Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dle zpřesňujících dat ČSÚ klesla česká ekonomika v 1. čtvrtletí o 2,4 % 2021, dřívější odhad byl “pouze” 2,1 %

Publikováno
Dle zpřesňujících dat ČSÚ klesla česká ekonomika v 1. čtvrtletí o 2,4 % 2021, dřívější odhad byl “pouze” 2,1 %
Zdroj: depositphotos.com

Český statistický úřad zpřesnil hodnotu, o kterou poklesla ekonomika České republiky v 1. čtvrtletí, nyní jsme na hodnotě -2,4 %. Dříve uváděl pokles HDP o 2,1 %. Zajímá vás, jak si vede česká ekonomika v aktuálním roce? A jak si povede v dalších letech? 

Na grafu níže si můžete všimnou, že i když je pokles v přepočtu na celý rok méně výrazný, stále jsme se nepřeklenuli do růstu a hospodářský pokles trvá již 5 čtvrtletí po sobě. Je zde ale vidět tendence směřovat do kladných hodnot. Soudě čistě podle rostoucího trendu od 2. čtvrtletí 2020, bychom mohli brzy očekávat návrat k hospodářskému růstu. Mimochodem, o to více se zdá současné ocenění akcií odtržené od reality.

mezirocni-zmeny-hdp-cr-po-ctvrletni
Vývoj HDP ČR po čtvrtletích

Úspory domácností

Dle ČSÚ v 1. čtvrtletí úspory domácností byly nadprůměrně vysoké na hodnotě 23,7 %.  Můžeme tak říci, že uzavření ekonomiky z důvodu pandemie covid zapříčinilo rekordní úspory domácností v ČR. Ve 4. čtvrtletí roku 2020 byly úspory 25 % a letos v 1. čtvrtletí jsou 23,7 %.

Poznámka

Jedná se o 2 nejvyššího hodnoty úspor od roku 2005. Podobná situace rekordních úspor je i v zahraničí, zejména v USA.

Zdroj: cdn.xsd.cz
radomir-jac-generali-investments
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments

Dle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude docházet ve 2. čtvrtletí a i v následujících čtvrtletích k poklesu úspor domácností, protože se po pandemii a lockdownech otevírají mnohé služby a maloobchod.

Domácnosti tak mají více příležitostí pro výdaje a realizaci spotřeby. Je nutné poznamenat, že výdaje rostou z velmi nízké základny zapříčiněné pandemií covid. 

Ekonom Komerční banky Martin Gürtler souhlasí a dodává, že 2. čtvrtletí pravděpodobně přinese výraznější oživení ekonomiky s ohledem na rychlé ovlivnění protiepidemických restrikcí a lze očekávat hlavně nárůst spotřeby domácností.

V této zvýšené spotřebě bude figurovat zejména odložená poptávka, kterou nebylo možné z důvodu uzavřených obchodů a služeb v předchozích měsících realizovat. Martin Gürtler doplňuje, že pokračující očkování snižuje pravděpodobnost zavedení další plošné uzávěry a v růstu by tak měly pokračovat i soukromé investice. Vyšší domácí poptávka, která je z většinové části uspokojována dovozy ze zahraničí, by se měla odrazit v nižších přebytcích zahraničního obchodu. Ve 3. a 4. čtvrtletí by měl být vývoj české ekonomiky podobný.

Příjmy domácností

Ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet uvádí, že domácnostem v 1. čtvrtletí vzrostly celkové příjmy meziročně o 3,5 %. Z důvodu zavření části ekonomiky spotřební výdaje klesly o 3,4 %.

Poznámka

Průměrný měsíční příjem je v 1. čtvrtletí 36 212 korun a meziročně klesl o 1,7 %.

Nesmíme zapomenout, že příjem 36 212 nepobírají 2/3 obyvatelstva, a tak je nutné tuto hodnotu brát s rezervou – avšak lze skrze něj sledovat obecný vývoj. Meziroční pokles o 1,7 % byl způsoben zastavením výroby a uzavřením některých provozoven kvůli pandemii covid. Peníze vyplacené zaměstnancům v programu Antivirus se nezapočítávají do průměru, a tak hodnota průměru příjmů vyšla nižší.

Co se týče průměrného měsíčního příjmu, lepší je sledovat medián. Proč je vhodnější sledovat právě medián než průměr a jaký je medián příjmů v ČR, si můžete přečíst v našem aktuálním článku: Medián mzdy v ČR za 1. čtvrtletí 2021.

Jaký bude růst české ekonomiky za celý rok 2021? 

Analytici Komerční banky

Zdroj: linkedin.com
martin-gurtler-ekonom-komercni-banka
Martin Gürtler, ekonom Komerční banky

Analytici Komerční banky odhadují růst české ekonomiky za celý rok 2021 o 3,4 %. Ovšem můžeme očekávat i lepší výsledek díky rychlému uvolnění restrikcí. Zároveň však zde stále je riziko, že stejně jako v minulém roce dojde na podzim opět k zavedení protiepidemických omezení. Ekonom Komerční banky Martin Gürtler doplňuje, že i loni jsme totiž během léta pozorovali dechberoucí oživení české ekonomiky, avšak na podzim hospodářství klesalo.

Dalším rizikem jsou dle analytiků celosvětové nedostatky součástek zejména čipů v automobilovém průmyslu. Analýza duisburského centra Ferdinanda Dudenhoffera pro výzkum automotive průmyslu uvádí, že letos se ve světě vyrobí proti původním plánům přibližně o 5 milionů aut méně. Dalším rizikem je možný budoucí nedostatek lithium-iontových baterií. 

Evropská komise

Evropská komise ve své letní makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu české ekonomiky na 3,9 %. Dříve odhadovala růst o 3,4 %. V roce 2022 by měl být růst dokonce 4,5 %.. Dřívější odhady počítaly s hodnotou růstu 4,4 %. Tahounem tohoto růstu by měla být hlavně spotřeba a útraty domácností díky stabilní situaci na pracovním trhu a vysokým soukromým úsporám. 

Poznámka

Čtěte také: Vysoké úspory motivují domácnosti hodně investovat přebytečnou rezervu, na světových burzách tak nastala takřka tsunami přílivu peněz.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.