Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak nakoupit Dogecoin? Nákup Dogecoinu krok za krokem pro rok 2023

Publikováno
Návod: Jak nakoupit Dogecoin? Nákup Dogecoinu krok za krokem pro rok 2023
Zdroj: unsplash.com

Pokud vás zaujala kryptoměna Dogecoin, jistě jste přemýšleli, jakými způsoby se dá vlastně koupit. Společně se na tuto problematiku podíváme a rozebereme si jednotlivé možnosti. Na začátku se může zdát, že je všeho až moc, ale ve skutečnosti to není nic složitého.

K tomu, abyste mohli nakoupit Dogecoin, budete potřebovat počítač nebo telefon a připojení k internetu. Pak se vám nabízí řada různých možností pro nákup, v tomto článku si ukážeme ty nejlepší a nejjednodušší.

Obsah článku – Jak koupit Dogecoin?

Máte Dogecoin kam uschovat?

Před jakýmkoliv nákupem je dobré začít od základu – tím je samotná úschova kryptoměn. Měli byste si tedy položit otázku, kde a jak své nové dogecoiny uschováte. Způsobů je hned několik a každý z nich má své klady a zápory. Rozhodně je dobré znát všechny možné varianty, protože se dají velice dobře nakombinovat k tomu, aby byl celý nákup a úschova nejoptimálnější.

1) Ponechání nakoupených dogecoinů na směnárně či burze

Řada platforem, na nichž se dají kryptoměny nakoupit, nabízí zároveň možnost jejich úschovy – jedná se o různé kryptoměnové směnárny či burzy. Na vámi vybrané platformě, která možnost úschovy nabízí, si pouze založíte účet a na něm si kryptoměny ponecháte. Za oponou vám kryptoměnová směnárna či burza založí vaši vlastní kryptoměnovou peněženku, k níž drží privátní klíče, jakési přístupové údaje, a o kterou se vám postará. V ní se budou primárně ukládat všechny kryptoměny, které si na burze či směnárně zakoupíte.

Je to nejjednodušší cesta, jak držet kryptoměny. Pro začátečníky a malé částky se jedná o ideální postup, neboť nevyžaduje prakticky žádné znalosti a riziko chyby je minimální.

Odvrácenou stranou je ale fakt, že coiny technicky vlastní samotná platforma, protože drží zmíněné privátní klíče.

Vystavujete se tak riziku, že při hacku platformy či zásahu regulátora o své prostředky přijdete či vám k nim bude zamezen přístup. Jak praví jedno z nejznámějších kryptoměnových rčení: “Not your keys, not your coins.”

2) Softwarové peněženky

Jde o aplikace, které fungují jako samostatné peněženky. Uživatel si nainstaluje program na počítač nebo mobilní telefon a založí si svou vlastní peněženku, na níž si může kryptoměny odeslat. Protože už se jedná o program v moci uživatele, neodvratně se dostáváme k problému osobní odpovědnosti. Na burzách stojí v pozadí stále společnost, která má pojištění a o správu finančních prostředků se sama aktivně stará. U samostatných peněženek s vašimi prostředky manipulujete pouze vy.

Při založení peněženky dostane uživatel seed – 12, 18 či 24 anglických slov. Je životně důležité si seed zapsat na fyzický objekt (kus papíru, vygravírovat na ocelovou tabulku), protože slouží jako přístupový údaj k vašim kryptoměnám. Když o seed přijdete a peněženku ztratíte či k ní zapomenete heslo nebo PIN, o své kryptoměny přijdete. Proto se o svůj seed dobře starejte.

Poznámka

Co je to seed?
 
Hierarchicky deterministické (HD) peněženky, jimiž jsou prakticky všechny dnes používané peněženky, např. Trust Wallet či Coinomi, používají seed, což je jednoduše řečeno klíč k peněžence v nejvyšší úrovni. Ze seedu se derivují privátní klíče, z nich klíče veřejné a z nich samotné adresy peněženek podobným způsobem, jako na obrázku níže.
 

Zdroj: github.com/bitcoinbook

HD peněženky

HD peněženky – soustava slov reprezentuje jeden hlavní klíč, z nějž se generují všechny další

Privátní klíče jsou potřeba pro to, abyste ze své peněženky dokázali kryptoměny někam odeslat, jinými slovy, abyste s kryptoměnami byli schopni nějakým způsobem nakládat – např. je prodat. Zmíněný seed je jediným způsobem, jak se ke všem svým privátním klíčům dokážete dostat, proto je životně důležité jej poctivě střežit.
 
Více se dočtete ve speciálních článcích o privátních klíčích a seedu.

Druhá nevýhoda osobní odpovědnosti je v tom, že zavirované zařízení může být ohromným bezpečnostním rizikem. Někdo může odposlouchávat vaší klávesnici, případně může nasadit jiný způsob, jak získat vaše údaje. Každý den se objevují lidé, kteří o svůj majetek přišli právě kvůli tomu, že někde naletěli podvodníkovi, který z nich nějakým způsobem dostal seed. Dávejte si tedy velmi velký pozor na různé varianty phishingu a seed nikdy nikomu nesdělujte!

Favorit redakce

Výhody
 • Podpora spousty kryptoměn a tokenů
 • Podpora práce s NFT
Nevýhody
 • Pouze v angličtině
 • V případě ztráty seedu jste v maléru

3) Hardwarové peněženky

Špička dnešních kryptoměnových úložišť. Hardwarová peněženka vypadá jako malý flashdisk – přes USB port zapojíte zařízení do počítače a přes softwarového klienta si novou peněženku založíte. Opět se jedná o HD peněženky, což znamená, že i zde dostanete seed. Zatím se vše zdá stejné jako u softwarové peněženky. V čem je tedy rozdíl?

Tvorba peněženky, uložení seedu v programu a procesy s tím spojené jsou přesunuté na externí zařízení. To znamená, že se vyhnete problému s viry na počítači, neboť veškeré operace, které využívají seed či privátní klíče, se odehrávají mimo prostředí operačního systému. Velkou výhodou je i skutečnost, že mnohé hardwarové peněženky, např. Trezor, vám umožní seed prodloužit přes tzv. passphrase a zabezpečení tak zvýšit ještě o jednu úroveň. Mezi přední hardwarové peněženky patří Ledger a Trezor, hardwarová peněženka od českého výrobce.

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Základy máme vyřešené, pojďme se vrhnout na jednotlivé způsoby nákupu.

A) Online směnárny – Nejjednodušší způsob

Online směnárny jsou nejjednodušším způsobem pro nákup Dogecoinu. Jde o služby které se soustředí výhradně na směnu fiat měn (dolary, eura, koruny…) na kryptoměny a zpět. Jejich fungování je velice přímočaré.

Uživatel zadá svou objednávku k nákupu či k prodeji Dogecoinu. Služba vezme cenu coinu z burz a uživateli přepočítá danou částku v kryptoměnách na fiat měny (případně obráceně), běžně mírně navýšenou o vyšší spread, kterým směnárny klasicky disponují. Zákazník se pak posouvá k platbě. Jakmile peníze přijdou na účet směnárny, směnárna na své partnerské burze objednané množství kryptoměn nakoupí.

Při větší volatilitě kurzu může být potřeba obnovit souhlas s tím, že bude množství upraveno podle konkrétní ceny. To se také může stát, když platba dorazí až po nějaké době. Pak už jen služba odešle kryptoměny zákazníkovi.

Favorit redakce

Výhody
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
 • Nelze nakupovat platební kartou

Z pohledu uživatele jde opravu o nejjednodušší proces. Cenou za tento komfort jsou však vyšší poplatky. Ty se mohou pohybovat až na hranici několika procent. Výhodou pro české uživatele je jednoznačně podpora českých korun, pokud se jedná o domácí firmy. Odpadají tak starosti se SEPA platbou, s převodem korun na eura a měnové riziko. Dogecoin se dá koupit například na směnárnách Anycoin a Simplecoin.

 • Velice jednoduchý postup: Zákazník zavítá na stránky směnárny, navolí množství kryptoměn, které si přeje nakoupit, zaplatí a má po starostech.
 • Není nutná registrace pro menší částky: Do zhruba 25 000 Kč nemusí služby vyžadovat registraci či ověření totožnosti (KYC) uživatele.
 • Možnost nákupu za české koruny: Velké burzy jsou většinou zahraniční a nepřijímají české koruny. U nás už ale fungují české směnárny, u nichž je za koruny nákup možný.
 • Některé směnárny nenabízejí úschovu kryptoměn: Směnárna je v první řadě služba zajišťující nákup a prodej, úschova je skutečně jen bonus. V těchto případech pří nákupu musíte zadat adresu vaší kryptoměnové peněženky, kam směnárna kryptoměny po nákupu ihned odešle. Jak ale víte z odstavců výše, protože je držení kryptoměn na vlastních peněženkách nejbezpečnější, mnohým uživatelům tato skutečnost vadit nebude.
 • Nákup bankovním převodem může trvat dlouho: Pokud neplatíte kartou, může odeslání peněz trvat relativně dlouho, což může vyústit v nákup za jiný kurz, než se kterým jste původně počítali. Zde opět záleží na každé směnárně, jak dlouho a v jaké toleranci je ochotná původní kurz držet.
 • Většina směnáren neumožňuje nákup kreditní kartou: Ze směnáren s českou lokalizací umožňujících nákup Dogecoinu přijímá kreditní karty pouze Kriptomat a ccShop, v případě zahraničních směnáren i Changelly.
 • Vyšší poplatky než na burzách: Směnárny zjednodušují proces nákupu kryptoměn a za své služby si berou vyšší poplatek než burzy, na nichž se samotné obchodování odehrává.

B) Kryptoměnové burzy – Nejlevnější způsob

Největší světové kryptoměnové burzy jsou jako ohromná tržiště, každý den se zde točí neskutečné objemy peněz. Jsou také místem, na kterém i samotné směnárny provádějí své obchody. Většinou burzy nabízí také další služby jako staking, obchodování na páku nebo futures trhy.

Pokud chcete nakoupit Dogecoin přes burzu, bude nejzdlouhavější částí registrace a následně ověření totožnosti.

Registrace je nutná víceméně vždy a ověření totožnosti má mnohdy i více úrovní.

Někdy stačí poskytnutý doklad totožnosti pro to, abyste kryptoměny na burzu vložili či je zde nakoupili. Pokud je ovšem chcete také vybrat na svou vlastní kryptoměnovou peněženku či si nechat peníze poslat zpět na účet, mnohdy je nutné přiložit i nějaký dokument potvrzující adresu vašeho bydliště. Proces ověření totožnosti je označován jako KYC (Know Your Customer), burzy jej využívají jak pro získání informací o svých zákaznících, tak i kvůli legislativním požadavkům pramenícím ze zákonů proti praní špinavých peněz (AML).

Čtěte více: KYC (know your customer): Co to je a proč po vás makléři i burzy chtějí při verifikaci osobní údaje?
Čtěte více: KYC (know your customer): Co to je a proč po vás makléři i burzy chtějí při verifikaci osobní údaje?
Zdroj: binance.com
Výběr dokladu totožnosti
Výběr dokladu totožnosti na Binance

Ověření totožnosti probíhá tak, že vás systém při procesu registrace vyzve k nahrání určitých dokumentů. Konkrétně se jedná o kopii jednoho či dvou průkazů totožnosti, například občanského a řidičského průkazu, a často i dokumentu, na kterém je zároveň vaše jméno a adresa bydliště, k tomu se dá využít výpis z bankovního účtu. Následně je nutné počkat na vyhodnocení burzou. Jakmile se vše potvrdí, vaše totožnost je ověřená.

Konkrétní postup jednotlivých burz není nijak standardizovaný, proces je však běžně doplněn přehledným a jednoduchým návodem, ověření totožnosti by tedy neměl být problém.

Jak vybrat tu správnou burzu?

Vybrat kryptoměnovou burzu není nic těžkého. Je takovým nepsaným pravidlem, že ty největší a nejproslulejší burzy jsou zároveň i ty nejlepší. Abyste měli jistotu, že se nestanete obětí nějakého podvodu, držte se následujících zásad:

 • Překontrolujte si, zda se na burze nachází kryptoměna, kterou chcete nakoupit. Dogecoin najdete téměř na všech předních burzách – např. na Binance, Krakenu, Coinbase, Bitfinexu či KuCoinu.
 • Naprosto základním krokem by mělo být zjištění, jestli mohou na dané kryptoměnové burze obchodovat lidé z České republiky. Některé společnosti provozují své podnikání pouze v USA, jiné zase jen v Evropě atp. Je to způsobeno především legislativními překážkami. Každá důvěryhodná burza, která chce na daném území podnikat, musí získat licenci k provozu svých služeb a některým se to prostě nevyplatí.
 • Je dostupná čeština? Spoustu obchodníků uvítá také možnost samotného obchodování v češtině. Jelikož jsou kryptoměnové burzy často světové společnosti, lokalizaci do češtiny běžně neposkytují. Výjimku však tvoří např. Binance, která je kompletně v češtině.
 • Podívejte se na objem obchodů, který se na burze odehraje. Objem vykonaných obchodů je známkou vysoké likvidity, což jde zákonitě ve váš prospěch. Vyšší likvidita znamená větší schopnost trhu absorbovat velké objednávky a zvyšuje odolnost vůči manipulaci, zákonitě tak platí, že čím více známá a oblíbená burza je, tím více na ní obchoduje uživatelů a tím větší likviditu trh burzy má. S tímto však souvisí další, neméně podstatný bod.
 • Jakým způsobem burza likviditu zajišťuje? Market makeři, neboli entity, které tvoří trh, mohou mít čistě organický či neorganický původ. Tím prvním jsou prostí obchodníci, kteří rozšiřují knihu objednávek svými příkazy a tím tvoří trh. Toto však mohou činit i velké společnosti, u nichž je tzv. liquidity providing neboli přívod likvidity na trh hlavní činností. Tyto firmy do trhů burz přivádějí obrovské množství peněz a starají se tak o to, aby na trhu byla velká likvidita a trh byl tedy pro obchodníky více atraktivní. Je velmi důležité, aby tyto společnosti neměly na společnost stojící za burzou žádnou vazbu, neboť by se pak jednalo o střet zájmů. S tímto např. bojuje burza FTX a market maker Alameda Research, dvě společnosti, které vede stejná osobnost – Sam Bankman-Fried.
 • Rozhraní burzy je uživatelsky přívětivé a zákaznická podpora má dobrou úroveň. Pokud se např. do svého zákaznického účtu nemůžete dostat kvůli zapomenutým přístupovým údajům nebo se burza stane obětí nějakého hackerského útoku, kvalitu zákaznických služeb jistě oceníte. Některé burzy jsou také orientované spíše na zkušenější obchodníky (Bitfinex) a některé spíše na nováčky (Coinbase, Binance), tomu odpovídá i komplexnost jejich rozhraní a dostupné možnosti pro obchodování.

Nevýhodou pro českou klientelu může být fakt, že velké burzy v podstatě nepřijímají platby v českých korunách, což souvisí s tím, že jsou zahraniční. Je tak nutné vlastnit devizový účet a směnit nějaké koruny na eura či dolary. Banky mají naprosto otřesné směnné kurzy, z toho důvodu doporučujeme využívat pro samotnou směnu služby jako Revolut či Wise. Můžete tak ušetřit i několik stovek korun na lepším směnném kurzu.

Ve věci poplatků můžete obecně počítat s nižšími desetinami procent. Jsou to služby, které si mohou takto malé poplatky dovolit. Často mají i programy, kdy se s vyšším množstvím transakcí poplatky snižují, např. skrze využití burzovních utility tokenů.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud se rozhodnete ke koupi Dogecoinu u některé z velkých burz jako Kraken či Binance, rozhodně neuděláte chybu. Burzy jsou to obrovské, využívají je miliony lidí a z pohledu poplatků a kvality jsou naprosto v pořádku.

 • Velký výběr kryptoměn: Burzy obecně nabízejí velké seznamy kryptoměn k obchodování v řádu klidně několika stovek.
 • Nízké poplatky: Burza je pouze místo, kde se střetává nabídka s poptávkou a obchody už musí provádět sám uživatel. Dokáže tak pracovat za relativně malé poplatky v řádech desetin procent.
 • Možnost uložit kryptoměny: Protože jsou burzy využívané především k tradingu, musí mít obchodníci nějaké místo k uložení svých prostředků. Naprostá většina burz tak nabízí možnost kryptoměny uschovat.
 • Nutná registrace: Velké burzy dnes v podstatě vždy vyžadují projít procesem registrace a KYC.
 • Relativní složitost: Směnárny jsou extrémně jednoduché a přímočaré. Burzy naopak vyžadují trochu času a zkušeností, aby se uživatel zorientoval. Nejedná se ale o nic strašného a při troše času to zvládne každý.
 • Nemožnost obchodování v české koruně: Burzy jsou především zahraniční. Z toho důvodu jsou hlavní měny euro a dolar. Zákazník se tomu musí přizpůsobit.

C) Přímý nákup pomocí online tržišť – Zjednodušený P2P obchod

Burzy a směnárny jsou firmy, které zajišťují uložení kryptoměn a provedení samotného obchodu. Existují ale i služby, které fungují pouze jako místo, kde se mohou lidé kontaktovat a vše už proběhne bez prostředníka.

localbitcoins smena
LocalBitcoins.com

Krásným příkladem takové služby je LocalBitcoins. Jméno je sice trochu zavádějící, ale jde zde i možnost nákupu a prodeje Bitcoinu za Dogecoin. Platforma funguje tak, že si zde zákazník založí účet a vytvoří inzerát – nakupuji/prodávám. Jakmile někdo na nabídku přistoupí, vše už se odehrává mimo tuto službu. Obě strany ví, do čeho vlastně jdou. Je předem známá cena, forma platby (fiat měny, kryptoměny) a způsob, jakým bude platba provedena.

Postupně se tak přesouváme ke stále osobnějšímu způsobu obchodování. S tím přicházejí i nové problémy a výzvy. Protože se jedná o práci s mezilidskými vztahy, mohou se zde objevit nějaké komplikace. Člověk na případné osobní setkání nepřijde, neodešle svou část platby, není možné ho kontaktovat apod. Je proto dobré ověřit si druhou stranu. Na těchto stránkách většinou funguje něco jako hodnocení uživatele. Je samozřejmě vhodné obchodovat jen s někým, kdo už dokázal, že je čestný a že s ním vše probíhá bez problémů.

Zdroj: localbitcoins.com
localbitcoins směna bitcoinu na dogecoin
Příklad inzerátu pro směnu bitcoinů za dogecoiny od uživatele s 99% kladným hodnocením a více než 3 000 vykonanými obchody

Dříve byly tyto servery skvělé kvůli důrazu na anonymitu. Dnes už je bohužel situace jiná a i LocalBitcoins již vyžaduje plné ověření identity uživatele. Bohužel tak bude nutné projít stejným procesem registrace a ověření totožnosti jako u burz.

Nic nenalezeno!

Poplatky na těchto službách záleží na uživatelích, každý si může nastavit jakoukoliv cenu chce. Lze tak vytvořit marži navrch nad spotovou cenu. Lidé si účtují vyšší částky za spolehlivost, za malé objemy apod. Záleží jen na tom, jestli na to někdo přistoupí. Počítejte spíše s nižšími jednotkami procent, ale rozhodně narazíte i na větší procentuální poplatky.

 • Cenu určujete vy: Protože je zde možnost vytvoření inzerátu, je zároveň i ve vaší moci stanovit cenu a poplatky. Je-li vyjednávání o ceně vaší silnou stránkou, obchod pro vás může být dosti ziskový.
 • Hodnocení obchodníků: Služby často umožňují ohodnotit druhou stranu. Toto hodnocení pak slouží jako ukazatel toho, s kým je dobré obchodovat.
 • Nutné ověření identity: Dříve se tyto služby vyznačovaly anonymitou, dnes už je bohužel nutné ověření identity uživatele.
 • Lidé se nemusí chovat férově: Špatná komunikace, podvody a jiné nepříjemnosti. Jelikož se zde obchodníci musí vždy dohodnout sami mezi sebou, obchod může být někdy psychicky i časově náročný.

D) Čistý Peer-to-Peer obchod – Největší anonymita

Původní myšlenkou kryptoměn je měna, kterou by bylo možné směňovat mezi uživateli bez prostředníků v podobě bank a jiných finančních institucí. V podstatě by se mělo jednat o jakousi digitální hotovost.

Jedna z možností, jak dogecoiny nakoupit, je jednoznačně starý dobrý Peer-to-Peer obchod.

Jestliže máte ve svém okolí někoho, kdo nějaké dogecoiny již vlastní, není nic lehčího, než se s ním domluvit na tom, aby vám je odprodal. Může to být klidně váš kamarád či známý. Pak už si jen stanovíte cenu, množství, vyměníte peníze a dotyčný vám pošle dogecoin na adresu vaší kryptoměnové peněženky. Pokud člověka znáte, není asi nutné řešit nějaké hlubší detaily samotného obchodu. Co ale v případě, že jde o naprostého cizince?

P2P směna samozřejmě může probíhat i mezi lidmi, kteří se osobně neznají, takové záležitosti fungují například na facebookové skupině Krypto Veksl. Lidé se zde domlouvají na osobním setkání, kde si kryptoměny odešlou a vymění peníze.

Poznámka

Několik doporučení pro P2P obchod:
 
Protože bohužel všichni z nás nejsou úplně počestní, může se i v tomto případě najít někdo, kdo nebude mít naše blaho v zájmu.
 

 1. Obchodní setkání si vždy naplánujte na veřejném místě s dobrým přístupem k internetu.
 2. Hledejte ověřené osoby a ptejte se na zkušenosti. S největší pravděpodobností narazíte na férového člověka, rozhodně však není na škodu si vše prověřit.
 3. Můžete s sebou vzít někoho dalšího, ale vždy o tom informujte druhou stranu.

Kryptoměny neznají majitele a k adresám není přiřazena žádná identita. Mnoho lidí může tento fakt ocenit. V takovém případě nastupuje P2P obchod jako nejlepší možnost nákupu a prodeje, protože transakce nejde přes žádnou třetí stranu. Nikdo neřeší KYC, vše se dá udělat čistě anonymně. Nevýhodou často bývají vyšší poplatky než na burzách, neboť prodávající si může do ceny naúčtovat náklad za dopravu, ale i za výslednou anonymitu a celkové služby.

Z pohledu myšlenky kryptoměn jde ale jednoznačně o nejlepší způsob nákupu.

 • Anonymita: Protože transakce nejde přes žádnou společnost, která by vyžadovala registraci a ověření identity, dogecoiny můžete tímto způsobem získat čistě anonymně.
 • Obchod s okruhem přátel a známých: Pokud obchodujete s někým známým, může být proces levnější, rychlejší a očištěný o případně problémy s podvody.
 • Poplatky: Velikost “marže” prodávajícího je čistě v jeho rukách, avšak protože se jedná o obchod P2P, dají se podmínky nasmlouvat.
 • Potenciální problémy: Možnost výskytu problémů najdeme všude, avšak zde se jedná o vaší fyzickou přítomnost. Pokud se budete cítit špatně nebo se vám nebude něco zdát, je naprosto v pořádku odejít.

E) Kryptoměnové bankomaty

Poslední z nabízených variant jsou kryptoměnové bankomaty, občas označované také jako bitcoinmaty. Od klasických bankomatů je poznáte na první pohled a je zároveň dosti pravděpodobné, že už jste alespoň kolem jednoho během vymetání nějakého obchodního centra prošli. Po České republice jich vzniká stále více a více.

Jednoznačnou výhodou je rychlost a jednoduchost. Pokud se budete pohybovat v částkách pod 25 000 Kč, pak se dá uvažovat i o vcelku anonymní cestě, jak Dogecoin nakoupit. Háček je však v tom, že většina kryptoměnových bankomatů umožňuje nákup či prodej pouze Bitcoinu, je tedy možné, že vhodný bankomat umožňující nákup Dogecoinu budete nějakou dobu hledat.

Zdroj: bitcoinmat.com
Bitcoinmat v OC LETMO v Brně umožňující nákup Dogecoinu
Bitcoinmat v OC LETMO v Brně umožňující nákup Dogecoinu

Příkladem kryptoměnových bankomatů, na nichž je možné Dogecoin včetně dalších kryptoměn nakoupit, je bitcoinmat na obrázku výše, který naleznete v obchodním centru LETMO v Brně.

Jak nakoupit Dogecoin v kryptoměnovém bankomatu?

 1. Na obrazovce bankomatu nejdříve zvolte kryptoměnu, kterou si přejete nakoupit, nyní tedy Dogecoin.
 2. Zvolte částku, kterou chcete na dogecoiny směnit.
 3. Následně vás bankomat vyzve pro naskenování QR kódu vaší peněženky. Ten může být buď v mobilu, nebo na papíře.
 4. V dalším kroku vložíte do bankomatu hotovost, kterou chcete směnit, a nákup následně na obrazovce bankomatu potvrďte.
 5. Pokud je kryptoměnový bankomat vybaven tiskárnou, můžete si na požádání nechat vytisknout potvrzení o nákupu.
 6. Systém kryptoměnového bankomatu za vás nyní dogecoiny nakoupí podobným způsobem jako směnárna – vaše objednávka je odeslána na burzu, kde bude obchod vykonán. Zakoupený Dogecoin vám následně bankomat ihned odešle na adresu vaší kryptoměnové peněženky.

Tím nejvíce negativním aspektem kryptoměnových bankomatů jsou určitě poplatky. Ačkoliv se jedná o velmi automatizovaný proces, poplatky za nákupy dosahují vyšších jednotek procent či až dvojciferných čísel. Je-li pro vás výše poplatků důležitým kritériem, doporučujeme vám využít jiných způsobů nákupu.

 • Rychlost a jednoduchost: Podobně jako při klasickém vkladu či výběru peněz z bankomatu, i zde vás stroj provede všemi potřebnými, ačkoliv lehce komplexnějšími kroky. Kromě ověření transakce v blockchainu tu navíc nehrozí žádná jiná prodleva.
 • Anonymní nákup u malých částek: Pokud se vejdete pod 25 000 Kč, žádnému ověření byste neměli být vystaveni.
 • Vysoké poplatky: Poplatky mohou vylézt až k dvojciferným procentům.

Shrnutí – Jaký způsob nákupu je nejvhodnější?

Jak můžete vidět, možností je opravdu hodně a každá nabízí něco specifického. Který způsob se dá tedy považovat za nejlepší? Vše záleží na vašich možnostech a cílech. Roli hrají i zkušenosti uživatele, protože každá možnost je jinak komplexní a vyžaduje jiné znalosti. Některé způsoby jsou náročnější na provedení, mohou být ovšem ziskovější či levnější na poplatky.

 • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte kryptoměnovovou směnárnu či kryptoměnový bankomat.
 • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
 • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, využijte burzu nebo fyzický nákup (po domluvě).
 • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, využijte osobní prodej lidem z LocalBitcoins nebo facebookové skupiny Krypto Veksl, v rámci malých částek můžete využít i kryptoměnové bankomaty.

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé se velmi často ptají na základní otázky. Není se čemu divit – problematika kryptoměn je vcelku složitá a když se do toho přidají ještě jiné služby, situace se stává brzy nepřehlednou.

Kde je možné Dogecoin nakoupit?

Dogecoin se dá koupit mnoha způsoby. Tím zdaleka nejpohodlnějším je využití služeb některé z online směnáren na trhu. Tyto firmy existují i v České republice a přijímají české koruny, pro nováčka se tedy rozhodně jedná o vhodný způsob. Jako nejlevnější se dají označit samotné burzy, které ale mohou být relativně nepřehledné. Poslední možností je starý dobrý P2P nákup od jiného obchodníka bez využití prostředníka, může být však časově náročnější než varianty popsané výše.

Kolik Dogecoin stojí a kolik si jich mám koupit?

Momentálně je cena Dogecoinu přibližně $2,19. Jeho cena se ale může na různých směnárnách lišit z důvodu různých poplatků. Díky arbitráži mezi burzami se ceny většinou neliší ve velké míře, v případě směnáren však za odlišnosti může mnohdy vysoký spread. Dogecoinů samozřejmě můžete koupit kolik jen chcete, a dokonce se dá dělit i na části.

Je možné Dogecoin i prodat? A jak?

Samozřejmě, že ano. K prodeji Dogecoinu je stejně jako v případě jeho nákupu vhodné využít služeb kryptoměnových směnáren. Prodej dogecoinů je většinou ještě snazší než jejich nákup. Nemusíte totiž čekat na mezibankovní převod – rozhodující je zde rychlost převodu dané kryptoměny.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.