Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Warren Buffett věnoval další 4 miliardy dolarů na charitu – Celkem už přispěl 48 miliardami

Publikováno
Warren Buffett věnoval další 4 miliardy dolarů na charitu – Celkem už přispěl 48 miliardami
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett, legendární investor známý jako “Věštec z Omahy”, v úterý oznámil, že v rámci svého 17. výročního letního daru věnoval charitativním nadacím akcie svého konglomerátu Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 4 miliard dolarů. Jeho celoživotní dary tak dosáhly rekordní výše 48 miliard dolarů.

Příjemci akcií je stejných pět nadací, kterým je od roku 2006 každoročně věnuje. Nadace Billa a Melindy Gatesových, ze které Buffett loni v červnu odstoupil jako neaktivní správce, obdržela akcie Berkshire Hathaway v hodnotě zhruba 3,1 miliardy dolarů. Nadace Susan Thompsonové Buffettové, kterou založila Buffettova zesnulá manželka, obdržela akcie v hodnotě zhruba 300 milionů dolarů, zatímco tři další charitativní organizace založené jeho třemi dětmi obdržely každá akcie v hodnotě zhruba 200 milionů dolarů. Nadace Sherwood, Nadace Howarda G. Buffetta a Nadace NoVo.

Z Buffetta už je nyní s velkým náskokem největší filantrop všech dob

Buffettův nejnovější dar dále upevňuje jeho pozici pravděpodobně největšího filantropa všech dob. Podle odhadů časopisu Forbes (odhady Forbesu počítají pouze s penězi, které byly předány příjemcům charitativních služeb) věnoval legendární investor k lednu na dobročinné účely 46,1 miliardy dolarů, čímž o něco málo přes 10 miliard dolarů předstihl druhé Billa a Melindu Gatesovy, s nimiž v roce 2010 spolusložil dárcovský slib. Je tak prvním člověkem, který kdy rozdal 48 miliard dolarů – 1,9 miliardy nevěnoval přímo charitativním službám.

Velká část Buffettových celoživotních darů – v posledních letech dosahuje hodnoty zhruba 2 až 3 miliard dolarů ročně – putovala do Gatesovy nadace, která je věnovala na iniciativy v oblasti chudoby a zdravotní péče v rozvojových zemích a na vzdělávání v USA.

Pátý nejbohatší člověk na světě, Warren Buffett, disponoval podle odhadů časopisu Forbes na konci úterního obchodování majetkem o hodnotě 100,2 miliardy dolarů. Jednadevadesátiletý investor uvedl, že nyní vlastní 229 016 akcií Berkshire třídy A. To znamená, že daroval něco málo přes polovinu ze 474 998 akcií, které vlastnil v červnu 2006, kdy se poprvé zavázal, že je téměř všechny rozdá. Kdyby tak neučinil, chlubil by se k dnešním dnům srovnatelným bohatstvím jako nejbohatší člověk planety Elon Musk.

Zajímavé je, že díky prudce rostoucím akciím Berkshire Hathaway je nyní hodnota Buffettova majetku stále více než dvojnásobná oproti době před 16 lety.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎