Nedávné celní veletoče, které rozpoutala prezidentská administrativa USA, vzedmuly na trzích vlnu volatility a poslaly burzovní indexy do červených čísel.
Pokles na akciových trzích odráží obavy investorů z možných hospodářských dopadů, jaké by Trumpovy kroky mohly mít na celý svět.
Na středu 2. dubna se přitom plánuje další vlna cel, takže investoři zůstávají napjatí.
S ohledem na výše zmíněné řada zástupců významných finančních institucí z celého světa revidovala své prognózy recese.
A ruku v ruce s rizikem hospodářského poklesu jde i hrozba tržního krachu.
Analytici revidují své ekonomické předpovědi
Změna obchodní politiky vedla finanční instituce k revizi svých ekonomických předpovědí:
- V JPMorgan Chase (JPM) zvýšili svou prognózu pravděpodobnosti recese z lednových 30 % na 40 %
- Průzkum CNBC mezi 32 manažery fondů a stratégy zase ukázal, že se riziko recese v jejich očích v březnu zvýšilo na 36 % (z lednových 26 %)
Z historického hlediska index S&P 500 během hospodářské recese vždy významně klesal, v průměru o 31 %.
Mezi nejvýznamnější poklesy se řadil propad o 57 %, jenž odstartoval v roce 2007, a 48% pokles z listopadu 1973.
Pokud by současné obchodní napětí vedlo až k recesi, hlavní benchmark amerického akciového trhu by mohl klesnout až na 4 239 bodů, což je pokles o 26 %.
Cla mají drtivý dopad na hospodářský růst
Cla obvykle brzdí hospodářský růst – zvyšují ceny, míru nezaměstnanosti a snižují zisky, přičemž od nynější situace bychom mohli očekávat to stejné.
- Vzhledem k výše uvedenému v JPMorgan Chase snížili svou prognózu růstu amerického HDP o 0,3 % a zvýšili výhled inflace o 0,2 %
- K podobným úpravám prognóz přistoupily i další významné finanční instituce, například Goldman Sachs (GS) a Morgan Stanley (MS)
V současnosti je také patrný pokles nálady spotřebitelů, která vlivem nejistoty ohledně obchodní politiky USA dosahuje bodu mrazu.
Model Fedu předpovídá pro první čtvrtletí roku 2025 meziroční pokles HDP USA o 1,8 %, což by byl první pokles ekonomiky za poslední tři roky a nejvýraznější za pět let.
Problémy je třeba vnímat jako příležitost
Navzdory těmto problémům však existuje spousta důvodů, proč bychom měli zůstat optimističtí.
- Cla zavedená Trumpovou administrativou by měla být pouze dočasným opatřením, než se USA podaří vyjednat nové obchodní dohody
- Nynější propad cen akcií bychom tak měli vnímat jako ideální příležitost k nákupu
Při pohledu do historie je navíc zřejmé, že se index S&P 500 vždy ze všech poklesů dříve nebo později zotavil, přičemž obvykle se tak děje ještě předtím, než se oficiálně potvrdí konec recese.
Investoři by proto měli současný trh vnímat jako tržiště, kde byl zahájen výprodej, a zaměřit se na kvalitní akcie s potenciálem dosahovat dlouhodobých zisků.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.