosti dostaví ztráty, je to znamení, že se ekonomika daného podniku mohla změnit způsobem, který bude ještě dlouho vytvářet ztráty.

Pokud jde o Buffetta, jeho velkým přešlapem v poslední době byly investice do leteckých společností. Berkshire Hathaway ještě v nedávné době vlastnila podíl ve všech čtyřech hlavních amerických leteckých společnostech: American Airlines, Delta Airlines, Southwest Airlines a United Airlines. Přestože do těchto společností investoval až v roce 2016, do konce roku 2020 je všechny opustil… s poměrně velkou ztrátou.

Do investičního procesu vstupuje mnoho neznámých a ani Věštec z Omahy samozřejmě nemohl předpokládat nástup globální pandemie, která odvětví letectví zasáhla jako žádné jiné. Podstatné však je, že v takové situaci dospěl k závěru, že se okolnosti změnily natolik, že dává smysl uzavřít tyto pozice navzdory ztrátě.

Oficiálně vzal Buffett odpovědnost za neúspěšnou strategii na sebe, ale bylo jasné, že v leteckých společnostech nevidí budoucnost, a dokonce zašel tak daleko, že toto odvětví označil za bezednou díru. “Nebudeme financovat společnost, u které si myslíme, že bude v budoucnu pouze žrát peníze,” okomentoval prodeje akcií.

Přemýšlíte o investování do akcií a nevíte, jak začít? Pomůžeme vám.
Abychom vám usnadnili vstup do světa akcií, připravili jsme si pro vás tyto komplexně zpracované články, které se vám bezesporu budou hodit:
Využijete naše zkušenosti a dlouholeté know-how jako odrazový můstek!
Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.