Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak při ochraně svých peněz ještě více neprodělat? Aneb odvrácená strana diverzifikace

Jak při ochraně svých peněz ještě více neprodělat? Aneb odvrácená strana diverzifikace

Jak při ochraně svých peněz ještě více neprodělat? Aneb odvrácená strana diverzifikace
Zdroj: depositphotos.com

Diverzifikace obchodního portfolia je jedním z nejvíce diskutovaných a zároveň doporučovaných obchodních přístupů. Diverzifikace je doporučována z toho důvodu, že umožňuje jakési zajištění ztrátových pozic těmi ziskovými, čímž se minimalizuje riziko. Diskutovaná je protože mnohdy bývá velmi obtížné stanovit hranici, kdy se jedná o diverzifikaci a kdy se riziko ještě více zvyšuje. V tomto článku si představíme dvě společnosti z jednoho tržního segmentu, ovšem s odlišným cenovým vývojem, na kterých si přiblížíme právě problémy diverzifikace.

Korelační graf akcií Henkel a Procter & Gamble
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Procter & Gamble i společnost Henkel, spadají svým oborem podnikání do segmentu spotřebního zboží. Nicméně jak je na první pohled z akciového grafu patrné, jejich cenový vývoj je naprosto opačný. Investor, který dlouhodobě sází na růst tohoto segmentu bude tedy zklamán, protože zisk z jednoho instrumentu, bude negován ztrátou na instrumentu druhém. Jedná se v tomto případě o diverzifikaci?

Nákup více aktiv v rámci jednoho tržního segmentu není diverzifikace.

Diverzifikace by měla vycházet z předpokladu, že může dojít k poklesu investičního instrumentu, což může zvýšit poptávku po instrumentu jiném. Například, klesne-li index S&P 500, je dobré diverzifikovat americkým dolarem. Také by diverzifikace měla zahrnovat více obchodních přístupů a instrumentů. Například, klesnou-li akcie Apple, může být ideální doba začít pomocí CFD kontraktů spekulovat na pokles dalších technologických společností. Diverzifikace může být v rámci širšího portfolia pořádná alchymie, která se ovšem může dlouhodobě značně vyplatit. A jak si stojí naše dvě společnosti po technické a fundamentální stránce?

1) Henkel

Akcie Henkel se dlouhodobě obchodují pod klesající trendovou čárou. Trh v poslední době reaguje nákupní aktivitou na dlouhodobá Low, ovšem v růstu mu stojí rezistence se silným Volume. Společnost Henkel vykázala růst meziročních tržeb o 4,2 %, nicméně ty se dlouhodobě pohybují okolo 23 miliard USD. V případě růstu akcií nad hodnotu 70 EUR, lze předpokládat změnu tržního sentimentu a počátek růstové tendence.

Týdenní akciový graf společnosti Henkel
Týdenní akciový graf společnosti Henkel
Zdroj: tradingview.com

2) Procter & Gamble

Akcie Procter & Gamble, se naopak obchodují v dlouhodobém růstovém kanálu, který za sebou zanechává velké množství pivotových Low, které jsou ideální z technického pohledu pro umisťování Stop Loss obchodních příkazů. Akcie této společnosti se již plně zotavily z novoročního poklesu a v současné době mají našlápnuto na tvorbu nových maxim. Meziroční růst tržeb o 6,2 % a jejich dlouhodobá stabilita okolo 67 miliard USD hovoří za všeobecnou oblibou tohoto aktiva. Stabilní společnost, která navíc vyplácí investorům dividend, je vždy vítanou součástí obchodního portfolia.

Týdenní graf akciové společnosti Procter & Gamble
Týdenní graf akciové společnosti Procter & Gamble
Zdroj: tradingview.com

Závěr

V tomto článku jsme si ukázali, že diverzifikace v rámci jednoho tržního segmentu nemusí být tou správnou cestou. Také jsme se zamysleli nad tím, že diverzifikace musí být komplexní činnost, která by měla zahrnovat úvahy typu: "Co se stane když…". V článku jsme si také představili dvě společnosti, které spadají do jednoho tržního segmentu, nicméně jejich akciový vývoj je zcela opačný. Tato ukázka může investorům posloužit opět jako námět pro jejich strategii diverzifikace v rámci tržních segmentů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo