Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Když se podaří nalézt dobrou akcii alespoň jednou za rok, jsme spokojeni,” říká Daniel Gladiš

“Když se podaří nalézt dobrou akcii alespoň jednou za rok, jsme spokojeni,” říká Daniel Gladiš

Daniel GladišNaše pozvání na rozhovor tentokrát přijal Daniel Gladiš, spoluzakladatel investičního fondu Vltava Fund, svého času 11. nejvýkonnějšího fondu na světě.

Jak probíhá pracovní den jednoho z nejváženějších českých investorů a jaká třída aktiv je podle něho nejvýnosnější?

To a další zajímavé informace se dozvíte v tomto rozhovoru.

Můžete nám v rychlosti říci něco o sobě a představit se tak lidem, kteří vás neznají?

Svůj profesní život jsem zasvětil akciím. Na trzích se pohybuji od roku 1993. Nejdříve jako spoluzakladatel společnosti Atlantik FT, což byl v 90. letech největší český obchodník s akciemi zaměřený na institucionální investory. Potom pět let jako ředitel společnosti ABN AMRO Asset Management a od roku 2004 jsem spoluzakladatelem investičního fondu Vltava Fund.

O investování jsem napsal dvě knížky: Naučte se investovat a Akciové investice. Většinu volného času potom věnuji sportu.

Vezmeme to od začátku, jak jste se investorem stal?

Velmi jednoduše tím, že jsem před 26 lety nabyl akcie v první vlně kupónové privatizace. Od té doby s dá říct, že s myšlenkami na akcie usínám i vstávám.

Co je vlastně náplň vaší práce? Jak běžně probíhá váš pracovní den?

Velice klidně a pomalu. Převážná část mé práce je analytická. Většinu času strávím čtením výročních zpráv společností, různých analýz, reportů, prezentací, konferenčních hovorů a podobně.

Cílem toho všeho je nalézt nějakou dobrou akciovou investiční příležitost. Když se to podaří alespoň jednou za rok, jsme spokojeni. Není v tom žádné nečekané vzrušení, horečná činnost nebo adrenalin. Tato práce se však dá dělat kdekoliv a člověk se v ní může maximálně realizovat.

No a samozřejmě nelze zapomínat na to, že přináší i finanční výnosy.

Jak říkáte, pohybujete se převážně v akciích. Investujete také do něčeho jiného? Pokud ne, proč právě akcie?

Akcie jsou historicky nejvýnosnější třídou aktiv a není pravděpodobné, že se to v budoucnu změní. Investičních příležitostí je mezi akciemi spousta, trhy jsou velmi široké a likvidní a moc mě to baví.

Co si myslíte o kryptoměnách? Investujete do nich? Pokud ano, smíme se zeptat do jakých?

Neinvestuji a ani se k tomu nechystám. Rád je přenechám jiným, kteří jim rozumí a vědí, co dělají.

Kromě již zmíněného také víme, že pořádáte Českou investiční konferenci. Co vám tato konference přináší?

Českou investiční konferenci jsme začali s Lenkou Schánovou pořádat v roce 2014 a letos nás tedy čeká už 6. ročník. Naším cílem je přispět k rozvoji akciového investování u nás, umožnit setkávání investičních profesionálů a zájemců o investování z řad veřejnosti a představit aktuální investiční tipy.

Konference mívá velmi příjemnou až klubovou atmosféru. Má zcela nekomerční charakter, nikdo se nikomu nesnaží nic prodat, ani se zde nepropagují jednotlivé investiční společnosti.

Má čistě profesionální náplň a na tom si hodně zakládáme.

Co si od konference slibujete letos? Můžeme se těšit na něco nového, v čem bude letošní ročník v něčem jiný, než předešlé?

Konference má své zaběhnuté schéma a zůstane tomu tak i letos. První den nás čeká 12 prezentací jednotlivých akciových investičních nápadů a druhý den 4 investiční workshopy.

Letošní rok snad bude výjimečný tím, že na něm poprvé vystoupí čtyři zahraniční portfolio manažeři. V minulých letech býval počet cizinců 1-2.

Mohl byste na závěr dát nějaký tip lidem, kteří se ve světě akcií teprve rozhlíží?

Aby začali co nejdříve aktivně investovat. Zkušenosti, které získají, se jim později výrazně zhodnotí. Investování je krásná činnost. Takové poslední svobodné umění.

Základní investiční myšlenky jsou velmi jednoduché a mohou být každému srozumitelné. Jejich aplikace však není úplně snadná a je třeba s tím počítat.

Takto zakončil rozhovor investor Daniel Gladiš.

Rádi bychom tímto panu Gladišovi za rozhovor poděkovali. Víme, že se tentokrát jednalo se o poměrně krátké a obecné otázky. Věříme ale, že to nebyl náš poslední rozhovor. Je něco, co vás zajímá a na co bychom se měli příště zeptat? Dejte nám vědět níže v komentářích!

Další rozhovory na Finexu:

Máte námět na nějakou zajímavou osobu, s kterou byste chtěli rozhovor číst? Nebo téma, na které byste rádi znali odpověď někoho zkušeného? Napište nám!

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.