Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční fondy: Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?

Hledáte nejlepší investiční fond? Přinášíme vám průvodce, který vás provede všemi důležitými kroky a kritérii pro správný výběr.

Mgr. Bogdan Heinz
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Investiční fondy: Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor?
Zdroj: depositphotos.com

Investování do fondů je jako návštěva dobré restaurace – menu je obsáhlé, každý chod slibuje něco jiného, a rozhodnutí nebývá snadné.

Jak ale vybrat investiční fond, který vám skutečně “zachutná”?

V Česku můžete vybírat z pestré nabídky známých správcovských společností, jako jsou Conseq, ČSOB nebo J&T, každá s řadou fondů různých chutí a zaměření – od akciových přes nemovitostní až po tematické fondy sledující trendy budoucnosti.

Možná přemýšlíte, zda je lepší vložit peníze jednorázově, nebo je pravidelně investovat a jakou roli hraje míra rizika nebo výše poplatků.

Podobně jako když si vybíráte jídlo podle ingrediencí a ceny, měli byste při investování myslet na klíčové parametry, které ovlivní výslednou chuť – tedy váš výnos.

Je lepší vsadit na agresivnější fondy s potenciálem vyššího, ale nestálého zhodnocení, nebo zvolit konzervativnější cestu? Jak moc záleží na historii fondu a proč značná velikost podílového fondu nemusí být vždy výhodou?

V následujícím článku se dozvíte nejen jak správně posoudit tyto faktory, ale také proč je důležité diverzifikovat své investice.

Ať už jste investiční gurmán nebo úplný začátečník, po přečtení tohoto průvodce budete schopni udělat informované rozhodnutí, které vám sedne přesně podle vašeho investičního apetitu.

Investiční fondy v kostce
  • Výběr vhodného investičního fondu je velmi důležitý. Měl by se odvíjet od faktorů, jako jsou riziko, poplatky a typ fondu.
  • Předtím, než si vyberete fond, musíte pochopit a přijmout míru rizika spojenou s různými fondy – vyšší riziko často koreluje s vyššími potenciálními výnosy.
  • Nepodceňujte diverzifikaci, a to i v rámci portfolia investičních fondů pro zmírnění rizik a stabilizaci výnosů.

Obsah článku o investičních fondech

Jaké jsou nejznámější fondy v ČR?

V Česku můžete vybírat z celé řady společností a jejich fondů. Mezi ty nejznámější patří tyto:

  1. Conseq fondy (př. fondu Conseq Active Invest Dynamický)
  2. Amundi (př. fondu All Stars Selection)
  3. ČSOB fondy (př. fondu ČSOB Akciový)
  4. Podílové fondy České spořitelny (př. fondu Erste Optimum)
  5. J&T fondy (př. fondu J&T RENTIER A1)
  6. NN fondy
  7. Allianz fondy
  8. AXA fondy
  9. Fondy Komerční banky
  10. Pioneer fondy

Mějte ale na paměti, že tento seznam nepředstavuje přímo fondy, ale společnosti je spravující.

Kupříkladu česká společnost Conseq má svůj realitní fond, akciový fond i fond fondů, ČSOB pak spravuje tzv. Bohatství, Vyvážený, Akciový, Konzervativní, atd.

TIP

Musíte si tedy zvolit společnost a následně si vybrat její konkrétní fond, kterých má vždy několik.

Jak vybrat ty správné a nejlepší investiční fondy?

Je toho možná na první pohled dost, nicméně některé faktory spolu souvisí. Navíc se jedná o vaše peníze, takže byste tuto volbu neměli uspěchat.

Jednotlivé typy fondů (akciové, nemovitostní, fondy fondů, tematické investiční fondy atd.) jsme již rozebírali v tomto obsáhlém článku. Pokud v tom tápete, raději si jej nejprve přečtěte.

Při výběru byste měli zvážit zejména parametry, jako jsou:

  1. podstupované riziko,
  2. dostupnost investovaného kapitálu,
  3. výše poplatků,
  4. typ fondu,
  5. historický vývoj fondu a současná situace na trhu,
  6. velikost podílového fondu
  7. případné další faktory, které vyplývají z vaší specifické situace.

Nyní se na faktory vyjmenované výše podíváme zblízka jeden po druhém.

1. Podstupované riziko

Riziko… co se tím ale vlastně myslí? Vysoké riziko znamená, že v průběhu času je pravděpodobný výrazný výkyv – volatilita.

Např. prudký pokles následovaný významným nárůstem. Pro vás to znamená, že i když zrovna daný týden nebo měsíc fond klesá, nebudete peníze ve strachu vybírat – počkáte si, až zase naroste. Musíte být trpěliví.

A to je ten důvod, proč se dočtete, že nějaký fond je doporučen na investici 10, 20 nebo třeba i 30 let. Je to hlavně kvůli kombinaci poplatků a nepřímočarého vývoje. Prostě aby se stihl vyrovnat i krátkodobý nepříznivý vývoj.

Zpravidla rizikovější fondy přináší vyšší výnos, ale není to podmínkou a ani zákon nijak negarantuje výnos z fondů.

Rizikovější a tedy méně stabilní vývoj bývá u akciových fondů. Naopak stabilnější, avšak výrazně nižší růst bývá u nemovitostních fondů.

Obecně, avšak tato čísla berte s rezervou kvůli řady faktorů, můžete u nemovitostních fondů očekávat průměrný roční výnos okolo 3 až 4 % a u akciových okolo 5-10 % (i více).

V případě, že vám nevadí podstoupení vyššího rizika s možností většího zhodnocení, zkuste se podívat na kryptoměny.

2. Dostupnost investovaného kapitálu

Některé investiční fondy mohou mít ve smluvních podmínkách možnost odmítnout dočasně výběr, popř. proces výběru může trvat nepřiměřeně dlouho.

Měsíc od chvíle zadání požadavku do chvíle, než se peníze objeví na vašem bankovním účtu, lze považovat za přijatelný střed. Některé fondy mohou být rychlejší, ale zpravidla nepočítejte se lhůtou kratší než 14 dní.

Z toto důvodu byste měli na svém bankovním účtu mít dostatek prostředků pro standardní náklady rodinného rozpočtu (2-3 měsíční náklady) včetně určité finanční rezervy.

Teprve peněžní prostředky převyšující tuto výši můžete investovat, např. právě do fondů.

3. Výše poplatků

Obvykle existují 3 typy poplatků, přičemž fondy samozřejmě nemusí uplatňovat všechny.

Při uzavírání smlouvy budete patrně porovnávat vstupní poplatek. Ten zaplatíte a teprve poté budete moci posílat peníze do samotného fondu.

Některé fondy, např. Conseq umožňují typ smlouvy 30/70. V takovém případě 30 % pravidelné úložky je investováno a 70 % se použije na splácení vstupního poplatku. Takto to trvá až do zaplacení celého poplatku a dále se investuje 100 % částky.

Manažerský poplatek (tzv. management fee) platíte pravidelně v průběhu užívání fondu. Může to být fixní částka, ale pravděpodobně se bude jednat o např. 1 procento ročně z naspořené částky.

Jako poslední (avšak neméně významný!) je výstupní poplatek, který zaplatíte z vybírané částky. Dejte si pozor, aby nebyl příliš vysoký, což by vám znemožnilo menší výběry v případě náhlé potřeby financí.

4. Typ fondu

Preferujete vyšší návratnost investice? Jste se schopni vyhnout se nevýhodné ekonomické situaci a peníze vybrat ve správný čas, abyste je později zase zpět zainvestovali?

Pak se klidně dívejte i po rizikovějších fondech, zpravidla těch akciových.

Pokud chcete investovat, ale nechcete se o nic starat, zvolte nějaký nemovitostní fond. 

Zlatá střední cesta by mohl být smíšený (např. akciový a nemovitostní) fond, komoditní fond, fond fondů nebo tematické investiční fondy.

5. Historický vývoj fondu

Hledáte-li nejlepší investiční fondy, ke konci výběru a porovnávání byste se měli také podívat na historický vývoj daného investičního fondu.

Nezáleží na tom, že uvidíte propady, pokud jsou vyrovnány a převýšeny následnými vzrůsty. Zajímejte se, zda fond celkově dosáhl výnosu.

Sledujte posledních minimálně 5 nebo lépe alespoň 10 let a více. U většiny fondů po roce 2008 uvidíte výrazný pokles. To je v pořádku, takto může vypadat vývoj hodnoty fondu v době významné hospodářské krize.

Zároveň letech okolo roku 2018 a 2019 neuvidíte u většiny fondů žádný zázračný nárůst, což bylo způsobeno tehdejší hospodářskou situací.

Dlouhodobý graf vývoje fondu ČSOB Akciový

6. Velikost podílového fondu

Fond, do kterého chcete investovat, by neměl být příliš velký (myšleno do objemu peněz).

Ptáte se proč?

Historie nám ukázala, například u fondu Magellan Fund v roce 1990, že pokud má fond více než 100 miliard USD, je pro něj příliš nákladné takto velký objem spravovat a je méně efektivní. Berte tuto částku jako strop.

Ale ani příliš malý fond nepovažujte za důvěryhodný. Hlavně nevíte, jak se bude vyvíjet, když získá od klientů větší objem peněžních prostředků.

7. Ostatní faktory

Dalšími faktory, na které je dobré hledět, když vybíráte nejlepší investiční fondy, může být např. aktuální hospodářská situace, jak vyplývá z jednotlivých faktorů.

Obecně při hospodářské recesi fondy příliš nevynáší, nebo dokonce prodělávají, a při hospodářském růstu naopak vydělávají více.

Výběr fondu může ovlivnit váš plánovaný investiční horizont. Pokud chcete peníze investovat velmi dlouho, tj. déle než 15 let, nevadí vám ani vyšší vstupní poplatek.

Pokud ale plánujete výběr již za třeba 5 let, musíte se vysokým poplatkům vyhnout.

Další otázkou je, zda je dobré investovat přes banku. Není to nutně bezpečnější a zpravidla se nejedná ani o výhodnější variantu. Proč?

Na jedné straně si banka bude účtovat poplatky, kterými snižuje váš výnos. Nejprve musí vydělat fond, pak společnost jej spravující, pak banka a teprve pak (jestli něco zbude) vy.

Nebylo by lepší banku vynechat a investovat přímo prostřednictvím brokera, nebo investiční platformy? Na straně druhé vás banka nebude nijak chránit před ztrátou, když by fond klesal.

Jak si výběr fondu usnadnit?

Jestliže si se vším nevíte rady, klidně se obraťte na finančního poradce nebo někoho známého. Mohou vám poradit, pomoct s výběrem a sdílet své zkušenosti.

Nevěřte ale slepě radám jedné osoby. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. A v investování to platí dvojnásob.

Jednorázová investice, nebo raději pravidelně?

Pravidelná investice (zejména měsíční) je rozhodně bezpečnější. Vyhnete se tak nevýhodnému nákupu “na vrcholu” ceny. Sice koupíte někdy výhodněji, jindy zase méně, avšak cena se nakonec zprůměruje.

Jako začátečník v investování byste rozhodně měli upřednostnit pravidelné investice.

Pokud máte větší obnos peněz, které byste rádi zhodnotili, můžete je zainvestovat do fondů najednou. Zvažte kromě fondů i jiné možnosti jednorázových investic, jako jsou např. dluhopisy či kryptoměny.

Zkušenějším investorům se pak nabízí i krátkodobá spekulativní jednorázová investice větších objemů peněz.

Při výběru investičních fondů je také důležité zvážit různé možnosti, které odpovídají vašim finančním cílům a toleranci k riziku.

Proto se na závěr tohoto textu zaměříme na nejlepší tematické fondy, tematické investiční fondy, nejlepší fondy více aktiv a tematické akciové fondy, které jsou dostupné na českém trhu.

Tematické investiční fondy

Tematické investiční fondy umožňují investorům podílet se na dlouhodobých trendech a inovacích. Fond BNP Paribas Energy Transition se například soustředí na společnosti zapojené do přechodu na obnovitelné zdroje energie.

Podobně Schroder ISF Global Climate Change Equity investuje do firem, které aktivně přispívají k boji proti klimatickým změnám.

Tyto fondy nabízejí příležitost profitovat z globálních změn a inovací v různých odvětvích.

Nejlepší tematické fondy

Tematické fondy se soustředí na specifická odvětví nebo trendy, jako je technologie, zdravotnictví či ekologie.

Investováním do těchto fondů můžete využít potenciálu růstu v konkrétních sektorech. Například fond Allianz Global Artificial Intelligence se zaměřuje na společnosti vyvíjející umělou inteligenci a související technologie.

Dalším příkladem je Amundi Funds Global Ecology ESG, který investuje do firem s ekologickým zaměřením a silným důrazem na udržitelnost.

Nejlepší fondy více aktiv

Fondy více aktiv, známé také jako smíšené fondy, pak kombinují různé třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a komodity, s cílem dosáhnout optimálního poměru mezi výnosem a rizikem.

Jedním z předních fondů v této kategorii je Allianz Income and Growth, který investuje do kombinace akcií a vysoce úročených dluhopisů převážně z USA a Kanady.

Dalším příkladem je Amundi CR Balancovaný, který nabízí vyvážený mix akciových a dluhopisových investic s cílem stabilního růstu hodnoty majetku.

Tematické akciové fondy

Tematické akciové fondy investují do akcií společností spojených s konkrétním tématem nebo sektorem.

Fond J&T DIVIDEND Fond A1 CZK se zaměřuje na dividendové tituly, kombinující domácí i zahraniční společnosti s pravidelnou dividendovou politikou.

Podobně KB Portfolio – Dividendové, třída A investuje do akcií firem s pravidelnou výplatou dividend, přičemž portfolio je globálně diverzifikováno.

Tematické investiční fondy: Klíčové faktory při výběru fondu

Při rozhodování o investici do tematických nebo smíšených fondů zvažte následující aspekty:

  • Investiční horizont: Doporučená délka investice se liší podle typu fondu. Tematické akciové fondy často vyžadují delší časový investiční horizont kvůli vyšší volatilitě.
  • Rizikový profil: Ujasněte si svou toleranci k riziku. Tematické fondy mohou být rizikovější, ale nabízejí potenciál vyšších výnosů.
  • Poplatky: Informujte se o vstupních, výstupních a průběžných poplatcích spojených s fondem. Ty mohou významně ovlivnit celkový výnos.
  • Historická výkonnost: I když minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky, může poskytnout představu o schopnosti fondu dosahovat výnosů v různých tržních podmínkách.

Výhody a nevýhody tematických fondů

Tematické investiční fondy výhody:

  • Specializace: Možnost investovat do specifických sektorů s vysokým růstovým potenciálem.
  • Diverzifikace: I když se fond zaměřuje na jedno téma, často investuje do různých společností v rámci tohoto sektoru, což snižuje riziko.

Tematické investiční fondy nevýhody:

  • Vyšší volatilita: Tematické fondy mohou být náchylnější k výkyvům trhu v důsledku koncentrace na konkrétní sektor.
  • Tržní riziko: Výkonnost fondu je úzce spjata s vývojem daného odvětví, což může vést k vyššímu riziku v případě nepříznivých podmínek v tomto sektoru.

Investice do tematických fondů a fondů více aktiv mohou být atraktivní součástí vašeho portfolia, pokud odpovídají vašim investičním cílům a rizikovému profilu.

Důkladné porozumění struktuře fondu, jeho zaměření a souvisejícím rizikům je však pro dosažení úspěchu klíčové.

Diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat

Jako další tip je vhodné zmínit i diverzifikaci portfolia a to i v případě podílových fondů.

Namísto měsíční investice částky 2 000 Kč do jednoho fondu je vhodnější zvolit jeden agresivnější a jeden konzervativnější.

Ano, zhodnocení nemusí být tak vysoké, jako kdybyste zvolili pouze fond agresivní. Na druhou stranu tím ale zmírníte i ztráty v případě celkového poklesu ekonomiky.

Stejně tak i pokud investujete větší částky, jako je např. 5 000 Kč, 10 000 Kč nebo více.

V tomto případě by pak bylo možné diverzifikovat ještě více a fondy zvolit tři, nebo místo jednoho z nich část peněz ukládat např. do investičního zlata, které jako uchovatel hodnoty na ceně v období krize příliš neztrácí.

Nyní jste mnohem chytřejší, co se investičních fondů týče.

I když se v tom možná ještě ztratíte a rozhodnete se využít služeb nějakého finančního poradce, nedejte se obalamutit a ptejte se na všechny výše uvedené faktory, než něco podepíšete. Informovaný klient neprohloupí.

Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích. Které fondy jste si vybrali, považujete se za odvážnějšího, nebo spíše konzervativního investora?

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Jaký je rozdíl mezi akciovým a nemovitostním fondem?

Akciové fondy investují do akcií a mají vyšší riziko a potenciální výnos, zatímco nemovitostní fondy investují do nemovitostí a nabízejí stabilnější, ale nižší výnos.

Jaké jsou hlavní poplatky spojené s investičními fondy?

Hlavní poplatky zahrnují vstupní poplatek, manažerský poplatek (management fee) a výstupní poplatek.

Co je to diverzifikace portfolia a proč je důležitá?

Diverzifikace znamená rozložení investic do různých fondů nebo nástrojů, což minimalizuje riziko ztrát.

Je lepší investovat jednorázově nebo pravidelně?

Pravidelná investice je bezpečnější – vyhnete se díky ní nevýhodnému nákupu na vrcholu ceny.

Mohu investovat i malé částky?

Ano, mnoho fondů umožňuje investovat i menší částky pravidelně, což je vhodné pro začátečníky.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
43
7

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Redaktor a investor s více než sedmiletou praxí, proponent dlouhodobého investování, velký fanoušek investičního mága Petera Lynche.

O svět investování se začal zajímat v roce 2017, kdy si stejně jako spousta dalších prošel fází aktivního tradingu v oblasti Forexu. Tato osobní zkušenost jej transformovala v dlouhodobého investora a studenta strategií, na kterých stojí investiční přístupy Warrena Buffetta a Benjamina Grahama.

Bogdan je přesvědčený, že úspěch na finančních trzích si musíte zasloužit pílí a svědomitým přístupem. Příslib finanční nezávislosti za to však stojí.

„The person that turns over the most rocks wins the game. And that’s always been my philosophy.“ – Peter Lynch.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat