Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ani rekord prodaných elektromobilů nestačil na konkurenta! Kdo sesadil Teslu z pozice lídra trhu s elektromobily?

Společnost Tesla dosáhla nového rekordu v dodávkách a splnila svůj ambiciózní cíl pro rok 2023. I tak byla z trůnu největšího prodejce elektromobilů sesazena.

Publikováno
Ani rekord prodaných elektromobilů nestačil na konkurenta! Kdo sesadil Teslu z pozice lídra trhu s elektromobily?
Zdroj: tesla.com

V úterý Tesla zveřejnila výkaz prodejů za čtvrté čtvrtletí 2023 a výsledky jsou skvělé. Po neúspěšném třetím čtvrtletí prodala společnost historicky nejvyšší množství vozů. Její konkurent z Číny jich ale prodal ještě více.

V Q4 Tesla dodala 484 507 vozidel, čímž překonala odhady Wall street, která počítala s 483 173 vozidly.

Tento úspěch představuje dosud nejvyšší čtvrtletní počet dodaných vozů společnosti Tesla, který je téměř o 20 000 kusů vyšší než předchozí rekord z druhého čtvrtletí loňského roku.

Stejně působivá byla i čísla výroby, kdy Tesla vyrobila 494 989 vozů, čímž překonala odhad 482 336 vozů. Většinu této výroby tvořily velkoobjemové elektromobily Model 3 a Model Y, kterých bylo vyrobeno celkem 476 777 kusů, čímž bylo překonáno očekávaných 468 680 kusů. Údaje o prodeji dalších modelů, jako je Model X, Model S a Cybertruck, byly souhrnně zařazeny do kategorie “ostatní modely”.

Pokud se podíváme na celý rok, dodávky vozů Tesla zaznamenaly oproti předchozímu roku 38% nárůst a dosáhly celkem 1,81 milionu vozů, zatímco výroba meziročně vzrostla o 35% na 1,85 milionu.

Čínská konkurence Tesly nespí

Analytik společnosti Wedbush Dan Ives zdůraznil význam čtvrtého čtvrtletí pro společnost Tesla jako odrazového můstku k úspěšnému roku 2024 a poukázal na globální nárůst poptávky od třetího čtvrtletí. Uvedl také, že ceny v Číně byly v Q4 stabilní, nebo spíš mírně vzrostly, což je pro Teslu pozitivní znamení vzhledem k intenzivní cenové konkurenci na čínském trhu.

Úspěch společnosti Tesla v Číně je pozoruhodný, přestože v tomto regionu čelí rostoucí konkurenci. Čínská společnost BYD dodala ve čtvrtém čtvrtletí celosvětově 526 409 čistě elektrických vozidel, čímž poprvé překonala dodávky společnosti Tesla.

Přestože Tesla dodala v roce 2023 celkově stále více elektromobilů, rychlá expanze společnosti BYD naznačuje, že by si mohla brzy nárokovat titul globálního lídra v oblasti elektromobilů.

Cena akcií Tesla za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Navzdory tvrdé konkurenci představují čísla dodávek společnosti Tesla za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2023 pro společnost významné vítězství. Ives označil dosažení dodávky 1,8 milionu vozidel v roce 2023 za významný úspěch v tvrdém konkurenčním prostředí elektromobilů. S tímto názorem se ztotožňují i nadšenci do společnosti Tesla, kteří jsou svědky její odolnosti a pokračujícího růstu na rychle se vyvíjejícím trhu.

V celoročních prodejích si tedy Tesla první příčku mezi výrobci EV udržela, ale i přes rekordní počet prodaných vozů byla v rámci Q4 2023 druhá za čínským BYD. Rok 2024 tedy bude pro Muskovu firmu velkou výzvou. Udrží si svou pozici, nebo bylo uplynulé čtvrtletí předzvěstí nových pořádků?

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎