Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie před velkým rozhodnutím. Bude akciový růst pokračovat, nebo Fed rally zastaví?

Akcie před velkým rozhodnutím. Bude akciový růst pokračovat, nebo Fed rally zastaví?

Akcie před velkým rozhodnutím. Bude akciový růst pokračovat, nebo Fed rally zastaví?
Zdroj: depositphotos.com

Akciový trh čelí velkému rozhodnutí. Ocenit pivot v měnové politice Federálního rezervního systému, nebo naopak zohlednit další pokračování restrikcí v letošním roce? Za poslední dva týdny se toho odehrálo hrozně moc. A pro akcie jde v podstatě o jedno z nejsložitějších období. Co mělo tedy největší vliv na současné dění na trhu? Vše si stručně vysvětlíme a ukážeme si čerstvý průběh na akciovém indexu S&P 500.

Akciový trh začal oceňovat pivot v letošním roce

Když začnou banky bankrotovat, přirozeně vzrostou obavy z nové bankovní krize. Kterých bylo v historii nespočet. A během nich skončilo i tisíce bank. A bankovní krize přirozeně způsobují hospodářské krize. A to nejsou zrovna kladné vyhlídky. Zajímavé na tom všem ale je, že obecný akciový trh spíše posiluje. A Bitcoin se rovnou zhodnotil o desítky procent. Což považuji za bizarnost. V nedávné analýze na Bitcoin jsem řešil několik důvodů pro tento zběsilý kurzový růst. Spíše bychom mohli očekávat výprodeje. Ale stal se přesný opak. Pravda je, že akciový trh je mnohem zdrženlivější.

To vůbec nejhlavnější vysvětlení pro kurzový akciový růst spočívá v očekávání ohledně budoucí měnové politiky. Respektive měnové politiky pro letošní rok. A to se strašlivě rychle měnilo, což můžete sledovat z přiložené koláže. Kde je vývoj Fed terminal rate (očekávaná základní sazba) implikované z futures rates. Ještě před krachem Silicon Valley Bank, se terminal rate nacházel na 5,6 % (8. března). A to nejdůležitější, trh hlavně neoceňoval žádné snížení sazeb pro letošní rok.

Fed terminal rate
Fed terminal rate
Zdroj: linkedin.com (Rites Jain)

To se ale definitivně změnilo pár dnů po krachu SVB. A zmíněné očekávání se od té doby (13. března) až tolik nezměnilo. Trh na futures rates prostě oceňuje, že v letošním roce začnou úrokové sazby klesat (pivot). Už to není takový extrém jako to bylo pár dnů po pádu Silicon Valley Bank. Ale stále spíše oceňují, že americká centrální banka svůj boj s inflací v letošním roce vzdá.

Co z toho pro nás plyne? Fed si musí vybrat mezi finanční a cenovou stabilitou. Nelze mít oboje. Když rostou úrokové sazby, slabé kusy v bankovním sektoru začnou zkrátka padat. A už jenom ty pády bank jsou mimochodem deflační. Naopak se je snažit zachránit je inflační. Musí si nakonec vybrat.

Akcie se snaží posilovat

Po pádu Silicon Valley Bank nabral akciový trh v podobě indexu S&P 500 klesající směr. Není divu, protože všechny bankovní tituly šly strmě dolů. Panovala proto všeobecná obava, že to smete i vše ostatní. Kurz akciového indexu tak na krátkou dobu klesl pod zakreslenou diagonálu. Která dlouhodobě fungovala jako horní hranice downtrendové struktury. Pak se ale ukázalo, že Fed zasahuje. Vytvořil nový nástroj bank term funding program a uvolnil skrze diskontní okno likviditu v objemu zhruba 150 miliard USD. Akcie jsou najednou zachráněny.

Denní graf akciového indexu S&P 500
Denní graf akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Akciový trh jednoduše začal cítit ve vzduchu další kola kvantitativního uvolňování. Musím ale znova poznamenat, že diskontní okno a bank term funding program kvantitativní uvolňování není. Diskontní okno tu bylo dokonce vždy. Ale komerční banky jej využívaly v posledních desetiletích spíše sporadicky.

Trhu může chvíli trvat, než to pochopí. V každém případě se po mnoho dnů kurz indexu S&P 500 snaží posilovat. Momentálně se kurz blíží k S/R pásmu, které je okolo 4 100 bodů. Současný akciový růst je vcelku zdrženlivý. Obzvlášť, když si průběh srovnáme s Bitcoinem. To ale neznamená, že nemůže nabrat dynamiku.

Závěrem

Trhy si nejsou úplně jisté samy sebou. Oceňování futures rates vypadá jako "jasný buy". I dluhopisový trh se tváří, že pivot v letošním roce přijde. Na některých splatnostech klesly výnosy (úroky) o desítky procent. Jenomže trhy si na druhou stranu i uvědomují, že Fed tohle vše ještě může zastavit. Tak brzy uvidíme, jak se k tomu postaví.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo