Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Předčí zlato v tržním šílenství i Bitcoin? Nastal čas na prodej akcií? | Burza s odstupem

Proč se vyplatí uvažovat o prodeji amerických akcií a jaké kryptoměny překonávají Bitcoin? Může zlato v tržním šílenství Bitcoinu konkurovat? Vyplatí se předzásobit čokoládou, neboť nás čeká čokoládová krize.

Publikováno
Předčí zlato v tržním šílenství i Bitcoin? Nastal čas na prodej akcií? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se možná vyplatí uvažovat o prodeji amerických akcií, jaké kryptoměny překonávají Bitcoin a že nás pravděpodobně čeká čokoládová krize. Kakao je totiž v posledních měsících zdaleka nejvýkonnější komoditou.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie uzavřely silný kvartál drobným ziskem

Většina hlavních amerických indexů se během zkráceného obchodního týdne posunula vpřed a zakončila čtvrtletí silných zisků, ve kterém si index S&P 500 připsal více než 10% zisk.

Benchmark amerického akciového trhu zaznamenal na konci týdne nová zavírací i intradenní maxima. Trh také během čtyřech obchodních dnů zaznamenal pozoruhodně široký nárůst, když rovnoměrně vážená verze indexu S&P 500 posílila o 1,64 %, což značně převyšuje 0,43% nárůst známější tržně vážené verze.

Malé společnosti pak s přehledem překonaly mega-caps a dařilo se také více hodnotovým akciím než těm růstovým, což se také projevilo drobným propadem indexu Nasdaq 100.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Banky a fondy předpovídají, že americké akcie budou dále růst. Generální ředitelé si nejsou jistí

Vsadili byste si proti Goldman Sachs nebo Jeffu Bezosovi? Pravděpodobně ne, ale co se stane, když předpovídají zcela odlišné výsledky?

V loňském roce banka Goldman Sachs předpověděla, že by index S&P mohl do konce roku 2024 dosáhnout hodnoty 5 200 bodů – tohoto milníku dosáhl již předcházející týden.

Současně Bezos a mnoho technologických lídrů nyní prodává akcie vlastních firem, takže investoři musí nutně přemýšlet nad otázkou, zda je držet, nebo prodávat.

  • Hlavní americký akciový stratég Goldman Sachs, David Kostin, se domnívá, že by index S&P 500 mohl do konce roku vystoupat o dalších 15 % na 6 000 bodů – aby se tak ale stalo, musely by akcie technologických mega-caps dále růst.
  • Tony Wang ze společnosti T. Rowe Price naznačuje, že je to možné, protože násobky zůstávají přiměřené – a podniky využívající umělou inteligencí jsou i nadále “nejatraktivnějším” místem pro investování peněz.

Samotní výkonní pracovníci si však tak jistí nejsou…

Technologičtí lídři jako Mark Zuckerberg a Peter Thiel (nebo zmíněný Bezos) však prodávají akcie svých společností – přičemž prodeje insiderů dosáhly nejvyššího objemu od prvního čtvrtletí roku 2021.

Bylo to těsně předtím, než trh ve zmíněném období dosáhl svého vrcholu a zahájil svůj roční pokles – a dnes by to mohlo sloužit jako varování pro investory.

Pokud si technologičtí lídři myslí, že jsme na vrcholu, je to poměrně jasný signál pro všechny ostatní. Koneckonců, kdo ví o jednotlivých společnostech více než insideři?

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Platební giganti v rámci rozsáhlého vyrovnání omezí poplatky za transakce

Společnosti Visa a Mastercard loni získaly z poplatků za používání kreditních karet více než 100 miliard dolarů. Tyto příjmy však byly opakovaně ohroženy právními bitvami.

V roce 2019 obě společnosti vyplatily 6 miliard dolarů v důsledku hromadné žaloby, podle níž jejich sítě porušují pravidla hospodářské soutěže – a nyní se rozhodly uzavřít dohodu, místo aby vedly další soudní spor s obchodníky.

  • Po dvou desetiletích právního divadla se obě společnosti v úterý dohodly na omezení poplatků za placení kreditními kartami. Jedná se o dohodu, která by mohla americkým maloobchodníkům ušetřit nejméně 30 miliard dolarů během pěti let.
  • Tato dohoda umožňuje maloobchodníkům účtovat zákazníkům používajícím kreditní karty Visa nebo Mastercard u pokladny příplatek, nebo je mohou nasměrovat k levnějším alternativám.

Toto urovnání je jedním z největších antimonopolních urovnání vůbec, ale nebude mít dopad pouze na platební giganty – pravděpodobně také sníží příjmy vydavatelských bank, jako jsou JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

Tyto banky by mohly díky snížení poplatků za placení kreditními kartami u pokladen utržit o miliardy méně.

Vývoj ceny akcií Visa a Mastercard za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Visa / V
Načítání
Načítání
Načítání
MasterCard / MA
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie rostly

Evropské akciové trhy se v týdnu všeobecně mírného obchodování před velikonočním víkendem posunuly kupředu, přičemž index STOXX Europe 600 dosáhl rekordního intradenního maxima a v týdnu si připsal 0,63 %.

Zisky jednotlivých trhů přišly navzdory potvrzení výrazného zpomalení v některých hlavních evropských ekonomikách. Více než procento si připsaly německé a italské akcie. Britské akcie reprezentované indexem FTSE 100 si pak polepšily jen nepatrně.

V první kvartále se nejlépe dařilo italským akciím, které si připsaly více než 14 %. Více než 10% zisk pak zaznamenaly i německé akcie, přičemž všechny významné evropské akciové indexy skončily první kvartál v kladných číslech.

Výnosy evropských státních dluhopisů se snížily, když Evropská centrální banka (ECB) naznačila možné snížení sazeb v červnu v závislosti na tom, zda bude pokračovat mírný růst mezd.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Největší evropská společnost rozšiřuje akvizicí za více než miliardu dolarů své kardiologické podnikání

Dánská společnost Novo Nordisk v pondělí oznámila, že se dohodla na koupi společnosti Cardior Pharmaceuticals za 1,03 miliardy eur (1,1 miliardy dolarů), aby posílila svou kardiovaskulární řadu.

Dohoda je v souladu s cílem společnosti rozšířit své zaměření na léčbu cukrovky a hubnutí o léčbu kardiovaskulárních onemocnění.

Dánská společnost se stala jednou z nejhodnotnějších společností na světě díky velmi populárnímu léku na hubnutí Wegovy.

Dohoda rozšíří portfolio Novo Nordisk o hlavní léčebnou kúru Cardior Pharmaceuticals – CDR132L, která je v současné době ve střední fázi klinických studií pro léčbu srdečního selhání.

Tato sloučenina je navržena tak, aby zastavila sa částečně zvrátila průběh onemocnění u lidí trpících srdečním selháním, což by mohlo vést k dlouhodobému zlepšení srdeční funkce.

Novo Nordisk uvedl, že plánuje zahájit další fázi studie zkoumající CDR132L u lidí se srdeční hypertrofií, což je stav, který způsobuje, že jsou stěny srdečního svalu silné a tuhé, což ovlivňuje schopnost srdce pumpovat krev.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za poslední půlrok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NOVOB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Spojené království se propadlo do recese, německá ekonomika vykazuje známky slabosti

Britský statistický úřad ve čtvrtek potvrdil, že se země poprvé od začátku roku 2020 dostala do technické recese, když ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2023 poklesla o 0,3 % po 0,1% poklesu ve třetím čtvrtletí.

Německý Spolkový statistický úřad pak oznámil, že se maloobchodní tržby v únoru propadly o 1,9 % – výrazně pod konsenzuálním očekáváním mírného růstu. Jedná se také o největší pokles za posledních 17 měsíců.

Přední německé ekonomické instituty mezitím uvedly, že v roce 2024 očekávají růst ekonomiky země o nicotných 0,1 %, čímž snížily předchozí prognózu 1,3 %. Vysoké úrokové sazby, slabá globální poptávka a politická nejistota snížily naděje na výraznější oživení.

Index PX pokořil hodnotu 1 500 bodů!

Index PX si ve zkráceném obchodním týdnu připsal téměř 2 % a pohodlně se usadil nad úrovní 1 500 bodů, když zakončil ve čtvrtek obchodování na hodnotě 1 516 bodů.

Rostly všechny námi sledované tituly. Zatímco ČEZ zaznamenal pouze drobný zisk, akcie Erste Group, Philip Morris a Moneta si připsaly více než 3 % hodnoty. O téměř 2 % pak vzrostl i další finanční titul – akcie Komerční banky.

Krom ČEZu, jehož akcie v první kvartále letošního roku ztratily téměř 14 %, se ostatní akcie obchodují od začátku roku v zisku. Akcie Erste Group a Komerční banky si zatím připsaly zisk přes 15 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin se pohybuje kolem 70 tisíc dolarů. Show si pro sebe kradou meme coiny

Bitcoin v průběhu týdne vzrostl, přičemž za posledních sedm dní si připsal téměř 10 %. Kolem nedělní 10. hodiny se jeho cena pohybuje na úrovni 70 200 dolarů – přibližně 4 000 dolarů pod jeho historickým maximem, kterého se dotkl v polovině března.

Z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace je jedním z největších vítězů týdne Dogecoin. Nyní osmé největší digitální aktivum si za sedm dní polepšilo o téměř 20 % a jeho cena nyní činí 0,207 dolaru.

Předstihl ho pouze Bitcoin Cash, čtrnáctá největší mince, která za týden vystřelila nahoru o více než 30 % a za měsíc o téměř 90 %.

Ve volatilním světě meme coinů prudce vzrostly i další tokeny. Především Dogwifhat, který byl poslední týden nejvýkonnější kryptoměnou. Token založený na Solaně si za týden polepšil o více než 100 % a dostal se již do třicítky největších kryptoměn.

Další významný meme coin, Shiba Inu, za sebou má také pozitivní týden. Konkurent Dogecoinu za posledních sedm dní vyskočil o více než 10 %. Krom zmíněných si část pozornosti vysloužily i tokeny Bonk a Pepe založené na Solaně, které vzrostly o 28, respektive 23 %.

Hlavní mince jako Ethereum, Solana a BNB za poslední týden také vzrostly na ceně, a to podobně jako Bitcoin – okolo 10 %.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a poslední rok
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a poslední rok

Zlato nadále posouvá svou rekordní cenu

Ropa ve zkrácené obchodním týdnu mírně rostla. Americké ropa WTI si tentokrát připsala necelá 3 % a zakončila týdenní obchodování lehce nad 83 dolary za barel.

O necelá 2 % pak stoupl i globální ropný benchmark – ropa Brent, který se na závěr čtvrtečního obchodování usadil 10 centů pod cenou 87 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato pokračuje ve své divoké jízdě a poté, co v předcházejícím týdnu poprvé pokořilo cenu 2 200 dolarů za unci, tentokrát posunulo své historické maximum dokonce na 2 233 dolarů za unci, když si v týdnu připsalo rovná 3 %.

Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata se obchoduje ještě o 21 dolarů výše. Od začátku roku pak zlato roste již o více než 8 %.

Dařilo se i menšímu sourozenci zlata – tedy stříbru. Fyzické stříbro během čtyřech obchodních dnů stouplo o více než procento a zakončilo týdenní obchodování jen lehce pod cenou 25 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje ještě o 14 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Komodity nejsou jenom ropa, stříbro a rekordy stanovující zlato. Rekordy totiž trhá i cena kakaa, je tak možné, že nás zcela reálně čeká čokoládová krize.

Velkoobchodní ceny kakaa letos prudce vzrostly o 138 % a přesáhly rekordních 10 tisíc dolarů za tunu. Proto jako číslo týdne volíme 138.

číslo týdne

Co je hlavní důvodem enormního růstu ceny kakaa? Jsou to nepříznivé klimatické podmínky a šíření nemocí napadajících kakaové boby v západní Africe.

V důsledku toho utrpěla letošní úroda kakaa na kvalitě, což znamená již třetí rok po sobě nedostatek dodávek kakaových bobů.

Spotřebitelé si pravděpodobně již brzy začnou všímat rostoucích cen čokolády, která bude v důsledku rekordních cen kakaových bobů přirozeně stoupat.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.