Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 největších plátců dividend. Žebříčku vévodí Microsoft a Apple!

Rekordní objem dividend vyplacených za loňský rok by letos mohl být překonán. Ve kterých sektorech rostly dividendy nejvíc?

Publikováno
10 největších plátců dividend. Žebříčku vévodí Microsoft a Apple!
Zdroj: Depositphotos.com

Celosvětově vyplacené dividendy vzrostly v roce 2023 o 5 % a celkový objem se vyšplhal na rekordních 1,66 bilionu dolarů.

Nejvíce peněz akcionářům vyplatily Microsoft a Apple a spolu s dalšími 3 americkými společnostmi tvořily polovinu žebříčku 10 největších plátců dividend světa.

Tradičně silný sektor energetických firem klesl, ale finanční sektor pokles více než dohnal.

Loňský rok byl dobrý, letošní bude pravděpodobně ještě lepší

Průzkum, který zveřejnila britsko-americká skupina zabývající se správou aktiv, Janus Henderson, ukázal na růst nebo zachování dividend u 86 % sledovaných firem.

Zpráva přitom pokrývá 1 200 světově největších veřejně obchodovaných společností podle tržní kapitalizace.

Velmi silné bylo čtvrté čtvrtletí 2023 s meziročním růstem 7,2 %. Pro letošek pak Janus Henderson předpovídá vyplacené dividendy ve výši 1,72 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 3,9 % na základní úrovni a odpovídá podkladovému růstu 5,0 %.

Zdroj: janushenderson.com
Růst celkového globálního objemu dividend
Růst celkového globálního objemu dividend
Info

Janus Henderson vysvětluje, že podkladová míra růstu upravuje změnu na základní úrovni tak, aby brala v úvahu dopad směnných kurzů, nestálých jednorázových speciálních dividend a technických faktorů souvisejících s kalendáři dividend a změnami v jeho indexu.

Pesimismus ohledně globální ekonomiky se v roce 2023 ukázal jako neoprávněný a i když je výhled nejistý, dividendy mají podporu. Podnikový cash flow ve většině sektorů zůstal silný a poskytuje dostatek síly pro dividendy a odkoupení akcií,” řekl Ben Lofthouse analytik z Janus Henderson.

Lofthouse dodal, že i když se zpožděný dopad vyšších úrokových sazeb bude nadále projevovat na výplatách prostřednictvím pomalejšího globálního hospodářského růstu a vyšších nákladů na financování, zůstává ohledně dividend v roce 2024 optimistický.

Geografický rozpad

Společnosti z 22 zemí, včetně USA, Francie, Německa, Itálie, Kanady, Mexika a Indonésie, doručily rekordní výplaty.

Evropa bez Spojeného království pak přispěla 40 % k celosvětovému nárůstu, když v regionu vzrostly výplaty o 10,4 % na rekordních 300,7 miliardy dolarů.

Zdroj: janushenderson.com
Janus Henderson Global Dividend Index
Janus Henderson Global Dividend Index

Japonsko bylo také velkým přispěvatelem k celosvětovému růstu dividend, když 91 % společností buď zvyšovalo výplaty nebo je udrželo stabilní.

Spojené státy pak generovaly vůbec nejvýznamnější příspěvek k celosvětovému růstu dividend (co se absolutních čísel týče), ačkoliv jejich 5,1% podkladový nárůst byl ve shodě s globálním průměrem, jak uvedla výzkumná firma.

Kdo vyplácel nejvíc

Pokud jde o obory podnikání, růst táhly banky a finanční instituce, když v roce 2023 vyplatily na dividendách 220 miliard dolarů a tedy 26 % z celkového objemu.

China Construction Bank a JPMorgan Chase se dokonce umístily v první desítce globálních plátců dividend pro rok 2023. Vůbec nejvíce na dividendách vyplatily – možná trochu překvapivě společnosti Microsoft a Apple následované ropným gigantem Exxon Mobil.

Zdroj: janushenderson.com
TOP 10 největších plátců dividend na světě
TOP 10 největších plátců dividend na světě

Největší propad pak nastal v odvětví Oil&Gas, tedy energetických firem zabývajících se těžbou ropy a zemního plynu.

Jejich výplaty klesly o 23 miliard dolarů ve srovnání s předchozím rokem, což představuje pokles o 11,5 %.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎