Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Micron Technology – stále podceňovaný favorit?

Publikováno
Akcie Micron Technology – stále podceňovaný favorit?

Americká firma Micron Technology je jedním z největších a nejvýznamnějších světových výrobců paměťových čipů. Jedná se o čipy, které jsou základem operačních pamětí osobních počítačů, SSD disků, paměťových karet nebo například USB flash disků.

Poslední vývoj akcií Micron naznačuje, že může jít o jednoho z vítězů současné ekonomické situace, která nahrává technologickým firmám, přitom ale rozhodně nejde o zrovna známou firmu. Proč je dobré o firmě něco vědět – je nyní zajímavý čas na nákup?

Firmě se v poslední době velmi daří

Logo společnosti Micron

Podle posledních výsledků celkové tržby firmy Micron nyní rostou již třetí kvartál v řadě. Meziročně vzrostly o 12 % a dosahují až 5,77 miliard dolarů. Čistý zisk dokonce vzrostl o 64 % a dosáhl 897 milionů dolarů.

V minulých letech se sektor potýkal s přesyceným trhem na nabídkové straně a tedy s logickým tlakem na nízkou cenu produktu. Nyní se zdá, že se trh konečně ustálil. To je vidět i na akciích Micron – za poslední rok jejich cena stoupla o 40 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MU Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Za stabilizací trhu stála hlavně znatelně zvýšená poptávka po čipech v oblasti 5G zařízení, automobilů, nebo datových center. Také nesmíme zapomenout na pandemii koronaviru, kvůli které se masivně nakupují nové počítače kvůli práci z domova anebo online výuce. Zvýšená poptávka umožňuje firmě nabízet čipy na trhu s mnohem příznivější cenou, a tedy i marží.

Podle společnosti Micron je již dno ekonomického cyklu za námi a v roce 2021 bychom mohli být svědky pro firmu příznivých trendů. Kromě již zmíněné zvýšené poptávky by firmě mohlo pomoci plánované snižování výrobních nákladů, které má nadále pomáhat se zlepšováním provozní marže – ta meziročně i tak stoupla z 12 na současných 17 %.

Čelí firma dlouhodobým hrozbám, anebo příležitostem?

Čísla pro firmu vypadají příznivě – nesmíme ale zapomínat na dlouhodobé výzvy, které mohou podnikání v daném sektoru ovlivnit. Hlavně jde o hrozbu levné čínské konkurence, která se stále snaží zaplavit trh levnými paměťovými čipy. Micron se s čínskou konkurencí potýkal již v minulosti, kdy jimi byl například okraden o obchodní tajemství anebo žalován kvůli kartelové dohodě mezi Micronem a dvěma dalšími jihokorejskými společnostmi.

Na druhou stranu, není důvod předpokládat, že by se firmě nemohlo dařit i nadále. Konkurence je přece všude a Micron se čínské konkurence nebojí. Již dříve se jejich výkonný ředitel nechal slyšet, že “Micron má více než 40 let zkušeností v oboru – umíme vyrobit produkt s vysokým výkonem, kvalitou a spolehlivostí, a to při nízkých nákladech. Víme, jak postavit továrnu a známe do detailu technologii výroby.”

“Čínská konkurence jsou naproti tomu nováčci, kteří do odvětví vstoupili nedávno a musí s ním napřed vůbec srovnat krok. Celé odvětví je navíc velmi dynamické a i když se jim občas něco podaří, za chvíli začínají zase znova. Úspěšnou firmu nevytvoříte přes noc, a to ani s neomezenými financemi čínské vlády,” dodává.

Výsledky za poslední kvartál 2020

Micron na sebe strhl pozornost v posledních několika dnech kvůli publikovaným finančním výsledkům za poslední kvartál. Tržby vzrostly o 11 % a v meziročním srovnání o 24 %. Ve své prezentaci společnost uvedla, že v následujícím roce očekávají růst poptávky o 20 % a růst čistého zisku z 1,2 miliard až na 3,2 miliard dolarů.

Jak je vidět na grafu výše, díky lepším než předpokládaným číslům cena jejich akcií velmi rychle poskočila o několik procent.

Většina trhu je ohledně ceny akcií i nadále optimistická a očekává, že jejich cena může růst i nadále.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎