Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla za sebou má jedno z nejhorších čtvrtletí v historii. Co se děje s Elonem Muskem a jeho impériem?

Tesla prožívá turbulentní období. Čelí nejen rostoucí konkurenci a ekologickým protestům, ale i interním výzvám a kontroverzním krokům jejího CEO, Elona Muska.

Publikováno
Tesla za sebou má jedno z nejhorších čtvrtletí v historii. Co se děje s Elonem Muskem a jeho impériem?
Zdroj: Deeply.cz

Akcie výrobce elektromobilů se v prvních třech měsících roku propadly o 29 %, což je nejhorší čtvrtletí pro akcie Tesla od konce roku 2022 a třetí nejhorší od vstupu Tesly na burzu v roce 2010. Byla také největším propadákem v rámci indexu S&P 500.

Největším důvodem obav na Wall Street je hlavní činnost Tesly. Společnost se dnes chystá oznámit výrobu a dodávky vozidel za první čtvrtletí a i býci očekávají pomalé výsledky, a to navzdory snížení cen a pobídkám pro kupující.

Minulý čtvrtek, poslední obchodní den prvního čtvrtletí, analytici očekávali za toto období přibližně 457 000 dodávek, jak vyplývá z průměru 11 odhadů analytiků sestavených společností FactSet.

To by znamenalo 8% nárůst oproti 422 875 kusům před rokem. Odhady pro toto čtvrtletí se však pohybovaly v rozmezí 414 000 až 511 000 dodávek.

Zde jsou čtyři hlavní důvody propadu společnosti Tesla v prvním čtvrtletí.

Vývoj ceny akcií Tesla v prvním kvartále letošního roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

1. Neutuchající konkurence v Číně

V Číně se objevuje konkurence v podobě náporu plně elektrických vozidel, včetně nových modelů, které stojí méně než populární SUV Model Y a sedan Model 3 společnosti Tesla.

Na konci roku 2023 čínský BYD sesadil Teslu z trůnu největšího světového výrobce elektromobilů. V prvním čtvrtletí letošního roku BYD pokračoval v tlaku a uvedl na trh svůj elektromobil Qin Plus EV s počáteční cenou kolem 15 200 USD, následovaný malým plně elektrickým hatchbackem BYD Seagull s cenou od 10 000 USD.

Čínská společnost Xiaomi, která vyrábí chytré telefony, také vstupuje do hry se svým prvním plně elektrickým SUV, které stojí méně než základní sedan Model 3 společnosti Tesla.

Generální ředitel Xiaomi, Lei Jun, uvedl, že se standardní verze SU7 bude v Číně prodávat za 30 408 USD, což je cena, která, jak přiznal, bude znamenat, že společnost na každém prodeji prodělá. Model 3 od Tesly je o zhruba 4 000 USD dražší.

2. Střety s aktivisty v Evropě

V březnu pak přišel dramatický protest ekologů v Německu. Protestující, kteří nesouhlasili s plány společnosti na rozšíření plochy její továrny na výrobu automobilů a baterií v Braniborsku u Berlína, zapálili elektrickou infrastrukturu v blízkosti závodu Tesla.

Požár se sice nerozšířil na továrnu, ale zanechal ji bez dostatečného napájení pro provoz, což si vynutilo dočasné přerušení výroby.

Mezitím v severských zemích stávkovali servisní technici a další pracovníci společnosti na podporu švédských odborů IF Metall. Odborová skupina tlačí na Teslu už od října 2023, aby vyjednala a podepsala se svými zaměstnanci kolektivní smlouvu.

Devět z deseti pracovníků je ve Švédsku členy odborů, přesto se Tesla odborům brání, stejně jako to soustavně dělá v USA, a snahy IF Metall o vyjednávání odmítá.

3. Stárnoucí modelová řada a nemastné začátky Cybertrucku

Prodej elektromobilů sice celosvětově stále získává na popularitě, ale tempo růstu se zpomalilo. A vzhledem k tomu, že Tesla již není dominantním hráčem, stává se každý nový produkt zásadnějším. V zásobě toho však moc není.

Cybertruck je stále na samém začátku s ambicí oslovit pouze úzkou skupinu zákazníků.

Musk již dříve v hovoru k výsledkům hospodaření uvedl, že si Tesla vykopala vlastní hrob, a to sci-fi inspirovaným vozem Cybertruck.

V rozhovoru s automobilovým kritikem Sandym Munroem na konci roku 2023 Elon Musk upozornil, že Cybertruck není něco, co by bylo pro finanční výsledky Tesly v roce 2024 podstatné, a nebude pravděpodobně podstatné ani v roce 2025.

Tesla připravuje výrobu svého modernizovaného Modelu 3, známého jako Highland, v kalifornském Fremontu. Vizuálně jsou však změny zvenčí jen nepatrné.

Tesla pak má v přípravě zcela novou platformu, cenově dostupnější elektromobil, který fanoušci označují jako “Model 2”. Zákazníkům se však začne dodávat až za několik let.

4. Muskovo řízení a kontroverze

Musk i nadále sází na to, že zákazníci a akcionáři Tesly zůstanou u společnosti bez ohledu na jeho stále kontroverznější rétoriku na platformě X.

Začátkem března se Musk na Floridě setkal s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Vyzval k “rudé vlně” v nadcházejících amerických volbách a sdílel, lajkoval nebo jinak propagoval krajně pravicové účty a obsah na X.

Opakovaně znevažoval přistěhovalce, brojil proti iniciativám zaměřeným na diverzitu ve firmách a vyslovil absurdní tvrzení, že migranti z Haiti jsou kanibalové.

Muskova politická ideologie stojí v rozporu se skupinami lidí, kteří si kupují jeho produkty, neboť zastánci elektromobilů jsou ideologicky spíše levicově orientovaní.

Musk také vsadil na to, že akcionáři společnosti a její správní rada budou následovat jeho příkladu. V únoru Musk prohlásil, že navrhne hlasování akcionářů o přesunu sídla společnosti Tesla z Delaware do Texasu poté, co soudce v Delaware zrušil platnost balíčku odměn ve výši 56 miliard dolarů, který mu byl přiznán v roce 2019.

Ještě před tímto rozhodnutím začal Musk vyvíjet tlak na akcionáře a správní radu společnosti Tesla, aby mu poskytli větší kontrolu nad výrobcem elektromobilů.

Není mi příjemné rozvíjet Teslu tak, aby se stala lídrem v oblasti umělé inteligence a robotiky, aniž bych měl 25% hlasovací kontrolu. – Elon Musk

To vše dává dohromady více než 230 miliard dolarů ztracené tržní kapitalizace společnosti Tesla od doby, kdy se kalendář přehoupl do roku 2024.

Uvažujete o investování do akcií Tesla? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎