Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ekonomové v šoku: Inflace v eurozóně se propadá rychleji, než kdokoli předpověděl!

Poslední údaje z Eurostatu přinášejí nečekanou zprávu: Inflace v eurozóně zpomaluje rychleji, než se předpokládalo. Experti nyní spekulují o možném snížení úrokových sazeb, což by mohlo oživit ekonomiku.

Publikováno
Ekonomové v šoku: Inflace v eurozóně se propadá rychleji, než kdokoli předpověděl!
Zdroj: depositphotos.com

Inflace dvaceti ekonomik zemí eurozóny vykazuje známky zmírnění. Nejnovější rychlé údaje Eurostatu ukazují zpomalení březnové inflace na 2,4 %, což je pod očekáváním analytiků.

Tento klesající trend růstu cen může přimět Evropskou centrální banku (ECB), aby zvážila snížení úrokových sazeb již v létě.

Kamil Kovář, hlavní ekonom Moody’s, předpokládá pokles inflace pod 2% hranici během léta, a dokonce volá po pěti sníženích sazeb během roku.

Inflace zpomalila víc, než se očekávalo

Ekonomové oslovení agenturou Reuters původně očekávali, že inflace zůstane oproti předchozímu měsíci na stabilní úrovni 2,6 %. Aktuální údaje však naznačují pokles míry inflace.

Pozoruhodné je, že míra jádrové inflace, která nezahrnuje volatilní složky, jako jsou energie, potraviny, alkohol a tabák, se také snížila z 3,1 % na 2,9 %, což podtrhuje trend ochlazování cen.

Navzdory celkovému poklesu zůstala inflace v sektoru služeb již pátý měsíc po sobě na úrovni 4 %, což je pravděpodobně způsobeno pokračujícím růstem mezd, který vyvíjí tlak na růst cen služeb.

Dalším ukazatelem důležitým pro rozhodování ECB je míra nezaměstnanosti, která v únoru zůstala na stejné úrovni jako v lednu a o desetinu procentního bodu se zlepšila oproti únoru 2023, takže nyní činí 6,5 %.

Nejnovější údaje z jednotlivých zemí eurozóny

Nejnovější údaje z jednotlivých zemí eurozóny rovněž odrážejí zmírnění inflace. Francie a Španělsko vykázaly nižší než očekávaný růst cen, zatímco v Německu, největší ekonomice bloku, klesla celková míra inflace na tříleté minimum 2,2 %.

Tento vývoj vedl trhy k očekávání možného snížení úrokových sazeb počínaje červnem, což je v souladu s nedávnými komentáři představitelů ECB.

Analytici interpretují nejnovější údaje jako jasný ukazatel možného směřování ECB.

Carsten Brzeski, vedoucí globálního makroekonomického oddělení v ING, uvedl, že jsou březnová data inflace a údaje o růstu mezd jasné důvody podporující směřování ke snížení sazeb už v červnu.

Do hry ještě mohou vstoupit prognózy pracovníků ECB týkající se hrubého domácího produktu (HDP) a inflace, které budou do té doby zveřejněny.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎