Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy čeká hluboký pokles, když se potvrdí tento signál: Jak se chránit před propady trhů?

Akciové trhy jsou jako hlasovací stroj, díky čemuž můžeme v reálném čase sledovat oceňování různých titulů. Co když se však tento hlasovací stroj porouchá vlivem okolností?

Akciové trhy čeká hluboký pokles, když se potvrdí tento signál: Jak se chránit před propady trhů?
Zdroj: depositphotos.com

Makroekonomický fundament je pro finanční trhy naprostý základ, který by měl každý běžný investor sledovat. Obzvláště byste měli věnovat pozornost očekávání ohledně reálné ekonomiky v USA.

Třeba formou výnosové křivky, která čerstvě vygenerovala velmi medvědí signál. Tento signál tu nebyl od roku 2007.

Akciové trhy v krátkodobém horizontu fungují jako hlasovací stroj, který v reálném čase oceňuje nejrůznější tituly. Díky tomu můžeme sledovat, jakou cenu zrovna má ta či ona akcie. Co když se však něco porouchá?

Ono hlasování o ceně je vlastně projevem psychologie. Tržní účastníci si zrovna myslí, že cena má být taková. Když je však cokoliv extrémně vyděsí, společně hlasují, že má daný titul hodnotu třeba o 40 % nižší. Ale to je přece nesmysl. Pořád je to přece stejný titul, opravdu se za krátký čas natolik změnil fundament?

Proto je klíčové se zaměřovat na dlouhodobost.

Jelikož dlouhodobým horizontem fungují trhy jako staré mechanické váhy. Jistý čas si počkáte, ale je to mnohem spolehlivější. To znamená, že když držíte v portfoliu kvalitní tituly, prismatem 5 až 10 let se vám trpělivost bohatě vrátí.

Poznámka

Běžně se bohužel setkávám s názorem od “investičních profesionálů” kteří arogantně prohlašují, jak retail nechce držet akcie déle jak rok. A proto nemá dlouhodobost smysl.

Pro ně určitě ne, protože žijí z provizí. Bohužel to nemá nic společného s investováním. Spekulují akorát s kapitálem svých investorů, když jde o fondy.

Video: Akciové trhy v ohrožení!

Výnosová křivka varuje všechny akciové investory

Data z amerického trhu práce natolik hnula s tržními výnosy, že po zhruba 25 měsících končí inverze výnosové křivky. Prismatem spreadu mezi 10letými a 2letými tržními výnosy. Respektive dochází k jejímu napřímení, protože spread je kladný. A to je historicky onen finální spouštěč pro ekonomickou recesi.

Poznámka

Výnosová křivka je grafické znázornění úrokových sazeb na amerických vládních dluhopisech v závislosti na době jejich splatnosti.

Je důležitým nástrojem pro odhadování ekonomických očekávání. Pokud je v převrácené podobě (inverze), investoři čekají zpomalení reálné ekonomiky.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Výnosová křivka prismatem 10letých a 2letých splatností a míra nezaměstnanostiVýnosová křivka prismatem 10letých a 2letých splatností a míra nezaměstnanosti
Výnosová křivka prismatem 10letých a 2letých splatností a míra nezaměstnanosti

Výnosová křivka má své velké příznivce a zároveň odpůrce. Je až zábavné sledovat, jak tento předstihový ukazatel rozděluje ekonomy a analytiky. Pro některé představuje výnosovka spolehlivý indikátor, protože v předešlých desetiletích to jednoduše fungovalo. Jiní poukazují na nedostatky.

Ono je třeba si uvědomit, že výnosová křivka reprezentuje očekávání investorů na dluhopisovém trhu a nic víc. Když tudíž její podoba generuje jakýkoliv signál, nemusí se vyplnit.

Je vhodné si zdůraznit, že výnosová křivka je z podstatné části stále převrácená. Jak je ale zřejmé z grafu se spreadem 10letých a 2letých splatností, část křivky se napřimuje. A s největší pravděpodobností se do roka celá výnosovka vrátí do běžné podoby.

Zdroj: tradingview.com
Aktuální podoba výnosové křivky
Aktuální a rok stará podoba výnosové křivky

Dluhopisový trh každopádně propisuje rychlý pokles sazeb ze strany americké centrální banky. Jak to víme?

Díky extrému v podobě spreadu 1letých bills a základní úrokové sazby (Fed Funds). Spread je hluboko v záporných číslech, -1,184 %.

Tak hluboko se spread posledně nacházel v roce 2008, respektive během finanční krize. Z toho vyplývá, že trhy pro dohlednou dobu propisují velmi rychlý pokles v úrokových sazbách. Proč se trhy takto chovají?

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Spread 1letých bills a základní úrokové sazby
Spread 1letých bills a základní úrokové sazby

Výše popsané znamená, že očekávání ohledně vývoje reálné ekonomiky není zrovna nejlepší.

Už na přelomu července a srpna jsme viděli, jak data z trhu práce fungovala jako trigger pro hluboké poklesy tržních výnosů. Po mnoha letech jsme proto mohli v čisté podobě sledovat, jak jsou negativní makro data trhy interpretována též negativně.

Poznámka

Pokles tržních výnosů, obzvláště na delším konci výnosové křivky, reprezentuje negativní očekávání ohledně reálné ekonomiky.

Závěrem: Jak své portfolio chránit?

A nyní se dostáváme k tomu vůbec nejdůležitějšímu. Jak své portfolio chránit? Nebo alespoň, jak vytvářet rezervy, které lze posléze využít pro nakupování během kurzových propadů? Jistou nápovědou mohou být objemy v peněžním trhu (MMF).

Poznámka

Warren Buffett taky drží rekordní objemy v hotovosti. Vytvářet rezervy má smysl, dokonce i během býčího trhu.

Dle posledních dat je v peněžním trhu již více jak 6,24 bilionů dolarů, což jsou historické rekordy. Ještě před dvěma roky to bylo pouze něco přes 5 bilionů dolarů. Tudíž je po těchto nástrojích vskutku silná poptávka.

Zdroj: bloomberg.com
Rekordní objemy v peněžním trhu
Rekordní objemy v peněžním trhu

Necelé dva roky nabízí pokladní poukázky (treasury bills) velmi solidní výnosy, které jsou naprosto bez rizika. Ještě začátkem července se daly získat s 5% výnosem.

Nyní je to něco nad 4 %. Solidní a jistý výnos bez rizika je ideální pro investory, kteří čekají na akciovém trhu na příležitosti.

Zároveň tím své portfolio chráníte, protože se hodnota pozic v MMF, ze své podstaty, vlivem změn úrokových měr nemění. Přitom inkasujete jistý a slušný výnos. V dnešní době je expozice jednoduchá, stačí pro to ETF určené pro pokladniční poukázky.

A to není vše, znova se podívejte na ty objemy. Představte si, že to jednou “poteče” do akciového trhu. Jenomže k tomu musí mít ti investoři důvod. Jsem si jist, že jednou přijde.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.