Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » NFT

NFT (non-fungible) tokeny: Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?

O NFT umění se v kryptoměnové komunitě poslední dobou hovoří jako o "novém Bitcoinu". Revoluční koncept vnáší do digitálního umění prvek autenticity a umožňuje prodávat digitální díla za částky v řádech stovek milionů korun.

Co přesně NFT tokeny jsou a v čem spočívá jejich hodnota? Mají také praktické využití? A jak do nich investovat? Na tyto a další otázky si odpovíme v tomto článku.

Obsah článku

1.Co je NFT token?2.Jak NFT tokeny fungují?3.Digitální koláž za 1,4 miliardy Kč, tweet za 2,5 milionu $4.Budoucnost NFT tokenů5.Investice do NFT: Kde NFT tokeny koupit?6.Naše články o NFT

Co je NFT token?

Jedná se o non-fungible („nezaměnitelný“) token – krátký kód v blockchainu, který reprezentuje vlastnictví určitého souboru dat. Tato data mohou být např. ve formě fotografie, obrázku, tweetu, nahrávky, aplikace či herního předmětu.

Častým omylem je, že NFT tokeny jsou samotným dílem (třeba koláží). Tak to ale není – jejich roli můžeme připodobnit k zápisu v katastru nemovitostí, který obsahuje informace o majiteli objektu a úředně ověřenou kupní smlouvu s adresou. Samotná nemovitost ale součástí katastru samozřejmě není.

Podobně každý NFT token obsahuje ověřený záznam o současném majiteli (kryptoměnovou adresu) a URL odkaz, na kterém se daná koláž nachází. Dílo samotné je ovšem uložené mimo blockchain. Důvodem jsou především obrovské náklady – uložení 1 MB dat do blockchainu Etherea by k 20. 3. 2021 stálo okolo 3 milionů Kč.

NFT tokeny vnášejí do digitálního prostoru autenticitu. Umožňují odlišení původních elektronických děl od nesčetného počtu kopií, podobně jako zkušený expert rozpozná originál Picassových obrazů od reprodukcí a padělků.

nyan cat nft
Tato kopie GIFu Nyan Cat žádnou hodnotu nemá. Originální dílo ale její tvůrce – prostřednictvím NFT tokenu – prodal v únoru 2021 za 587 000 dolarů.

S NFT tokeny se obchoduje podobně jako s klasickým uměním, platba ale probíhá v kryptoměnách. Velkou výhodou NFT je absence plagiátů. Historie každého tokenu je zanesena v blockchainu a není těžké pravost díla rychle ověřit.

NFT lze – stejně jako kryptoměny – převádět a ukládat v softwarových a hardwarových peněženkách (např. v Trezoru).

Jak NFT tokeny fungují?

Základem NFT tokenů jsou chytré kontrakty – malé decentralizované aplikace, které se nejčastěji programují na blockchainu Etherea. Využívá se ale i Bitcoin Cash, Flow nebo blockchainy NFT služeb (např. RARI).

Každý z těchto kontraktů se je naprogramovaný tak, aby:

  • vygeneroval („vyrazil“) právě jeden NFT token a zaslal jej do předem určené peněženky,
  • vytvořený NFT token nebylo možné dělit na menší části,
  • vytvořený token obsahoval unikátní identifikátor (zpravidla odkaz na digitální dílo, se kterým je spojený) a další potřebná metadata (název a popisek díla).

Součástí chytrého kontraktu bývá také příkaz k vyplacení provize při změně majitele tokenu. Dílo může být dynamické a měnit své vlastnosti (běžně se tak děje u NFT předmětů v online hrách). Do kontraktu lze dokonce vložit i příkaz ke smazání digitálního díla, např. po uplynutí určité doby.

K uložení děl spojený s NFT se často využívá decentralizované úložiště IPFS (InterPlanetary File System) – majitel tokenu tak má jistotu, že jeho dílo provozovatel stránky nesmaže.

Chytré kontrakty pro ražení NFT tokenů se nejčastěji stavějí na etherových protokolech ERC-721 a ERC-1155. Samotná tvorba kontraktu vyžaduje pokročilé znalosti programování. Existuje ale řada platforem (např. Rarible), které vám NFT token za úplatu vytvoří.

V praxi tak ke spojení svého díla s NFT potřebujete jen několik minut. Stačí příslušný soubor nahrát na jednu ze zmíněných služeb a převést ze své kryptoměnové peněženky (Trust Wallet, MetaMask, Coinomi ad.) příslušný obnos ETH. Vygenerovaný NFT token pak můžete ihned nabídnout k prodeji.

VIDEO: jak vytvořit NFT token (platforma Rarible)

Digitální koláž za 1,4 miliardy Kč, tweet za 2,5 milionu $

Prodej NFT tokenů probíhal v menší míře od roku 2018, k masovější adopci ale došlo až začátkem roku 2021. Velký rozruch vzbudil prodej díla Everydays: the First 5000 Days od 41letého umělce Mikea Winkelmanna působícího pod pseudonymem Beeple. NFT token k digitální koláži se prodal za 42 329,453 ETH v hodnotě 69,3 milionu dolarů (vyvolávací cena přitom byla 100 $).

everydays nft
Dílo Everydays: The First 5000 Days obsahuje 5 tisíc fotografií a obrázků. Ve velkém rozlišení si koláž prohlédněte zde. Zdroj: Onlineonly.christies.com

Oblibě se mezi obchodníky s NFT tokeny těší kolekce Cryptopunk, která obsahuje 10 tisíc algoritmem vygenerovaných avatarů. Jednoduché obrázky byly původně zdarma, v současnosti se jeden prodává za průměrnou cenu 14,97 etheru (k 20. 3. 2021 cca 27 135  $). Nejdražším dílem z kolekce je obrázek Cryptopunk #3100, jehož NFT token se prodal za ethery v hodnotě 7,6 milionu dolarů.

cryptopunk nft
Cryptopunk #3100. Zdroj: Larvalabs.com

Za vysoké ceny se neprodávají ale jen NFT tokeny spjaté s digitálním uměním. Běžně se jejich prostřednictvím obchoduje s předměty v různých online hrách. Ve virtuálním světě Decentraland se podařilo prodat pozemek s názvem „The Secrets of Satoshis Tea Garden“ za 80 000 dolarů, v závodní hře F1 Delta Time jistý uživatel zaplatil za digitální závodní auto 113 tisíc dolarů.

Na popularitě NFT tokenů bohatnou i osobnosti online světa. Spoluzakladatel platformy Twitter, Jack Dorsey, nabídl k prodeji token k vůbec prvnímu tweetu. Cena se nakonec vyšplhala z jediného dolaru na 2,5 milionu dolarů.

První tweet Jacka Dorseyho
První tweet Jacka Dorseyho

Kontroverzní youtuber Logan Paul (ve spolupráci s platformou Bondly) zase za NFT kolekci digitálních karet PolkaPets utržil během několika dní dne ethery v hodnotě přes 100 milionů korun.

PolkaPets nft
Digitální sběratelské kartičky PolkaPets. Zdroj: Twitter.com/PolkaPets

Zajímavým protnutím NFT s klasickým soudobým uměním je spálení Banksyho obrazu Moron. Dílo zakoupila skupina kryptoumělců za 1 000 000 $ a videozáznam jeho spálení spojila s NFT tokenem, který následně prodala za ethery v hodnotě 380 tisíc dolarů.

Budoucnost NFT tokenů

Adopce NFT tokenů sleduje podobnou křivku, jakou jsme viděli u tradičních kryptoměn. Ty měly ještě několik let zpět punc nesmyslného technologického výstřelku, jehož cenu hnali především jednotlivci. V posledním roce ale do Bitcoinu a dalších kryptoměn investuje řada fondů a fintech společností a ty zažívají nebývalý růst.

Podobné cesty se mohou dočkat i NFT tokeny – investiční umělecké sbírky se mohou časem posunout z fyzických depozitářů do digitálního prostoru.

Po mnoha letech pomalého růstu vystřelila v únoru 2021 kapitalizace NFT trhu na hodnotu 2 miliardy dolarů.

nft trh vyvoj
Vývoj trhu s NFT tokeny. Zdroj: Nonfunglible.com

Okolo NFT tokenů vzniká zajímavý ekosystém služeb. Zdaleka nejde jen o spekulativní trh s kryptouměním, velký potenciál mají NFT v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Nabízí se jejich propojení (tokenizace) s movitým a nemovitým majetkem. Tyto NFT tokeny by následně mohly sloužit např. jako zástava. První vlaštovkou je P2P platforma NFTfi, která ovšem operuje s NFT tokeny spjatými s digitálními produkty (o kterých hovoříme výše).

Samotné NFT tokeny mohou sloužit i jako finanční produkt. Příkladem je start-up Armor, která nabízí NFT pojišťovací kontrakty.

Ne všichni jsou z NFT tokenů nadšeni. Skeptické hlasy se ozývají především z umělecké a akademické komunity, podle kterých se kryptoumělecká díla tvoří s ohledem na maximální zisk, nikoliv estetickou hodnotu.

Zároveň je třeba říci, že NFT tokeny dávají umělcům možnost prodávat svá digitální díla napřímo, decentralizovaně (což je v souladu s myšlenkou kryptoměn). Většina z nich do chytrého kontraktu vkládá příkaz k vyplacení až 30% provize, kdykoliv dojde k přeprodání tokenu spjatého s jejich dílem.

Kritici vyčítají NFT tokenům výraznou ekologickou zátěž, která je následkem vysoké spotřeby elektřiny na provoz blockchainu. V případě provozu Etherea se hovoří o uhlíkové stopě, která je srovnatelná s ročními emisemi některých menších států. Ekologickou zátěž NFT tokenů by měl ovšem brzy řádově snížit plánovaný přechod etherového blockchainu z protokolu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.

Investice do NFT: Kde NFT tokeny koupit?

Zásadní projekty monitoruje server Nonfungible.com, který přináší novinky a názory důležitých postav z NFT komunity.

Prodej NFT tokenů a kryptouměleckých děl nabízí řada platforem. Mezi ty nejznámější patří:

  • OpenSea.ioNejvětší trh s kryptouměním, nabízí také doménové NFT tokeny (služba Ethereum Naming Service – domény .eth a .crypto),
  • Rarible.com – Největší trh, který umožňuje snadno vytvořit vlastní NFT tokeny z multimediálních souborů do velikosti 30 MB; využívá vlastní tokeny (RARI),
  • SuperRare.co a KnowOrigin.io – Nabízejí k prodeji pouze schválená díla s přidanou estetickou hodnotou.

O investičním potenciálu NFT tokenů hovoří mj. fakt, že se jejich prodeje chopily i tradiční aukční síně, např. Christie’s nebo Sotheby’s. První investoři do NFT umění se objevují i v Česku – jedno z děl z kolekce Cryptopunk zakoupil např. technologický evangelista Petr Mára (za zhruba 1 milion korun). Vyplatí se mu tato investice?

NFT, které zakoupil Petr Mára

Shrnutí NFT

NFT tokeny vnášejí do digitálního světa prvek autenticity, za který jsou někteří jedinci ochotni zaplatit milionové sumy. Trh s NFT uměním a dalšími produkty v současnosti vypadá trochu jako Divoký západ, časem by ale mohlo dojít k jeho kultivaci, stejně jako se stalo v případě tradičních kryptoměn.

Určitě je dobré tento trh sledovat, ale rozhodně není dobré se ukvapovat a zbytečně riskovat své peníze.

Je důležité mít na paměti fakt, že se aktuálně jedná o obrovskou mediální a především spekulativní bublinu, na které se spousta investorů spálí. Rozhodně neberte NFT jako nějaký "svatý grál" – dobře zvažte veškerá rizika spojená s případnou investicí do NFT.

NFT jsou tu s námi zatím pouhých pár let, takže až čas ukáže – co NFT dokáže. Abyste si mohli o NFT udělat širší obrázek, doporučujeme nastudovat níže odkazované zdroje. 

Další zdroje informací:

Ohodnoťte tuto rubriku

Články v kategorii NFT (non-fungible) tokeny: Co to je, jak fungují a vyplatí se do nich investovat?
Zobrazit další
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo