Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Vítejte u dalšího přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Z nepřeberného množství zpráv pro vás tentokrát vybíráme ty následující.
Údaje analytické platformy Glassnode ukazují, že podíl dlouhodobých držitelů Bitcoinu na trhu dosahuje historických maxim. Více než 64 % bitcoinů v celkové zásobě se nepohnulo více než 1 rok.
Skupina investorů, kteří nakoupili v únoru 2021, je nyní ve ztrátě 66 %. Ovšem ti, kteří nakoupili v únoru roku 2017, jsou nyní v zisku. Průměrná cena Bitcoinu byla před dvěma lety přibližně 36 000 dolarů a před pěti lety 9 500 dolarů.
Pakliže investoří nakoupili Bitcoin v roce 2017 za cenu kolem 20 000 dolarů na vrcholu předchozího cyklu, museli vydržet téměř čtyři roky, než se přední kryptoměna přes tuto hranici znovu dostala. BTC dosáhl historického maxima 69 045 dolarů v listopadu 2021. Od té doby však jeho cena klesla o 67 %.
Barevné křivky na následujícím grafu reprezentují podíl dlouhodobě neaktivních bitcoinů na celkové zásobě mincí. Dle barev jsou množiny bitcoinů rozlišené dle doby jejich neaktivity – od 1 roku až po 5 let.
Červená čára označuje procento bitcoinů naposledy aktivních před více než jedním rokem, zatímco modrá čára znázorňuje Bitcoin, který se nepohnul více než pět let. Na levé ose je logaritmicky vyjádřená cena Bitcoinu (černá křivka) a na ose pravé procentuální podíl zásoby mincí – zbylý prostor nad červenou křivkou reprezentuje bitcoiny, s nimiž se v posledním roce alespoň jednou manipulovalo.
BTC mince z celkové dostupné nabídky, které byly naposledy aktivní před více než pěti lety, dosáhly historického maxima 28 %. Počet těchto mincí od roku 2014 neustále roste. Mezi lety 2016-2018 a 2020-2021 tato zásoba stagnovala. Od poloviny roku 2021 se však tato nabídka rapidně zvyšuje.
Pokud se podíváme na mince, které byly naposledy aktivní před více než dvěmi lety, tak ty poprvé překonaly 48 % z celkové nabídky, což je také historické maximum. BTC mince, které se nepohnuly více než dva roky, naposledy dosáhly vrcholu v roce 2017, kdy dosáhly 47 % z celkové nabídky.
Z těchto dat je zřejmé, že zásoba, která se nepohnula více než dva roky, roste nejrychleji v historii, což svědčí o silném odhodlání bitcoinerů. Údaje také potvrzují, že přibližně 36 % všech bitcoinů změnilo majitele během posledních 12 měsíců. Zbývajících 64 % se nepohnulo od doby, kdy byl BTC na úrovni 38 000 dolarů.
Největší a nejpopulárnější kryptoměnová burza Binance oznámila, že od 8. února dočasně pozastaví bankovní převody v amerických dolarech na jejich platformu. Oznámení přišlo s dvoudenním předstihem a podle Binance se netýká uživatelů Binance.US. Toto opatření bude mít údajně vliv pouze na 0,01 % aktivních uživatelů.
From February 8th, we will temporarily suspend all USD bank transfers.
Only a small proportion of our users will be impacted by this and we are working hard to restart the service as soon as possible.
All other methods of buying and selling crypto remain unaffected.
— Binance (@binance) February 6, 2023
Binance ve svém oznámení na Twitteru uvedla:
“Usilovně pracujeme na tom, abychom službu co nejdříve znovu spustili. Všechny ostatní způsoby nákupu a prodeje kryptoměn zůstávají nedotčeny.”
K tomuto opatření se vyjádřil i generální ředitel Binance, Changpeng Zhao (CZ). Ten situaci uklidňoval s tím, že bankovní převody v USD využívá pouze 0,01 % jejich aktivních uživatelů.
Společnost Binance v poslední době řešila problémy se svým partnerem pro SWIFT převody. Banka Signature Bank 21. ledna uvedla, že s platností od 1. února bude zpracovávat pouze obchody uživatelů, kteří disponují účty se zůstatky vyššími než 100 000 USD. Banka také již dříve uvedla, že výrazně omezí vklady od klientů využívajících kryptoměnové služby.
Binance tehdy uvedla, že hledá nového partnera pro SWIFT převody amerického dolaru. Doplnila, že USD transakce přes kreditní a debetní karty jsou stále možné, stejně jako SWIFT převody jiných fiat měn.
Toto omezení se tedy týká pouze uživatelů, kteří žijí mimo USA. Binance už 1. února zveřejnila seznam 144 zemí, ve kterých budou pozastaveny SWIFT převody USD v jakékoliv výši.
S tímto oznámením se na sociálních sítích opět otevřelo téma ohledně solventnosti Binance. Negativně na toto omezení reagoval i stablecoin BUSD, který zaznamenal prudký pokles tržní kapitalizace.
V posledních týdnech řeší bitcoinová komunita kontroverzní téma – NFT na Bitcoinu. Tuto “novinku” přinesl na blockchain Bitcoinu projekt Ordinals, za kterým stojí vývojář Casey Rodarmor. Toto téma komunitu rozdělilo na dva tábory. Jedna strana projekt vítá a druhá se obává jeho následků.
Cílem projektu Ordinals je zavést do bitcoinového ekosystému NFT. Nejedná se však o první pokus, jak implementovat tuto technologii do Bitcoinu. Průkopníkem byl v roce 2014 projekt Counterparty s kolekcí Rare Pepes. V roce 2017 následoval další pokus s názvem Stacks. Ani jeden z projektů však nezaznamenal výraznější úspěch.
Projekt Ordinals přichází s úplně novou technologií, která zajistí, že data jako JPEG obrázky, videa nebo dokonce hry, jsou zapsána přímo na satoshi v bitcoinovém blockchainu, aniž by potřebovala sidechain nebo další token.
To jinými slovy znamená, že integrita všech NFT, respektive “digitálních artefaktů”, je zajištěna samotným blockchainem Bitcoinu. Tomu tak není např. u některých NFT na Ethereu, které nemusí nutně zahrnovat samotný sběratelský předmět. Místo toho mohou obsahovat odkaz na externí server, na němž je předmět v datové podobě ve skutečnosti uložen.
Ordinals okamžitě vyvolal nové debaty a otázky ohledně hlavního účelu bitcoinové sítě. Podle některých projekt otevřel Pandořinu skříňku hrozeb pro bitcoinovou síť. Bitcoineři se obávají malware útoků a prudce rostoucích transakčních poplatků.
The Ordinals block explorer should be browsed with caution, IMO.
It has auto executing, unvetted pieces of JS code executing in your browser that possibly could be malware. Seems like a minefield you should probably avoid.
— Pledditor (@Pledditor) February 7, 2023
Objevily se i pozitivní názory. Například dlouholetý bitcoiner Dan Held na Twitteru uvedl, že se může jednat o přínos pro Bitcoin. Held sdílel snímek obrazovky z e-mailu zesnulého Hala Finneyho, který už dříve psal o “obchodovatelných krypto kartičkách”. Held napsal, že Finney by si NFT na Bitcoinu určitě přál. Hal Finney zemřel v roce 2014 a je jedním z mnoha lidí, o nichž se spekuluje, že byli pseudonymním tvůrcem Bitcoinu zvaným Satoshi Nakamoto.
Hal Finney would like Bitcoin NFTs. pic.twitter.com/z4cO468pcA
— Dan Held (@danheld) February 6, 2023
Na rozdíl od NFT na Ethereu nebo na Solaně nazývá Ordinals svá NFT jako “digitální artefakty”. Do zvolených satoshis se doplňková data vloží skrze proces označovaný jako “inscription”. Vepisování doplňujících dat k jednotlivým satoshis je možné díky funkci Taproot zavedené v listopadu 2021, která umožňuje vkládání libovolných dat do bitcoinového bloku.
Zatímco NFT na Bitcoinu přitáhlo novou pozornost uživatelů, některým u tohoto projektu chybí funkce, které jsou u klasických NFT běžné. Jedná se například o smart kontrakty, které bitcoinový blockchain nativně nepodporuje. Vývojář Satoshibles, Brian Laughlan, věří, že omezení Ordinals přitáhnou více pozornosti k projektům jako Stacks.
“Lidé dříve nebo později pocítí nedostatky Ordinals na vlastní kůži, konkrétně např. vysoké poplatky pramenící z běžných bitcoinových transakcí a absenci podpory smart kontraktů. Budou hledat náhradní řešení, kterými např. disponuje právě projekt Stacks,” řekl Laughlan.
Kryptoměnová burza Kraken ve čtvrtek oznámila, že ukončuje pod nátlakem SECu (Americké komise pro cenné papíry a burzu) program na staking kryptoměn pro uživatele v rámci Spojených států amerických. Burza také potvrdila, že zaplatila pokutu 30 milionů dolarů. Informaci potvrdila na Twitteru i samotná SEC.
Today we charged Kraken with failing to register the offer and sale of their crypto asset staking-as-a-service program, whereby investors transfer crypto assets to Kraken for staking in exchange for advertised annual investment returns of as much as 21 percent.
— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) February 9, 2023
Zajímavostí je, že se vůči tomuto postupu ohradila samotná komisařka této instituce, Hester Peirce. Komisařka komisi ve svém prohlášení z 9. února vytkla, že regulace prostřednictvím vymáhání “není efektivním ani spravedlivým způsobem regulace” rozvíjejícího se odvětví. Peirce uvedla:
“Komise pro cenné papíry a burzu dnes zrušila program stakingu společnosti Kraken a považovala to za vítězství pro investory. S rozhodnutím se neztotožňuji a proto vyjadřuji nesouhlas.”
Peirce svým nesouhlasem apeluje na potřebu jasných regulací, které ve Spojených státech stále chybí a kritizuje současný nátlakový postup SECu.
Za Peirce se postavil i generální ředitel burzy Coinbase, Brian Armstrong, který podotkl, že požadavek, aby si společnosti své staking programy zaregistrovaly, není fér, neboť v současné době neexistuje žádná jasná cesta k registraci.
Well said. There was no way to register (a disingenuous offer).
“Using enforcement actions to tell people what the law is in an emerging industry is not an efficient or fair way of regulating.” https://t.co/6wVZZbQt23
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 9, 2023
Armstrong už začátkem minulého týdne upozorňoval na to, že “slyšel zvěsti”, že by se SEC ráda zbavila krypto stakingu pro retailové zákazníky v USA. Podle Armstronga by to však pro USA nebyl krok správným směrem, protože by to ještě více vyhnalo krypto společnosti do zahraničí.
Burza Kraken ve svém příspěvku na blogu uvedla, že bude nadále nabízet staking program zákazníkům mimo USA prostřednictvím své dceřiné společnosti. Ve Spojených státech má tyto služby trvale zakázány, i kdyby požádala o registraci u regulátora.
Otázkou tedy zůstává, zda se SEC zaměří i na další burzy, které v USA staking kryptoměn nabízí. Pokud by začal regulátor tuto politiku striktně prosazovat, mohlo by to vést k úplnému zákazu stakingu kryptoměn přes centralizované burzy v USA.
LocalBitcoins, jedna z nejstarších a nejznámějších platforem pro peer-to-peer obchodování s bitcoinem, ukončuje po deseti letech svůj provoz. Ve svém prohlášení platforma uvedla, že je hrdá na to, čeho dosáhla, ale již není schopna nadále poskytovat své služby. LocalBitcoins uvádí jako důvod ukončení činnosti “dlouhou a velmi chladnou krypto-zimu”.
— LocalBitcoins (@LocalBitcoins) February 9, 2023
Tržiště bylo spuštěno už v roce 2012 a od té doby umožňovalo uživatelům ze 189 zemí světa obchodovat s Bitcoinem tak, že přímo propojovalo kupující s prodávajícími. LocalBitcoins držela BTC v úschově, dokud obě strany transakci nepotvrdily. To zajišťovalo, že nedojde k žádným podvodným obchodům s pochybnými obchodníky.
Obchodování na LocalBitcoins bude zastaveno 16.2. a uživatelé budou mít 12 měsíců nato, aby si své prostředky vybrali.
LocalBitcoins byla relativně bezpečná a uživatelsky přívětivá platforma, která byla v minulosti hodně oblíbená. Největší týdenní objemy obchodů, v hodnotě 130 milionů dolarů, zaznamenala podle serveru Coin Dance v prosinci 2017. V současné době se týdenní objemy pohybují okolo 6 milionů dolarů.
LocalBitcoins sice končí, ale na trhu existuje mnoho alternativ, které tuto platformu spolehlivě nahradí. Nemusíme ani chodit daleko, v Česku nedávno vznikl projekt Vexl. Jedná se o mobilní aplikaci, která uživatelům poskytuje jednoduchý a bezpečný přístup k inzerátům pro nákup či prodej BTC pomocí OTC obchodů, dokáže to navíc bez jakéhokoliv KYC ověření, které bylo bohužel nutné i na LocalBitcoins.
Službu peer-to-peer obchodování nabízí i největší kryptoměnová burza Binance. Přímo od uživatelů je možné nakoupit BTC, ETH, USDT a nebo BUSD. Nabídky jsou zde podobně jako na LocalBitcoins seřazeny od nejnižší po nejvyšší a uživatelé mohou komunikovat přímo s prodejci z více než 40 zemí.
Podobně jako Binance nabízejí službu peer-to-peer obchodů i další oblíbené kryptoměnové burzy. Jedná se například o singapurskou burzu Huobi a nebo seychelskou burzu OKX. Všechny tyto burzy nabízejí různé platební metody a třídění nabídek tak, aby si uživatel pro sebe našel tu nejvhodnější.
Trochu jiným způsobem funguje P2P platforma Bisq. Jedná se o decentralizovanou službu s otevřeným zdrojovým kódem, která uživatelům umožňuje nakupovat BTC pouze pomocí fiat měn. Platforma je vhodná zejména pro zákazníky, kteří požadují vysokou úroveň decentralizace.
Abyste mohli začít Bisq používat, je potřeba stáhnout aplikaci pro stolní počítače. Je také nutné, abyste nějaké bitcoiny již vlastnili. Program Bisq zahrnuje také vlastní kryptoměnovou peněženku, kterou si sami vytvoříte. Přístupové údaje se na žádných serverech společnosti nenacházejí, vlastníte je pouze vy – proto je důležité, abyste na svůj seed dávali opravdu velký pozor.
Vklady jsou uchovávány v multisig peněženkách, což znamená, že jsou zabezpečeny nikoliv jedním, ale různými privátními klíči. Díky tomu jsou lépe chráněni jak kupující, tak i prodávající.
Růst BTC se v minulém týdnu zastavil a téměř po měsíci jsme zaznamenali výraznější korekci. Na trzích panovala během ledna až moc pozitivní nálada a zdá se, že přichází vystřízlivění. Býci nezvládli překonat rezistenci v blízkosti 25 000 dolarů a nyní přebírají aktivitu medvědi. Očekává se, že bychom mohli otestovat support až na hranici 19 000 dolarů.
Na týdenním grafu můžeme navíc sledovat medvědí signál v podobě death cross, ke kterému dochází, když 200 denní klouzavý průměr překříží 50 denní. U Bitcoinu na týdenním grafu k této situaci ještě nikdy nedošlo a proto budeme s napětím sledovat, jakým způsobem trh na tento signál zareaguje.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.