Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato vs. stříbro: Který drahý kov nyní lépe zhodnotí vaše peníze?

V době ekonomické nejistoty zůstává zlato bezpečnou sázkou, zatímco průmyslové využití činí ze stříbra zajímavou alternativu. Který kov je lepší investice?

Zlato vs. stříbro: Který drahý kov nyní lépe zhodnotí vaše peníze?
Zdroj: depositphotos.com

Po období ekonomických turbulencí s rekordní inflací a jedenácti po sobě jdoucími zvýšeními úrokových sazeb ze strany Fedu se situace začíná uklidňovat. Inflace klesá a očekává se snížení sazeb.

Co to ale znamená pro investory do drahých kovů?

Zlato, bezpečný přístav

Investice do zlata byla historicky účinným způsobem, jak se chránit před inflací. Cena zlata má tendenci růst s inflací. Ale existují i jiné faktory, které ovlivňují jeho hodnotu.

Mezi faktory, které vyhnaly cenu zlata až na nové historické maximum nad hranicí 2 200 dolarů za unci, patřily i nákupy zlata centrálními bankami (v čele s čínskou), pokračující geopolitické napětí, signály o snížení sazeb ze strany Fedu a ukončení amerického programu Bank Term Funding Program (BTFP), který poskytoval bankám levné úvěry.

Vývoj ceny zlata od začátku roku 2023

Geopolitické napětí a slábnoucí dolar

Pokud bude přetrvávat ekonomická nejistota a slabší americký dolar, zlato si pravděpodobně zachová svou investiční atraktivitu.

I když inflační tlaky poleví, geopolitické napětí a obchodní spory mohou dále zvyšovat poptávku po bezpečných aktivech a tím zlato bezesporu dlouhodobě je.

Aktuální konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě a tenze mezi USA a Čínou mohou podporovat cenu zlata i v období nízké inflace.

Zlaté investice jsou pak možná ještě více ovlivněny americkým dolarem, než inflací. Povšimněte si, že lokální minima v grafu níže jsou na časové ose nápadně blízko lokálním maximům cen zlata v grafu výše, a naopak.

Vývoj měnového páru USD/EUR od začátku roku 2023

Například začátkem roku 2023 byl relativně silný dolar a cena zlata byla nízko.

3. 5. 2023 najdeme lokální minimum v grafu měnového páru USD/EUR a zlato toho dne pokořilo hranici 2 000 dolarů za unci.

Nejhlubší propad na zlatém grafu ze 3. 10. 2023 se zase shoduje s vrcholem grafu síly dolaru.

Stříbro – průmyslový kov

Stříbro může být v některých scénářích lepší investicí než zlato, a to především díky svému průmyslovému využití.

Stříbro se používá v elektronice, solární energetice, automobilovém průmyslu (elektromobily) a zdravotnictví.

Vývoj ceny stříbra od začátku roku 2023

Pokud poptávka po těchto aplikacích dlouhodobě poroste, zvýší se i cena stříbra, takže klesající inflace a uvolnění měnové politiky by díky oživení průmyslu mohlo ve finále stříbru naopak pomoci.

Stříbro navíc na rozdíl od zlata není v blízkosti svého historického maxima a díky své relativně nižší ceně může být pro investory atraktivnější.

Který kov je tedy lepší investicí?

Zatímco zlato je atraktivnější v dobách nejistoty a slábnoucího dolaru, stříbro se skutečně používá ve výrobě, často v technologickém sektoru.

Zlato i stříbro nabízejí jedinečné výhody, investoři tak mohou profitovat z investic do obou kovů.

Stříbro by sice mohlo zlato překonat v delším horizontu, pokud ekonomika poroste a inflace bude pod kontrolou. Zlato má ale také svou nezastupitelnou roli v rámci diverzifikace portfolia.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
11
5

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.