Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin otřásá investory. Stojí Tesla na pokraji svého konce? | Burza s odstupem

Cena Bitcoinu v týdnu po dosažení maxima nakonec výrazně klesla. Proč věští analytici akciím Tesla další 30% propad, čím překvapilo veřejnost Porsche? Jaký vliv měla zpráva o americké inflaci na finanční trhy.

Publikováno
Bitcoin otřásá investory. Stojí Tesla na pokraji svého konce? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že cena Bitcoinu v týdnu po dosažení maxima nakonec výrazně klesla, proč věští analytici akciím Tesla další 30% propad, čím překvapilo veřejnost Porsche a jaký vliv měla zpráva o americké inflaci na finanční trhy.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie převážně klesaly

Americké akcie v týdnu většinově klesaly, když investoři zvažovali zprávu o inflaci a známky oživení spotřebitelských výdajů. Nejlépe se z hlavních indexů držel index Dow Jones, který ve středu dosáhl rekordního maxima.

Z jednotlivých sektorů trhu zářily energetické akcie díky vyšším cenám ropy, zatímco technologické akcie zaostávaly kvůli slabosti společnosti Nvidia a dalších výrobců čipů.

Trhy začaly týden vcelku klidně, protože investoři očekávali úterní zveřejnění údajů o spotřebitelské inflaci. Index spotřebitelských cen (CPI) v únoru vzrostl o 0,4 %, což bylo v souladu s konsenzuálním očekáváním, ale jádrové ceny (bez potravin a energií) vzrostly o něco více, než se očekávalo, rovněž o 0,4 %.

Zdálo se, že investoři přijali vzestupné jádrové překvapení do značné míry s nadhledem, možná proto, že bylo částečně způsobeno pokračujícím růstem nákladů na bydlení. Ty jsou obecně považovány za zpožděný ukazatel celkového inflačního vývoje.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Je Tesla “růstovou akcii bez růstu”?

Po pomalém roce 2023 vyděsila Tesla investory oznámením pomalejšího růstu pro rok 2024, čímž ohrozila své vysoké ocenění.

A nyní Wells Fargo předpovídá, že prodeje budou klesat i v roce 2025. To by mohlo způsobit Tesle dlouhodobé problémy. Její akcie už letos klesly o více než 34 %, čímž se stala nejhorším hráčem v indexu S&P 500Wells Fargo navíc varuje před dalším 30% poklesem akcií.

  • Tesla v minulém roce agresivně snížila ceny svých modelů až o 11 %, aby zvýšila poptávku. To však jen mírně zvýšilo prodeje mezi řidiči, kteří jsou k elektromobilům skeptičtí.
  • Automobilka navíc nemá v blízké budoucnosti žádné vyhlídky na růst – ztrácí podíl na trhu v Číně a analytici Evercore očekávají její příští generaci levného elektromobilu až v roce 2027.

Překážkám Tesla čelí i v Evropě

Tesla by také mohla být nucena v tomto čtvrtletí významně snížit své evropské dodávky poté, co ekologická skupina údajně zapálila elektrickou věž v německé gigafactory Tesly, a to v souvislosti s kontroverzí kolem plánu Tesly vykácet lesy kvůli rozšíření továrny.

K tomu se přidávají i další bolesti hlavy: Dělníci Tesly ve Švédsku již několik měsíců stávkují a nyní i blokují dobíjecí stanice pro elektromobily.

Vývoj ceny akcií Tesla od začátku letošního roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Inflace v USA v únoru na úrovni 3,2 %, což snižuje naděje na snížení sazeb Fedu

Americké ministerstvo práce odhalilo, že místní spotřebitelské ceny od února 2023 stouply o 3,2 % – překonaly tak mediánový odhad 3,1 %. A zdá se, že se inflace v dohledné době neochladí.

  • Hlavními faktory, které stály za meziměsíčním skokem inflace, byly vyšší náklady na benzin a bydlení, které se na celkovém nárůstu podílely z více než 60 %. K růstu inflace přispěly také vyšší ceny ojetých automobilů, letecké dopravy a oblečení.
  • Jádrový index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní náklady na energie a potraviny, se oproti lednu zvýšil o 0,4 %, a to především v důsledku rostoucích cen benzinu – což znamenalo meziroční nárůst o 3,8 %.

Maloobchodu se daří:

Navzdory obavám z možné recese, které vyjádřil generální ředitel banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon, je maloobchod na vzestupu.

Maloobchodní tržby bez aut a benzinu v únoru vzrostly o 1,06 %, což představuje obrat oproti lednovému poklesu o 0,8 %. Zatímco tak budoucí vývoj úrokových sazeb a inflace zůstává nejistý, je zřejmé, že silný trh práce a růst reálných mezd nadále podporují výdaje.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 5 let
Vývoj americké inflace za posledních 5 let

Evropským akciím se v týdnu výrazně dařilo

Panevropský index Euro STOXX 600 v týdnu přidal 0,63 % a zaznamenal tak osmý týdenní růst v řadě. K růstu přispěly povzbudivé hospodářské výsledky podniků a rostoucí naděje, že Evropská centrální banka (ECB) v červnu sníží výpůjční náklady.

Francouzský index CAC 40 vzrostl o výrazných 2,24 %, italský FTSE MIB posílil o 1,61 % a německý DAX přidal 1,39 %. Britský index FTSE 100 si pak připsal necelé procento.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

ECB sníží sazby pravděpodobně v červnu i na dalších zasedáních

Agentura Bloomberg uvedla, že lotyšský centrální bankéř Martins Kazaks ve středečním rozhovoru naznačil, že snížení sazeb ECB přijde brzy, když prohlásil, že je inflační drak přišpendlen k zemi a stačí ještě trochu a bude poražen.

Francois Villeroy de Galhau, Robert Holzmann a Pierre Wunsch patřili mezi tvůrce politiky ECB, kteří během týdne tvrdili, že snížení úrokových sazeb může být nutné nejpozději v červnu.

ECB tak jasně signalizovala, že by v červnu nejraději snížila úrokové sazby. Zároveň je pravděpodobné, že centrální banka bude snižovat výpůjční náklady na každém dalším zasedání v tomto roce.

Existují sice rizika, že se inflace ve službách může zvýšit, ale tvůrci monetární politiky ECB se zaměří spíše na zpomalení růstu mezd.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 5 let
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB za posledních 5 let

Porsche se zapojuje do závodu elektromobilů se čtyřmi novými modely

Porsche představilo dva nové elektromobily a dva nové hybridy (modelové řady Panamera, Macan, Taycan a 911) v rámci svého velkého letošního plánu – letos má před sebou dosud nejambicióznější produktový rok.

Očekává se však, že větší důraz kladený na elektromobily ovlivní zisky společnosti, protože luxusní značka letos předpokládá 15 až 17% ziskovost z prodeje – což je méně než loňská 18% marže.

  • Nová produktová řada zahrnuje novou generaci jejich plně elektrického modelu Taycan, který se těší velké popularitě, když loni zaznamenal 11% nárůst prodejů.
  • V Číně, která je hlavním bojištěm ve válce elektromobilů, Porsche neplánuje snižovat ceny jako někteří konkurenti (například Tesla) – místo toho upřednostňuje hodnotu před tržním podílem.

Vývoj ceny akcií Porsche za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PAH3 Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Cesta k masivní adopci elektromobilů je plná výmolů

Nákladově orientovaní řidiči váhají s nákupem kvůli vysokým cenám elektromobilů, což vedlo letos k výraznému poklesu akcií výrobců elektromobilů, jako je Tesla, Lucid nebo Rivian.

Zavedené luxusní automobilky se silnou pověstí však našly hladší cestu na trh s elektromobily a hybridy. Například třeba BMW, považované za možná nejlepší tradiční automobilovou značku, jež provozuje ziskový byznys s elektromobily, se snaží na dosavadní úspěch navázat.

Základ jeho úspěchu? Snaží se oslovit řidiče, kteří uvažují o elektromobilech, ale zároveň hledají osvědčenou kvalitu.

Vývoj ceny akcií Tesla, Lucid a Rivian od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Lucid Group / LCID
Načítání
Načítání
Načítání
Rivian Automotive / RIVN
Načítání
Načítání
Načítání

Index PX pokračoval v dalším růstu

Pražská burza reprezentovaná indexem PX pokračuje v pozitivním trendu, když zaznamenala již 9. z celkově 11 týdnů letošního roku, kdy skončila v zisku. V posledním týdnu přitom vzrostla poměrně výrazně – téměř o 2 %.

Již druhý týden po sobě se nejlépe z námi sledovaných titulů dařilo akciím ČEZ, které si připsaly přes 3 %. Za poslední měsíc posílily o více než 6 % a částečně tak odmazávají ztrátu, kterou nabraly od začátku roku – ta však stále činí více než 10 %.

Dařilo se také akciím Erste Group s růstem o více než 2 % a akciím Komerční banky, které si připsaly přibližně 1,5 %. Cena akcií Moneta se během týdenního obchodování nezměnila. Jediným z námi sledovaných titulů, který zapsal ztrátu tak byly akcie Philip Morris s téměř 2% ztrátou.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin dosáhl svého historického maxima, pak se propadl, zatímco Solana prudce stoupá

Zažili jsme další týden jako na horské dráze pro Bitcoin i širší trh s kryptoměnami.

Nejprve se cena největší digitální mince podle tržní kapitalizace zdála být nezastavitelná, když se na začátku týdne pohodlně obchodovala nad úrovní 70 tisíc dolarů. Ve středu pak cena Bitcoinu dosáhla dalšího historického maxima 73 737 dolarů.

Situace se však ochladila, když vyšly najevo údaje o únorové americké inflaci. Následoval výprodej akcií a Bitcoinu, který ještě zhoršil správce kryptofondu Grayscale, jenž toto aktivum přesunul na Coinbase, čímž jeho cenu dále stlačil směrem dolů.

Mince se kolem nedělní 13. hodiny obchoduje za 67 072 dolarů tedy přibližně o 6 % níže než před týdnem ve stejnou dobu.

Meme tokeny – zejména ty, které běží na Solaně, jako například Bonk – v průběhu týdne prudce rostly a dosahovaly velkých zisků. V druhé půlce týdne se však naopak prudce propadly.

Dogecoin výrazně rostl poté, co miliardář a technologický podnikatel Elon Musk naznačil, že by jeho automobilka měla přijímat tuto kryptoměnu od zájemců o koupi vozidel.

Desátá největší kryptoměna však nabídla stejný vývoj jako řada dalších altcoinů a za celý týden výrazně klesla – za posledních sedm dní o téměř 15 %, a její cena činí 0,15 dolaru poté, co se v týdnu dotkla maxima 0,187 dolaru.

Velmi volatilní byl i superpopulární Dogwifhat – který běží na Solaně. Za sedm dní vzrostl o 6 % a jeho cena je 2,45 dolaru – vrchol z poloviny týdne však činí 3,44 dolaru.

Z hlavních kryptoměn vítězí opět Solana. Páté největší digitální aktivum vyskočilo o více než 32 % a kolem nedělní 13. hodiny stojí 193 dolarů.

Její tržní kapitalizace se tento týden rovněž dostala na historické maximum přes 85 miliard dolarů, přestože je cena Solany stále hluboko pod jejím historickým maximem z listopadu 2021, které činí 259,96 dolaru.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Růst ceny zlata se zastavil

Ropa si po delší době opět připsala výraznější zisk. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad 80 dolary za barel a v týdnu si připsala více než 3 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – zakončil týdenní obchodování dokonce nad úrovní 85 dolarů za barel, když během týdne vzrostl téměř o 5 %. Oba ropné benchmarky se taky podívaly na nejvyšší cenu od začátku loňského listopadu.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Rozporuplně si naopak vedlo zlato a stříbro. Spotové zlato poměrně výrazně oslabilo po zveřejněné zprávě o americké inflaci a nakonec v týdnu odepsalo přes procento a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 155 dolarů za unci.

O něco málo vyšší inflace, než se očekávalo, snížila pravděpodobnost brzkého snížení úrokových sazeb Fedu. Vyšší úrokové sazby znamenají, že je zlato méně atraktivní investicí ve srovnání s dluhopisy, které investorům nesou úrok, zatímco z držení zlata investorům žádný příjem neplyne.

Naopak si více než 3 % připsalo stříbro. Cena fyzického stříbra ukončila v pátek obchodování na hodnotě 25,15 dolaru za unci, zatímco nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt skončil obchodování ještě o 36 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Investoři v loňském roce sklízeli dividendy ve velkém, protože společnosti vyplatily akcionářům rekordních 1,66 bilionu dolarů (v roce 2022 to bylo 1,57 bilionu). Proto jako číslo týdne volíme 1,66.

Téměř polovinu růstu výplat v posledních dvou letech zajistily banky díky prostředí vyšších úrokových sazeb.

Číslo týdne

Ve 22 zemích – včetně USA, Francie a Německa – došlo k historicky nejvyšším výplatám, přičemž 86 % kótovaných společností po celém světě zachovalo, nebo zvýšilo dividendy.

Jaká je budoucnost dividend? Očekává se, že sektory jako ropa, zdravotnictví a spotřební zboží nahradí zpomalující se bankovní dividendy a udrží tak růstovou dynamiku.

S předpokládanou celkovou výplatou dividend ve výši 1,72 bilionu dolarů v roce 2024 mohou investoři očekávat další rok masivních výnosů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.