Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Koupit akcie nebo dluhopisy? Přečtěte si základní rozdíly

Koupit akcie nebo dluhopisy? Přečtěte si základní rozdíly

Koupit akcie nebo dluhopisy? Přečtěte si základní rozdíly

Akcie i dluhopisy patří mezi základní formy financování. A i když je může vydávat jedna a ta samá společnost, rozdíly mezi nimi jsou obrovské. Je to stejné jako když si u BMW můžete koupit luxusní řadu sedm nebo malý skútr.

Nenechte se oklamat a mějte vždy pod kontrolou, kam investujete vaše peníze. Jaké jsou tedy rozdíly mezi akcií a dluhopisem?

Akcií i dluhopisů existuje několik variant, níže jsme pro vás připravili obecné definice a už na nich poznáte základní rozdíly. Následně probereme vše do detailu, ale pro správné pochopení je potřeba vědět, co je to akcie a dluhopis.

Co je to akcie

Akcie je cenný papír. S vlastnictvím tohoto cenného papíru se obvykle pojí i práva, typicky právo na dividendu (na zisk společnosti), hlasovací právo (podílení se na řízení společnosti) a podíl na likvidačním zůstatku firmy.

Investicí do akcie se stáváte součástí firmy. Vaším záměrem je prosperita společnosti, a to ideálně po neomezeně dlouhou dobu, rok co rok. A váš zisk? Ten je teoreticky neomezený.

Co je to dluhopis

Dluhopis, často nazýván obligace, je cenný papír vyjadřující vztah emitenta (ten, kdo dluhopis vydal) a věřitele (ten, kdo dluhopis koupil). Obvykle je tento vztah definovaný na 3, 5 nebo 10 let. Dluhopis je vlastně obyčejná půjčka, ve které je definovaná částka, délka i odměna pro věřitele.

Samozřejmě jak s akciemi, tak s dluhopisy lze obchodovat na sekundárním trhu. Můžete spekulovat na jejich cenu i u brokerů přes CFD v platformě vašich počítačů.

Recenze nejlepších CFD brokerů

Nic nenalezeno!

Druh investice

Jak je z výše uvedeného patrné, akcie má být vstupenkou do společnosti, stanete se její součástí. Ostatně pokud byste reálně vlastnili dostatek akcií, budete se podílet na samotném řízení společnosti. Oproti tomu je dluhopis obyčejnou půjčkou. Společnost nechtěla vydávat akcie (třeba kvůli dalšímu ředění hlasovacích práv) a zároveň nechtěla oslovit banku, a tak poptala finance od investorů formou dluhopisů.

V případě akcií investujete do společnosti, věříte ji a očekáváte zhodnocení investice. U dluhopisů půjčujete peníze a očekáváte jejich vrácení + odměnu.

Riziko

Nedávno jsem na stránce věnované prodeji dluhopisů narazil na frázi „Dluhopisy, jak ostatně říká zákon č. 190/2004 o dluhopisech, garantují návratnost vložené investice a pokud je uveden pevný úrok, tak i pevný výnos.“ Pokud se to takto vytrhne z kontextu, tak se zdá, že dluhopisy jsou bez rizika. To je ale velký omyl. Jedná se o klasickou půjčku a je zde riziko, že emitent nebude schopen dostát svým závazkům. Riziko je značně eliminované v případě státních dluhopisů, ale teoreticky i stát může zkrachovat.

U dluhopisu nemáte žádnou garanci. Výše zmíněná fráze pouze v zákoně udává povinnost emitenta dostát svým závazkům, ale to se může stát jen tehdy pokud emitent nezkrachuje. Zákon chce pouze zajistit, aby emitent bez finančních problémů splnil své závazky.

Obecně ale lze říci, že dluhopis je méně rizikový jak akcie. I pokud se společnosti nebude dařit, tak bude chtít dostát svým závazkům a uspokojit věřitele. Naopak u akcionářů může snížit nebo i zrušit dividendu, navíc cena akcií na negativní zprávy obecně reaguje více. Vše je ale pouze v obecné rovině a je nutné na každou investici koukat individuálně a rozhodně je možné najít mnoho dluhopisů, jenž budou rizikovější než akcie.

Výnosnost a riziko

Vyjděme z výše zmíněného a řekněme, že u dluhopisů nemáme tak velké kreditní riziko, tedy riziko ztráty vložených peněz. Na druhou stranu zde ale máme velké inflační a úrokové riziko. Pokud dluhopis generuje 4% úrok a tržní úrokové sazby se zvednou na stejnou hodnotu, tak už to moc výhodné není.

Stejně tak může vzrůst inflace. Dluhopisy jsou na tyto makroekonomické veličiny velmi citlivé a nejednou se stalo, že nakonec dluhopis skončil se ziskem na nule. U dluhopisu sice máte malé riziko v nevrácení půjčených finančních prostředků, ale zisk je nejasný. Samotný zisk u dluhopisů se může pohybovat od 3 do 8 % ročně.

V případě akcií nejsme vlivy inflace a úrokových sazeb tak zasaženi, protože vás zajímá primárně stav společnosti, její rozvoj a ekonomické výsledky. To je pro vás důležitější než to, zda je tržní úrok 1 % nebo 3 %. Netvrdím, že to není důležité, z pohledu akcií jsou ale podstatnější skutečnosti. Potenciál mají akcie jednoznačně vyšší, zkušení obchodníci se pohybují kolem 10 až 20 % ročně.

Zároveň se i potvrzuje známý investiční trojúhelník, který říká, že není možné dosáhnout všech vrcholů současně a vždy je třeba zvolit kompromis.

Investiční trojúhelník
Investiční trojúhelník – Výnosnost, riziko, likvidita

Akcie nebo dluhopisy?

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Akcie i dluhopisy mají svá pro a proti. Osobně vždy vše porovnávám individuálně, a především se snažím mít diverzifikované portfolio.

Akcie i dluhopisy tedy nakupuji současně, mám pestré portfolio a snižuji riziko. Nyní ale sami znáte hlavní rozdíly a rozhodnutí je pouze na vás. Pomoci vám může ještě závěrečné shrnutí, případně se zeptejte v komentářích.

Shrnutí rozdílu mezi akciemi a dluhopisy

  • Akcie tvoří investici do firmy, akcionář je následně její součástí
  • Dluhopis představuje půjčku s předem domluvenými parametry
  • Zisk na akciích je teoreticky v zásadě neomezen, akcionáři pobírají dividendu
  • Dluhopis má předem stanovenou odměnu pro držitele, lze jej ale (stejně jako akcie) nakupovat a prodávat na sekundárním trhu, případně přes CFD
  • Akcie a dluhopisy jsou rozdílné, nelze ale určit vítěze a přímo se nabízí je zkombinovat a využít k diverzifikaci rizika

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo