Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další propad akcií Tesla: Co se skrývá za katastrofálními čísly dodávek?

Akcie Tesla strmě klesly poté, co společnost zveřejnila údaje o dodávkách elektromobilů, které podstatně zaostaly za očekáváním trhu. Tento propad vzbuzuje obavy investorů ohledně budoucnosti společnosti a zpochybňuje silné postavení Tesly na trhu s elektromobily.

Publikováno
Další propad akcií Tesla: Co se skrývá za katastrofálními čísly dodávek?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Tesla se v úterý propadly o 5 % poté, co výrobce elektromobilů zveřejnil údaje o dodávkách, které výrazně zaostaly za již tak sníženým očekáváním analytiků.

Tesla dodala v prvním čtvrtletí pouze 386 783 elektromobilů, což je výrazně méně než očekávání – 457 000 elektromobilů – i dodávky v prvním čtvrtletí roku 2023 – 423 000 elektromobilů.

“Pokles objemu dodávek byl částečně způsoben počáteční fází náběhu výroby aktualizovaného Modelu 3 v naší továrně ve Fremontu a odstávkami továrny v důsledku odklonění lodní dopravy způsobené konfliktem v Rudém moři a žhářským útokem v berlínské továrně Gigafactory,” uvedla Tesla ve svém sdělení.

Aktuální vývoj ceny akcií Tesla

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla rovněž čelí výraznému problému s poptávkou

Tesla rovněž zveřejnila, že v prvním čtvrtletí vyrobila 433 371 kusů vozů. Společnost nerozděluje prodeje podle modelů, ale oznámila, že vyrobila 412 376 vozů Model 3/Y a dodala 369 783 těchto vozů. Z ostatních modelů vyrobila 20 995 kusů a dodala 17 027 kusů.

Rozdíl mezi dodávkami a výrobou znamená zhruba 46 000 elektromobilů na skladě, což potvrzuje, že kromě známého úzkého místa ve výrobě může existovat také vážný problém s poptávkou.

“Podle našeho názoru byl údaj o výrobě předvídatelně nízký, ale zaostaly zejména dodávky, z velké části pravděpodobně kvůli problémům s poptávkou v USA,” uvedl Emmanuel Rosner z Deutsche Bank

Klíčovou otázkou pro investory tak je, jak velká část chybějících dodávek souvisí se zvýšenou poptávkou na konci loňského roku, kdy někteří zákazníci Modelu 3 spěchali, aby využili končící daňové úlevy, a jak velká část souvisí se základními tržními nebo specifickými trendy společnosti Tesla.

“Zpomalení prodeje elektromobilů probíhající v USA je pravděpodobně jedním z faktorů a Tesla Model 3 a Model Y jsou také poněkud nasycené produkty,” uvedl Tom Narayan analytik z RBC Securities.

Nová nabídka Tesly na Full Self Driving (FSD) systém na jeden měsíc zdarma, což je sada pokročilých asistenčních funkcí pro jízdu ve městě, by však mohla být katalyzátorem pro druhé čtvrtletí.

“V horším případě přivede lidi do showroomu a v lepším případě zvýší míru rozšíření FSD a možná zvýší dodávky modelů 3 a Y,” řekl Narayan.

BYD prodal v březnu v Číně více než trojnásobek vozidel než Tesla

Další otevřenou otázkou je situace v Číně. Leden a únor byly pro trh velmi slabé měsíce, což je ale ze sezónního hlediska normální.

Údaje Čínské asociace osobních automobilů ukázaly, že americký výrobce elektromobilů prodal v této zemi během března 89 064 vozů. To bylo o 0,2 % více než před rokem. Ačkoli prodeje společnosti v této zemi zůstaly zhruba na stejné úrovni jako před rokem, problémem je, že celkové prodeje elektromobilů v Číně vzrostly o 33 %.

Zdaleka nejprodávanějším výrobcem v Číně za měsíc březen se stal BYD, když prodal téměř 300 000 kusů elektromobilů. To představuje 46% nárůst oproti předchozímu roku.

Tesla čelí v Číně tvrdé konkurenci a analytici jsou v poslední době opatrní. Cena akcií Tesla letos zatím klesla o 34 % a za posledních 12 měsíců o 20 %, což kontrastuje s 9% a 26% růstem indexu S&P 500 za stejná období.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎