Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Warren Buffett věnoval další 4 miliardy dolarů na charitu - Celkem už přispěl 48 miliardami

Warren Buffett věnoval další 4 miliardy dolarů na charitu - Celkem už přispěl 48 miliardami

Warren Buffett věnoval další 4 miliardy dolarů na charitu - Celkem už přispěl 48 miliardami
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett, legendární investor známý jako "Věštec z Omahy", v úterý oznámil, že v rámci svého 17. výročního letního daru věnoval charitativním nadacím akcie svého konglomerátu Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 4 miliard dolarů. Jeho celoživotní dary tak dosáhly rekordní výše 48 miliard dolarů.

Příjemci akcií je stejných pět nadací, kterým je od roku 2006 každoročně věnuje. Nadace Billa a Melindy Gatesových, ze které Buffett loni v červnu odstoupil jako neaktivní správce, obdržela akcie Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 3,1 miliardy dolarů. Nadace Susan Thompsonové Buffettové, kterou založila Buffettova zesnulá manželka, obdržela akcie v hodnotě zhruba 300 milionů dolarů, zatímco tři další charitativní organizace založené jeho třemi dětmi obdržely každá akcie v hodnotě zhruba 200 milionů dolarů. Nadace Sherwood, Nadace Howarda G. Buffetta a Nadace NoVo.

Z Buffetta už je nyní s velkým náskokem největší filantrop všech dob

Buffettův nejnovější dar dále upevňuje jeho pozici pravděpodobně největšího filantropa všech dob. Podle odhadů časopisu Forbes (odhady Forbesu počítají pouze s penězi, které byly předány příjemcům charitativních služeb) věnoval legendární investor k lednu na dobročinné účely 46,1 miliardy dolarů, čímž o něco málo přes 10 miliard dolarů předstihl druhé Billa a Melindu Gatesovy, s nimiž v roce 2010 spolusložil dárcovský slib. Je tak prvním člověkem, který kdy rozdal 48 miliard dolarů – 1,9 miliardy nevěnoval přímo charitativním službám.

Velká část Buffettových celoživotních darů – v posledních letech dosahuje hodnoty zhruba 2 až 3 miliard dolarů ročně – putovala do Gatesovy nadace, která je věnovala na iniciativy v oblasti chudoby a zdravotní péče v rozvojových zemích a na vzdělávání v USA.

Pátý nejbohatší člověk na světě, Warren Buffett, disponoval podle odhadů časopisu Forbes na konci úterního obchodování majetkem o hodnotě 100,2 miliardy dolarů. Jednadevadesátiletý investor uvedl, že nyní vlastní 229 016 akcií Berkshire třídy A. To znamená, že daroval něco málo přes polovinu ze 474 998 akcií, které vlastnil v červnu 2006, kdy se poprvé zavázal, že je téměř všechny rozdá. Kdyby tak neučinil, chlubil by se k dnešním dnům srovnatelným bohatstvím jako nejbohatší člověk planety Elon Musk.

Zajímavé je, že díky prudce rostoucím akciím Berkshire Hathaway je nyní hodnota Buffettova majetku stále více než dvojnásobná oproti době před 16 lety.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo