Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie v týdnu odepsaly miliardy dolarů. Začne Amazon vyplácet dividendu? | Burza s odstupem

Akcie se výrazně propadají na pozadí hororových výsledků Tesly. Začne Amazon vyplácet dividendu? Další důvod, proč jsou farmaceutické firmy tak neoblíbené. Proč tak neuvěřitelně rychle roste zlato a stříbro?

Publikováno
Akcie v týdnu odepsaly miliardy dolarů. Začne Amazon vyplácet dividendu? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že se akcie výrazně propadly na pozadí hororových výsledků Tesly, zda začne Amazon vyplácet dividendu, a jaký je možná důvod, proč jsou farmaceutické firmy mezi spotřebiteli tak neoblíbené.

Ujít by vám také nemělo, proč tak neuvěřitelně rychle roste zlato a stříbro.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie ustupují z rekordních hodnot díky známkám oživení výroby

Indexy společností s velkou tržní kapitalizací se stáhly z rekordních maxim, protože výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly v reakci na známky toho, že by výrobní sektor mohl konečně získat dynamiku. Ještě více se pak propadl index Russell 2000.

Výkonnost trhu se také opět zúžila, přičemž růstovým akciím se dařilo lépe než hodnotovým a akcie s velkou kapitalizací klesaly méně než akcie s malou kapitalizací.

Akcie energetických společností si vedly lépe, protože ceny ropy dosáhly nejvyšší úrovně od října v důsledku obav z rostoucího napětí mezi Izraelem a Íránem a rozhodnutí hlavních vývozců zachovat limity produkce ropy.

Páteční pozdní posílení Microsoftu rovněž podpořilo technologický sektor.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

“Mozky” AI rally konečně dohánějí ztráty

Jen málokterá akcie v posledních letech rostla tak jako Nvidia. Za svůj 1 700%, pětiletý vzestup vděčí nově objevené poptávce po hardwaru pro umělou inteligenci (AI)a další společnosti se k ní přidávají.

Nejprve to byla společnost Super Micro Computer, výrobce serverů, která díky spojení s produkty Nvidie zaznamenala za poslední rok téměř 1 000% nárůst.

Nyní jsou na vzestupu také polovodičové firmy vyrábějící paměti pro hardware s umělou inteligencí.

 • Vysokovýkonnostní paměť (HBM – high-bandwidth memory) je klíčová pro “počítání čísel” v produktech společností Nvidia a AMDvyrábí ji však jen několik společností, což vytváří velmi konkurenční trh.
 • Z poptávky těží především společnost Micron Technology, jejíž akcie od začátku roku 2023 více než zdvojnásobily svou hodnotu a tržní kapitalizace společnosti přesáhla 130 miliard dolarů.

Výhled do budoucna

Někteří analytici a investoři, jako například Cathie Wood z ARK Invest, varují, že se rally v oblasti umělé inteligence již možná vyčerpala.

Analytici Bank of America však nedávno zvýšili hodnocení společnosti Micron Technology a očekávají skokový nárůst ceny akcií, protože se poptávka po vysokovýkonnostních pamětech zvyšuje.

Z toho by mohla těžit také společnost SK Hynix a její jihokorejský soused, Samsung Electronics – který zkouší nový HBM čip, aby se utkal se svým hlavním konkurentem.

Vývoj ceny akcií Micron Technology od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MU Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Amazon přemýšlí, jak naložit se svou hromadou peněz

Bankovní účet Amazonu je rozhodně v pořádku. Loňský rekordní volný peněžní tok se letos podle odhadů téměř zdvojnásobí na 62 miliard dolarů. Do konce roku 2024 by tak maloobchodní gigant mohl disponovat hotovostí ve výši téměř 100 miliard dolarů.

Investoři se tak nyní ptají: “Co s těmito penězi Amazon udělá?” Vzhledem k tomu, že se objevují dvě možnosti, investoři vyhnali akcie na nová maxima.

 • Na rozdíl od některých technologických gigantů Amazon již dva roky neprovádí zpětný odkup akciíanalytici jej tedy považují za reálnou možnost.
 • Analytici také očekávají, že Amazon možná vyhlásí čtvrtletní dividendu a půjde tak ve stopách společností Meta, Microsoft a Apple.

Je pouze jedno místo, kde Amazon utrácí ve velkém

Nedávno Amazon oznámil plán utratit v příštích 15 letech 150 miliard dolarů za modernizaci svých datových center pro aplikace a služby umělé inteligence.

Amazon očekává, že AI posílí jeho divizi cloudových služeb, která v minulém čtvrtletí tvořila 14 % jeho tržeb, ale generovala téměř polovinu zisku. Je tak klíčovým faktorem, který podporuje růstovou trajektorii akcií.

Navzdory hotovostním rezervám a optimismu v oblasti cloudu však tato divize stále snižuje počet pracovních míst.

Vývoj ceny akcií Amazon za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie rovněž výrazně klesly

Evropské akcie se svezly na vlně negativního sentimentu a ve zkráceném obchodním týdnu rovněž výrazně klesaly.

Celoevropský index STOXX Europe 600 klesl o více než procento a přerušil tak deset týdnů růstu v řadě.

Jestřábí komentáře některých tvůrců politiky Federálního rezervního systému a vyšší ceny ropy zpochybnily načasování snížení úrokových sazeb a negativně reagovaly i indexy v největších evropských ekonomikách.

Vůbec nejvíce oslabil italský index FTSE MIB o téměř 2,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Novo Nordisk vydělává na svém lékovém hitu nehorázné peníze

Američané utratí měsíčně téměř 1 000 dolarů za hit na hubnutí Ozempic, nová studie ale ukazuje, že výroba měsíční dávky stojí méně než 5 dolarů.

Díky této obrovské ziskové marži (více než 99%!) dosáhl výrobce léků Novo Nordisk v loňském roce zisku 12 miliard dolarů – a tržní kapitalizace 573 miliard dolarů, která z něj nyní činí nejhodnotnější evropskou společnost.

 • Aby dále zvýšil své ziskové marže, investuje Novo Nordisk miliardy do rozšíření výrobních kapacit, což by mělo zvýšit dodávky a rozšířit přístup k léku během jeho exkluzivního patentového období.
 • Jediným potenciálním faktorem pro snížení cen před vypršením patentu je politický zásah – Bidenova administrativa úspěšně snížila ceny některých léků tím, že umožnila Medicare (vládní program zdravotního pojištění) vyjednávat o cenách s farmaceutickými společnostmi.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za poslední půlrok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NOVOB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Inflace v eurozóně nadále ochlazuje

Evropa dělá pokroky v boji proti inflaci a téměř dosáhla předpandemické úrovně.

Ceny v eurozóně klesaly již třetí měsíc v řadě a v březnu dosáhly 2,4 % (oproti 2,6 % v únoru). Jádrová inflace rovněž klesla na 2,9 % – poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu se dostala pod 3 %.

 • Agentura Reuters koncem března provedla průzkum mezi ekonomy a 90 % z nich předpokládá, že Evropská centrální banka odloží snížení sazeb až na červen. I když by tyto údaje mohly znamenat, že ke snížení dojde dříve, některé údaje vyvolávají obavy.
 • Například inflace ve službách zůstává na tvrdohlavě vysoké úrovni 4,0 % – pravděpodobně v důsledku stabilního růstu mezd v EU v uplynulém roce.

Mezitím se ve Spojených státech inflace pohybuje opačným směrem. K čemuž přispívají náklady na bydlení, které mají v americkém měření inflace větší váhu.

Snížení inflace však stálo EU daň v podobě hospodářského (ne)růstu – v posledním čtvrtletí roku 2023 blok nerostl, zatímco americký HDP meziročně vzrostl o 3,4 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Index PX opět v týdnu mírně vzrostl

Index PX za sebou má pozitivní start do druhého čtvrtletí, kdy si ve zkráceném obchodním týdnu připsal drobný zisk a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 521 bodů.

V mírně záporných číslech se obchodovaly akcie ČEZ, které od začátku roku ztrácí již více než 14 %, a necelé procento odepsaly i akcie Philip Morris.

Více než procentní zisk naopak zaznamenaly akcie Erste Group a Komerční banky. Necelé procento pak získaly i akcie Moneta. Jak akcie Erste Group, tak Komerční banky letos vzrostly už o více než 16 %, akcie Moneta pak o necelých 10.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny v týdnu mírně ztratily. Byl představen nový stablecoin

Největším kryptoměnám se v týdnu příliš nedařilo. Nepostihl je nějak závratný propad, ale Bitcoin se v sobotu kolem 10. hodiny obchoduje lehce pod úrovní 68 tisíc dolarů, což znamená 3% pokles za posledních 7 dní. Podobně si v aktuálním týdnu vedlo i BNB.

O něco hůře performovalo Ethereum, které za týden ztratilo 5 % a obchoduje se na úrovni 3 300 dolarů – co bychom však za takovou cenu dali před rokem. Z nejvýznamnějších kryptoměn se nejhůře dařilo Cardanu a Solaně, které ztratily okolo 10 %.

Vzhledem k relativnímu klidu na trhu se pojďme podívat ještě na jednu významnou novinku.

Crypto trh má nový stablecoin

Byl představen nový stablecoin od Ripple, který zatím nemá jméno. Je jako slavné dítě, které čeká na odhalení svého jedinečného, titulků hodného jména.

Co o něm zatím víme?

 • Stablecoin bude vázán na americký dolar.
 • Bude 100% krytý dolarovými vklady, krátkodobými americkými pokladničními poukázkami a dalšími hotovostními ekvivalenty.
 • Rezervy budou auditovány účetní firmou třetí strany a Ripple bude každý měsíc zveřejňovat atesty.

Nový stablecoin bude k dispozici na blockchainech XRP Ledger a Ethereum ještě letos a v budoucnu se plánuje rozšíření na další blockchainy a protokoly.

Ripple stablecoin však bude mít plné ruce práce, aby uspěl, protože bude muset konkurovat již zavedeném stablecoinům:

 • Tether: v současnosti má tržní kapitalizaci 106 miliard dolarů a ovládá 69 % trhu se stablecoiny.
 • Circle: v současnosti druhý největší stablecoin s tržní kapitalizací 32 miliard dolarů a 22% podílem na trhu.

Uvidíme, zda bezejmenný nováček dokáže konkurovat zavedeným veteránům.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Ropa na nejvyšší ceně od řijna 2023. Zlato nadále posouvá rekordy

Kakao a zlato nejsou jedinými komoditami, které výrazně rostou – ukazuje se, že je to i ropa. V úterý se ceny americké ropy vyšplhaly nad 85 dolarů v souvislosti s obnovenými obavami z geopolitické nejistoty. Je to nejvyšší cena od října 2023, tedy od začátku konfliktu mezi Izraelem a Gazou.

Do konce týdne pak americká ropa WTI vystoupala až k 87 dolarům a v týdnu vzrostla o více než 4 %. Mezitím ropa Brent – globální ropný benchmark – překonala úroveň 90 dolarů za barel, když si v týdnu připsala téměř 5% zisk.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Žijeme v neklidné době – není divu, že zlato prudce roste

Ceny zlata nadále trhají rekordy. V pátek dosáhla jeho cena 2 323 dolarů za unci a za celý týden si připsalo téměř 4 %. Stříbro pak jen tak mimochodem vzrostlo v týdnu o nebývalých 10 %!

Zlato je obvykle považováno za pojistku proti inflaci, jeho současná rally však odráží obavy z geopolitické nestability. Vzhledem k hrozícím válkám a řadě napjatých celosvětových voleb na obzoru se investoři obracejí k této “bezpečné hře”, aby získali jistotu.

Investoři zkrátka oceňují, že zlato nemá žádný “národní pas” a není v něm žádná politika. Mezitím se kvůli probíhajícím konfliktům někteří obávají “nekonečné” války mezi Izraelem a Hamásem – a OSN vidí v nedohlednu konec ruské války s Ukrajinou.

Jak vysoko může zlato zajít? Mnohé banky nabízejí pro zlato býčí střednědobé prognózy, přičemž JPMorgan tvrdí, že letos je možné dosáhnout dokonce 2,5 tisíce dolarů.

Goldman Sachs očekává, že vysoké nákupy centrálních bank povedou k růstu cen. A jeden z analytiků Citi nevylučuje ani 3 tisíce dolarů – i když k tomu prý může být zapotřebí globální recese.

Co mě tento týden zaujalo:

Úterní zpráva, kdy se investoři Tesly dozvěděli, že společnost dodala v první kvartále pouhých 387 tisíc vozů, nebyla žádným špatným vtipem, ale smutnou realitou. Proto jako číslo týdne volíme 387.

Číslo týdne

Tesla oznámila, že počet dodaných vozů v prvním čtvrtletí klesl oproti předchozímu čtvrtletí o 20 % (a meziročně téměř o 10 %), což je výrazně méně, než analytici očekávali, a to 449 tisíc.

Navzdory lednovému varování společnosti o výrazně nižších dodávkách ve srovnání s rokem 2023 rozsah poklesu mnohé překvapil a po poslední ráně se hodnota Tesly letos snížila o třetinu.

Tesla se potýkala s poruchami v několika výrobních závodech. Krom toho se i zhoršil pokles poptávky po elektromobilech s růstem úrokových sazeb a omezováním spotřebitelských výdajů.

Varování před vybitými bateriemi: Dokonce i čínský výrobce elektromobilů BYD, který na konci loňského roku předstihl Teslu na pozici největšího světového prodejce elektromobilů, vykázal v prvním čtvrtletí 43% pokles prodejů.

BYD přitom v březnu snížil ceny u více než 100 modelů, čímž zintenzivnil konkurenční boj na globálním trhu s elektromobily – bitvu, kterou Tesla začala a prohrává, protože prodeje zdaleka nedrží krok s očekáváním analytiků.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎