Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Dle zpřesňujících dat ČSÚ klesla česká ekonomika v 1. čtvrtletí o 2,4 % 2021, dřívější odhad byl „pouze“ 2,1 %

Dle zpřesňujících dat ČSÚ klesla česká ekonomika v 1. čtvrtletí o 2,4 % 2021, dřívější odhad byl „pouze“ 2,1 %

Dle zpřesňujících dat ČSÚ klesla česká ekonomika v 1. čtvrtletí o 2,4 % 2021, dřívější odhad byl
Zdroj: depositphotos.com

Český statistický úřad zpřesnil hodnotu, o kterou poklesla ekonomika České republiky v 1. čtvrtletí, nyní jsme na hodnotě -2,4 %. Dříve uváděl pokles HDP o 2,1 %. Zajímá vás, jak si vede česká ekonomika v aktuálním roce? A jak si povede v dalších letech? 

Na grafu níže si můžete všimnou, že i když je pokles v přepočtu na celý rok méně výrazný, stále jsme se nepřeklenuli do růstu a hospodářský pokles trvá již 5 čtvrtletí po sobě. Je zde ale vidět tendence směřovat do kladných hodnot. Soudě čistě podle rostoucího trendu od 2. čtvrtletí 2020, bychom mohli brzy očekávat návrat k hospodářskému růstu. Mimochodem, o to více se zdá současné ocenění akcií odtržené od reality.

mezirocni-zmeny-hdp-cr-po-ctvrletni
Vývoj HDP ČR po čtvrtletích

Úspory domácností

Dle ČSÚ v 1. čtvrtletí úspory domácností byly nadprůměrně vysoké na hodnotě 23,7 %.  Můžeme tak říci, že uzavření ekonomiky z důvodu pandemie covid zapříčinilo rekordní úspory domácností v ČR. Ve 4. čtvrtletí roku 2020 byly úspory 25 % a letos v 1. čtvrtletí jsou 23,7 %.

radomir-jac-generali-investments
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments
Zdroj: cdn.xsd.cz

Dle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude docházet ve 2. čtvrtletí a i v následujících čtvrtletích k poklesu úspor domácností, protože se po pandemii a lockdownech otevírají mnohé služby a maloobchod.

Domácnosti tak mají více příležitostí pro výdaje a realizaci spotřeby. Je nutné poznamenat, že výdaje rostou z velmi nízké základny zapříčiněné pandemií covid. 

Ekonom Komerční banky Martin Gürtler souhlasí a dodává, že 2. čtvrtletí pravděpodobně přinese výraznější oživení ekonomiky s ohledem na rychlé ovlivnění protiepidemických restrikcí a lze očekávat hlavně nárůst spotřeby domácností.

V této zvýšené spotřebě bude figurovat zejména odložená poptávka, kterou nebylo možné z důvodu uzavřených obchodů a služeb v předchozích měsících realizovat. Martin Gürtler doplňuje, že pokračující očkování snižuje pravděpodobnost zavedení další plošné uzávěry a v růstu by tak měly pokračovat i soukromé investice. Vyšší domácí poptávka, která je z většinové části uspokojována dovozy ze zahraničí, by se měla odrazit v nižších přebytcích zahraničního obchodu. Ve 3. a 4. čtvrtletí by měl být vývoj české ekonomiky podobný.

Příjmy domácností

Ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet uvádí, že domácnostem v 1. čtvrtletí vzrostly celkové příjmy meziročně o 3,5 %. Z důvodu zavření části ekonomiky spotřební výdaje klesly o 3,4 %.

Nesmíme zapomenout, že příjem 36 212 nepobírají 2/3 obyvatelstva, a tak je nutné tuto hodnotu brát s rezervou – avšak lze skrze něj sledovat obecný vývoj. Meziroční pokles o 1,7 % byl způsoben zastavením výroby a uzavřením některých provozoven kvůli pandemii covid. Peníze vyplacené zaměstnancům v programu Antivirus se nezapočítávají do průměru, a tak hodnota průměru příjmů vyšla nižší.

Co se týče průměrného měsíčního příjmu, lepší je sledovat medián. Proč je vhodnější sledovat právě medián než průměr a jaký je medián příjmů v ČR, si můžete přečíst v našem aktuálním článku: Medián mzdy v ČR za 1. čtvrtletí 2021.

Jaký bude růst české ekonomiky za celý rok 2021? 

Analytici Komerční banky

martin-gurtler-ekonom-komercni-banka
Martin Gürtler, ekonom Komerční banky
Zdroj: linkedin.com

Analytici Komerční banky odhadují růst české ekonomiky za celý rok 2021 o 3,4 %. Ovšem můžeme očekávat i lepší výsledek díky rychlému uvolnění restrikcí. Zároveň však zde stále je riziko, že stejně jako v minulém roce dojde na podzim opět k zavedení protiepidemických omezení. Ekonom Komerční banky Martin Gürtler doplňuje, že i loni jsme totiž během léta pozorovali dechberoucí oživení české ekonomiky, avšak na podzim hospodářství klesalo.

Dalším rizikem jsou dle analytiků celosvětové nedostatky součástek zejména čipů v automobilovém průmyslu. Analýza duisburského centra Ferdinanda Dudenhoffera pro výzkum automotive průmyslu uvádí, že letos se ve světě vyrobí proti původním plánům přibližně o 5 milionů aut méně. Dalším rizikem je možný budoucí nedostatek lithium-iontových baterií. 

Evropská komise

Evropská komise ve své letní makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu české ekonomiky na 3,9 %. Dříve odhadovala růst o 3,4 %. V roce 2022 by měl být růst dokonce 4,5 %.. Dřívější odhady počítaly s hodnotou růstu 4,4 %. Tahounem tohoto růstu by měla být hlavně spotřeba a útraty domácností díky stabilní situaci na pracovním trhu a vysokým soukromým úsporám. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo