Hledáte informace o tom, jak najít nejlepší investiční fond, z jakých fondů lze v Česku vybírat, jaká jsou kritéria a zda se vyplatí pravidelná investice více než jednorázová?
Jste na správném místě.
Tento text je míněn jako pokračování našeho předchozího článku o podílových fondech.
Pokud je to pro vás velká neznámá, raději se nejprve podívejte na naše úvodní seznámení s podílovými fondy. Tam se můžete seznámit s tím, co to investiční fondy jsou, jaké typy existují apod.
- Výběr vhodného investičního fondu je velmi důležitý. Měl by se odvíjet od faktorů, jako jsou riziko, poplatky a typ fondu.
- Předtím, než si vyberete fondu, musíte pochopit a přijmout míru rizika spojenou s různými fondy – vyšší riziko často koreluje s vyššími potenciálními výnosy.
- Nepodceňujte diverzifikaci, a to i v rámci portfolia investičních fondů pro zmírnění rizik a stabilizaci výnosů.
Obsah článku o investičních fondech
Jaké jsou nejznámější fondy v ČR?
V Česku můžete vybírat z celé řady společností a jejich fondů. Mezi ty nejznámější patří tyto:
- Conseq fondy (př. fondu Conseq Active Invest Dynamický)
- Amundi (př. fondu All Stars Selection)
- ČSOB fondy (př. fondu ČSOB Akciový)
- Podílové fondy České spořitelny (př. fondu Erste Optimum)
- J&T fondy (př. fondu J&T RENTIER A1)
- NN fondy
- Allianz fondy
- AXA fondy
- Fondy Komerční banky
- Pioneer fondy
Mějte ale na paměti, že tento seznam nejsou přímo fondy, ale společnosti je spravující. Kupříkladu česká společnost Conseq má svůj realitní fond, akciový fond i fond fondů, ČSOB pak spravuje tzv. Bohatství, Vyvážený, Akciový, Konzervativní, atd.
Musíte si tedy zvolit společnost a následně si vybrat její konkrétní fond, kterých má vždy několik.
Jak vybrat ty správné a nejlepší investiční fondy?
Je toho možná na první pohled dost, nicméně některé faktory spolu souvisí. Navíc se jedná o vaše peníze, takže byste tuto volbu neměli uspěchat.
Jednotlivé typy fondů (akciové, nemovitostní, fondy fondů, tematické investiční fondy atd.) jsme již rozebírali v předešlém článku. Pokud v tom tápete, raději si jej nejprve přečtěte.
Při výběru byste měli zvážit zejména parametry, jako jsou:
- podstupované riziko,
- dostupnost investovaného kapitálu,
- výše poplatků,
- typ fondu,
- historický vývoj fondu a současná situace trhu,
- velikost podílového fondu
- a případné další faktory, které vyplývají z vaší specifické situace.
Nyní se na faktory vyjmenované výše podíváme zblízka jeden po druhém.
1. Podstupované riziko
Riziko… co se tím ale vlastně myslí? Vysoké riziko znamená, že v průběhu času je pravděpodobný výrazný výkyv – volatilita.
Např. prudký pokles následovaný významným nárůstem. Pro vás to znamená, že i když zrovna daný týden nebo měsíc fond klesá, nebudete peníze ve strachu vybírat. Raději si počkáte, až zase naroste. Musíte být trpěliví.
A to je ten důvod, proč se dočtete, že nějaký fond je doporučen na investici 10, 20 nebo třeba i 30 let. Je to hlavně kvůli kombinaci poplatků a nepřímočarého vývoje. Prostě aby se stihl vyrovnat i krátkodobý nepříznivý vývoj.
Zpravidla rizikovější fondy přináší vyšší výnos, ale není to podmínkou a ani zákon nijak negarantuje výnos z fondů.
Rizikovější a tedy méně stabilní vývoj bývá u akciových fondů. Naopak stabilnější, avšak výrazně nižší vývoj bývá u nemovitostních fondů.
Obecně, avšak tato čísla berte s rezervou kvůli řady faktorů, můžete u nemovitostních fondů očekávat průměrný roční výnos okolo 3-4 % a u akciových okolo 5-10 % (i více).
V případě, že vám nevadí podstoupení vyššího rizika s možností většího zhodnocení, zkuste se podívat na kryptoměny.
2. Dostupnost investovaného kapitálu
Některé investiční fondy mohou mít ve smluvních podmínkách možnost odmítnout dočasně výběr, popř. proces výběru může trvat nepřiměřeně dlouho.
Měsíc od chvíle zadání požadavku do chvíle, než se peníze objeví na vašem bankovním účtu, lze považovat za přijatelný střed. Některé fondy mohou být rychlejší, ale zpravidla nepočítejte se lhůtou kratší než 14 dní.
Z toto důvodu byste měli na svém bankovním účtu mít dostatek prostředků pro standardní náklady rodinného rozpočtu (2-3 měsíční náklady) včetně určité finanční rezervy. Teprve peněžní prostředky převyšující tuto výši můžete investovat, např. právě do fondů.
3. Výše poplatků
Obvykle existují 3 typy poplatků, přičemž fondy samozřejmě nemusí uplatňovat všechny.
Při uzavírání smlouvy budete patrně hodně porovnávat vstupní poplatek. Ten zaplatíte a teprve poté budete moci posílat peníze do samotného fondu.
Některé fondy, např. Conseq umožňují typ smlouvy 30/70. V takovém případě 30 % pravidelné úložky je investováno a 70 % se použije na splácení vstupního poplatku. Takto to trvá až do zaplacení celého poplatku a dále se investuje 100 % částky.
Manažerský poplatek (tzv. management fee) platíte pravidelně v průběhu užívání fondu. Může to být fixní částka, ale pravděpodobně se bude jednat o např. 1 procento ročně z naspořené částky.
Jako poslední (avšak neméně významný!) je výstupní poplatek, který zaplatíte z vybírané částky. Dejte si pozor, aby nebyl příliš vysoký, což by vám znemožnilo menší výběry v případě náhlé potřeby financí. Navíc byste přišli o velkou část získaného zhodnocení.
4. Typ fondu
Preferujete vyšší návratnost investice? Jste se schopni vyhnout se nevýhodné ekonomické situaci a peníze vybrat ve správný čas, abyste je později zase zpět zainvestovali? Pak se klidně dívejte i po rizikovějších fondech, zpravidla těch akciových.
Pokud chcete investovat, ale nechcete se o nic starat, zvolte nějaký nemovitostní fond.
Zlatá střední cesta by mohl být smíšený (např. akciový a nemovitostní) fond, komoditní fond, fond fondů nebo tematické investiční fondy.
5. Historický vývoj fondu
Hledáte-li nejlepší investiční fondy, ke konci výběru a porovnávání byste se měli také podívat na historický vývoj daného investičního fondu.
Nezáleží na tom, že uvidíte propady, pokud jsou vyrovnány a převýšeny následnými vzrůsty. Zajímejte se, zda fond celkově dosáhl výnosu.
Sledujte posledních minimálně 5 nebo lépe alespoň 10 let a více. U většiny fondů po roce 2008 uvidíte výrazný pokles. To je v pořádku, takto mohou fondy vypadat v době významné hospodářské krize.
Zároveň v posledních několika letech okolo roku 2018 a 2019 neuvidíte u většiny fondů žádný zázračný nárůst, což je způsobeno současnou hospodářskou situací.
Dlouhodobý graf vývoje fondu ČSOB Akciový
6. Velikost podílového fondu
Fond, do kterého chcete investovat, by neměl být příliš velký (myšleno do objemu peněz).
Ptáte se proč?
Historie nám ukázala, např. na příkladu Magellan Fund v roce 1990, že pokud má fond více než 100 miliard USD, je pro něj příliš nákladné takto velký objem spravovat a je méně efektivní. Berte tuto částku jako strop.
Ale ani příliš malý fond nepovažujte za důvěryhodný. Hlavně nevíte, jak se bude vyvíjet, když získá od klientů větší objem peněžních prostředků.
7. Ostatní faktory
Dalšími faktory, na které je dobré hledět, když vybíráte nejlepší investiční fondy, může být např. aktuální hospodářská situace, jak vyplývá z jednotlivých faktorů.
Obecně při hospodářské recesi fondy příliš nevynáší, nebo dokonce prodělávají, a při hospodářském růstu naopak vydělávají více.
Výběr fondu může ovlivnit váš plánovaný investiční horizont. Pokud chcete peníze investovat velmi dlouho, tj. déle než 15 let, nevadí vám ani vyšší vstupní poplatek. Pokud ale plánujete výběr již za třeba 5 let, musíte se vysokým poplatkům vyhnout.
Například akciový fond Conseq prvních přibližně 5-6 let vydělává jen na pokrytí vstupního poplatku.
Další otázkou je, zda je dobré investovat přes banku. Není to nutně bezpečnější a zpravidla se nejedná ani o výhodnější variantu. Proč?
Na jedné straně si banka bude účtovat poplatky, kterými snižuje váš výnos. Nejprve musí vydělat fond, pak společnost jej spravující, pak banka a teprve pak (jestli něco zbude) vy.
Nebylo by lepší banku vynechat a investovat přímo prostřednictvím brokera, nebo investiční platformy? Na straně druhé vás banka nebude nijak chránit před ztrátou, když by fond klesal.
Jak si výběr fondu usnadnit?
Jestliže si se vším nevíte rady, klidně se obraťte na finančního poradce nebo někoho známého. Mohou vám poradit, pomoct s výběrem a sdílet své zkušenosti.
Nevěřte ale slepě radám jedné osoby. Jak se říká, důvěřuj, ale prověřuj. A v investování to platí dvojnásob.
Jednorázová investice, nebo raději pravidelně?
Pravidelná investice (zejména měsíční) je rozhodně bezpečnější. Vyhnete se tak nevýhodnému nákupu “na vrcholu” ceny. Sice koupíte někdy výhodněji, jindy zase méně, avšak cena se nakonec zprůměruje.
Jako začátečník v investování byste rozhodně měli upřednostnit pravidelné investice.
Pokud máte větší obnos peněz, které byste rádi zhodnotili, můžete je zainvestovat do fondů najednou. Zvažte kromě fondů i jiné možnosti jednorázových investic, jako jsou např. dluhopisy či kryptoměny.
Zkušenějším investorům se pak nabízí i krátkodobá spekulativní jednorázová investice větších objemů peněz.
Diverzifikovat, diverzifikovat, diverzifikovat
Jako další tip je vhodné zmínit i diverzifikaci portfolia a to i v případě podílových fondů.
Namísto měsíční investice částky 2 000 Kč do jednoho fondu je vhodnější zvolit jeden agresivnější a jeden konzervativnější.
Ano, zhodnocení nemusí být tak vysoké, jako kdybyste zvolili pouze fond agresivní. Na druhou stranu tím ale zmírníte i ztráty v případě celkového poklesu ekonomiky.
Stejně tak i pokud investujete větší částky, jako je např. 5 000 Kč, 10 000 Kč nebo více.
V tomto případě by pak bylo možné diverzifikovat ještě více a fondy zvolit tři, nebo místo jednoho z nich část peněz ukládat např. do investičního zlata, které jako uchovatel hodnoty na ceně v období krize příliš neztrácí.
Nyní jste mnohem chytřejší, co se investičních fondů týče.
I když se v tom možná ještě ztratíte a rozhodnete se využít služeb nějakého finančního poradce, nedejte se obalamutit a ptejte se na všechny výše uvedené faktory, než něco podepíšete. Informovaný klient neprohloupí.
Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích. Které fondy jste si vybrali, považujete se za odvážnějšího, nebo spíše konzervativního investora?
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Jaký je rozdíl mezi akciovým a nemovitostním fondem?
Akciové fondy investují do akcií a mají vyšší riziko a potenciální výnos, zatímco nemovitostní fondy investují do nemovitostí a nabízejí stabilnější, ale nižší výnos.
Jaké jsou hlavní poplatky spojené s investičními fondy?
Hlavní poplatky zahrnují vstupní poplatek, manažerský poplatek (management fee) a výstupní poplatek.
Co je to diverzifikace portfolia a proč je důležitá?
Diverzifikace znamená rozložení investic do různých fondů nebo nástrojů, což minimalizuje riziko ztrát.
Je lepší investovat jednorázově nebo pravidelně?
Pravidelná investice je bezpečnější – vyhnete se díky ní nevýhodnému nákupu na vrcholu ceny.
Mohu investovat i malé částky?
Ano, mnoho fondů umožňuje investovat i menší částky pravidelně, což je vhodné pro začátečníky.
Další zdroje informací
- Česká národní banka (Seznam investičních fondů)
- Seznam Zprávy (Češi rekordně investují do fondů. Na co dát pozor, pokud chcete začít)
- ČSOB (Investiční fondy: co to je a jak fungují)
K tomu mě investiční poradce z Chytrého Honzy poradil nákup akcií vevýši sto tisíc. Investiční společnostpolečnost skončila u soudu jako podvod, peníze bez náhrady. Smutnou útěchou je, že sám přišel o mnohem větší sumu.
Škoda, že jsem objevila Vaše rady až nyní. U KB jsem se nechala přrsvědčit a pofílový fond a vložila 35.000 Kč již před dvěma roky. I teď Banka si strhla 800 Kč, zisk je 53 Kč. Bankovní poradce mě jako laika o ničem neinformovala, o poplatcích jsem nic nevěděla
Díky za články
Dobrý den
v článku píšete, že je lépe investovat do fondů přímo, než přes banku, která se na mé investici přiživí. Když například otevřu nabídku fondů Conseq, vidím u všech poplatek za správu 0,74% až třeba 2,65% zatím co u banky mohu do fondu který se jmenuje Conseq Active… je to bez poplatku. Můžete mi polopaticky vysvětlit kdo se na mě víc přiživí? Z mého pohledu je lepší investovat přes banku.
Děkuji Jindřich
Jindro, je nemožné investovat zcela bez poplatků. I např. brokeři umožňující nákup akcií bez poplatku žijou ze spreadu a dalších věcí, které jen mohou být trošku skryté nebo ne tak úplně poplatky, ale rozhodně to není 100% free.
Ani u banky nemůžete investovat bez nich. Raději si ještě jednou a pořádně přečtěte podmínky. 100% si banka účtuje nějaké poplatky (možná že ne vstupní ani výstupní, ale rozhodně manažerské či správcovské apod., tedy ty placené průběžně) a rozhodně si další poplatky bude účtovat fond, pokud není přímo od banky. Ne nadarmo se říká, že ani kuře zadarmo nehrabe.
Asi informace o poplatcích nebude hned na první straně reklamy, ani na té druhé, možná bude potřeba si otevřít celé podmínky a pročítat tam.
Dobrý den přeji, hezkého Silvestra a do Nového roku hodně zdraví a k tomu trochu “pokakanýho” štěstíčka
jsem úplný začátečník v investování, líbí se mi podílové fondy s postupným investováním /na př. čtvrtletní částky/ se třemi max. čtyřmi nulami, cílová částka nepřekročí 0,5 mil.Kč,
poraďte
ing Neužil
Dobrý den, pane Neužile. Rádi se o tom pobavíme trochu blíže. Každopádně určitě bychom potřebovali více informací o vašich plánech, jako např. investiční horizont, požadované zhodnocení (kterému samozřejmě musí odpovídat riziko) a další otázky, které byste mohl mít. Můžete se nám ozvat pomocí kontaktního formuláře, my to zpracujeme a ozveme se Vám.